Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Викингшки хороскоп

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од rici.aaaaa, 21 март 2013.

 1. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.391
  И Викинзите биле пагани,и тие имале свои богови,од кои се плашеле и им се поклонувале.
  Се сметало дека секој месец во годината има свој бог.
  Но, за разлика од традиционалниот хороскоп,која е поделен на заштитниците со своите квалитети, во хороскопот на Викинзите работите се малку поинакви.


  Вали

  од 20 февруари – 20 март


  Вали – богот на растенија.
  Тоа може да им даде на оние кои ги сакаат, интуиција и успех во архитектура.
  Според верувањето на Викинзите, првиот човек е создаден од пепелта. Затоа, пепел – еден талисман на овој месец. Носете нешто, или ѓердан од ова дрво, тоа ќе ви помогне да најдете квалитети од овој бог.
  Лист пепел мора да биде под влошка на чевли – тоа ќе донесе среќа. Во овој случај треба да прочитате инкантација: “ја кинев вашата фигура, дај ми среќа во името на бог Вали…“

  Хермед

  од 24 октомври – 22 ноември


  Хермед – мистериозен бог, од десната страна на Один, бог на комуницирањето со души кои починале во херојска смрт на бојното поле.
  Тој поседува посебни тајни знаења и е во состојба да истражува во најскриеното значење на нештата.
  Симболот на бог Хермед – прстен или нешто што е заклучено во прстен.
  На пример, венец од цвеќиња. И Викинзите верувале дека ако ткаат венец и го стават на себе, првата експлозија им е неверојатна страст…

  Холдер

  од 23. септември – 23 октомври


  Холдер – Стерн бог на мраз и студено време.
  Тој е ангажиран во мислите на Вечноста и Апсолутноста, па не очекуваат посебни услуги од Бога и не е потребно.
  Симбол на овој месец – стрела која цели право и не отстапува од својот пат.
  Боја-маскота – бела,го симболизира снегот, бескраен снег кој ги покрива полињата, со снег покриена површината на водата….Затоа на родените во овој период белото ќе им донесе среќа.

  Видар

  од 24 август- 22 септември


  Видар – бог, владетел над шумата.
  Може да помогне во све,стекнат со знаења за билки и лековити растенија, или да се наградат родените во овој знак со некои необични способности.
  Талисман на овој месец – зимзелен.Со употреба на нешто зимзелено,најчесто како храна,можат да ја привлечат љубовта на посакуваната особа…

  Балдир

  22 јуни – 22 јули


  Балдир – бог на љубовта и добрината, син на Один.
  Тој бил убиен,застрелан од слепиот бог Хедом. Според легендата, како последица на смртта на целиот свет,и сите богови умрени,повторно оживеал надграден.
  Симболот на бог Балдир – гранче имела.
  Во љубовта, кога барем еднаш ќе добие бакнеж под имела ќе биде среќен за цел живот.
  Имела може да се заменува со глог. Ако се носи клонче од овие грмушки,секогаш може да ви донесе среќа…

  Тир

  од 21 мај – 21 јуни


  Тир е роден на Сонцето, па активно се бори против неправдата.
  Тој е строг, но фер.
  Симболот на бог на Тир Викинзите верувале дека е нож, потребен за Неговата вечна борба против злото во светот.
  Затоа,ножот или мечот, се чува дома или се носи со себе (на слика), и сите богови на античките Викинзите ќе ви помогнат…

  Ханер

  од 23 ноември – 21 декември


  Ханер – помошник на богот Один,кој помогнал да се создаде првиот човек.
  Ханер – убав и висок, од страна на природата – дарежлив.
  Како камен може да се користи тиркиз или топаз,што ве штити од кавги, или Карнеол, која го привлекува вниманието на својот сакан.
  Во принцип можете да го користите кој било камен, освен опал…

  Один

  од 21. март – 20 април


  Один – на врховниот бог на старите Викинзи, тој е надарен со карактеристики на моќен мудрец, богот на војната, сопственик на Пантеон.
  Один има верни слуги – два црни гаврани, кои летаат низ светот што значи – Бог дава за целиот свет.
  Затоа, црната е магична боја за Родени во периодот од март 21-Април 20.
  Според античките Викинзи,оние кои имаат црн талисман или само со носење црна облека,можат да добијат среќа од Один..

