1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Видео надзор во градинките

Дискусија во 'Дете' започната од iloveyou29, 18 август 2018.

?

Дали се согласувате да има видео надзор во градинките?

  1. Да

    112 глас(а)
    80,0%
  2. Не

    28 глас(а)
    20,0%
  1. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    А како ќе знам? Можам само да се сомневам. Мајката си го отпиша детето од градинка, а другиве деца си продолжиле без проблем. Изгледа нив им е сеедно. А во случај мајката да не е во право, односно девојчето да измислува, камерата пак ќе беше во корист на вработените.
     
    На ivi1987 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.370
    Може грешам, мислам некои и наудрени се прават.
    Оти нели, нивното дете да не им го зедат на “пик”, па што има они да (пре)кажуваат.
     
  3. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    А за ова си во право..колку има родители што им се упикуваат на воспитувачките.
     
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Е за ова... Ова е вреден аргумент против инсталирање на камери. Не го ни размислив. Веројатно ќе стават некои најевтини што ќе се расипат од втор ден и само така ќе стојат демек има камери. Па ќе одат пари на поправање и одржување што нема да се случи.(facepalm)
     
  5. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.370
    Па кажуваат за случаеви каде сите знаат, сите колеги ги прикриваат...
    Мислиш таму со камерата би била помирна?

    И за едни камери и нивното функциинирање да биде успешно треба малку од малку други работи да се подредени.
    Кај нас е дива лига.
    Се додека малку не се расчистаат некои од поголемите прашања ниту ова нема да биде никакво ефективно или долгорочно решение.
     
    На Annath и Cosmi им се допаѓа ова.
  6. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
    Башка "кадарот" кој ќе ги одржува и ќе има пристап до снимките. За ова и претходно имам пишувано, ме направија параноична:^)
     
    На Harper, Annath, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Не. Тоа го пишувам цело време. Во случај на таков инцидент, имам видео доказ и приватно ќе терам тужба. А без тоа, ќе ме прават и мене, и детето ненормална. Со видео доказ ќе ја отпуштат вработената, а на нејзино место да се бара да дојде некоја со подобри квалификации. А ако дојде пак иста како претходната, пак ќе се искористи снимката и откако ќе им се смачи да отпуштаат и вработуваат нови, се надевам ќе стават прст на чело и ќе мрднат работите од мртва точка. А вака, може само да збориме до недоглед како треба да биде, а не е и нема да биде. Барем не кај нас.
     
    На ivi1987 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Е де, што па има толку интересно да се гледа??
     
  9. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.370
    Ако доказот биде фатен на камера. Од прв ден ќе си знаат, а и пазат, тие таквите дали има тон и колку камери има или каде фаќаат каде не камерите.
     
  10. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.142
    Пол:
    Женски
    Па знам дека партиски оди се, ама па имаат во партиите кадар каков сакаат,затоа си извисив јас.:D
     
  11. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Така е. Ама е подобро од ништо.
     
  12. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
    За нормален човек ништо, ама за педофил... :x Ние за во градинките немаме гаранција каков кадар работи, а не па во фирмите кои би ги одржувале камерите.
     
    На Martka, JoyJoy, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Ако е така, тогаш а не ги изнесуваат децата во дворот, може некој педофил да стои до оградата!
    Претерувате бе луѓе!

    @Cosmi познавам една негувателка која работеше прво во кујна а потоа си доби лиценца(се разбира партија и помогна), но жената е прекрасна, она едноставно ги сака децата.
     
  14. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
    Воопшто не. Едно е некој да ги гледа 30-тина минути (колку што седат надвор, ако седат) а сосема друго некој секојдневно да има пристап до повеќечасовни снимки од деца кои добар дел од денот мочкаат, какаат, ги пресоблекуваат итн. Ич, ама ич не е исто.
     
    На darcy, Martka, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.142
    Пол:
    Женски
    Па нормално и кај партиските вработени има прекрасни луѓе.
    Инаку да напоменам дека и покрај лошиот имиџ што го имаат јавните градинки,храната ,спремањето на храната и жените во кујна се супер,мене ме одушевија.
     
    На karak и baba Rada им се допаѓа ова.
  16. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.592

    Ти од ит технологија имаш познавање? Концептот не е да гледа некој туку никој. Да се отвори само по барање од родител, со логови на клик. Не да се прикажува на триумфална
     
    На ivi1987, Feminka22, referentka и 2 други им се допаѓа ова.
  17. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
    А ти што мислиш како се одвива тоа? Се поставуваат камери и толку? Каде се снима материјалот (сд картички, хард дискови) што доколку се расипе камерата, откаже дискот итн. Сама од себе ќе се поправи? Мора да има надзор и одржување на истите кој по автоматизам би имал пристап. Јас 100% не сум сигурна за ова што го зборувам, ама логиката и искуството ми викаат дека е така. Еве ако има некој со познавања од оваа тематика нека каже.
     
    На Martka, Nausicaa, JoyJoy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.142
    Пол:
    Женски
    Не се бара тој концепт,не пратиш, туку оној што се воведе у Србја,да се логираш и да гледаш во камерата кога сакаш да видиш што ти прави детето.
     
  19. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Истиов 'аргумент' може да се употреби и вака,
    - Ако им е страв да не им ги демнат децата воспитувачките, нека си ги чуваат дома и ич нека не ги праќаат во градинка.
    Гледаш дека е исто ?
     
    На Harper, Nausicaa, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.592
    Јас 4 години снимав и бев одговорна за снимениот материјал, заедно со ит колега.

    Не се снима на цд :))) туку на сервер посебен со бекап на 24 саати. Кога се бара да се види дел од снименото, дава налог министер или градоначалникот или директор со допис. Јас со ир колегата пуштаме снимката од тој саат, со присутни барател директор или друг, и ние. Се прави записник и се гаси. Системот на 7 дена дава податок кој кога и колку време што гледал и тоа се праќа на маил на одговорните. Поедноставно здравје. По налог на ојо се дава само спорниот дел до нив.
     
    На referentka, NarCis@, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.