1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Видео надзор во градинките

Дискусија во 'Дете' започната од iloveyou29, 18 август 2018.

?

Дали се согласувате да има видео надзор во градинките?

  1. Да

    112 глас(а)
    80,0%
  2. Не

    28 глас(а)
    20,0%
  1. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    ete vi kazav deka sum vospituvac i deka konkretno sum zasegnata so problemot. Luge vnatre ne e tolku strasno koklu sto si mislite. Da sa slikanjeto Mora da ima potpisano sooglasnost. Vprocem slikanjeto si go baraat roditelite ne nie. Mnogu mi e polesno da drzam aktivnost koja isto bi ja drzela Bez da dokazuvam na roditelite sto rabotam. Decata Sami treba da kazat sto rabotele ili roditelite toa da go vidat od polnote panoa, roditelite vrtat glava od detskite izrabotki ako sama ne im kazam ova e vas crtez, ili vlezete vnatre da go vidite crtezot. Vprocem nikoj ne bara da vleze a gradinkite bar nashata go dozvoluva toa koga sakaat... Dokolku ne ste potpisale za slikanjeto slobodno tuzete. Ete zatoa prakame sliki na Viber zastitni ako Eden den pomine istite se brishat a da gi prevzemete treba scrin shat.
    Vsusnost zavrshiv pedagoski i oddelenska i preducilisno zatoa sto gi sakam decata rabotata i se sto e povrzano so niv. Imam mnogu Montessori obuki I sekojdnevno citam baram istrazuvam.... Vo gradinka rabotat I so pedagogija....
    I Pak ke kazam nemojte so tolkava nedoverba pobarajte prisustvuvajte bidete del od timot pretopete se vo ta bajka. Ete i mene mi se sluci da dete pie voda skokna se lizna pukna arkada roditelite znaat kolku e besno. Kade bevme dvete vo toa vreme tuka pred niv stavavme sapun na decata. Za belja treba malku.....
     
    На Kitten, Ava.84, Harper и 7 други им се допаѓа ова.
  2. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.376
    Допаѓања:
    34.163
    Пол:
    Женски
    И кај нас се потпишува согласност за сликање и изнесување од градинка. Строго забрането е ставање на слики на ФБ и сл. Всушност, сликањето е само за роденденски забави.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Мене искрено ми се допаѓа тоа со сликањето. Редовно гледам дечињата каде биле и што правеле во градинка.
     
  4. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    2.437
    Пол:
    Женски
    Против сум,поради недоврбата која им ја сервираме на сопствените деца.
    Градинките се нивниот прв контакт со реалниот свет,а воспитувачите треба да им бидат авторитет и втори мајки.
    Невозможно е дека сите се вештерки и дека им треба надзор и контрола.
    Испаѓа дека само родителите се идеални и треба да бидат единствен авторитет и модел.
    Грд е таквиот став.
    Секој треба да го учи сопственото дете да почитува постари и биде толерантно кон своите врсници,било да му се слични или можеби поинакви.
    Многу деца со радост одат во градинка,а немилите случки побргу се забораваат низ разговори и адекватно објаснување.
    Животот не е мед и млеко,а децата не се толку нежни како што ние замислуваме.
    Ако им дадеме доволно љубов и внимание дома,лесно се адаптираат во надворешниот свет.
    Но,љубовта не е во градењето илузии дека се токму тие идните принцови и принцези,на кои никој не смее да повиши тон.
    Секој влече некоја детска траума,но силата на личноста се огледа во надминувањето на истата.
    Постојаниот надзор и контрола некако им праќаат порака дека се слаби.
    Долгорочно гледано.
     
    На Harper, Annath, Martka и 4 други им се допаѓа ова.
  5. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.007
    Пол:
    Женски
    Ете ова е тоа, убаво си кажа. Родителите молчат за детето да не им го фатат на "пик" и да не го малтретираат. Дали треба така да ќе биде?
    Нема решение за проблемите што реално се многу големи по градинките. Ние како родители сме немоќни, никој не ни го слуша гласот, немаме право на збор. Колку пати имало петиции, со потписи и чуда, знаете колку се испочитува нашето? Ниту еднаш.
    Ете затоа, бидејќи живееме во скапана држава, каде не се почитуваат закони и нема санкции, само камери се спас.
    И, ќе кажам само едно, да не сте му во кожа на малтретираното дете и на родителот. Не можам да ви ја опишам глетката.
     
    На NarCis@ и referentka им се допаѓа ова.
  6. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Се сложувам.
    Да не им е човек во кожа.
    И баш поради нив, и сите останати дечиња, наместо некои поедини недоквакани да ги ловиме на камера(сеуште не сфатив со/без звук, и процентуално која покриеност би имала истата, а сигурна сум дека нема да биде 100 процентна визуелна и аудио покриеност на просторот) треба енергијата да се насочи најпрво кон други мерки.
    Кажуваш и сама нема закони и нема санкции. Баш поради тоа не сум ама ич оптимист околу ефективноста на оваа мерка.