  Тор

  од 21 април – 20 мај


  Тор – еден од главните богови на античките Викинзите, е бог на грмотевицата, бура и плодност.
  Toр активно се бори против злото.
  Претставен како херој со камен чекан.
  Перфоратори(реализатори) симболизирани за работа,и активни во работата.Во текот на периодиот од 21 април – 20 МАЈ, земјоделците стигнуваат сите големи работи да ги завршат.
  Значи овој месец се смета да биде активен и плоден за родените во овој период.

  Нирод

  од 22 декември-20 јануари


  Нирод – богот на северниот дел на морињата,се опишува како постар човек со сива брада.
  Тоа е неуморен и добро организирани бог,сака ред и дисциплина, сака да го слушаат.
  Меѓутоа, во цела негова сериозност, тој е симпатичен и нему му припаѓаат заслугите за носење среќа. Тој е добро настроен кон луѓето кои го ценат и кои се љубители на предците и семејството.
  За проширување на свеста треба да носите нешто од минатото – како на пример слики…

  Локи

  од 21 јануари – 19 февруари


  Локи – богот на судбината и се што е поврзано со неа.
  Тој има неколку лица, па затоа е многу тешко да се фати или види.
  Во превод неговото име е едноставно – “воздух”.Буквално од тенок воздух може да создаде нешто големо. Симбол на Локи – елемент – Оган.
  Затоа,колку повеќе оган (свеќи) да има во вашиот дом, толку повеќе ќе се смири вашиот бог…

  Брага

  од јули 23 – август 23


  Брага е активна заштитничка на поезијата.
  И Викинзите верувале дека песните – еден вид на магија,се оние кои знаат како да ги компонираат – маѓепсници.
  Тоа е зошто луѓето се многу упорни, може да ги надминат најтешките животни ситуации.
  Симболот на бог Брага – харфа.
  Повеќе убавини – музика, поезија,во вашиот живот, па ќе биде се позитивно од овој Бог…

  Мене ми испадна Локи
   
  На buba4e89 и zhirafa им се допаѓа ова.
 2. zhirafa

  zhirafa Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2013
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  124
  Холдер

  од 23. септември – 23 октомври

  Холдер – Стерн бог на мраз и студено време.
  Тој е ангажиран во мислите на Вечноста и Апсолутноста, па не очекуваат посебни услуги од Бога и не е потребно.
  Симбол на овој месец – стрела која цели право и не отстапува од својот пат.
  Боја-маскота – бела,го симболизира снегот, бескраен снег кој ги покрива полињата, со снег покриена површината на водата….Затоа на родените во овој период белото ќе им донесе среќа. :D
   
  На glorijaMKD и rici.aaaaa им се допаѓа ова.
 3. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.333
  Холдер

  од 23. септември – 23 октомври

  Холдер – Стерн бог на мраз и студено време.
  Тој е ангажиран во мислите на Вечноста и Апсолутноста, па не очекуваат посебни услуги од Бога и не е потребно.
  Симбол на овој месец – стрела која цели право и не отстапува од својот пат.
  Боја-маскота – бела,го симболизира снегот, бескраен снег кој ги покрива полињата, со снег покриена површината на водата….Затоа на родените во овој период белото ќе им донесе среќа.


