1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Видливост на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 11 октомври 2010.

  1. Plavuska.inaci

    Plavuska.inaci Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    1
    Мајки или девојки кои сте бремени , дали може да ми кажете одприлика кога би почнала видливоста на бременоста како на пример :

    Проширување на стомакот
    Зголемување на градите


    Затоа што јас немам симптоми на :

    Гадење
    Повраќање ...итн


    Се надевам дека ке добијам повеке одговори и тоа ке ми помогне.

    И ако може да ми кажете како да почнам да бројам барем одприлика колку сум бремена .
    Последната менструација ми беше на 6 септември , дознав дека сум бремена преку Clear Blue
    не сум била сеуште на доктор ми закажа после нeкоја недела, па ве молам аkо можете вие да ми
    помогнете како да ги израчунам нeделитe на мојата бременост и да ми одговорите на Првото
    прашање .... ?


    Благодарам
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.653
    Пол:
    Женски
    Појавата на симптомите и видливоста на бременоста е различна кај секоја жена. Симптомите не мора сите да ги имаат, но не значи и дека од самиот почеток се јавуваат, може да се појават и покасно, после 6 или 7 недела, знам и такви случаи. Инаку, терминот за породување се пресметува најчесто вака:
    датумот од првиот ден на последната менструација (кај тебе е 6 септември) плус 7 плус 266 (бидејќи просечната бременост трае 40 недели, т.е 280 дена) - па терминот би ти бил 13.06.2011

    Кога ќе почне да се познава? Па веројатно кога плодот ќе почне да расте, ама и зависи од твојата градба и конституција. Во принцип, мало стомаче почнува да се познава некаде крај на трети и почеток на четврти месец од бременоста, ама пак ќе кажам, индивидуално е.

    Ајде со лесно нека ти е! ;) :)
     
  3. Plavuska.inaci

    Plavuska.inaci Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    1
    Јас иначе не сум дебела а не сум ни слаба,имам 57 кг , одсекогас сум имала мало меше ама сега стомакот ми е малку голем исто како мешето што го имав ама малце повеке,е сега јас сум само еден месец дали е тоа меше сеуште, или е од бременоста пошто напишавте дека треба после трети месец ...?

    благодарам
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.653
    Пол:
    Женски
    Рано е уште да ти се познава... сега ембрионот е малечок, одвај неколку милиметри, па не е тоа од бременоста. Мислам дека само ти се чини оти стомачето ти е поголемо, а можеби и си малку поправена, ништо чудно :) Значи нема шанси тоа да ти е стомаче од бременоста, туку тоа е она што си го имала и претходно. Ембрионот се оформува во текот на првите три месеци, па дури потоа почува да расте и да добива во тежина, затоа и не се познава толку од почетокот.
    Не се оптоварувај многу, само уживај и чувај се, посебно од настинки и физички напор. Одмарај повеќе, спиј повеќе (мислам дека и самата бременост те тера на спиење - кај некои жени потребата за сон е многу изразена во првите три месеци).
     
    На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Plavuska.inaci

    Plavuska.inaci Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    1
    Кај мене сеуште нема никакви симптоми можеби градите ама неможам да приметам затоа што и онака ми се малечки хахах, а иначе што станува збор за :

    гадење
    вртоглавица
    потреба за спиење
    повраќање
    итн

    Тоа кај мене го нема .Која недела сум јас во бременоста сега незнам а и незнам како да израчунам , имаш напишано 6 или 7 недела а јас незнам да рачунам кога и како е тоа помогни ми како да ги рачунам неделите .Значи 6 септември ми беше последната менструација тоа значи сега која недела сум....?


    Благодарам на советите
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.653
    Пол:
    Женски
    Според пресметките, денес ти почнува 5 гестациска недела, ако сметаме дека бременоста трае 40 гест. нед.

    Значи, 6 септември ти е почеток на прва гестациска недела, иако не си зачнала тогаш. Втора недела ти почнува после 7 дена, значи 13 септември ти е веќе втора недела, и веројатно во текот на истата си зачнала, можеби и малку подоцна.

    На тоа додаваш уште 266 дена - т.е 38 недели и го добиваш терминот :)
     
  7. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    јас сум во осмата недела и имам стомак кој да ме види ме прашува бремена ли си
     
  8. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Мене стомакот почна да ми се познава дури во 5 ти месец, во 4 ти правев свадба и ретко кој забележа дека сум бремена. Инаку повраќав после 13 та недела, некаде до 17-18. Градите до 15 недела многу ми беа тврди, ме чешаа и ми пораснаа за два броја, морав се нови прслучиња да си купам. Сега престанаа тие симптоми, ама градите ми се опуштија и како што викам јас, ми станаа како на мама :lol: Епа нема и бебе и девојчински гради :) За стомакот од почетокот пред да ми се рашири користам млеко за тело ЕЛДЕНА, можам да се пофалам дека немам ни една стрија. Не ставав на градите, дур се сетив, стриите веќе ми се направија, сега ги ублажив колку толку. Инаку сега сум 31 недела :)
     
  9. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    каде можам да го најдам тој крем колку пари е?
     
