1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Видео надзор во градинките

Дискусија во 'Дете' започната од iloveyou29, 18 август 2018.

?

Дали се согласувате да има видео надзор во градинките?

  1. Да

    112 глас(а)
    80,0%
  2. Не

    28 глас(а)
    20,0%
  1. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Треба да се снима, не бапнат ја од конфекција со некои врски или преку партии у градинка и одма госпожа, ало ма и тоа е работа и тоа сериозна работа воспитуваш мали деца ако некое лапне играчка мала и гтне ти ке бидеш крива можеш и да одговараш, не нервозни довагат на работа и на децата се истурат и за професори и наставнички зборам треба да има камери секаде и во училиштата има многу воспитувачки намерно малтретираат деца, а за мало дете да малтретира воспитувачка не сум чула.
     
  2. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.230
    Допаѓања:
    7.952
    Пол:
    Женски
    Za. Koga vise se plasite od pedofili zosto stavate sliki na fb, videa na youtube , instagram, pa i tuka na javen forum mislite nema nekoj sto ne gi manijaci slikite od decata vo skrieno katce? Pa uste koga ke vidam golo dete bez gaki/kupaki na plaza staveno javno na socijalna mreza ili na forum. Ama za da se falime kaj sme bile na odmor moze. A vo ovoj slucaj,kameri vo gradinkite, kade sto nekoja si si leci kompleksi na moe dete pa uste i da se osmeli raka da krene na nego odma spomnuvate pedofili ke gledaat. Iskreno jas ako biram pomegju dve zla,da gleda snimka nekoj od deteto kako si igra ili ete kako moca ili vtoro kako nekoja vospituvacka go tepa i mu nanesuva telesna i psihicka povreda, sekako deka ke go izberam prvoto (spored mene pomalo zlo).
    Isto taka (nastrana od temava za kameri) sum za prigotvuvanje poseben obrok za deca so alergii. Bidejki zalno e na primer dete sto e alergicno na nesto ( na primer mleko, a znaeme deka sekoj dorucek e mlecen) da sedi gladno nastrana i da gi gleda drugite deca vo usta.
     
    На LiliBoz, Цвет88 и referentka им се допаѓа ова.
  3. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.167
    Допаѓања:
    105.728
    Пол:
    Женски
    @fairy88 во мојот пост те спомнав поради делот каде не знаат што му се случило а ти го враќаат изгризано и со подлив ко шо пишиш. јас не имплицирам дека воспитачката го малтретирала, јасно е дека 20 деца во група се грабаат за играчки, караат, штипат, гризат... но самото тоа -не знаеме што точно се случи - мене ми алудира на факт дека во тој конкретен момент на таа дешавка - децата се сами без надзор. тоа е тој дел кој ме иритира мене. не ми е во ред никако под никакви околности група со дњца од 6 до 36 месеци да биде без надзор. ниту една секунда!!
     
    На fana и NarCis@ им се допаѓа ова.
  4. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Moite deca odea vo gradinka so video nadzor. Samo roditelite imaa pristap live streaming so pasvord koj se menjase na sekoja nedela.

    Drugo ako ne ste lajkale strana na fb lajkajte Borba protiv pedofilije da vidite kako u edna Banjalucka gradinka bil vraboten pedofil. Taka sto snimkite se najmal problem. Nikoj ne znae koj kakvi misli nosi so sebe. Na taa strana ima so dokazi pedofili od cela ex yu i makedonci ima lajkajte pa ke vidite za sto zboruvam.
     
    На referentka, NarCis@ и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  5. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.503
    Допаѓања:
    7.482
    Можно е и да не видела што се случило дел од секунда фали.Го видела кое е детето, но не може да каже како дошло до тоа.Кај нас занималната е таква што има тунели и куќички за деца кои се на нивоа па ако си сам со 10 деца богами не можеш се да видиш.
    Освен тоа е пространа така што не може да се видат сите ќошиња.
    Потполно им верувам на воспитачките на синко барем овие кои се моментално дека се коректни и не оставаат деца без надзор.
    И некои ќе речат те затоа треба камера.Ама и да видат како точно се случила ситуацијата,нема да сменат и да ја изчечат модрицата.
    Заради тоа треба персонал не камери за сниманје.
    И пак ќе речам се додека не се повторува случката е во ред.
     