    Одма помислувм, додека се објави тендер, па се набави опрема, па се инсталира, па ``кадар`` околу одржување, цело тоа финансирање за по некое време да се увиди по стоти пат дека стварно нема закон, нема санкции, нема ред и стварно се е скапано и не се почитува баш ништо...
    А во меѓу време некој свртен со грб, во ќош/агол каде на фаќа камера....сеуште се издерава.
     
    На Annath, An-na и JoyJoy им се допаѓа ова.
  7. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.007
    Пол:
    Женски
    Во нашата градинка има отворен ден само еднаш во месецот, и само тогаш родителите смеат да влезат внатре, да разгледаат и да прашаат се што ги интересира.
    Јас не зборев за Вибер групите, јас зборев за негувателка која ги слика децата и тие слики без дозвола на родител и никакво известување претходно, си ги става на свој личен ФБ или Инстаграм профил. Каде постои таква согласност кажи ми ти? Дали тебе би ти било сеедно да видиш твое дете на туѓ профил без твоја дозвола?
    Друга работа, ако неколку пати негувателка ми го малтретира детето, на врата ми кажува дека моето дете лаже, како јас да имам доверба понатаму во неа?

    А зошто да има трауми од негувателка? Зошто во градинка моето дете осети и што е ќотек и што е дерење поради тоа што барала неколку пати да оди да мочка. Такво нецивилизирано однесување не треба да им е секојдневие на децата, дерење, тегнење и ќотек.
    На вас како возрасни убаво ли би ви било на работа некој постојано да ви врши притисок, да ви се дере и да ве казнува за нешто што не треба? Ќе можете ли во такви услови да работите, ќе ви се оди ли на работа?
    Плус,најстрашно е што децата ги прават лажговци, ќе каже отворено дека има проблем и нема да му веруваат. Не е еден ден или два во градинка, моето одеше цели пет години таму.
    Јас не зборам дека се сите исти, меѓутоа има голем дел од нив кои не смеат да имаат пристап до деца,затоа што се агресивни и насилни. А, најлошото е што се заштитени и ние како родители не можеме да докажеме.
     
    Последна измена од модератор: 19 ноември 2018
    На Feminka22, NarCis@, baba Rada и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    @ivi1987 da otvoreni denovi skoro vo site gradinki se pravi ednas vo mesecot posetenost 10 od 30. Ali bar zboram od Moe iskustvo vratite na gradinkata sekogas otvoreni. I stvarno imalo slucaj koga roditeli sakale doshle prisustvuvale. Pred se realno go gledaat denot, vtoro jas zboram za mene sekogas koga imam na nekoj nesto da kazam go vnesuvam vnatre. Mrazam dobro utro so pola otvorena vrata kako mislis kries vnatre nesto. I kaj sinko e taka otvara samo kolku dete da pomine. Aman nas i direktorkata ni vika vrata na precek siroko otvorena. Toa e sloboda toa e doverba. I'ma i ke ima negovatelki pa i vospituvacki koj need rabotat koj vikaat, pa jas i mojava negovatelka mnogu sum ja kritikuvala ama ete mlada sum bev bez reshenie pa ke si kutis. Starite uigrani koja raboti koja ne a ti doagas vednas bodes oci zatoa sto pola Plata ja trosis na didakticki materijal, kopii, printanje vo boja. Nitu gradinka ti obezbeduva a roditelite nikoj ne e spremen za sorabotka.
    Vprocem za slikanjeto jas bi ja tuzela na licen profil jok.
    Pa doverba togas vo vospituvackite i ke si zemes mislene od poveke luge vo gradinkata. Skoro site gi poznavame decata od site grupi
     
    На Ava.84, Martka и referentka им се допаѓа ова.
  9. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.197
    Пол:
    Женски
    Сѐ си е на место што кажуваш, ама само тргни од тоа дека тука веќе се појавуваат родители кои ги обвинуваат другите дека бараат третман на принцеви и принцези, други мислат дека пијат кафе дури им се децата во градинка, а на трети им е нормална траума во најранливиот период на дете. Што да се каже повеќе? Башка некои си ќутат, баш како што рече ти претходно, да не му го фатат детето на пик, иако знаат што се случува. Убаво пиша Анат, тешко е да се смени целиот менталитет. А дотогаш испаѓа само да се молиме да не им се падне во група проблематичен кадар или деца. Јас искрено не гледам како можам да ја вложам енергијата за подобри услови, кога три месеци собираме пари за потрошни материјали да можат да работат децата. Оти толку им сече на поединци.
     
