1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Визи за Америка

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од butterfly.fly, 28 декември 2011.

  1. Quincy

    Quincy Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2015
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    8.008
    Јас живеам Америка и за неколку месеци ќе треба да се породам, па сакав да пробам за мајка ми дали ќе и дадат виза. Дали и покрај тоа што ќе гарантирам за неа ќе треба да има и доказ за пари на нејзина сметка?
     
  2. girl.09

    girl.09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    54
    Здраво на сите (highfive)
    Имам прашање, имам дечко во Америка, тој има Американско државјанство и е доктор таму ако е тоа од некакво значење. Се запознавме во Македонија беше дојден, бидејки е тешко тоа што се гледаме два до три пати годишно, одлучивме дека е најдобро да одам јас таму со вереничка виза. Прашањето ми е дали некој знае да ми каже повеќе околу вереничката виза, која е процедурата, колку време трае и слично? Ви благодарам однапред.
     
    На MrsWalker му/ѝ се допаѓа ова.
  3. The Bee

    The Bee Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали има некој што аплицирал од скоро за виза за Америка (туристичка)? Јас сакам да аплицирам па ако има некој да сподели како е процедурата за аплицирање и дали има можност за работа со Америка со таков тип на виза?
    Фала многу <3.
     
  4. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.018
    Допаѓања:
    5.930
    Моментално е стопиран процесот за издавање на туристички визи поради состојбата со короната. Прашав и јас, дури и во амбасада се јавив,истово ми го кажаа. Ова пред 1 месец. Види пак јави се да не има некоја промена ама и на нивната официјална страна од амбасада го пишува ова.
    Се јавив и во агенција што посредува за визи, ми потврдија исто дека е стопирано.
     
  5. Ane_na_Bisera16

    Ane_na_Bisera16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2020
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Zdravo bi sakala da ve prasam dali postoi takva viza za Amerika na 10 godini, I mi treba objasnuvanje kakva e? I koi se uslovite za dobivanje. :)
     
  6. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.115
    Постои, но тоа значи дека таа важи за повеќекратен влез во САД низ текот на тие 10 години, а не дека цела деценија може да се престојува без прекин таму. На пр. оваа година поседиш 2-3 месеци, следна можеби 6 месеци по таа 3-4 месеци и тн. Дозволената должина на престој ја одредуваат обично на самата гранична контрола - аеродром, пристаниште, железничка станица (на пр. ако влегуваш од Канада со воз) при влез во САД. Доколку се пречекори дозволеното време за престој следи забрана како за влез така и за аплицирање било каква друга американска виза, најмалку неколку години.

    Постои како виза тип Б1 наменета за бизнисмени (бизнис преговори, купување недвижнини, присуство на конференции - но не и вработување ниту пак хонорарно работење) и постои тип виза Б2 наменета за туристи (но и за медицински третмани; посета на пријатели и роднини; учество во музички настани како изведувач но не смее да биде платен ангажман; кратки курсеви кои немаат за цел стекнување стручна диплома - на пр. може дводневен курс по готвење; но со таа виза не може курс за лиценциран автомеханичар или студии на факултет и тн.). Цената е околу 160$.

    Повеќе информации можеш да прочиташ на службената веб страна тука.
     
    На Ane_na_Bisera16 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ane_na_Bisera16

    Ane_na_Bisera16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2020
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Fala :)
     
  8. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Дали некој скоро бил во амбасада за виза?
    Ме интересира од аспект на влез за во амбасадата тука во ск. Дали бараат можеби пцр тест или нешто за коронава?
    На страната кај нив нема ништо таков податок
     
  9. Ane_na_Bisera16

    Ane_na_Bisera16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2020
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Prasaj preku telefon.
     
  10. malasimba

    malasimba Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    Дали некој познава или имал искуство со агенција или личност за помош околу апликацијата за туристичка виза за америка?
    Фала
     
  11. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Јас, со агенција. Што те интересира? :)
     
  12. malasimba

    malasimba Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    Сакам да аплицирам и ми треба помош околу тоа. Која агенција е таа би се јавила уште утре :)
     
  13. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Агенцијата веќе е затворена :D, но беше во соработка со ЈК Травел и групацијата од Битола, Травел Линк се викаат ако не се лажам. Слободно јави се во ЈК Травел, сигурен сум дека ќе ти помогнат.

    Поддршката од агенцијата ме чинеше 50€ колку што се сеќавам, плус трошоците за виза од Амбасада нели.

    Виза добив, 10 годишна, меѓутоа за тоа имав и силни гаранции од таму, што секако ќе ти требаат. Ќе ти објаснат сè во агенција, се надевам ќе успееш и да добиеш виза :)
     
    На malasimba му/ѝ се допаѓа ова.
  14. malasimba

    malasimba Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу за ова, ке се јавам утре сигурно :)
     
    На Ahoy му/ѝ се допаѓа ова.
  15. slimsblue

    slimsblue Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2014
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    76

    Како всушност посредува агенцијата? Ти кажува што документи ти требаат и закажува интервју место тебе? Можеш да ми кажеш што од документи ти побараа ако не е тајна :)
     
    Последна измена: 18 февруари 2022
  16. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Ти ја пополнуваат целата онлајн апликација и целиот процес оди преку нив, нормално освен интервјуто во Амбасада кога мораш лично да се појавиш.

    За документи, искрен да бидам, не се сеќавам, 3-4 години поминаа од кога вадев.
     
  17. malasimba

    malasimba Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    Иначе се јавив во јк травел, не работат со тоа ми рекоа, па најдов човек што аплицирал скоро и ми објасни што како, па вчера сама пополнував аплилација, се снајдов, го замислував покомплицирано, но не било така :D
     
    На Ahoy му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.581
    Допаѓања:
    171.559
    Пол:
    Женски
    Апликацијата за виза е проста и едноставна ако знае човек англиски. 50 евра за пополнување..абе ајде ..боМбона бизМис:D
     
    На Mantub, buba4e89 и Peanut Butter им се допаѓа ова.
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Колку чини туристичката виза и што бараат за да ти дадат?
     
  20. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Стави линк од страната за аплицирање вака како тазе упатена. :makeup:
    Другарка вика дека имало и некоја лажна, демек посредничка агенција у процесов. Нејзе ем лични податоци и повлекоа, ем парите од картичка као за самото аплицирање 100 евриќи, ем уше 10 трансакции со картицава се направија.
    Чиста измама, уше не ми е јасно како е можно да се помешаат страните..