1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Визи за Америка

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од butterfly.fly, 28 декември 2011.

  1. Pebeka

    Pebeka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    1.405
    Ke ve zamolam ako nekoj znae da mi odgovori,dali so Edna aplikacija moze da apliciiraat bracni partneri?
     
  2. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.562
    Пол:
    Женски
    Не. Секој посебно и за секој посебна уплатница во банка.
    Која е логиката на една апликација 100 души да бидат, кога едните може ќе ги задоволат критериумите а другите не? :^)
     
  3. Pebeka

    Pebeka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    1.405
    Но на почетокот на апликацијата има прашање со кого сакаш да патуваш,и се пишуваат информации и за другата личност, освен што не бара слика :wasntme: . Ако добро сум информирана мислам дека и за зелена карта е така т.е со една апликација за двајцата. Во секој случај се уплатува за секој посебно .има некој што алицирал вака ,ми треваат сигурни информации. Фала ти на одговорот:)
     
  4. canta1234

    canta1234 Нов член

    Се зачлени на:
    8 декември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    здраво на сите ......ми пуштија гаранција од америка пријатели...кои имаат напишано дека ми се роднини....а не сме иста националностт...а ако ме прашат незнам шо да одговорам во врска со тоаа..а интервјуто ми се ближии..фала однапредд :(
     
  5. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    Nemora da ste ista nacionalnost za da bidete rodnini
     
    На canta1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. canta1234

    canta1234 Нов член

    Се зачлени на:
    8 декември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    ахааа ......фалааа многуууу ...знајш од искуство илиии ......
     
  7. seka87

    seka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    253
    Devojki,ke ve zamolam ako ima nekoj sto skoro apliciral za turisticka viza da mi kaze za nacinot na aplikacija i dokumentite koi se potrebni.Vi blagodaram odnapred:D(highfive)
     
  8. ketisk

    ketisk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2010
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    148
    Zdravo, sakam da ve prasam koi mi se sansite da dobijam turisticka za SAD, vrabotena sum vo firma kaj tatko mi vekje 4 god i honorarno vo nevladina, tatko mi ima stan na negovo ime, na smetka imam zasteda.....Dali ima sansi da dobijam bez pokana od prijateli od tamu i dali mora da imam rezervacija za let pred da odam na intervju?
     
  9. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски
    Jas sum vo Amerika I moite podnesuvaa za viza pa ke ti kazam od iskustvo. Na niv Im prativ pokana od tuka zatoa sto ti baraat garancija za kade ke prestojuvas I koj ke se grizi za tebe.
    E sega, Ako nemas nikoj ovde, po moja pretpostavka ke treba da prikazes mnogu pari, ( moite prikazuvaa po 10,000e), vrski vo mk Kako pricina da se vratis, na primer imot na tvoe ime, sigurna rabota, maz, deca I sl.
    Letot nikako nema da go zakazuvas pred da odis vo ambasada! Ne sakas da potrosis okolu $1000 a da ne ti dadat viza. No ke moras da Im kazes koi ti se pricinite za poseta, kade ke prestojuvas, I kolku vreme. I imaj na um deka vizata ne ti e garancija za vlez. Koga stignuvas na aerodrom minuvas niz imigraciono kade sto ke te prasaat kade odis, kolku ke sedis I sl I Ako nemas dovolno dokazi I si Im somnitelna mozat da te vratat, pa dzabe ti viza.

    A ti navistina planiras da dojdes sama tuka bez nikoj da te preceka? Sto planiras koga ke stignes? Ovde rabotite ne se bas kako vo sk da si.

    Moj sovet, javi se vo ambasadata vo Skopje I informiraj se pred da gi podneses dokumentite, prasaj sto e potrebno.
     
  10. ketisk

    ketisk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2010
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    148
    Imam koj da me preceka, ama na crno e tamu i ne znam dali ke moze da najde nekoj sto ke mi isprati garantno. Ama i da dobijam garantno strav mi e deka ke me odbijat posto zimam 200 evra plata i uste 200 e honorar so avtorski dogovor, imot nemam na moe ime, ne sum mazena, imam 6000 evra na stedna smetka :worried:
     
  11. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски
    Mnogu posigurno e da najdes nekoj koj tamu ima dokumenti da ti prati garantno pismo I da si napravis prikazna deka na primer ti e rodnina I deka ke odis da go posetis na eden mesec. A koga ke odis vo ambasada ke prikazes deka imas barem 10,000e makar da treba da gi pozajmis pa vratis, no mislam deka minimalno tolku treba da prikazes.
    Probaj si ja srekata, no sepak mislam deka bez garantno pismo mnogu potesko da dobies.
     
