1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Визи за Америка

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од butterfly.fly, 28 декември 2011.

  1. Dolores93

    Dolores93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2010
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    7
    Јас бев и супер поминав. Две минути работа , зошто сакаш да идеш, дали и што студираш , колку време планираш да останеш, каде си патувала оваа година.. сестра ми е таму на докторат па ми прати гарантно писмо , но не верувам дека е тоа клучно. Имаше шо аплицираа за да слават нова година таму и тие ги враќаа :/
     
  2. iva1986

    iva1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    A na kolku godini ti dadoa viza?
     
  3. Dolores93

    Dolores93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2010
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    7

    10 години
     
  4. vw-girl

    vw-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    162
    Zdravo, vaka imam edno prasanje. Aplicirame za turisticka viza za bratmi. Saka da odi na eden mesec kaj prijatel na setanje. E sega imame nejasnostii okolu tipot na viza. B1,B2 ili ovaa b1b2 sto e? Mislam deka toj vo aplikacijata navede b1b2 no utre treba da platime. Dali da pravime nova aplikacija so nov tip na viza ili dobro e taka? Blagodaram
     
  5. Nellie

    Nellie Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    1.326
    Пол:
    Женски
    The B-1/B-2 visitor visa is for people traveling to the United States temporarily for business (B-1) or for pleasure or medical treatment (B-2). Generally, the B-1 visa is for travelers consulting with business associates, attending scientific, educational, professional or business conventions/conferences, settling an estate or negotiating contracts. The B-2 visa is for travel that is recreational in nature, including tourism, visits with friends or relatives, medical treatment and activities of a fraternal, social or service nature. Often, the B-1 and B-2 visas are combined and issued as one visa: the B-1/B-2.
     
  6. Zumbulce9

    Zumbulce9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    845
    јас бев пред 2 недели отрпилика и не добив. Имав резервирано хотел и повратна авионска карта, потврда од работа за редовен работен однос, решение за одмор, имотни листови, потврда од банка за пари на сметка, стари пасоши со визи од др.земји и не ми дадоа. Изгледа проблем беше дека сум немажена и му изгледав како кандидат кој нема да се врати во МК, а целта ми беше исклучиво туризам. Се изненадив многу и се разчарав. Бев убедена дека ќе добијам, сакав само 2 недели во јануари да идам на одмор во Америка. Американец ми правеше интервју на англиски, ме праша зошо сакам да патувам, кај работам , каде сум патувала, кој ми плаќал за патувањата. малку му беше чудно дека сум била како турист во Египет и Израел во иста година, дали сум мажена, што работат моите родители, со кого ќе патувам. Освен потврдата од банка за состојба на сметка другите документи не сакаше ни да ги погледне.
     
  7. Nellie

    Nellie Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    1.326
    Пол:
    Женски
    Па така и делува, млада, немажена не те врзува никој и ништо овде .
     
  8. Mandarina22

    Mandarina22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2016
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Posto ne najdov tema vo vrska so iselenicka viza bi prasala ovde.. dali nekoja bila na intervju I na pregled vo bolnica vo vrska so vakva viza? Me interesira sto I Kako e dali moze da dobijam pomos?
     
  9. Sanjita1990

    Sanjita1990 Активен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Jas isto bev za turisticka pred 2 ipol godini...i ne mi dadoa...pa si dojdov vo amerika so verenicka...togas apliciravme so segasniot soprug za turisticka bidejki ne se cekase mnogu...Za mladi luge e mnogu tesko...posebno nemazeni nezeneti...za nasite roditeli mislam deka e polesno da dojdat do viza. Taka da moj sovet e koj i da saka da aplicira ne si gi davajte parite...skoro 10 000 denari ke vi otidat za dzabe!!
     
  10. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    А дали носеше извод од банка колку долго време ги имаш парите на своја сметка ??
     
  11. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    За каква иселечничка - се мажиш илина лотарија ??
     
  12. Sanjita1990

    Sanjita1990 Активен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Jas bev vo remedika za mojata iselenicka....se omaziv jas vo Usa ama morav da odam vo remedika...druga bolnica nemozev zs ambasadata imala skluceno dogovor samo so taa bolnica....zimaat krv i merat pritisok i ke ti zemat 3000 denari!! Se nadevam ova ti pomogna
     
  13. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    Sega skoro imav intervju i osven sto se nacekav ,poradi ogromnata guzva , se drugo pomina mnogu dobro.Imav aplicirano za J2 viza .Samo edno prasanje mi postavija i tolku.No imav mnogu vazen dokument od Amerikanska vlada i toa im bese dovolno.A nosev so mene i izvestaj od banka, osiguruvanje ,vencalniot list,potvrda za redoven student ...No covekot sto mi pravese intervju nisto od toa ne ni pogledna.
    Dosta odbivaa sto sakaa na odmor samo da odat za nova godina ,no i na nekolku im dadoa vednas.Na primer tie sto apliciraa kako par ,decko i devojka/maz i zena,za na odmor , a imaa prilozeno dokumenti deka tuka imaat stabilna rabota ,imot na nivno ime i sl.

    Iskreno mislev deka e nesto pokomplicirano ,no izgleda zavisi i od tipot na vizata za koja se aplicira,sponzorot i garanciite.
     
    На jasmina00 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски

    А извини каков важен документ си имала од Американска влада???
     
    На mirandaa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Zumbulce9

    Zumbulce9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    845
    да, носев извод од банка, го платив 150 ден. во комерцијална, на англиски ми го напишаа
     
    На jasmina00 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    Мислев дека мислењето се пратило кога ти вратив,напишав,но гледам го нема.

    DS-2019 документот. :) Американската влада гарантира и поради тоа без никаков проблем добив виза,со која имам право додека живеам тука, да работам , да посетувам одредени курсеви,да учам и сл.
     
  17. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Тоа значи е некоја посебна виза, не е обична туристичка
     
    На mirandaa му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.539
    Пол:
    Женски
    Ј2 виза е (во случајов) за сопруга на имател на Ј1 виза.
    Има мислам 15 подкатегории на Ј1, почнувајки од дадилки, програми за пракса, летна w&t програма, trainee, вработени во кампови, дел од специјалниот програм за професори па се до академските програми спонзорирани од страна на САД...

    И е сосема различно од вадење на В1/В2 туристичка виза..
     
  19. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    ееее ова е веќе точен одговор, сосема различна процедура и сосема различни документи. А кажи ми што значи тоа имател на Ј1 виза - каква виза има тој, работна беше тоа ???
     
  20. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.539
    Пол:
    Женски
    Имател на Ј1 виза е некој на кого веќе му е издадена Ј1 виза или аплицира во исто време со Ј2 апликантот..
    Еден вид на работна..не е работна ама имаш право да работиш и да извадиш SSN итн итн..
    Ете ги пишав категориите на Ј1 погоре. Пракса, дадилки, владини програми ...има и други од оние што ги набројав :)
     
    На jasmina00 му/ѝ се допаѓа ова.