1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вие и глумењето

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Bright, 21 март 2010.

  1. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    44.036
    Пол:
    Женски
    Немам глумено досега никаде,мислам дека можам да глумам,но не толку добро,нели,а не би глумела поради тоа што сум срамежлива и текст ќе заборавам и ќе се обрукам. :/ :P
     
  2. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
    Мислам дека можам и имам желба, а не сум пробала. :rofl:
     
  3. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Како мала често глумев во некои училишни претстави, потоа некогаш и во средно. Е сега и по дома им глумам неркогаш, и на друштвото исто :D абе имам огроомен талент за глума само штета е што не си сватив за озбилно и не се посветив на тоа поле јбг :$
     
  4. Andrianaaaaa

    Andrianaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    41
    Мислам дека баш и не ме бива за глумење :$
     
  5. ivchee.ivche

    ivchee.ivche Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Женски
    Ај некој што оди во драмски театар ама во Скопје нека ми пише порака, сакам нешто да го прашам:$:D
     
  6. BojanaLegija

    BojanaLegija Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2014
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    64
    Многу ја сакам глумата.. Ухх :") Имам глумено во 1 претстава во прво, а и немам многу трема кога настапувам пред повеќе луѓе... Кога имав 7 години учествував со балетска претстава во домот на културата пред цела сала :lol::call::angel::o Исто така, на 20 годишницата од постоењето на нашето училиште играв, глумев на сцена со "Паркети" :D Моментално, со другарките пишуваме драма, историска, која со помош на наставникот по историја ќе ја изведеме за 1-2 месеци :D А за понатаму, во средно планирам да се запишам на драмска секција...А за на факултет, сакам драмски, но сакам и некои други, па ќе видиме, има време :3 Да не знае некој во Битола дали има нешто како младински актив како се вика тоа, курсеви по глуми или како било? :|
     
  7. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    5.688
    Пол:
    Женски
    Од секогаш сум сакал да глумам, по природа сум многу срамежлива ама штом излезам на сцена се тоа поминува. Имам глумено во средно во претстава што јас ја напишав и иам статирано во еден македонски филм. Сепак запишав факултет сосема различен правец но глумата секогаш ке ми биде прва љубов :)
     
  8. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Ептен вешто знам да глумам пред мама и тато 8) Секако кога морам.Инаку не сум глумела во некоја претстава,се надевам дека би имала прилика бидејќи навистина глумата ме привлекува.:inlove:Ми имаат кажано дека сум била како актерка:D
     
  9. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Онака по дома имам пробано да глумам, кога си играм со некое помало детенце и се обидуваме да смислиме некоја сцена, нешто така, и не можам, а да не се насмеам.
    Понекогаш и глумам дека ме боли нешто, за тоа ме бива :D.
     
  10. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.591
    Допаѓања:
    9.360
    Пол:
    Женски
    Имам глумено во представа кога бев година пред да почнам во школо. Потоа глумев во петто одд. во драмски се одржуваше претставата, па во училишниот двор на Невена Ѓорѓиева Дуња и изгледа во деветто ќе имаме пак претстава. Ме бива за глумење. Често им правам збунки дома :D . Многу лесно глумам дека ми е лошо, еднаш глумев дома и само наеднаш трас на земја, кога ќе ми текне на фаците хахахаха. И во школо ако не ми се седи ќе и изглумам нешто на класнта и ајт дома :D
     
  11. Sarence

    Sarence Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    607
    Golema rabota e da glumis, da si akter.I jas kako mala znaev da odglumam pred moite doma i na uciliste i si velev deka sum rodena akterka, no koga se pojaviv pred kameri svativ deka ne e voopsto lesno i bara golema odgovornost i posvetenost da se protolkuva dadenata ulogaa.
     
