1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Визи за Америка

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од butterfly.fly, 28 декември 2011.

  1. Muffins

    Muffins Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Супер, честитки! :) Мене ме интересира за колку време откако се јави, ти закажаа интервју?
     
  2. Cookiemonster

    Cookiemonster Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    70
    Јас вадев по 2 пат виза и добив пак 10 годишна :D
    Инаку за тоа лажењето не ви препорачувам бидејќи СЕ буквално СЕ проверуваат и ако ве фатат ќе платите казна,ќе добиете забрана за влез.
     
    На Nine25 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Cherrypie

    Cherrypie Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Здраво девојки :)

    Ме интересира, ако некој што во скоро време аплицирал за туристичка виза, да ми каже дали бараат гарантно писмо?
    Јас сум за 2 дена на интервју, ги имам сите потребни документи, студент сум, вработена сум, од амбасада ми испратија на меил потребни документи и информации, но сепак има напишано дека морам да покажам документ кој ќе ја покаже мојата ЦЕЛ на тоа патување.... Ве молам за ПОМОШ :sweat:
     
  4. simona90

    simona90 Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    МОЖЕ ЛИ ДА НИ КАЖЕШ КАКО ПОМИНА НА ИНТЕРВЈУТО ЈАС СУМ ЗА 2 НЕДЕЛИ НА ИНТЕРВЈУ И ИМАМ ГАРАТНО ПИСМО И СЕ ШТО Е ПОТРЕБНО, ЛАНИ ОДЕВ ПРЕКУ ФАКЛУТЕТОТ А СЕГА ТУРИСТИЧКИ , НЕКОЈ ШТО Е БИЛ СО ТУРИСТИЧКА ВИЗА КАКО ПОМИНАЛ ВО АМБАСАДА.
     
  5. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Јас пред 2 год. бев за туристичка виза. Зборуваш англиски и општо те прашуваат - каде одиш? кај кого? дали имаш некој? работиш, што работиш? дали до сега си била и каде во УСА? такви некои општи прашања.
    Не се плаши воопшто
     
  6. Cherrypie

    Cherrypie Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Јас супер поминав на интервју, прв пат отидов на интервју, и имав малку трема, но мој совет е да бидеш ИСКРЕНА и ПРИРОДНА... да не покажуваш трема, да си позитивна и насмеана, ако си на шалтер 6 сигурно добиваш виза, девојката на шалтер е многу ОК, а шалтер 8 дечкото уфф, значи или не му беше ден,или не знам зошто не даваше толку лесно визи...
    Јас немав гарантно писмо, им кажав дека немам пари да плаќам 2 месеци хотел, па затоа ќе бидам сместена кај другарка, значи не ми ни побара гарантно писмо, нормално ми прегледа документи со моите месечни примања, ме прашуваше што работам, на факултет до кај сум, зошто сакам да одам за Америка и дали ќе имам доволно финансии, кажав дека ќе имам, но и дека моите ќе ми праќаат...
    Жената ми кажа дека ќе ми даде виза само за 2 месеци, а кога си ја земав визата ќе се шлогирав, ми дала за 10 години :)
     
    На bubibubibubi, Nine25 и Muffins им се допаѓа ова.
  7. Muffins

    Muffins Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Денес бев за туристичка виза и ми дадоа за 10 години :)
    Мислам дека нема врска на кој шалтер сте, и сметам дека периодов на сите дават.. кој и да прашам сите добиваат виза...
    Препорачувам пред да почне интервјуто да си направите малку муабет со некој кој што седи до вас, малку да се опуштите и обавезно насмевка на лице...
    Интервјуто ми траеше 1 минута. Ме прашаа каде одам, што работам и колку време ќе останам.
    Имав гарантно писмо, претходна Ј-1 виза, договор од работа, банкова потврда за доволно финансиски средства, венчално од родителите... и некои документи од сестра ми која што е во Америка...
    Совет: Без трема, опшутено, со насмевка и искрено! :)
     