  12. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.562
    Пол:
    Женски
    Мене еднаш ме одбија за туристичка виза.. После 2-3 месеци од одбивањето добив Ј1 за W&T.
    После четири години аплицирав за туристичка (односно пред некој месец) и ми дадоа без никаков проблем.
    Не се водам како вработена, немав 10.000 евра на сметка и немав гарантно писмо.
    Имав резервација од хотел (што ја откажав), покажав само 4000 евра на сметка..
    Имам имот на мое име ама не однесов имотен лист, ниту спомнав ниту ме прашаа..
    Во амбасада ме прашаа само каде одам, зошто одам и колку планирам да останам. Кажав дека ќе одам туристички, ќе престојувам во хотел и планирам да летам повторно до ЈФК.
    Ме прашаа и зошто пак Њујорк, јас реков затоа што ме импресионираше градот и дојде ред пак да се подружиме...


    Во однос на другиот муабет...
    Имам кој да ме пречека ако одам, ама ако Кети решила да оди туристички, зошто би бил некој да ја пречека..
    До кога бе ќе живееме со стереотипи.. До кога сами ќе се правиме глупави? Има shuttle bus, такси, метро, 300 превозни средства..Треба човек сам да биде способен да се снајде во некоја околина, ако смета дека не може, тогаш веројатно и не припаѓа таму.
    Јас лично летав до Њујорк, до ЈФК. Еден од најхаотичните аеродроми..
    Ме чекаа моите ама затоа што мораа да се вратат на работа, си заминаа. Јас заглавив на пасошка контрола повеќе од 3 саати.
    Откако поминав, си фатив AirTrain, ме однесе до Manhattan, од таму според мапа си фатив метро и се нацртав на метро станицата кај што требаше..И сето тоа со куфер од 20 кила и рачен багаж..Повеќето метро станици се пристапни и за инвалиди, па со куферот немав проблеми..

    Патем, иако визата не ти е гаранција за влез, не сум слушнала дека некој од Македонија го вратиле.. Тоа важи повеќе за некои други држави.. 99% ќе поминеш ако имаш виза, дури и да не му е денот на црнчето..

    Инаку како што кажа Армани..Резервација на карта никако.
     
  13. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски

    Se ti e macka vo vreka. Jas licno poznavam covek koj ovde na aerodrom go vratija zatoa sto idese kaj kerka mu na gosti, a taa bese na crno. Znaci go pustija I go sledea da vidat koj ke go ceka I go vratija nego, a nea vo zatvor. Zatoa I kazuvam deka vizata ne e garancija. I se zavisi koj ke se pogodi tuka, mozebi ke ja pustat lesno, a mozebi ke baraat dokazi, podatoci za kade ke prestojuva, kaj koj, od koga do koga.
    Majka I'm I tatko mi koga dojdoa vtor pat, gi gnjavea pola saat, ema zosto idele, zosto tolku vreme, da ne rabotele tuka???? I toa za luge na pedeset I kusur godini. Sreka majka mi ja nosela rezervacijata za povraten let pa koga pokazala dokaz deka ke se vrati na odredena data, ja pustija.

    Mnogu se stegnati rabotive vo Amerika, ne e Kako sto bese. Ne znam ti koga si bila, ama mnogu raboti se smeneti zatoa sto doagaat mnogu luge I ne se vrakaat.
     
    На Doozy и Dust им се допаѓа ова.
  14. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.562
    Пол:
    Женски
    Ако била паметна таа, се надевам се извлекла само со парична казна и депортирање. Ако не, заглавила на 6 месеци, освен ако не направила и некое друго кривично дело..
    Инаку јас бев 2011 год, еве за некој месец ќе одам пак..
    Првиот пат кога бев влегов со J1 виза, таму ја сменив во b2, аплицирав пред да ми истече "шетачкиот" месец. Имаше тука многу размислувања, дали смеам да останам во САД ако ми истече Ј1 визата а B2 не ми е издадена итн итн, одговорот (нека стои тука ако на некого му затреба некогаш..затоа што В2 е сепак туристичка виза) е дека се додека COS-от не ти го одобрат (или одбијат) смееш легално да останеш во САД. Инаку, иако мислев дека ќе ми дадат виза за 10 год (како и на другите што аплицирале од Македонија) мене тогаш ми дадоа на 2. Како и зошто, не знам а и да прашаш нема да ти кажат..



    Патем да надополнам..
    Имам и апликација за Green card* преку лотаријава и пак добив виза..
    Тоа за некој ако праша после мене, да си знае дека улога игра само среќата

    *и ај веќе нека ме извлечат, да не морам да мислам на визи:D
     
  15. ketisk

    ketisk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2010
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    148
    ok, kako sto ve razbrav, ako ne dobijam garantno pismo da idam na srekja.....ke napravam rezervacija vo hotel, ke stavam odkolu 10 000 evra na smetka i ke gledam nekako da sredam da mi se pokaci platata barem na mesec, dva....ke probam nema so da izgubam
     
  16. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Од свежо отидено во амбасада, да си знаете дека многу се заострени работите.:)

    Интересот за Америка е зголемен и од страна на студенти, ама и од оние што одат по гости кај вујковци и вујни, па на свадба, па кај сестрата на комшијата, на братот, итн. Не даваа баш многу визи... да не ве плашам, секој со среќата на крај краева. Мислам дека најмногу зависи од тоа како ќе се претставиш и каков впечаток ќе оставиш, колку ќе ти биде логичен муабетот...