    Последна измена: 22 август 2018
  6. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.382
    Допаѓања:
    34.171
    Пол:
    Женски
    Ништо чудно и да се реализира идејава. Ќе намирисаат партискиве профитери блиски до власта дека може фино да заработат. Една фирма набавка на опрема, друга инсаталација, трета одржување.. мхм, мхм. И на крајот ќе имаме скапа опрема во полураспаднати градинки каде децата ни се набутани како сардини :^) Ама еј, битно ние камери ќе имаме и сме го решиле проблемот. Јееее!!!
    Ова само кај нас може да се случи :!: И се плашам дека е многу веројатно да се реализира идиотштинава :x
     
    На karak, azelea, Kitten и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.007
    Пол:
    Женски
    А, не се плашите што тука на фемина секакви манијаци и педофили можат да ви ги гледаат сликите од вашите деца?
    Ги ставате голи и боси на изволте, секој анонимен со 100 мислења може да ви ги манијачи децата и да си ги симнува сликите без проблем, никако не се заштитени.
    Очигледно не знаете како функционира видео надзор па затоа вака се бламирате.
    И, очигледно не знаете како е да земете психички и физички малтретирано дете од градинка па затоа вака зборите.
     
    На blackwave, NarCis@ и referentka им се допаѓа ова.
  8. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.706
    Допаѓања:
    121.989
    Дефинитивно за! Не можам да помислам некоја да ми го малтретира детето а јас да незнам. Сметам дека веќе треба и се работи на случајот.
    И не, не е желба за контрола, едноставно сакам да сум сигурна дека е згрижено и најбитно-добро .
     
    На Dust, cresa-jagoda, ivi1987 и 5 други им се допаѓа ова.
  9. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.521
    Допаѓања:
    27.651
    Пол:
    Женски
    Ако се стави видео надзор јас одма отпишувам дете од градинка. Како ќе функционира групата ако некој постојано ги гледа. јас лично не би можела да работам ако знам дека некој постојано ме гледа. Образовен процес е, плус детето треба да научи да функционира во група, само да се брани. Страшна ми е дури и помислата дека треба да го учам детето дека е потполно во ред да се откаже од приватност и градење на односи со луѓе.
    Боже Орвел 1984 е нешто кое што е прифатливо. Мене ми е ужасно, ама баш ужасно.

    Плус кој ќе има право да гледа. Сите родители. Па секој ден ќе се малтретираат воспитувачки сои прашпања од типот: „Зошто на моето дете вчера му посветивите 3 и пол минути внимание, а на другот до него 3 минути и 40 секунди?“
    Ќе ја хакне мрежата педофил на пример и што потоа. Еве мене тоа ми е пострашно.

    Ова ми е исто како што ставија обезбедување по училишта и децата како во затвор да одат е чувството, а тепачките помеѓу ученици останаа.
    Со мерки од типот прислушкување, гледање со камери и слично само се шири параноја. Треба да се работи на квалитет на избор на кадар, програми за работа и слично, не со паушални решенија да се создава раскол и расцен помеѓу кадар и родители. Не е лесно да се работи во градинка со деца кои се сеуште егоцентирчни, не знаат да делат, се учат на основни работи и слично. Наместо видео надзори треба да се бориме за повеќе наставен кадар, критериуми за избор на наставен кадар (дури и кој има право да се запише на факултет кој продуцира кадри за тоа) и слично.

    Само што со ова се оцрнуваат сите кои работат во градинките. Заради неколку лоши јаболка цела гајба ли се фрла? Има кадар кој навистина работи со децата во градинките. Учителки и воспитувачки кои се вложуваат. Со ова само нив ќе успеем да ги демотивираме зашто пораката е: „Сите сте вие ѓубриња на кои што не може да им се верува дека децата гри третираат како човечки суштества“. Замисли ти да се вложуваш себе си за да мотивираш деца од две-три години да набојат нешто правилно, да им пресоблекуваш пелени, да им бришеш какашки, да ги научиш да јадат, да ги учиш да делат работи, да не се тепаат и одеднаш да ти кажеш е знаеш што сега ќе ти поставиме камери зашто не ти веруваме дека добро постапуваш со децата. Не е начин.
     
    На Peperutce1115, sonuvana, mareane и 12 други им се допаѓа ова.
  10. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.706
    Допаѓања:
    121.989
    Да има кадар кој работи а има и кој не работи. Најстрашно нешто е да се малтретира дете, а со камерите малце тие што немаат ,може ќе им профункционира совеста и нема да се осудат да малтретираат.

    и во многу фирми има камери па вработените си работат исто ко ништо да не е. Не е ништо ново. Кој работи,ќе си работи и нема што да се осеќа незгодно од тоа имало/немало камери.