  10. sweety-m

    sweety-m Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    52
    ^^ мислам дека станува збор за обично млеко за тело го има во кам маркетите, во сино паковање и е 100 денари..мислам дека за него се зборува, се надевам дека помогнав :)
     
  11. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Да за тоа млеко зборував и чудно ама многу е големо и за 100 денари ќе си се мачкаш цела бременост. Јас на форум прочитав за тоа млеко и не се покајав што го користам.
     
  12. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.723
    Пол:
    Женски
    Еден совет и од мене.Не ги занемаруваајте градите,Мачкајте ги брадавиците со АД капки и извлекувајте ги со прсти,и секако павловиќева...
     
  13. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Труднички муабети

    јас сум 16, за 3 деена ке влезам во 17та, а тебе маyyya почна ли да ти се познава стомачето?
     
  14. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Труднички муабети

    16 недела , веќе време е да почнеш да осеќаш, само ме чуди како уште спиеш на стомак , јас после 11-12недела веќе неможев, а и стомакот ми беше подуен уште од 10недела, само накај 16н почна да личи на труднички :lol:
     
  15. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Труднички муабети

    И јас тоа сакам да прашам, кога ќе почне дефинитивно да се познава стомачето? Јас сум 13 недела според УЗ и така и се водам , па бидејќи си бев и пред да останам трудна поправена во стомачето, сега не знам дали е тоа салцето или пак од бебчето :) ама мислам дека ерано да се познава, м? Поискусните?
     
  16. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Труднички муабети

    ееее тоа и јас се чудам додека сум будна неможам да легнам на стомак а во сонот уште на глава што не се местам, мм вика да те снимам како се местиш нема да се познаиш, раце нозе сум кревала, кој знае какви акробации правам, и на сета таа сонувам само сонушта за +18 :D :D вакво нешто само сега ми се случува, инаку желба за јадење уште немам, се надевам дека и вака ке остане да можам да ја регулирам тежината, оти со +6кг останав трудна, и ако ставам сега плус 30 кај ми е крајот.

    Инаку стомачето малку ми е пораснато ама не ми изгледа како на другите трудници, туку како салце :D oоти салце има :D. Eдвај чекам да ми порасне големо има да се шетам така со стомакот по цел град, многу ми е убаво кога гледам некоја трудна жена со голем стомак :D
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  17. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Труднички муабети

    Тек од 21ва недела почнува по малку, ама тек онака убаво од 25 недела натаму, т.е 6 месец. До душа кај секого е индивидуално. На мајка ми дури влезе во 7ми со брат ми не и се познаваше ништо, мене тек на влез во 6ти почна. Кај секого е различно. Ама од 7ми скаш не сакаш ќе ти стрчи само понапред и понапред :lol:
     
  18. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227
    Калиас јас сум 14 недела и имам топче под папукот ама и стомачето ми е малку поголемо со оглед на тоа што имам и малку повеќе килца од предходно па неможам да дефинирам дали е трудничко или дебелко меше ама затоа е тврдо под папукот, и онака на моменти кога ќе ја задржам раката подолго чувствувам пулсирање (можно ли е да е срценцето ) а од денес сабајле чувствувам некое боцкање како бебушов да ми кажува дека почнало да плива маратон :) Незнам дали е можно или јас од голема желба па си халуцинирам.
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    194
    Труднички муабети

    Јас бидејки брзо растев ,односно многу качував на килажа некаде накај 4 месец се си мислам почна да ми се познава,ептен убавко накај 5 месец,и јас како тебе нон стоп кога гледав трудници си велев е кога ќе почне моето меше да се познава,леле што убави беа тие моменти сега се уште поубави кога си го гушкаш кога си имаш другарче нон стоп со тебе не си сам
     
  20. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Труднички муабети

    хахаха не е срценцето, твојот пулс е тоа :D , срценцето на бебчето не се слуша тукутака, боцкањето исто мислам дека ене е од бебчето, уствари од него е , но не можеш сеуште да го осетиш , сеуште е многу малечко, ете искусните погоре си кажуваат кога ќе почне да се чувствува, а инаку и јас се пипкам понекогаш ми е тврд околу папокот, понекогаш мек и јас не знам што е, ама имам слушнато и јас дека од 5 месец веќе ќе почне да с епознава стомачето , ајдее едвај чекам и јас :$
     
    На ivanovicka му/ѝ се допаѓа ова.