1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Визи за Америка

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од butterfly.fly, 28 декември 2011.

  1. ard075

    ard075 Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    јасмина гледам дека си запознаета во оваа работа окулу визата,
    е вака ако на пример наведам дека одам за прошетка во Лас Вегас,и на нет нешто видов се комплет со повратен билет и хотел се оваа би ме чинело 2300 долари за 26 ноќевања,и на прашањето каде треба да се наведува некој од америка дали име и презиме од некого или некоја фирма каде одам,јас да наведам име на хотелот и нивна адреса со телефонски број,мислам дека не би ми требало гаранција,други докажи дека ке се враќам во мк имам,и на интервју да им кажам дека одам да се прошетам ке ми бидат и другарите таму,дали би поминало вака на пример само оваа ме интересира
    поздрав и фала ти многу
     
  2. soncule

    soncule Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    да те прашам уште нешто морат имотен лист да имам?? неможам без то да поминам?
     
  3. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски

    обично ги прават кај некој нотар, ефтини биле 30-35 усд мислам :) ако добро се сеќавам на информацијата, а може и рачна само да е наведена целосна адреса и телефон на лицето кое те поканува

    што се однесува до имотен лист - не мора на твое име, може и на родителите да е, да видат дека сте ситуирани - или па земи потврда за плата од кај нив од на работа - само за плата значи...и тоа делува
     
  4. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    искрено,колку сакам да работам во амбасада и да давам виза - прво за мене ќе си средам 10 годишна.
    ова што го кажувам е само од работно искуство ....немој после некој да ме пцуе :)))

    Имам негде напишано дека за во америчка амбасада е потребна само среќа:) покрај документацијата.
    гаранција дека ти ќе се вратиш во мк имаш, деца, жена...јас те разбирам, но сепак нивна е одлуката...треба целта да им ја доловиш дека не планираш на црно да останиш

    Значи вака...имаш другар а нејкиш гаранција, да го малтретираш - иако мислам дека тоа ти е најдобра опција.
    - опцијата со хотел во Лас Вегас - мислам ќе ти речат зошто одиш во Лас вегас сам, а не со сопругата, можно е да бараат целосна уплата на хотелска и авионска резервација (а и тоа не тие 100% сигурно)
    - според мене од понудениве опции - ако одиш преку фирма, да ги приложиш сите маилови, документации што ги има- со таа фирмата таму, сешто имаш да поврзиш и докажиш дека твојата фирма и таа америчката имаат иста дејност (не ти компјутери - таа таму слаткара )

    не би знаела што да се советувам искрено....
     
    На ard075 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. soncule

    soncule Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    ахам добро ке пренесам за гаранцијата, а иначе ме интересираше за имотниот лист зошто ништо не е на име од моиве родители, и зато се загрижив, значи можам да поминам со потврди дека плати дека земет... а ако се јавам во амбасада да прашам нешо ке ми кажет дали можит и така за да знам за посигурно? :?:
     
  6. soncule

    soncule Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    аууу морат некој со америчко државјанство да ми дајт гаранција, само некој нови информации ми кажвет е неможам појќе :)
     
    На sanja gigova му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ard075

    ard075 Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0

    фала ти многу на одговорот јасмина и дај боже да се вработиш во америчка амбасада па да имаш и ти 10 годишна виза хехе,ништо јас наведев на апликацијата дека ке одам во нњу ѕорк таму ке пристигнам а потоа во далас таму имам роднина и него го наведев дека ме знае,и од далас ке се вракам и тоа минимум таму да останам 4 недели не повеќе,а и стварно работата ми е да се враќам после месец дена,па ке им давам гаранција дека ке се враќам мислам поголема гаранција од децата дека ги оставам,и плус фирмата ја наведов мојата дека јас сум управител,па сега само среќа да имам ништо друго да видиме,ако имам среќа тогаш јас частам хехе,но идам на тоа 99% не, 1 % да,е тоа 15 да видиме како ке поминам,поздрав се слушаме
     
  8. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    аууу морат некој со америчко државјанство да ми дајт гаранција, само некој нови информации ми кажвет е неможам појќе :)[/quote]

    не мора со америчко државјанство - може и со грин карт, оние што се за постојан престој - PERMANENT RESIDENCE card - така да од тој аспект не грижи се...
    Важни се твоите документи и докази, а ако сака спонзорот нека има и 1 милион долари на банка ако ти немаш доказ дека ќе се вратиш назад.
    Амбасадата ги интерестира тебе, а не спонзорот дали е милијадер или е обичен работник...и бла бла...ти и твоите документи.

