1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вие и глумењето

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Bright, 21 март 2010.

  1. beautiful1

    beautiful1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2010
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    33
    Глумев во една драмска секција во 5то одд која се одржа во домот на културата во Штип и таму исто така се оди на вежбање за глумење.Но само еднаш глумев и од тогаш не отидов повеке зошто кога излегов на сцената пред 100 луге кои сите гледаа во мене беше уоу и одеднаш добиеш трема па не е лесно толку колку што изгледа кога ние сме дел од публиката.
     
  2. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Ниту сега во средно, а и претходно во основно немаше претстави во овие две училишта. Единствено на јубилејот имаше, ама секако тогаш глумци беа оние, милениците. Во таа претстава не знам дали може да се каже дека глумев. Работевме со Зоја, верувам македонска режисерка беше. Се спремавме неколку месеци, и на крајот излезе се фантастично. Го обработувавме зборникот на Миладиновци. Прекрасно...јас не добив шанса да глумам, бев во хорот кој ја придружуваше секоја сцена, апсолутно секоја. Кој напор..
    Како и да е, кога бев малечка одев на часови по глума, не знам ни сама зошто. Многумина ми кажале дека знам да глумам, но некако не ме влече тоа многу многу. Ниту гледам филмови ниту пак би глумела во нешто. Додека театарот за мене е една голема љубов, се додека не сум на сцена. :D
     
  3. stewart

    stewart Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    30
    можам да глумам пред мала група луѓе, пријатели и некои не толку драги ;) , мама, тато :lol:
    но на сцена...се блокирам...едноставно неможам да функционирам ни со глума ни со свирење пред голема група луѓе. тој срам ме спречи од запишување во драмска секција. :(
     
  4. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Бев член на драмска секција во основно, глумев во секоја можна претстава која се спремаше за патрониот празник. Немам ни малку трема од мн луѓе. На патронатот имаше премн луѓе и искачав на бина без проблем.
    Најчесто глумев во средно. Кога се испрашуваше, така знаев да се извлечам, се тоа благодарение на мојата способност за глума.
    Ме научија професорките во средно, една одвратна ми викаше стално, глумице па кај си ти, денес спремна си да одговараш? И јас да. Она ми викаше епа не те прашувам сега ке гледам да те фатам неспремна :D :D :D
    Инаку сакам да се зачленам во некоја драмска секција, ако некој знае каде има, нека пише. Ке му бидам благодарна! :)
     
    На Tamaraj му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Драма

    Да учествував, прекрасно искуство беше.
    Во средно редовно организиравме драми, професорката беше ептен некоја драма фрик, не тераше да ги изведуваме, посветувавме часови на тоа.
    Го глумев Тартиф :lol: (колку злобно) :)
    Супер одглумив и се снајдов во улогата :) Подготвувавме се, од сценографија во училницата, костимографија, шминка, се комплет, не посетуваа и гости од други те професори :P
    Еден другар е доста талентиран и креативен за овие работи, па сам создаде една драма, направи комична пародија од „Македонска крвава свадба„ направивме прекрасна изведба пред цело училиште, сите од класот учествуваа на некој начин, овој пат бев задолжена за сценографија и продажбата на билетите.
    Да, направиме и билети, кои чинеа 50 ден. со цел да му помогнеме на еден соученик, тоа ни се поклопи за драмата која ја изведовме да биде од хуманитарен карактер.
    Дури и на ѕвон не имаше :D
     
  6. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Драма

    Во прво одд. ја глумев Вештерката од Снежана и седумте џуџулиња. :lol:
    Велика во Бегалка.
    Мојата најомилена улога е Фема во Покондирена тиква. :D

    Во основно спремавме повеќе драмски претстави, отколку во средно.
    Сум играла и машки ликови, воопшто не ми пречеше, ја обожавав драмската секција и имав доста пофалби.
    Негативните ликови си ги присвојувам , ко мои . ;)
     
  7. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Најдобриот глумец е оној кој не познаваат дека глуми ;)
    Инаку јас сум инзвонредна глумица. Во секавка ситуација можам да се снајдам, можам да глумам дека сум некоја сосема друга личност... Немам воопшто срам.
    Сум глумела уште како мала по разни претстави. Првата ми беше на 4 години во новогодишна претстава пред сосема непознати луѓе. Супер пројдов. Од тогаш сум била во некои реклами, претстави... А и во серии и филмчиња сум добила некои улоги ама македонски :lol:
    Мнооооогу сакам да глумам, премногу ]:)
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Beauty161

    Beauty161 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Навистина имам талент за глума..но не обраќам многу внимание на тоа..бидејќи си имам други цели во својот живот :)
     
  9. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Не сум глумела, но за глума ме бива, дома само така ми кажуват во последно време :D
     
