Видување на Исус

Дискусија во 'Религија' започната од MariaAndritsos, 9 февруари 2017.

 1. MariaAndritsos

  MariaAndritsos Активен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2017
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  41
  Пол:
  Женски
  Covek bez Boga e Nisto!! Nova sum na forumov no sakam da go spodelam ova so vas.. Jas i maz mi sekoja vecer pred legnuvanje citame biblija.Pred mesec dena edna vecer Zavrsuvame so citanjeto na biblija i na nasata vrata se odslika Isus Hristos.Ke ja spodelam slikava se nadevam deka ke go vidite. Gospod e sekogas so nas !!! Slava na Boga !!!! DSC_0002.JPG
   
  На Ina-Mar, sonuvana, Bulgarian и 8 други им се допаѓа ова.
 2. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.414
  Допаѓања:
  48.851
  Пол:
  Женски
  (facepalm)
   
  На Dim40, RedRevolution, buba4e89 и 30 други им се допаѓа ова.
 3. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  2.700
  Допаѓања:
  4.131
  Само јас ли не го гледам Исуса на вратава? :tmi:
   
  На RedRevolution, SunnyGirl2, joy1 и 24 други им се допаѓа ова.
 4. Asparagus

  Asparagus Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2013
  Пораки:
  755
  Допаѓања:
  6.088
  Пол:
  Женски
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.690
  Допаѓања:
  50.019
  Пол:
  Женски
  Да, слава на Бога, секогаш е тука, но јас не успеав да забележам никаков лик на вратава. :|
   
  На SunnyGirl2, sj *O*, L.i.n.a.a и 2 други им се допаѓа ова.
 6. MariaAndritsos

  MariaAndritsos Активен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2017
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  41
  Пол:
  Женски
  Gore desno e likot
   
  На Bulgarian, ♡BuBaLe♡, Oscar Lady и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.224
  Допаѓања:
  3.100
  Пол:
  Машки
  Мене на свети Јован Дамаскин ми личи... Можеби ве повикува да си го прочитате и „Точното изложување на Православната вера“...
  Ама како и да е, слава Богу за се`.
   
  На sonuvana, Umbrella22, friendy и 7 други им се допаѓа ова.
 8. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.498
  Допаѓања:
  25.466
  Пол:
  Женски
  Извини на прашањево, не е шала и ниту сакам да те навредам..но дали читање на библијата може пред сексање, после сексање или не се сексате вие??
   
  На RedRevolution, joy1, ku4ence и 8 други им се допаѓа ова.
 9. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.224
  Допаѓања:
  3.100
  Пол:
  Машки
  А оти да не може, ако се црковно венчани? Да не се венчале за да везат гоблени заедно?
   
  На душленце, Nora♡, Afroditaaa и 12 други им се допаѓа ова.
 10. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.498
  Допаѓања:
  25.466
  Пол:
  Женски
  Затоа што библијата не ми делува како добра предигра, ете затоа!??
   
  На RedRevolution, 1209, glosipgirl и 24 други им се допаѓа ова.
 11. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.760
  Допаѓања:
  138.864
  8-|

  Ах чеда Божји ...тежок грешник сум изгледа:|
  Не гледам ништо..

  ..а зјапам како теле во шарена врата:rofl:
   
  На RedRevolution, SunnyGirl2, glosipgirl и 27 други им се допаѓа ова.
 12. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.224
  Допаѓања:
  3.100
  Пол:
  Машки
  Во Светото Писмо има примери за десетици зачнувања, од кои само едно е бестелесно - зачнувањето на Господ и Спасител наш Богочовекот Иисус Христос од Бога Дух Свети и пречистата Богородица и секогаш дева Марија. ;) Така да и личностите кои се опишани во Библијата си општеле со своите брачни другари и зачнувале деца.
  Само, ај, да не бидеме надвор од темата.
   
  На Victorian, PaLaVa, kuc и 4 други им се допаѓа ова.
 13. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.781
  Допаѓања:
  44.190
  Кој сака може да види било што било каде. Имагинација. Ако тоа прави да се чувствувате подобро во врска со себеси тогаш нека биде и некаков лик или што и да е.
  Ќе се воздржам од други коментари.
   
