babylove овошни кашички

Викинзи (Vikings)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Elena69221, 18 февруари 2015.

 1. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.336
  Допаѓања:
  3.496
  Пол:
  Женски
  MV5BMTkyNTc3MDM4OF5BM.jpg
  Станува збор за историска драма на History.
  Ragnar Lothbrok е млад земјоделец и семеен човек кој е фрустриран од политиката на Ерл Харалдсон, неговиот локален водач кој ги испраќа своите Викинзи да ограбуваат на исток, чии жители се многу сиромашни. Рагнар сака да го предводи западот, преку океанот и да открие нови цивилизации (за кои уште не се знае ни дали постојат). Регрутира лојални војници и оди во потрага по нови земји за кои очекува да бидат побогати. Рагнар, кој тврди дека е директен потомок на богот Один, започнува да се бори со Ерл во битка за превласт.

  На имдб има оцена 8.6/10, а на TV.com 9.2/10. Јас ја оценив со 10/10.
  Прво бев скептична за да ја почнам серијава. Не заради приказната (која патем преинтересна ми е), туку заради тоа што не ме интересира историја. Откога ја изгледав првата епизода одма се предомислив и ете сега ми е една од омилените серии. :)
  Квалитетно обработена серија која ветува многу. Досега има излезено 2 сезони, по 10 епизоди има секоја. Утре е премиерата на трета сезона што едвај ја чекам.
  Ако сте фан на Game of Thrones, Spartacus, Black Sails.. сигурна сум дека ќе се опседнете со Vikings! 8-|
  Има некој што ја гледа?

  [​IMG]
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  За тие што не знаат, Викинзите биле воинствени припадници на Норманите, трговци и страствени корисници на бродови. По потекло биле од Скандинавија, но помеѓу доцниот 8 и 11 век успешно напаѓале, освојувале и пљачкале места на бреговите на Британија, Франција и други делови од Европа.
   
  Последна измена: 18 февруари 2015
  На Aquarius21, tace73, GrevMk и 5 други им се допаѓа ова.
 2. H.O.P.E.

  H.O.P.E. Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2015
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  91
  Пол:
  Женски
  Интересно звучи. Можеби ќе почнам да ја гледам, ама прво треба да завршам со гледање на една серија за да почнам друга. :D
   
 3. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.336
  Допаѓања:
  3.496
  Пол:
  Женски
  И да ја почнеш! :nod:
  Почетокот на третата сезона ми ги исполни очекувањата.Само малку безвезе ми е да си коментирам сама. :rofl:
   
 4. CirezD

  CirezD Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2014
  Пораки:
  880
  Допаѓања:
  1.485
  Пол:
  Женски
  Ја обожавам, Рагнaр е невозможно јак лик :)
  За некоја минута, ќе јa гледам новата епизода :)
   
 5. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.175
  Пол:
  Женски
  Кога отприлика ја даваат серијава и дали ја има на нет? Ако ја има на нет, ако може линкови.
   
 6. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.336
  Допаѓања:
  3.496
  Пол:
  Женски
  @Gordana10 јас на нет ја пратам, не сум ја начекала на ТВ. Додуша не ни знам дали мојава кабелска ја има хистори. :^) Еве торент од првата епизода.

  Патем, најголема штета е што Рагнар ретко го покажуваат разголен. :wasntme: И покрај тоа, одлично изграден карактер е.
  [​IMG]
   
  На grungy, CirezD и Gordana10 им се допаѓа ова.
 7. CirezD

  CirezD Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2014
  Пораки:
  880
  Допаѓања:
  1.485
  Пол:
  Женски
  Јас на History ја гледав до минатата сезона. Сега од новава ќе си ја симнувам, поради обврски и сл, не можам да ја чекам во правото време на тв :)
   
  На Elena69221 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.336
  Допаѓања:
  3.496
  Пол:
  Женски
  Какви погледи паднаа во последната епизода :lol:
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG]
   
 9. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  4.913
  Допаѓања:
  112.920
  Пол:
  Женски
  Дали и новава сезона ја даваат на Хистори? И ако ја даваат, кое време?
   
 10. TheTribe

  TheTribe Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2011
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  29
  Одлична серија, обожавам историски филмови и серии а особено периодот на викинзите така да баш уживав во сите излезени епизоди до сега, ги изгледав за 4ри дена и едвај чекам да излезе нова епизода. Омилен лик ми е Lagertha и Ragnar, се надевам дека пак ќе бидат заедно. Слична серија (според мене и подобра) на Game of Thrones.
   
  На CirezD му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.336
  Допаѓања:
  3.496
  Пол:
  Женски
  И според мене е подобра од GOT. :bow:Штета што не излегува цела сезона одеднаш, вака не ми се чека цела недела за нова епизода.. (tumbleweed)
   
 12. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.659
  Допаѓања:
  7.622
  Ја сакам, ја гледам, ама реално не е добро направена.

  Индиции кои не водат никаде, мотиви кои се губат, премногу драма на моменти. Ја гледам единствено ради приказната која ми е по ќеф. Бјорн е лик од скандинавскиот фолклор, а Регнар мислам дека само малку се споменува. И во серијата кажано е, нели од оној вражалецот, дека синот ќе го надмине таткото.

  Браво за тоа што обраќаат внимание на ритуалите и обредите и верувањата. Скандинавците ми се едни од омилените народи (само не овие денешниве лиглиња кои се познати хипстери по инстраграмот), глутница на вистински мажи и жени кои се борат за себе. Ја прикажуваат цивилизацијата како преценета и така е.
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. smeshhka

  smeshhka Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  Јас тукушто почнав да ја гледам и ја завршив првата сезона. Ми стана една од омилените и знам дека набрзо ќе ги завршам и другите две сезони :lol: паа, кога излегува 4та?
   
 14. ane.bella

  ane.bella Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.172
  Допаѓања:
  18.693
  Пол:
  Женски
  uste ne se znae
  tocno datumot koga ke pocni 4ta sezona ne se znae,na net pisuva na pocetokot od 2016. sram da mi e prvite 2 sezoni gi izgledav vo eden zdiv, a tretata sezona ja zapostaviv,moram da ja gledam pred da pocne 4ta sezona.
   
  На smeshhka му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.336
  Допаѓања:
  3.496
  Пол:
  Женски
  Утре е премиерата, а кај нас торенти во петок. ^_^
   
  На buba4e89, CirezD и LollySky им се допаѓа ова.
 16. sia.bella

  sia.bella Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2014
  Пораки:
  789
  Допаѓања:
  16.208
  Пол:
  Женски
  Ја чекавте втора половина од четврта сезона со нетрпение ко јас? :?:

  [​IMG]
   
  На TheTribe му/ѝ се допаѓа ова.
 17. TheTribe

  TheTribe Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2011
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  29
  Нормално :) and it looks gooood!!!
   
 18. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.359
  Допаѓања:
  103.258
  Пол:
  Женски
  Мислам дека рекорд ми е во „серија што сакам да ја гледам и никако да почнам'. Првите епизоди од прва сезона ми стојат на лаптоп, кујзнае од кога и не сум ги изгледала.(facepalm) Декемвриов ќе почнам. Ваљда.
   
  На buba4e89 и 1209 им се допаѓа ова.
 19. TheTribe

  TheTribe Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2011
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  29
  Shame on you :D
   
  На buba4e89 и zhap4e им се допаѓа ова.
 20. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.359
  Допаѓања:
  103.258
  Пол:
  Женски
  :tmi::D ќе почнам,кај и да е. :$
   
  На TheTribe му/ѝ се допаѓа ова.