  10. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    Така во секојдневието сум се снаогјала во секакви ситуации дури едно време сум се чудела самата на себе како сум успевала да се спасам во ситуација и да ја извртам секогас во моја полза,но тоа би го нарекла снаоганје а не глума иако цел зивот и во средно и претходно и во љубовта и во пријателството сум ги придобивала лугјето на некој посебен начин сто и кога сум згресила несто да немозат да ми се налутат или во врска дечкото да го убедам дека тој е виновникот иако знаеме дека не е,класната се лисицо ми викасе.Сепак за глума не верувам дека би мозела па и пред толпа лугје,хмм не ги сакам многу правилата и нормите па кога треба несто да го направам да го изведам а да морам да памтам сто и како да глумам никако,ја дури и во прво одд кога требасе стихотворби да учеме јас не ги казував како сите нормални деца,јас си додавав нови стихови и ги пеев така со емоции умислена :fubar: имасе една вака Оо татковино мила,ке те чуваме со сета сила.... а јас ја пеев Ооооо таткооовиноо (пауза) ке те чувам засекогас оти си многу мила :fubar: не бе не ме биваа
     
  11. Shopaholic77

    Shopaholic77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    109
    Отсекогаш сум сакала да глумам . кога сум била мала само драми сум правела :lol:
    Но сега желбата ми се растури .
     
  12. Gioia

    Gioia Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    626
    Допаѓања:
    598
    Имам огромна желба некаде да се пробам ама не знам колку ќе ме бива,немам самодоверба а може имам некој талент! Се надевам ќе имам прилика,мислам дека би ме бивало за некој мјузикл или пак за некоја смешна улога! ;)
     
  13. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Абе како не сте глумеле сите глумиме ... Цел живот :|

    А сега сериозно да сум глумела во училишни претстави ... Чорбаџи Теодос е мојот врв :D беше интересно , професорката беше пријатно изненадена овие школските вакви :o . Зошто за разлика од другите јас не се срамев не знам што ми бидна се соживеав со улогата , во улогата :lol: . На крај аплауз а јас се осеќав ко да примам оскар :$ :rofl:

    Да ми се укаже прилика . би глумела повторно ... Само што професијата која ја одбрав е многу далеку од актерство . Сакав да се запишам за да би го истерала и тој ќејф , имав и подршка од мама ама сепак се работи за мојата иднина , гледав кеш каде има ... Во некој друг живот сигурно :nod:
     
  14. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Јас сум родена глумица, мислам во скоро секоја животна ситуација :wasntme: А вака за да излезам на сцена или да се занимавам со тоа што знам :?: , во театар сепак не би можела мислам, ама да ме викне некој да снимам филм
    од кога го напишав ова се почувствував ко да имам 10 години :D
    би отишла!
     
    На andrea1998mk.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Irreplaceable.xD

    Irreplaceable.xD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    67
    Јас немам некоја си посебна желба да глумам, али имам другарка од клас многу добро знае да глуми, идела и на кастинзи.. и и се дивам навистина :)
     
  16. TammY1oo

    TammY1oo Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Се заинтересирав за глумата пред 2 години и многу би сакала да се бавам со тоа ама за жал во нашата земја тоа тешко.. иако повеќе би сакала во некоја серија или филм отколку театар. До сега само еднаш сум била статист во еден наш филм. Ама бидејќи мн ме влече таа насока почнав да си мислам да одам да учам во америка и воедно да одам на кастинзи.. знам дека шансите за тоа се многу мали затоа што тие што решиле да се бават со глума одат по такви училишта или пак се школувани дома за да стигнат на аудициите, така да и тоа пропаѓа во вода :worried: сепак за да се добие некоја мала улога шансите се многу мали (заради големата конкуренција) но дали вреди да се откажеш од све за да го продолжиш сонот кон глумењето? Ако не успееш во тоа? Што потоа?
     
  17. K4813

    K4813 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    9
    Не сум глумела во ништо професионално затоашто кога ме фаќа трема незнам а да казам инаку ме бива во глумење по дома
     
  18. HappyOne

    HappyOne Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    77
    Имам глумено во повеќе претстави, и многу ми се допадна глумењето. Навистина ја засакав сцената, штиците кои живот значат :) и нормално аплаузот од публиката. Некои повеќе го сакаат глумењето на филм, ама според мене филмот е уметност на режисерот, а додека за глумецот - театарот е вистинското. Би сакала во иднина да се занимавам со глумата и професионално, ама сепак засега тоа ми е само желба, а не финална одлука, бидејќи во Македонија актерството не е професија која гарантира сигурна иднина.
     
  19. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    Јас си немам врска од глумење, а и срам ќе ми биде на сцена да глумам пред сите :$ . Имам другарка која идеше на глума во пионерски дома ама нема таму повеќе колку што знам.
     
  20. andrea1998mk.girl

    andrea1998mk.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    4
    на еден начин сите ние сме родени глумици и глумиме во еден животен роман барем јас така мислам :?:
     
    На Jojoba му/ѝ се допаѓа ова.