  На RedRevolution, glosipgirl, joy1 и 8 други им се допаѓа ова.
 14. ванилала

  ванилала Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  1.647
  Допаѓања:
  5.227
  Пол:
  Женски
  Помини ја вратата со политура, не би требало да го има повеќе него
   
  На Safira26, Umbrella22, daylight и 4 други им се допаѓа ова.
 15. macka91

  macka91 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  2.027
  Допаѓања:
  50.871
  Пол:
  Женски
  Освен што вратава не е фарбана добро друго ништо не гледам 8-|
   
  На RedRevolution, glosipgirl, joy1 и 9 други им се допаѓа ова.
 16. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  1.953
  Допаѓања:
  30.398
  Пол:
  Женски
  Човек и без Бог е човек. Ако религијата ве учи или ве наведува да ги маргинирате или омаловажите различните од вас тогаш нешто со вашата верба во истиот не е во ред.

  И ние неверниците го дишеме истиот воздух како и вие, и ние сме битија од крв месо, и ние сме со емоции, и ние плачеме и се смееме како вас.

  Вербата без разлика дали е во Бог или во нешто друго е чисто субјективно чувство ненаметнато од никого а уште помалце омаловежена од некој што мисли различно од мене. Можеби не читаме Библија, не се молиме, не постиме, не одиме во црква но секој од нас верува во нешто.

  Секој човек е Бог на свој начин!
   
  На 1209, Umbrella22, *Amethyst* и 13 други им се допаѓа ова.
 17. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.208
  Допаѓања:
  16.781
  Пол:
  Женски
  Сарказмот кон оние кои прашуваат во теми за секс дали се трудни ако им свршил на фармерки и сл.бил несоодветен, недостоен, абе за презир, а тема која е искрено отворена да се сподели свое искуство од своето верување тие истите ја напаѓаат со навреди, демек смешни слики, гифови, цитати од филозофи и е топ тема за сарказам и иронија? Секоја чест девојки, на нивоу.

  Во врска со насловот, она што се појавило на вратата е негово субјективно видување, можеби и самото завршување на читање на библијата ве навело да мислите така, што не велам дека не е. Секој има свои причини да верува/не верува во нешто/некого. Кои сме ние да му го оспориме тоа???

  Тие го виделе Спасителот на врата, можеби јас ќе го видам на прозор, во кајмакот од кафе што ќе го пијам, во сон. Тоа е најмалку битно каде. Ете некои го виделе на јајце, а јас не успеав да го видам на истото јајце. Спасителот секој го гледа и го доживува на свој начин, го визуелизира различно, има поинаква претстава за изгледот на истиот и она што е фигура на Исус за еден, можеби не е за друг.

  Повеќе би рекла дека неговото присуство се доживува, отколку што се гледа. Ако веруваш дека навистина постои ќе го почувствуваш на различни начини, дали преку помошта, делата, некои случки, здравје и болести... Секој ќе го запознае преку својата душа, доколку ја отвори за него.

  И сите оние кои се прават неверници, имале моменти или ќе имаат кога ќе се повикаат на негова помош, ќе побараат прошка и ќе ја исчистат својата душа за да направат простор за Него. Дали тој момент ќе биде во текот на животот или на крајот на истиот, зависи и од човекот и неговата подготвеност да ја побара и прими неговата помош.

  Јас на таа врата видов нешто, но Исус не. И да не ми се нацрта на врата, доволно ми е што верувам во Него, што низ животот повеќе случки ми покажале дека навистина постои, но само ако му направиме место во душата.

  Насила на човек можеш да му земеш, ама не и да му дадеш.
   
  На душленце, sonuvana, xoxo5 и 29 други им се допаѓа ова.
 18. ***nekoja***

  ***nekoja*** Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2015
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  870
  Пол:
  Женски
  само јас ли не забележувам ништо на сликата или шо е работа :o
   
  На Mini90 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.640
  Допаѓања:
  100.462
  Пол:
  Женски
  Јас видов :)
   
  На Bebulleee, iloveyou29, Nora♡ и 2 други им се допаѓа ова.
 20. Mini90

  Mini90 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2014
  Пораки:
  535
  Допаѓања:
  2.125
  Пол:
  Женски
  И јас ништо не гледам сестро, и диоптер стаив си викам ај ќора сум без наочара,ама џабе!