  8. Cherrypie

    Cherrypie Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Честитки Muffins :)
    Јас кога бев, имаше врска шалтерот,односно тој позади него, бидејќи седев карши шалтерот и гледав што се случува, доста луѓе одбија за виза... не знам зошто, на луѓе кои сакаа да одат да си ги посетат фамилиите,на пола не им дадоа виза... Мене интервјуто ми траеше 5 минути, се детално ме распрашаа, изгледа бидејќи прв пат аплицирав...
    Жената која ме интервјуираше ми кажа дека ќе ми даде на 2 месеци, а имав за 10 години, сеуште не ми е јасно...
    Ќе може ли да ми кажеш, ако знаеш колку месеци имам право да останам во Америка?
     
  9. Muffins

    Muffins Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Можно е.. макар што мене не ми изгледаше така... Некако ептен насмеано пријдов на прозорецот, убаво одеше муабетот и можеби 1 мин. разговорот.
    Еве вака стојат работите за престој... При влезот во Америка, мора да поминеш низ имиграционо и тие ти одредуваат престој... значи на самиот аеродром...
    Најмногу можеш да останеш 6 месеци. Потоа, мора да поминат уште 6 месеци за пак да одиш..
    Значи ако одиш прв пат 6 месеци, пауза во МК 6 месеци и пак можеш да одиш...
    Не дека мора така.. можеш колку сакаш да останеш помалку :) ама тоа е така за туристичка виза..
    Јас здравје одам за 2 недели, па ќе видам колку прстој ќе добијам :)
     
  10. simona90

    simona90 Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    ВИ БЛАГОДАРАМ А МЕ ИНТЕРЕСИРА КОЛКУ ПАРИ ОТПРИЛИКА СТАВАВТЕ НА СМЕТКА
     
  11. Muffins

    Muffins Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Ставив 240.000 денари и 2.000 евра.
    Ама немаш гајле, јас ги ставив, ми издадоа сертификат од NLB Tutunka и потоа ги повлеков парите од сметка...
     
  12. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    немој да ставаш огромни суми - знаат тие каква е ситуацијата во МК, и мој совет - немој заокружена сума - мислам точна 2000 - 3000 2500.....туку 2150 еур...2200 еур....1870 еур.....
    така некако....помалку сомнително
     
  13. ard075

    ard075 Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    поздрав,
    барам мала помош ако може некој да ми помогне,аплицирав за во америка за туристиска виза Б1/Б2
    онлине преку интернет,за интервју утре треба да закажам пин кодот го имам,е сега вака јас планирам да останам најмногу три месеци до 4 максимум,бидејќи децата мали ги оставам тука од 3 години и 7 месецно бебе со жена ми која работи во државна фирма,јас имам фирма но оваа година не работам со нејзе а и блокирана ми е така што пари на фирмата немам,работам хонорарно во една државна фирма не сум запослен таму,е сега не знам какви документи треба јас да однесам за визата и колку ми се шансите,и друго на апликацијата наведнев име на еден пријател и негов телефонски број,но кај него не идам,и ме интересира дали проверуваат на пример на таа адреса која ја наведнев да потврдат дали идам баш кај него или тоа е форлмално,имотен лист имам,изводи од децата ке однесам,може и од фирмата тековна да однесам,од жена ми потрвда од работа и од плата но за мене други документи не знам какви треба
    ако има некој бар малце да ме научи на оваа работа бидејќи првпат аплицирам ке ви бидам благодарен многу
    поздрав
     
