1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Викенд во Македонија

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Lizzie, 14 март 2017.

 1. Lizzie

  Lizzie Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2016
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  511
  Пол:
  Женски
  Убаво видех дека нема ваква тема ама ак грешам, слободно нека се избрише.
  Саках да потражам ваши предлози за посета на некое убаво место низ Македонија.
  Дека шо може да се иде на викенд со другаарто или фамилијата. На пример може да е тава некои водопади,езерца, некои поинтересни места?

  Фала:*
   
 2. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.589
  Допаѓања:
  8.492
  Берово, Крушево, Маврово, Вевчани, Струга, Охрид.
   
 3. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.589
  Допаѓања:
  8.492
  Се одлучи ли девојче?
   
 4. Lizzie

  Lizzie Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2016
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  511
  Пол:
  Женски
  Сеуште не. Пример во Охрид шо би можеле да посетеме? Некое поконкретно место и интересно.
   
 5. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  5.279
  Допаѓања:
  37.014
  Пол:
  Женски
  Свети Наум прекрасна природа, мир, спокој, рај за душа
  IMG_6805.JPG
  Заливот на коски
  IMG_6808.JPG
  С. Коњско ресторан Минами кој е во традиционале стил, глетка која здивот го одзема
  IMG_6804.JPG
  Настарата црква Канео сместена во стариот дел
  IMG_6806.JPG
  Самуилова тврдина
  IMG_6807.JPG
  Утринско кафенце во Куба либре
  IMG_6809.JPG
  Секако ова е само дел :)
   
  На kravce, Wahnsinn, Quuen и 6 други им се допаѓа ова.
 6. Lizzie

  Lizzie Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2016
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  511
  Пол:
  Женски
  WOOW ПРЕКРАСНИ МЕСТАА, Дефинитивно викендов сум у Охрид.
   
  На Tanjamm, "Zoki" и elimkd им се допаѓа ова.
 7. "Zoki"

  "Zoki" Популарен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2016
  Пораки:
  1.030
  Допаѓања:
  9.117
  Пол:
  Машки
  Тоа е срцето на Р.М убав викенд:sun:
   
  На elimkd и Lizzie им се допаѓа ова.
 8. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  22.889
  Допаѓања:
  150.008
  Пол:
  Женски
  Според мене, Берово во Аурора Ресорт и Спа.
   
  На Petra3, Tanjamm и Lizzie им се допаѓа ова.
 9. Lizzie

  Lizzie Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2016
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  511
  Пол:
  Женски
  Сум била таму Буба, прекрасно е
   
  На buba4e89 и Tanjamm им се допаѓа ова.
 10. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.589
  Допаѓања:
  8.492
  Има на фб страничка Викенд во Македонија, врати се назад на страната има многу убави предлози и тоа места за кои не сме ни знаеле и може за некое следно шетање ќе добиеш идеја. Инаку и јас сум поборник да си ја шетаме Македонија, затоа што Македонија не е само Скопје и Охрид пример.
   
  На Alex.T му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.589
  Допаѓања:
  8.492
  И уште нешто ми текна, во Струмица можеш да одиш, градот е преубав, имаат и хотели во градот ако ти се останува, можеш село Смоларе да го посетиш каде што се водопадите, исто сега имаат таму нели икона од Света гора во некоја црква е таму, можеш на нет да се информираш и да ја посетиш ако си љубител на цркви итн.
   
  На Lizzie му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  9.528
  Допаѓања:
  103.808
  Колешевски и Смоларини водопади наблизу ти се можеш да ги посетиш има и ресторанче во Смоларските можете да си ручате таму, Берово и комплексот Аурора,Бела Вода на патот струмица -берово ,Бел Камен-Радовишко ,Струмица хотел Сириус има спа центар ,Велес на езерото имаш и ресторани и бродот е таму ,Демир Капија винарија Попова Кула со ресторант и убава природа ,Крушево посета ан гробот на Тоше посета на спомен куката на Тоше ,
  се надевам ви дадов идеа
   
  На Tanjamm, Lizzie, Dust и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Lizzie

  Lizzie Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2016
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  511
  Пол:
  Женски
  Од Струмица сам, цела ср ја имаме прошетано.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  10.937
  Допаѓања:
  163.049
  Пол:
  Женски
  Ајде да ги вложам и моите 5минути на темава, можеби од малку поинаква перспектива од останатите но сепак.. :)

  Лесновски манастир - На 10тина км од Пробиштип се наоѓа Лесновнискиот манастир, па така може да се сместите во Пробиштип или околината. Манастирот се смета дека е подигнат околу 11ти век и посветен е на Гаврил Лесновски, а главната црква и на Михаил и Гаврил. Иконостасот е резба во орев, прво дело на Петре Филиповски Гарката.. Има легенда за Мурат-Бег што е интересна, а ако се реши некој да го посети, ќе ја слушне..
  [​IMG]

  [​IMG]

  Кратово ..односно Градот на кулите и мостовите
  Се смета дека е еден од најстарите градови во Македонија па и на Балканот.. со оглед што имаат пронајдено монети од околу 300 год п.н.е, не е и чудно да е и најстар..
  Како град на мостовите, би требало да се посети барем напознатиот - Радин мост, изграден 1833год од 9те браќа, мислам повеќето ја знаеме легендата за Рада.. Лоциран е на Манцева река и е висок 23 метри
  Друг интересен е Грофчанскиот мост изграден на почеток на 18век, кој е единствениот со два свода, а на времето припаѓал на фамилијата Грофчанци..
  Златковата кула (најстара е, од 1365год), која што Ѓорги Златков ја купил од Асан Ефендија, Смиќевата кула (со точно 69 скали), Крстевата кула се само дел од кулите што можат денес да се видат, за жал само 6 се зачувани..
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Во близина се Куклица или таканаречените Скаменети свадбари и Цоцев Камен, мегалитска опсерваторија од праисторијата, што според мене вредат да се посетат, ако не повеќе за да знаеме што се има нашава земја ;)
  Ц.К
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Куклица
  [​IMG]  Утре повеќе....
   
  На Ahoy, azelea, Aleksandar1212 и 2 други им се допаѓа ова.
 15. mynameislove

  mynameislove Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2013
  Пораки:
  1.477
  Допаѓања:
  12.578
  Vevcani, posebno ovoj period. Toplo preporacuvam, odmor i razonoda ☺
   
  На Saraa, Tanjamm и Lizzie им се допаѓа ова.
 16. suzana85

  suzana85 Нов член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2017
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Женски викендов славам годишнина со дечко ми па сакавме да одиме некаде на планина на викенд. Препорачајте ми нешто ново и не толку скапо :D:)
   
 17. Ana Banana

  Ana Banana Нов член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2017
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Минатата сабота бев со мојот сопруг во хотелот Кораб Трница, ни го предложија пријатели. Хотелот е нов и е убаво уреден, има патеки по кои можете да прошетате во природа и да се искачите на планината. Цените се просечни, нема да зажалиш ако отидеш :)
   
  На Малечка Маша и Tedi josifovska им се допаѓа ова.
 18. suzana85

  suzana85 Нов член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2017
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Фала на предлогот, баш сега го отворив на фб немав слушнато, изгледа убаво
   
 19. kala21

  kala21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2013
  Пораки:
  1.888
  Допаѓања:
  15.392
  Пол:
  Женски
  Колку е ноќевање?
   
 20. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.537
  Пол:
  Женски
  Пониква е прекрасно местенце..езерце, романтика...убавина:)