    Друго, бебе ако се малтретира, знае да каже, да се одбрани? Не.Големп дете да. А бебе не. Е тоа боли. Ти расти го чувај го, мисли го безбеден кога тоа не ти било :(

    Сето тоа што наброја, да така треба да биде. Но ете ни ја гледаш државата. Се оди надолу.
     
    На Dust, cresa-jagoda, Pepa B.. и 8 други им се допаѓа ова.
  11. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.363
    Пол:
    Женски
    За жал, некогаш и големо дете нема да каже од страв.

    @JoyJoy камерите се тука во случај на сомнеж. Не верувам дека има некој време да седи и да гледа ол д тајм.
    Пред некој ден ќерка ми дојде со излупен лакт. Прашав што се случило, никој не знаеше да ми каже, па пробаа да ме убедат дека најверојатно се повредила дома. Дете кое е пола ден во градинка и пола ден со мене, сигурно ќе знам ако тоа се случило дома. Најпрво ќе плаче и веднаш ќе ми се пожали. Друго, секој ден ја туширам, такво нешто нема шанси да ми промакне. Единствено дознав од неа дека се скарала со две другарчиња и остана на тоа, не сака да зборува. А после тој ден не сака ни да преспива. Камерите не се само за кадарот, туку и за децата.
    ДА за камери во занималните. Кој работи совесно, нема да му смета, а кој не, нека си бара друга професија.
     
    На cresa-jagoda, candy.cane, LiliBoz и 7 други им се допаѓа ова.
  12. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.521
    Допаѓања:
    27.651
    Пол:
    Женски
    Се сложувам дека има такви кои не работат. Тоа не го спорам. Само спорам дека видео надзор е решение. Тоа ми се само мерки кои ќе ги демотивираат оние коие што работат.
    Видео надзорот промовира параноја и недоверба. Промовира градење на нездрави меѓучовечки односи. Промовира недоверба кај децата. Ќе го приметат децата, ќе прашаат за што служи. Што ќе му кажеш. Дека е тоа таму затоа што не им веруваш на воспитувачките дека добро го чуваат. Која е сликата што ќе ја стекне. Како ќе воспиташ човечко суштество кое треба да гради нормални односи со други луѓе ако му сревираш недоверба.

    А еве и дадилки што чуваат деца ги малтретираат. Има и родители што запоставуваат деца. Не само кај нас секаде. Ама видео надзор не ми е мене соодветно решение.

    Еве јас во Германија спасив бебе да не падне директно на глава од трамполина во камчиња ситни.

    Факт е дека живеевме во диктатура. Факт е дека се навикнавме стравот едни од друго да ни стане нормалност. Ама не треба да биде така.

    Само кажав дека има поинакви решенија. Решенија кои се далеку похумани, подобри и кои водат напред, а не назад.

    Инаку погледите на светот ни се менуваат со добивање дете. Сакаш да го заштитиш од се лошо ако е тоа можно. Ама не може изолирани негативни настани да ги земаме како репер за тоа што треба да се случува.
    @NarCis@ Да секој миг мислам дали детето ми е добро. Дали се удрило, паднало и слично. Кога го чуваа бабите ако ме поабраа на телефон крвта ми се заледуваше да не се случило нешто. Кога ќе добиев банално прашање ми олеснуваше. Сега е во градинка никој не се јавува и се милсам што ли таму се случува. Знам дека се тепа со некое дете, ама знам и дека гризнал мојот девојче. Само нема видливи траги од насилство па знам дека е се во рамки на нормала. Толку. Повеќе немам што да правам. Вчера бевме излезени попладне и остана со баба и дедо. Дојдовме дома се супер. У играње одеднаш спискува го боли кај вратот. Гледам малку црвено и потечено местото и едно мало гребаниче едвај видливо. Се чудам од каде. Детево вика не знам. Баба и дедо дигаат рамења. После пола саат на дедо му текнува дека нешто малиот се бесел на врата па се подудрил ама никој тоа не го сфатил во моментот сериозно. Се случува луѓе. Секому може да му се случи да не види инцидент. Двајца возрасни чуваа едно дете. Сами во стан. Па не знаеја точно кога и како се удрил. Никој од нив.
    Или во Германија на игралиште јас спасив детенце од година дена непроопдено да не падне и да не се повреди од трамполина. бевме таму јас со моето дете и деца од градинка. Четири жени на 10 деца. Две од нив чистеа количка, една трчаше по деца што избегаа на една страна. Четвртата која го чуваше само тоа дете и од време на време припазуваше на другите мораше да се стрча по друга група деца во моментот зашто ќе истрчаа на улица. Бебето лазеше и проба да слезе. Со главата надолу. Да не бев тука ќе паднеше директно на глава во ситни камчиња. Никој ама никој не може 100% од времето да пази на сите деца.

