1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Виена

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од milicka1975, 17 август 2012.

  1. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Feodora обавезно да пробаш Моцарт куглици, ако одиш :D И јас не пробав Захер торта, ама затоа пак си земав цело кесе од куглициве :inlove:
     
    На Feodora му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    ^ Нати имам пробано. Лани дечко ми ми донесе. :inlove: Имам појдено и во Виена ама пред 4 години кога не носеа на екскурзија ама заглавив во еден тоалет :$ гужва преголема беше и ништо не видов од градот освен преку прозорците од автобусот. Затоа сакам пак да појдам, оти исто како да не сум била.

    Туку сакав да ве прашам за еден ресторан во Виена што е ама како кула бил и се вртел во круг??
    Цените какви се таму ако знае некоја и дали е убаво...Мислам дека ресторанот бил цел со стакло и се гледала цела Виена. :?:
     
  3. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Виена е прекрасна. Ние бевме пред две години за Нова година таму. И зимно време е преубаво, украсено со големи црвени лампиони во центарот преубава несекојдневна глетка. Се изнашетавме. Најмногу ми остави впечаток St. Stephens Cathedral ПРЕУБАВА катедрала. Застанав и некои добри 2-3 минути ѕверев во катедралата. :lol: Имаше во центарот продавница со чоколада. Пред продавницата беше направен Моцарт од картон (така нешто беше) и баш се сеќавам се зезавме со брат ми дека тој висок два метра и вика дај да застанам сликај ме со кускуле :lol: :rofl: Кога би бирала кај да одам пак би одбрала таму да прошетам некои убави 5-6 дена.
    [​IMG]
     
  4. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Знам дека во Братислава има ваков ресторан, а во Виена немам слушнато да има. Ниту пак видов кога бев :)
     
  5. Seashell31

    Seashell31 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2013
    Пораки:
    736
    Допаѓања:
    728
    Пол:
    Женски
    Во Виена бев пред три години за Велигден и поминав преубави 4 дена. Градот според мене е еден од најубавите европски градови :) .Катедралата,плоштадот,операта,моцартовите кугли...се беше преубаво :inlove: .Ако имам шанса повторно би одела. 8)
     
  6. Anouk

    Anouk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    1.380
    Има да. Danube Tower and Restaurant. :)
    Убаво е многу, само се наоѓа подалеку од центарот на Виена и мене на моменти ми беше непријатно, зашто имам страв од висина. :D
    Инаку атракција е во Виена и убаво е да се посети.
     
  7. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Би сакала да одам.
     
  8. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Не сум бил,но тие што биле ми кажале дека е многу чист и убав град ,и ако некогаш ми се пружи можност да отидам би отишол ич нема да му ја мислам. :)
     
  9. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
    Не сум била, ама сакам :rofl:
     
  10. Petunia-Queen

    Petunia-Queen Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    315
    Ние бевме со пријатели пред 2 години и навистина е многу убав град! :inlove: :inlove: :inlove:
    Бевме во Шенбрун и зоолошката, Пратер(се качив на триста работи :lol: ), Белведере и др. :)

    Е ние бевме во лето, ама и јас би сакала да одам еднаш за Нова година!
    Инаку еве слики како е за Нова година украсено ^_^ :
    Човекот каде што бевме сместени ни испораскажа за се живо и диво и од таму сега знам!

    [​IMG]
    Ова е улицата Kohlmarkt, каде што се тие Шанел, Гучи, Прада, Луј Витон и сите останати!

    [​IMG]
    Ова е општината Rathaus и после Нова година цел паркт го затварале и правеле лижгалиште!

    [​IMG]
    Ова е во строг центар и е улицата Graben. Сите што биле поминале од тука. :!: Тука е и Julius Meinl Caffe. Инаку улицава ја украсуваат со вакви лустери какви што има внатре во зимската палата(Hofburg), таму акде што се одржуваат пола и повеќе балови.

    [​IMG]
    И еве го пак Rathaus, ама ова не е после Нова година, туку пред Божиќ и уствари градат куќарќи и настанува божиќен панаѓур. Можеш и да си изнајмиш и да си продаваш играчки, слатки, вафли и пунџ да правиш. :)

    [​IMG]
    Пред Шенбрун исто има панаѓур.

    [​IMG]
    [​IMG]

    И пред Белведере има! :D
    Поздрав! :hai:
     
    На vitomir му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Primadonna

    Primadonna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.341
    Допаѓања:
    2.163
    Пол:
    Женски
    Преубав град,прва можност да ми се пружи веднаш одам.Имам и роднини таму,па не би требало да се загубам :rofl:
     
  12. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сум била, се надевам дека некогаш ќе ја посетам :lol: :P
     
  13. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Преубав град, спремете си повеќе парички и обавезно прошетајте по музеиит Албертина и Белведере сигурно ќе има некоја интересна поставка на уметнички слики. Јас кога бев имаше на Пикасo. Не губете време по шопинг, многу е скапо, а има толку други убави работи да се видат. Јас гледав мјузикл tanz der vampire во еден од нивните театри и ептен е дешавка, нешто поинаквo, кај нас не знам дали прават или јас можеби не сум гледала, па ми беше ептен интересно.
     
  14. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    А некој вака да каже за приватен смештај како идат цените и храната?
     
  15. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Храната е прилично скапа, зборувам за по ресторани, во прадавниците за храна нормални се цените како и во останатите европски градови, а за приватен смештај за краток престој јас не сум слушнала. Единствено што знам се Хостели тие се поефтини, а прилично добро изгледаат, имаш доручек секако. Хотелите барем во јас тие што сум престојувала во Центарот се изгор скапи. Од 100 евра па нагоре :(
     
    На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
  16. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    јас прашував за подолг престој приватно, хотел ке ми дојде многу скапо :(
     
  17. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Сум била и воодушевена сум од тоа колку е чисто , убаво , префинето , пријатно за око . Имав чувство дека и обичните куќи во Виена наликуваат на аристократски , се ми беше толку грациозно што знам дека некогаш пак морам да одам :D Посебно ме фасцинираше колку луѓето спортуваат и млади но и значително постари кај нас што би се ставиле во категоријата баби и дедовци :) Ама таму да ти е мерак да излезеш да трчаш , да си прошеташ или вежбаш во парк , беспрекорно зелена трева , ниту пикавец , ниту хартивче на земја ... А какви чоколади има и општо храната , барем таму каде што имав прилика да јадам . Ах носталгија ме фати ;(
     
  18. Anne15

    Anne15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2012
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Машки
    Прекрасно нешто особено за зимските празници.
    Вреди да се посети.Имам роднини таму и тоа многу блиски,па затоа би сакала сега за Божиќниве Празници да одам да ја видам Виена. :)
     
  19. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    Еве баш сега читам дека викендов ќе почнат да ги поставуваат првите Christkindlmärkt (новогодишни панаѓури). Тезги со новогодишни украси, разни колачиња, прасенца од марципан (за среќа и просперитет). Прекрасно уредени излози,улични перформанси, улично осветлување.
    Ја обожавам Виена за време на новогодишните празници :inlove:

    Еве фотографии кои ја отсликуваат атмосферата
    https://www.facebook.com/media/set/?set ... 196&type=1
     
  20. Kaylie

    Kaylie Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    500
    Допаѓања:
    1.402
    Цела недела на радио само ова го слушам, дека викендов ќе ги отвараат. Според мене е претеризам, сеуште не е крај на ноември, а они ќе отвараат. Хелоубин не беше поминат, они веќе лампиони продаваа. Ќе ставам слики во темава кога ќе ги стават украсите по улиц и панаѓурите кога ќе ги отворат. :)