  14. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
     
  15. ard075

    ard075 Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    хаха јас лошо се изразив,мислев за апликацијата почнав да ја пополнувам,пополнета ми е но се уште не сум ја испратил додека не закажам за интервју,но ме интересираше за каква виза да аплицирам Б1/Б2 или само Б2,бидејќи јас сакам само на кратко да одам да се прошетам малце и да видам ако можам некој бизнис да направам со некоја фирма,мислам на договор со некоја компјутерска фирма,тоа го работам во МК,за тоа и прашувам на апликацијата дали треба да наведам некоја фирма дека идам кај нив на пример глупо е вака но видов нешто интересно на интернет имам и адреси од фирми,па така да наведам некоја,но како што ми викаш требало значи од нив гаранција ако наведам некого дали фирма или име на некој пријател,така што би останало само за Б2 да аплицирам
    фала ти на одговорот
    поздрав
     
  16. soncule

    soncule Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    odamna ne sum bila na forumov :) ne mi trebese dur ne me zainteresira ovaa tema,zdravo na site :)
    od kade li da pocnam...pojma neam i so trebit da napram ama aj da se potrudam po razgovorive vasi da vidime :) najprvin najdobro bi bilo da si obezbedam dokumenti kako potvrda za redoven student, dr so mi treba izvod dan treba? :) sakav da ve prasam za toa garantnoto pismo sto treba da ima vo nego(sakam da odam amerika na mesec kaj drugar koj se ke mi prati, plati :), pa mozat da mi go donesat drugi lugje pa sakav da znam da si sredam barem so toa) i otkako ke mi go donesat treba kaj notar neso ili so? posle da si uplatam tamu 12$ za da se javam za vis za pin vo komercijalna i potoa sledno sto pravam? ja popolnuvam Ds-160 aplikacijata i mu se javuvam deka sum ja popolnila i da mi zakazat intervju treba ili kako? toa se sama mozam da go napram ne mi treba nekoja agencija? kazete mi so da pravam oti vrska nemam :D falaa
     
  17. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Мислам - дека ако наведиш дека одиш за бизнис - ќе треба да покажиш покана од фирма која те кани, и докази за соработка или контакти - мислам дека така беше. И плус, ке ти бараат потврда од банка со поголема сума на пари - демек бизнис отвараш мораш и пари да имаш
    Во секој случај, гаранција ти треба ....
     
  18. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски

    Ке се потрудам да ти одговорам - она малку што го знам :)
    Вака значи - прво ти треба гаранцијата од Америка а потоа твои документи - извод на родени не ти треба, бидејќи не одиш кај роднини туку другар. Ќе ти треба пасош (нормално :), слики 5х5 см, потврда од факултет за редовен студент плус индекс, документ со кого живееш и имотен лист на име од родителите (да видат дека сте ситуирани) , потврда за пари од банка ако имаш, ако не стави нешто околу 2000 еур дека имаш, што можам друго да те советувам....незнам каква ти е ситуацијата :)
    Нотар не ти треба ни под разно, освен ако не заверуваш копија од оригинал - а нотар како нотар нема да те врати, ке ти земи пари
    Потоа во Комерцијална банка уплаќаш 12 долари и тие 140 еур - со Пинот ке се јавиш во Амбасада и ке ти закажат термин. Потоа три дена пред интервју онлајн ќе го потполниш формуларот за б1/б2 виза

    и си одиш дотеран среден на денот на терминот :) и да ме частиш:)))
     
  19. ard075

    ard075 Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    а што немам никого,пари имам на сметка се е во ред,и имотен од родителите и се дурго и децата дека ги оставам,но ете ми текнало само за ќјеф да одам и да видам дали можам нешто да направам на пример некој бизнис и нормално да се враќам во рок од 3-4 недели,имам другар таму но нејќам сега гаранција да ми праќа е сега не знам дали него да го ставам или некоја фирма најдов и ми праќаат на мејл некои понуди они што имаат,стварно не знам сега сум во дилема и не знам како да направам без гаранција
     
  20. soncule

    soncule Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    ахам разбирам :) првин ке си ја обезбедам гаранцијата па после се друго( иначе гаранцијата таму треба да биде рачно напишана или како? ) фала многу за се :D