    Затоа и пишав. Ни треба повеќе кадар во градинките, ни треба подобро обучен кадар. Камерите ништо нема да решат. Еве ќе видиш кој ја удрил ќерка ти. Што ќе направиш? Ќер ги тужиш родителите? Ќе им одиш на вратѕа да се караш? Што ќе биде исходот?

    Јас како мајка еве не знам каде би го пратила детето на чување ако има камери. Не сакам да ми расте во параноја.
     
    Последна измена: 15 ноември 2018
    На sonuvana, *Лорена*, gjoker4e и 3 други им се допаѓа ова.
  13. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.382
    Допаѓања:
    34.171
    Пол:
    Женски
    А ти за ваква глупост ќе проверуваш снимки?
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.363
    Пол:
    Женски
    Во групата има дете со агресија потврдена од психолог од градинката. Така да, да. Друго нешто?
     
    На cresa-jagoda, candy.cane, LiliBoz и 2 други им се допаѓа ова.
  15. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.706
    Допаѓања:
    121.989
    @NarCis@ точно да.
    @JoyJoy јас имам камера дома:(
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  16. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.382
    Допаѓања:
    34.171
    Пол:
    Женски
    Ок. Јас на пример да сум со тебе во група, ќе се противам ;)
    И баш ме интересира што ќе постигнеш ако ете се докаже дека “агресивното” дете е виновно? Ќе го избркаш од градинка? А што ако утре твоето е агресивно? Башка, може непријатно да се изненадите од сопствените деца ;)
    Јас уствари сум против параноичниов предлог, ама ок. Ко што рече @JoyJoy 1984 (y)
     
    На oblace1 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.521
    Допаѓања:
    27.651
    Пол:
    Женски
    И што треба да биде исходот. Да го снема детето од групата. Знаеш ли колку е ова размислување жално. Знаеш ли колку ќе боли ако дете што има некој проблем наместо прифаќаше и помош добие осуда и отфрлање од групата. На детето му треба можеби посебна помош во градинката. Нешто кое што треаб системски да се реши. Да има тимови што ќе даваат поддршка во вакви ситуации. Најмалку му треба отфрлање и да добива пораки дека е лошо дете. Тоа само ќе го влоши проблемот. Боже ми се плаче кога ќе слушнам дека би сакале сите што не спаѓаат во нашето сфаќање за „нормален развој“ да ги отфрламе. Ова е веќе жално.

    @JoyJoy јас имам камера дома:([/QUOTE]

    Ти снима што ти се случува дома? Во сите соби? Зошто?
     
    На Martka и An-na им се допаѓа ова.
  18. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.363
    Пол:
    Женски
    Да, ако твоето дете ги малтретира другите деца, јасно ми е.

    @JoyJoy напишав некаде да се испише детето? Цитирај ме и не ставај зборови во уста. Мајката не сакаше детето да посети психолог, ниту да се работи со него. После заканата дека ќе го испишат детето ако не посетува психолог, дури тогаш попуштија родителите. Инаку три години по ред го има проблемот и со петиции да се вработи уште една негователка, ама нема сѐ уште решение. И да, на секој родител му е важна безбедноста на неговото дете. Јас не би сакала да дојде до тоа да се влечам по судови ако дојде до не дај Боже. Детето константно ги тепа сите деца по глава, а на родителите не им е гајле.
     
    На cresa-jagoda, candy.cane, ivi1987 и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.119
    Допаѓања:
    43.659
    Пол:
    Женски
    Баш е добра алтернатива камери во градинка.Јас кога ќе имам дете би сакала да знам што се случува.Деца се, сè може да бидне.Од играчка-плачка.
     
    На cresa-jagoda, Rebecca_R и referentka им се допаѓа ова.
  20. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.382
    Допаѓања:
    34.171
    Пол:
    Женски
    Ох, вие безгрешни, со деца ангели :D Ко што ти реков, немој да се изненадиш од сопственото дете. Оти, сите деца поминуваат низ агресивна фаза, гарант и твоето ;) Замисли за секоја гребнатинка или удар да се тужиш со родителите? Или тебе да те тужат?
    Кадар фали. Што можат да направат 2 наспроти 30 деца? Ќе ги допазат? Како па да не! Или со децата ќе се убедуваш и ќе се караш? (facepalm)
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.