  Мејби ,униформата ми е бела ;)
   
  На rici.aaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 4. marijahoroskop

  marijahoroskop Активен член

  Се зачлени на:
  23 март 2013
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  4
  Вали

  од 20 февруари – 20 март

  Вали – богот на растенија.
  Тоа може да им даде на оние кои ги сакаат, интуиција и успех во архитектура.
  Според верувањето на Викинзите, првиот човек е создаден од пепелта. Затоа, пепел – еден талисман на овој месец. Носете нешто, или ѓердан од ова дрво, тоа ќе ви помогне да најдете квалитети од овој бог.
  Лист пепел мора да биде под влошка на чевли – тоа ќе донесе среќа. Во овој случај треба да прочитате инкантација: “ја кинев вашата фигура, дај ми среќа во името на бог Вали…“
   
 5. Wild-GirL

  Wild-GirL Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  1.266
  Допаѓања:
  1.258
  ^Така е, не можам никако да поднесам неправди и нефер работи. :)
   
 6. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.342
  Пол:
  Женски
  Балдир

  22 јуни – 22 јули

  Балдир – бог на љубовта и добрината, син на Один.
  Тој бил убиен,застрелан од слепиот бог Хедом. Според легендата, како последица на смртта на целиот свет,и сите богови умрени,повторно оживеал надграден.
  Симболот на бог Балдир – гранче имела.
  Во љубовта, кога барем еднаш ќе добие бакнеж под имела ќе биде среќен за цел живот.
  Имела може да се заменува со глог. Ако се носи клонче од овие грмушки,секогаш може да ви донесе среќа…
   
 7. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.509
  Допаѓања:
  4.153
  Пол:
  Женски
  Холдер :D
   
 8. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  735
  Пол:
  Женски
  Тир

  од 21 мај – 21 јуни

  Тир е роден на Сонцето, па активно се бори против неправдата.
  Тој е строг, но фер.
  Симболот на бог на Тир Викинзите верувале дека е нож, потребен за Неговата вечна борба против злото во светот.
  Затоа,ножот или мечот, се чува дома или се носи со себе (на слика), и сите богови на античките Викинзите ќе ви помогнат…
   
 9. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.897
   
 10. girl.heart

  girl.heart Активен член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2013
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  4
 11. UnPaso

  UnPaso Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2013
  Пораки:
  1.002
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  Видар

  од 24 август- 22 септември

  Видар – бог, владетел над шумата.
  Може да помогне во све,стекнат со знаења за билки и лековити растенија, или да се наградат родените во овој знак со некои необични способности.
  Талисман на овој месец – зимзелен.Со употреба на нешто зимзелено,најчесто како храна,можат да ја привлечат љубовта на посакуваната особа…
   
 12. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.959
  Допаѓања:
  7.850
  Пол:
  Женски
  Хoлдер(y)(y) тoчнo
   
 13. blackpanter

  blackpanter Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2015
  Пораки:
  1.039
  Допаѓања:
  5.996
  Пол:
  Женски
  Один

  од 21. март – 20 април


  Один – на врховниот бог на старите Викинзи, тој е надарен со карактеристики на моќен мудрец, богот на војната, сопственик на Пантеон.
  Один има верни слуги – два црни гаврани, кои летаат низ светот што значи – Бог дава за целиот свет.
  Затоа, црната е магична боја за Родени во периодот од март 21-Април 20.
  Според античките Викинзи,оние кои имаат црн талисман или само со носење црна облека,можат да добијат среќа од Один..
   
 14. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.942
  Допаѓања:
  61.521
  Пол:
  Женски
  Балдир...интересно :)
   
 15. Amona

  Amona Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2017
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  85
  Пол:
  Женски
  баш е поинаков хороскопов но има логика
   
 16. biGirl

  biGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.115
  Допаѓања:
  2.909
  Пол:
  Женски
 17. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.146
  Допаѓања:
  7.801
  Пол:
  Женски
 18. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.316
  Допаѓања:
  22.313
  Пол:
  Женски
  Интересно :D
   
 19. strawberry06

  strawberry06 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  494
  Пол:
  Женски