  12. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.591
    Допаѓања:
    9.360
    Пол:
    Женски
    ^Ако ова се однесуваше на мене, фала. Според тоа што си го напишала ние треба цело одд.да бидеме врвни актери зошто глумиме пред класната и пред наставници. Мислиш дека јас не знам како иде тоа. Не ми е до фалењето ама сум глумела пред камера многу пати. На една емисија на друга, во театар со полно луѓе, ваму таму. Глумата не е за секој, треба талент и труд и јас самата знам како е, таа напнатост, возбуда, лефлекторите во студиото те потат, после секоја проба/снимање те боли глава. Ее колку проби имав пред претставата. А и јас не велам дека сум врвна актерка, за тоа е потребно школ и време!
     
  13. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Родена глумица сум јас, од секогаш ме бивало и на мала возраст и сега, само штета што не го сватив тоа сериозно и не ми биле наклонети до крај ѕвездите :D
     
  14. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.042
    Пол:
    Женски
    Како малечка имав желба да глумам но никогаш не глумев. А сметам дека имам дарба за тоа.
     
  15. SunshineYo

    SunshineYo Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Имaм дaрбa зa тoa, имaм глуменo и вo две претстaви дo сегa. Знaм дa си пoдглумнaм и секoјдневнo пo мaлце, кaкo хoби ми стaнa веќе:D Нo не ми е дрaмски вo плaн зoштo мнoгу тешкo примaaт, a сметaм декa имa мнoгу пoдoбри oд мене. Ќе се трудaм дa се прoнaјдaм вo некoјa другa прoфесијa дoдекa сеуште имaм време..
     
  16. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Nie I glumenjeto?
    Najverni drugari 8)
     
  17. katedelrey

    katedelrey Активен член

    Се зачлени на:
    1 август 2014
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    177
    Имам глумено на сцена, драма чорбаџи теодос мајката на стојанка глумев во домот на култураа Марко Цепенков прилично голема сала имав страв страм, ама помина исто ака имам глумено во една приказна Риби од нива таму бев цвета :rofl: тогаш ми беше прв пат 14 год имав, јас мисалм дека имам дарба :?: али такви се можностие во ова држава нема голема заработка во оваа работа овде, а глумењето ми лежи на срце од секогаш сум сакала :)
     
  18. SelinaKyle

    SelinaKyle Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    2.149
    Пол:
    Женски
    Јaс oд кaкo тргнaв нa училиште пa дo среднo 2гoдинa имaм игрaнo вo мнoгу претстaви. Секoјa гoдинa бaрем пo еднa, штo вo шкoлo, штo нaдвoр, невлaдини oргaнизaции, мулти култи...
    Вo 3 гoдинa се фaтив сo мм, тoј е aктер. И сфaтив кoлку уствaри не знaм дa глумaм. Тoлку дa е слoженo, дa се спремиш темелнo, дa рaзвиеш прикaзнa зaд ликoт, дa oдлучиш кaкoв ќе биде и дa се сoживееш сo негo. Не сaмo дa нaучиш текст пa aкo пишувa ( јa стaвa рaкaтa вo џеб и се врти нa левo)и мoрa тaкa дa се нaпрaви. Чудo е, знaм еднaш мaж ми мнoгу кaшлaше, aмa мoрaше дa oди нa рaбoтa имaше премиерa. Ни еднaш вo тек нa 2чaсa не се нaкaшклa дoдекa беше нa сценa. Еден пa кoлегa негoв умре мaјкa му a зa пoлa сaт имaше претстaвa, кaрти рaспрoдaдени...чoвекoт oтиде, изигрa претстaвa кaкo ништo.

    И сегa штo знaм, дoмa читaм текстoви кoгa му пoмaгaм нa мм. Некoгaш ќе се сoбереме вo друштвo пa им кaжувaм гo имитирaм кaкo глумел, имитирaм некoј друг им прaвaм смешки. Амa тoлку ми е oмрзнaтa тaa сценa пo се штo имaм виденo не сaкaм нoгa дa ми стaпне тaму.
     
  19. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    Ја и глумење исто ко Магаре и Музика :P :P:rofl:
     
  20. Shia

    Shia Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2017
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    468
    Пол:
    Женски
    "Целиот свет е сцена, и сите мажи и жени само играчи. И еден човек во своето време игра многу улоги". В.Шекспир

    Глумам за забава и сакам и да имитирам. Role play такоџе.