    А за родителите - извади потврда дека земаат плата и колку, ако имаат пари на банка извади потврда и на нивно име! Нека има повеќе :)
     
  9. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Е па тогаш чекам чоколада од Њујорк :) бај д веј - јавно вети :))))
    Само дотерај се, и шармирај во Амбасада...оди им со актовка, вратоврска :)) ова она.. :rofl: и навиваме за тебе !
     
  10. soncule

    soncule Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    ее то ми е најголемиот проблем, немам никој со државјанство, зелена карта нишо... сите пријатели ми се со визи... ај можит ке се појавит некој оти ке збудалам уште малку... фала многу ќе те известам ако најдам нешто :)
     
  11. ard075

    ard075 Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    обавезно ке частам,само вие среќа да ми држите и дај боже лесно да поминам на интервјуто,бидејќи ме плаши една работа што прв ке бидам на интервју,а мразам кога сум прв,хехе



    Е па тогаш чекам чоколада од Њујорк :) бај д веј - јавно вети :))))
    Само дотерај се, и шармирај во Амбасада...оди им со актовка, вратоврска :)) ова она.. :rofl: и навиваме за тебе ![/quote]
     
  12. chriri

    chriri Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Sakam da ve prasam dali nekoj znae kako so turisticka viza mozes da ostanes trajno vo amerika. Ova leto mi dadoja viza za 3 meseci a jas se vrativ eden mesec porano bidejki na intervjuto taka im kazav deka na 1 septemvri pocnuva skolskata godina. Posle mene cicko mi zamina iselenicki i sakam dr godina da odam turisticki ama da ostanam tamu da studiram bidejki sea sum IV godina. dali e toa mozno?
     
  13. ard075

    ard075 Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    [/quote]


    ме одбија за виза,за жал немав среќа,се ми беа во ред документите и фирмата и плус имам позивно писмо на мејл од фирмата во мајами дека ме викаат за да одам да потпишам,изводи од децата дека ги оставам тука но ете моа среќа што не добив,документите нит ми ги провериа,само ме прашуваше истотот два три пати зашто одам,дали сум женет,фирмата на чие име е,овие збориви два три пати ги повтуруваше,јас им реков ете ти документи провери,но дџабе,ништо нека помине некое време ке пробам пак,сепак фала за советот,поздрав
     
  14. gabrielka

    gabrielka Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2012
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6
    ве молам ако мозе некој да ми помогне ,на една пријателка денес која била на интервју за виза и дале зелено ливце сто знаци дека и дале виза дали некој знае за колкав период е зеленото ливце????/
     
  15. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    ме одбија за виза,за жал немав среќа,се ми беа во ред документите и фирмата и плус имам позивно писмо на мејл од фирмата во мајами дека ме викаат за да одам да потпишам,изводи од децата дека ги оставам тука но ете моа среќа што не добив,документите нит ми ги провериа,само ме прашуваше истотот два три пати зашто одам,дали сум женет,фирмата на чие име е,овие збориви два три пати ги повтуруваше,јас им реков ете ти документи провери,но дџабе,ништо нека помине некое време ке пробам пак,сепак фала за советот,поздрав[/quote]


    :( баш ми е жал
     
  16. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски

    со туристичка нема шанси да останеш регуларно во америка, освен ако се криеш и ризикуваш на црно.
    ако сакаш да студираш мораш да поднесиш апликација за студентска виза до некој колеџ, да ти и до дадат одобрение од колеџот и тогаш да поднесеш барање во амбасада за студентска

    со туристичка нема шанси девојче
     
  17. Chunga-Lunga

    Chunga-Lunga Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    37
    Ме интересира на колку месеци треба да правиш влез и излез од Америка, доколку имаш 10-годишна виза?
     
  18. vvikyshka

    vvikyshka Активен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    колку пари е визата ? :)
     
    На jasmina00 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски

    10 годишна туристичка - на секои 6 месеци
     
  20. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски

    160 долари амерички