1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Видливост на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 11 октомври 2010.

  1. lida27

    lida27 Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    12
    здраво феминки :)) по прв пат сум бремена,и не сум многу информирана,како се рацунаат неделите на бременост....како да знам во која недела сум ? по моја претпоставка рацунам дека сум 7 недели,но незнам колку е сигурно.....последна менструација ми бесе на 12 април...и денеска некако стомакот како да ми е пораснат,или мозеби само подуен од нередовна столица,која ме маци од како сум бремена :(((( позз до сите :))))))))
     
  2. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Колку што успеав да разберам од она што го прочитав на интернет како ден на зачнување се смета датумот од последната менструација. Не можам да тврдам со сигурност дека е така, кажувам само што прочитав на неколку сајтови.
    Ако е така, тогаш би требало да си некаде осма недела бремена.
    Не отиде ли на гинеколог? Гинекологот најточно ќе ти каже. Инаку во однос на големината на стомакот, уште е рано. Сигурно ти е подуен, но и тоа ќе биде само трпение. Уживај во секој миг од бременоста. :)
     
    На mari_sa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    lida27, од денот кога последен пат си добила додаваш 7 дена, и од тогаш почнуваш да броиш.
     
  4. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    Кај секоја трудница е индивидуално , еве мене на пр не ми се познава имам меше ко за 3 месец. Отпрвин се плашев да не не сум нешто во ред меѓутоа се си е во ред со бебушко си напредува супер према неделите а и докторката ме увери дека има кога да ми се познава да не се секирам :) ...Јас сум скоро на пола бременост па очекувам мешко да скокне во последните месеци...
     
    На MacenceEna му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Anna-7

    Anna-7 Нов член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Posledna mens. mi e na 25 septemvri.Ovaa nedela utrinki test za bremenost mi dade pozitiven rezultat,a d-rot mi rece nisto ne se gledalo na eho.Inaku gradite mi se promenija,a i stomakot ne mi e kako porano.
     
  6. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    И мене веќе почнаа да ме препознават дека сум бремена! 17 недела сум, нормално е мешето да си расте! Почнува да ме чеша и стомакот и градите, јасно ми е од кои причини ми се случува тоа :yawn: До скоро се чинеше дека само сум качила некое килце, но веќе се гледа дека бременсот е во прашање ;)
     
  7. Anna-7

    Anna-7 Нов член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Denes dobiv,konecno potvrda za mojata bremenost.
     
    На butterfly.mk, pilenka и Agrona им се допаѓа ова.
  8. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    3.491
    Со неделите сме исто :D но мене уште од 10/12 недела веќе ми се познаваше стомачето, може дека сум слабичка и не ми е прва бременост :rofl:
    А чешањето мислам дека ти е затоа што кожата ти се шири, се оптегнува, а тебе ти е сува, мачкај се почесто со мрсна крема :*
     
  9. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Јас сум скоро 12 недела, иако сум дебелка меше ВООПШТО немам, ниту ми се познава. Се си е нормално, иако некогаш се гледам во огледало и си викам да не не е нешто во ред, но се надевам за неколку недели ќе пркне. Чисто да си седам раат.
     
  10. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    3.491
    Мислам дека кај подебелките помалку се познава стомачето :D како и да е само да е добро бебушко :*
     
  11. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    до 6 месец бев рамна даска, немав ништо, е после тоа, за 15 дена станав прасе :D ми излегоа и премногу стрии... кај секоја е издивидуално... ама подобро е полека полека да си расне мешето, така како кај мене нагло предизвикува стрии, па ако сакаш и мачкај се со најскапите препарати :|
     
  12. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    кај мене накај 18 и 20 недела почна мешето да се забележува до тогаш ништо,евеме 25недела и почна полека да расте повеке :)
     
  13. MirandaLesoska

    MirandaLesoska Нов член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Se plasam od onaa bremenost koja nema nikakvi simptomi deka ste bremena. Vo vasiot organizam e se vo red, se do momentot koga ne imate silni bolki i odte na lekar i se poragate :sweat: od toa se plasam premnogu... imam decko ceke 4 godini imam redoven seks, do sega sekoj mesec menstruacijaja mi doaga na vreme. Sega treba da dobijam pak za 13 dena... samo osekam na mene deka gradite mi se mnogu pogolemi od normalno, sto vvo periodot na menstruacija mi otekuvaat ama do olku ne i plus toa vo prasanje se 13 dena premnogu e rano.. dali moze nekoj da mi pomogne i da mi kaze nesto poveke okolu toa zatoa sto ke se poremetam :worried:
    Vi blagodaram od napred :)
     
  14. lenkich

    lenkich Нов член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    MirandaLesoska napravi test za bremenost, vo najgolem del se tocni. Namesto da si prajs stres, barem soocise. Da si zdrava i ziva ako si bremena zaedno so maloto, toa e blagoslov, seedno kolku coek ne e podgotven :)
     
  15. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    Јас сум 15+2 и уште не можам да речам дека се познава.Јас од стално имам меше и широки колкови на допир некогаше тврдо некогаш меко како ништо да нема.Околината на тие шо успеав да му кажам знаат а тие шо не знаат не ни се сомневаат кога ќе ме видат. Можи е рано а јас одвај чекам да пораснам и сум нестрплива :D:D:Dи туку споредвам стомаци а знам дека не треба кај секој е различно.
    Кај вас кога почна да се познава убаво?
     
    На Angel.Heart му/ѝ се допаѓа ова.
  16. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Мене почна да ми се познава некаде кај 5-6 месец по малку, ама луѓе што не знаеа дека сум трудна ни во 7ми не ме познаваа. Додуша и висока сум, а и не родив големо бебе.
     
  17. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    И јас сум според последната менструација 15+3, и јас одсекогаш си имав мало меше и на другите кога ќе им кажам дека сум бремена и тоа дека влегов во 4ти месец се изненадени и велат еее па не ти се познава, ама јас си приметувам дека ми е малкууу зголемено и потврдо. Едвај чекам да ми порасне и да почнам да го осеќам како ми мрдка бебушот :inlove:
     
    На Едно Чупе, espana и b.u.tt.e.r.F.L.Y им се допаѓа ова.
  18. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Мене почна таму накај 16 недела и тоа не многу, бидејќи имам таква градба , со вдлабнат стомак....ама машала сега ми е доста голем :) знам како едвај чекате са си се фалите со големи мешиња ;)
     
    На Angel.Heart му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Mene odednas mi ripna uste 15 nedela pa nataka jas bev kako 5ti mesec :D ama posle ponataka ne prodolzi da mi raste, vo 8mi mesec bev isto kako 5ti mesec... Onaka nekoj da me videse kje si mislese tuka nekade sum 5ti mesec. E sega ovie posledni 3 nedeli vo 9ti naglo mi ripna, ama i mi se spusti nadole, kako topce sum :)
     
    На Njanje му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    Значи го нема го нема и оп преку ноќ хехе