    Не се правдајте пред конзулите зошто барате виза и не ги замарајте со дополнителни информации, тоа може само да ви ја искомплицира работата. Што ќе ве прашаат, тоа ќе одговорите, пример, студирате?, да, студирам, толку. Не мора каде, што, како, ако ве потпрашаат, супер, ќе си кажете без криење на никаква информација, ако не, може скроз друго да има на памет да прашаат, а ќе му привлечете внимание зошто се објаснувате надолго и нашироко. И жити се', ако ве одбијат, малце достоинствено бе, ви благодарам, фала, пријатно, толку... Немојте да препаѓате таму, па ја ќе си дојдам, па не сакам да останам, па ја вака, па ја така, разговорите се снимаат и се зачувуваат и можете само полошо да си направите во иднина.

    Иначе, во Америка е супер, ако веќе остануваш, да пробаш да останеш на најлегалниот можен начин. На најголем душман не би му посакала да остане таму на црно или да оди без конкретен план и цел на функционирање. Лажат парите што брзо се заработуваат, ама освен тоа ништо посебно нема да добиете, ни здравствено, ни пензиско, ни инвалидско, не дај Боже да ви стане нешто, ќе си ја чукате главата на другиот крај на светот. Налет снаоѓањето низ Њујорк и низ Менхетен, или па низ кој било друг град на светот, на крај краева со флет рејт те носат низ цел Њујорк за 52 долари плус бакшиш. :D

    За жал или не, видов како живеат Македонците останати на црно таму и тој живот не му го посакувам на никого. За мене не е живот да си заробен во една земја со години, без некој посебен статус, без можност да се одглавиш, шо знам, можеби од тука ви изгледа како единствена опција, ама није злато се' што сија. Можеби да не видев ќе се излажев и јас да останам, ама вака никогаш. Па не е Америка последна опција мајка му стара, не мора со сила да се тераат некои работи, ако не бива, тоа е, има и други земји да си проба човек да отиде.

    Америка ми е една од омилените земји, значи се осетив многу прифатено, добредојдено, запознав прекрасни луѓе, си поминав феноменално, но би размислила мнооооооогу добро пред да останам нелегално.... па искрено дури и легално.

    п.с. Добив виза.;)
     
    На lolitoo, Marossa, ivancekitty и 9 други им се допаѓа ова.
  17. ketisk

    ketisk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2010
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    148
    Ke moze li da mi pises vo privatna poraka podetalno za procedurata, so kako imase od dokumenti i sl. :)
     
  18. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.562
    Пол:
    Женски
    @Doozy за жал многу зависи и кај кого ќе се погодиш во амбасада..
    Јас мислам среќата игра поголема улога од било што друго.
    Додека чекав јас, дојде едно семејство, со мало детенце, мажот со фирма во МК што очигледно добро му работеше, жената државно работела, сакаа да извадат туристичка виза, имаа хотелски резервации, имаа и повратни карти резервирани, ми рекоа дека ќе прикажат околу 20000 евра на с-ка и ред други работи, ама ги одбија :) Веројатно затоа што беа цело семејство, затоа што прикажаа премногу пари или затоа што така му се сакаше на тој..
    Затоа кој и да ме праша, велам дека само на среќа функционира тоа..
    Инаку за нелегално останување не размислувајте воопшто, ако веќе сакате да работите најдете некој работодавец што ќе ве спонзорира за h1b ili h2b виза, ама ни на крај памет да не ви е нелегално да останете.. Макар одржете си статус како турист, никако нелегално..
    Патем, никој не спомна тука дека сака нелегално да остане или да работи, не знам зошто кој и да спомне туристичка виза за САД одма на тоа ги асоцира луѓево, а никој не помислува дека некои луѓе стварно сакаат туристички да отидат :)
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ketisk

    ketisk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2010
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    148
    Ni na kraj na pamet ne mi paga da ostanam na crno, dzabe se parite sto se zarabotuvaat ako si bez zdravstveno i bez moznost da patuvas i da si dojdes doma :)
     
    На Doozy и Dust им се допаѓа ова.
  20. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.562
    Пол:
    Женски
    Па добро, здравственото во Америка и онака си го плаќаш од сопствен џеб најчесто, освен кај одредени работодавци, знам дека државните институции плаќаат, ама за таму без американско државјанство тешко..
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.