1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вие и глумењето

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Bright, 21 март 2010.

  1. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Го имам наследено овој талент од мајка ми, таа секогаш ми велеше дека глумењето е многу убава работа и дека јас имам потенцијал да станам актерка. До ден денес ми го вели истото и желба и е да се запишам на факултет за драмски уметности, ама мене тоа сега за сега не ми е некоја голема желба иако многу ме исполнува. Сум била дел од повеќе помали претстави што се одржувале и пред поголема и пред помала публика од сите возрасти. Првата поголема и посериозна улога ја имав лани ова време, кога имав претстава против дискриминација во МКЦ. Беше успешна и ко за прва посериозна претстава немав воопшто трема, туку напротив се чувствував многу опуштено. А чувството додека стоиш на вистинска сцена пред публика e прекрасно. Последна претстава што ја имав беше вчера во една скопска градинка, пред деца на возраст меѓу 3 и 5 години. И искрено поголема трема имав пред тие мали суштества, отколку пред возрасна публика и публика на (приближно) моја возраст. :)

    Дел сум од драмската секција во моето училиште и се надевам дека ќе бидам дел од уште многу претстави, а желба ми е некој ден да имам улога во некој филм/серија, макар била и мала улога.
     
  2. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Имам преголема љубов кон глумењето и дел сум од драмската секција во моето училиште.Ме бива,и мислам дека професионално ќе се занимавам со ова.Имам глумено на многу училишни драми,и сега спремам една.И јас имам трема секако,ама знам да ја контролирам,и се концентрирам само на глумата...како да глумам сама,не пред 100 луѓе. :)
     
  3. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    неголема но на секој патроонат гумам или главна или споредна улога...почнав од 4 кога наставничката на час и се допагна како глумам и ме уклучи во драмската прецтава и од тогаш или главна или споредна улога сум на се во школо што има свечености али не сакам многу да бидам глумица....
     
  4. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Од секогаш сум била у драмските секции, периодов троа послабо активни што дури и ми фали сето тоа дружење додека спремаме претстава енд шит. :D
     
  5. Inna5

    Inna5 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    625
    Во скопје,4то одделение бев,не памтам што бев ама бидејќи глумев на француски јазик ми беше претешко а и освоивме прво место! :)
     
  6. citiesinflames

    citiesinflames Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    391
    Пол:
    Женски
    имам многу големА желба за глумење. сум глумела како помала и успешно ми одело. сакав да се запишам на глума после средно но ми имаа кажувано дека има ептен тесна конкуренција и повеке се влегувало со врски :|
    а и со глумењето ми се намалува срамежливоста :lol:
    а сеуште си глумам дома пред мама, а пред тато не глумам :)
     
  7. Katerinceee

    Katerinceee Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    814
    Допаѓања:
    1.230
    Пол:
    Женски
    Имам многу голема љубов кон глумењето.Имам многу пати глумено во школки претстави,многу ме бидува да глумам.
     
  8. honorthyself

    honorthyself Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.273
    Имам отворено слична тема која допира повеќе прашања и се вика аматерски театар, за жал ретко кој ја отворил или се интересира за иднината на оваа професија во нашата земја.
    Кој што сака нека зборува - ова е најтешка професија од сите бидејќи има најголема конкуренција, многу таленти, толку малку работа, мала заработка и покрај се - многу за учење.

    Глумам, и уживам во глумењето.
    Морам да се самоцитирам за да објаснам штo точно чувствувам кога глумам
    Имам глумено во безброј аматерски претстави, краток филм, имам преведувано и прилагодувано претстава, како и режирано.

    Дали сум добра актерка или не - не знам. Не можам сама да се фалам или да се потпрам на мислење на поединци, како членови од мојата фамилија и блиски пријатели.
    Можам само да кажам дека сакам професионално да се занимавам со актерство иако можеби тоа никогаш нема да се случи.
    Актерите колку што се родени - толку и се направени.
    Има милион техники, работи кои треба да се запомнат, треба да се проникнува во суштината на секој лик, да се чувствуваат емоции кои не се лично наши.
    Има многу повеќе отколку едно обично излегување на сцена и кажување на текст.
    Има уметност во паузите, подголтнувањето, во секој чекор, во звукот на чевлите врз штиците...
    Театарот е живот. Актерството е проклето тешко.
    Го обожавам.
     
    На mamma-mia му/ѝ се допаѓа ова.
  9. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Професионално глимење, јок! А за хорори аматер сум. :rofl:
    - Летово сите братучеди се собравме, т.е бевме на седенка кај баба ми, и глумевме филм (хорор). Јас бев у главни улоги. Кога се гледав на снимката, како да не сум јас, дури ми беше страв да се гледам.
    Имам глумено и во театарски представи, ама голем дел од нив беа премногу кратки. Знам понекогаш да се изнасмеам и кога треба и кога не треба..
    Инаку имам голема желба за глумење. :emo:
     
  10. Jay-jay

    Jay-jay Активен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    40
    последно глумев,мислам дека беше во 4-то одд....баш ме бива (не дека се фалам)... :D само единствен проблем ми е што веднаш поцрвенувам :$ и секогаш со трема глумам.... :sweat: но тоа што го "изведувам" :D секогаш е на high level... :D :tmi:
     
  11. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Ех, имам желба, ама едно е да сакаш а друго е да можеш :worried: не ме бива... :doh:
     
  12. A.Fenty

    A.Fenty Нов член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2012
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    124
    обожавам да глумам, а и ме бива :)
    запишана сум и на драмска секција, а и уште сега се размислувам за драмски факс. ама што знам....
     
  13. Little-Mk

    Little-Mk Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    327
    Глумев во онсовно .Бев и на ТВ и на плоштад . 8) Ама не продолжив . :(
     
  14. Lovy1

    Lovy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    820
    Пол:
    Женски
    Порано како помала имам глумено во школо :D
    Сега сакав да одам на Второ Полувреме филмот, ама во Скопје беше.. А немав време да одам до таму :|
    Не успеав, ама би сакала некогаш да глумам :D
     
  15. justinbieberzz

    justinbieberzz Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2014
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    4
    Ме бива за глумење.. :lol:
    Имам глумено во разни драмски секции,на телевизија,во театар и слично..Ама сево ова преку училиште
     
  16. elence132

    elence132 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    105
    Ме бива за глумење ептен :)
     
  17. A.Fenty

    A.Fenty Нов член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2012
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    124
    дај линк од таа тема за аматерско глумење те моламм
     
  18. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.587
    Пол:
    Женски
    Јас и глума дава различни поими! :$ :P
     
  19. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.906
    Допаѓања:
    30.649
    Пол:
    Женски
    Запишана сум на драмска секција,и редовно глумам во театар.Многу е убаво :)
     
  20. Dark-Lady

    Dark-Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2013
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    910
    Сејм :D