    На ivi1987 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Јас ве сфаќам.
    Вака коментирам не оти не верувам(си кажав за слуачевите кога мислам дека се претерува со делење лични тужби на деца и родители), туку не верувам во ефективност.
    Жалосно е, страшно, тажно.
    А сите сакаме едно исто. Нормални услови. Нешто што треба да биде по автоматизам и да се подразбира.

    Не знам.
    Петиции, бојкоти, да се повика некој медиум, да се бараат промени од владата ...

    А на жалост и за наједноставни работи, за она за кое сме најсилни на пишан збор, ретко кој родител ќе се појави. Баш оти неговото не е засегнато од ситуацијата, баш оти е административен работник, баш оти не сака на пик да го фатат....
    Ете, поради цела таа трулост не верувам дека ќе се постигне нешто.
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.197
    Пол:
    Женски
    На протестот за воздух имаше двајца без тројца. Нешто што го засега секој, од прв до последен. Толку ќе кажам за нас како народ.
     
    На Lolipop23, Harper, ivi1987 и 4 други им се допаѓа ова.
  12. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.843
    Допаѓања:
    4.812
    Пол:
    Женски
    Затоа мила моја БЕНИФИЦИРАН СТАЖ.И вработените во градинките се живи луѓе.Колку да се биде внимателен не можеш да се поделиш и да довардиш 30 деца.Затоа ПЕНЗИЈА НА 55 години и ќе се вработи млад кадар и полесно ќе е.
     
    На ivi1987, Annath, Feminka22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.218
    Така е.
    Тоа се остеливи работни места.
    Трпение треба многу, а жените во одредена возраст неминовно е да поминат низ таков период.
     
    На ivi1987, Annath и Martka им се допаѓа ова.
  14. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.191
    Допаѓања:
    123.783
  15. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    2.437
    Пол:
    Женски
    Сакаш да кажеш дека пет години детето со страв ти одело во градинка?
    Колкаво е сега и како е вклопено во училиште?
    Неверојатно ми е возрасен,воспитувач,може да се штити пет години,а дете да страда.
    Неверојатно ми е да си го дозволила тоа.
     
  16. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.007
    Пол:
    Женски
    Тортурата траеше цела година. И во таа година одев постојано кај раководителката, и во таа година постојано висев кај негувателките и воспитувачката. Според тебе што требаше да направам, да го отпишам детето од градинка и дома да го чувам? И јас сакав така, ама морам да одам на работа. Детето е сега прво одделение и одлично се вклопи во новата средина, има одлични наставници кои се грижат за децата. И градинката многу ја сакаше во периодот кога немаше малтретирање од страна на негувателки, кога пркна виде дека не се сите исти.
    Работата е што истите негувателки малтретираа и други деца, постојано некое се жалеше од нив,не беше само моето дете. А, лошото е што тие истите сеуште работат и чуваат деца, што е уште пострашно.
     
    На NarCis@, Feminka22 и sonuvana им се допаѓа ова.
  17. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    2.437
    Пол:
    Женски
    Мило ми е што е сега се во ред.
    Не ни помислив да ја оправдувам воспитувачката.
    Таа за жал ќе биде запомнета како лош човек,од страна на твоето дете.
    Но,ќе памети и убави случки од градинка,нели?
    Животот е таков.Треба да се трудиме да исправаме каде што можеме,а со нашите деца можеме секако.
    Доволно е што твоето дете ја имало твојата доверба во тие моменти,да му ги избрише можните идни трауми.
    Тоа значи многу повеќе,отколку неговите жалби,да биле проверувани од страна на непознат некој, преку камера.
     
    На Cosmi и ivi1987 им се допаѓа ова.
  18. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.197
    Пол:
    Женски
    Како и за сѐ друго кај нас. Кога беше екстерното, исто ги имаше прашањата со дадени одговори. Предлог- нека им ги дадат и одговорите, само измешани и да ги поврзат со прашањето (facepalm)
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.191
    Допаѓања:
    123.783
    Абе ова се жени што ни чуваат деца... Јас повеќе сакам некој срце што ми оперира да полага со дадени одговори отколку дете да ми чува :(((( ах ах
     
  20. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.399
    Допаѓања:
    81.588
    Пол:
    Женски
    Ова се прашања за лиценци,односно глупост на квадрат.Воспитувачи веке имаат диплома по педагогија,зошто ваква глупа лиценца.
    Секој со диплома педагогија,предучилишна може да ги полага .
    И јас имав лиценца,полагав на првото полагање,да не ми притреба некогаш,собираше прашина и ми пропадна важноста.

    Подобро психолошки профил да прават при вработување отколку овие лиценци .:lol:
     
    На Julliet Jett му/ѝ се допаѓа ова.