1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Википедија

Дискусија во 'Слободно време' започната од Plavusa.17, 24 април 2013.

 1. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.031
  Дали читате Википедија, без разлика дали македонската или некоја странска, пр. англиската верзија? Дали ви се наоѓа, дали ја сметате за корисна, дали создавате или уредувате статии? Јас имам создадено и уредено научна статија на македонската Википедија и сајтов ми бил корисен и ми завршил работа колку-толку, посебно англискиот, ама сметам дека во слободно време убаво би било повеќе да се пишуваат и уредуваат статии на македонскиов, не само да се читаат. На почетокот е доста комплицирано, се уште не можам да се снајдам со некои алатки, ама во принцип кога ќе се научиш може е заморно, ама е корисно во слободно време и за тебе како уредувач повеќе ќе научиш кога тоа ќе го напишеш отколку само да го прочиташ, а и ќе оставиш нешто твое. Е сега, не ми се допаѓа пр. тоа дека секој може да уредува било која статија. Треба според мене да постои некакво ограничување, или да се бара дозвола од создавачот. Што мислите во врска со Википедија? :)


  барав, ама не најдов ваква тема, ако има преместете ми го мислењето таму.
   
 2. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.317
  Пол:
  Женски
  Читам Википедија. Најчесто читам за холивудските актери. Не се точни сите информации на Википедија.
   
 3. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.031
  Не се, затоа што секој може да уредува. Инаку администраторите прво ја прифаќаат статијата, па потоа излегува на сајтот, што значи и тие не треба секакви статии да прифаќаат, туку само точни не колку да се пише нешто.
   
 4. Hellen

  Hellen Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  173
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  WIKI = What I Know Is :)

  Zатоа се смета како извор на кој не треба во целост да се потпираме. Jас лично кога сакам нешто да научам ја бирам енциклопедија британика. Wikipedia само кога сакам набрзина да дојдам до некоја информација за некој актер/пејач или за некој филм. инаку супер е што си решила да ја збогатиш Wikipedia на македонски :) за твое задоволство а секако тоа твое задоволство некому ќе му биде од корист
   
 5. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.509
  Допаѓања:
  4.153
  Пол:
  Женски
  Мене ми се допаѓа Википедија
  Често ја користам за информации за актери, пејачи и слично
  Јас мислам дека е корисна и доста информации може да се најдат ;)
   
 6. lana.del-rey

  lana.del-rey Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2013
  Пораки:
  690
  Допаѓања:
  1.305
  И јас често ја користам Википедија,за школо,за проекти,онака чисто ако сакам да пребарам нешто.. :)
   
  На Jenniffer му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.925
  Допаѓања:
  26.767
  Пол:
  Женски
  По историја често ни даваат истражување, се тоа го наоѓам на википедија, и кога нешто ме интересира, таму одам!! :D
   
  На Dog-lover му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
  Да,често знам да отворам да видам кое место каде се наоѓа т.е тоа го гледам и на гугл мапс ама од википедија малку повеќе се информирам.Инаку исто така доста често го отворам да видам за некои вип личности кога се родени или некои останати информации.Овде можам да наведам дека доста често користам википедија и за во школо за некои потребни информации :)
   
 9. UnPaso

  UnPaso Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2013
  Пораки:
  1.002
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  Секојдневно користам Википедија!
   
 10. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.354
  Допаѓања:
  28.344
  Пол:
  Женски
  На Википедија има и точни,но и неточни информации
  На пример ако истражуваш за некој султан(пример нека биди Селим Свирепиот-Селим Први) и на македонски излегува дека има помалку деца околу 4-5 нз точно,а на англиски излегува дека има 8 некаде тука
  пример сега кажувам...не е се точно овде,добро понекогаш ја користам кога ќе ми притреба нешто за на учiлиште и слично,но повеќе информации наоѓам на Google пишам на англиски то шо ми треба и толку... ;)
   
 11. jEwElRy

  jEwElRy Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2013
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  211
  Википедија многу ми помага за проекти :?: , да, за проекти. Само не сум сигурна дека информациите од А до Ш се точни. Барем така ни велат во училиште: Не верувајте многу, многу на википедија, не е се’ точно.
  Инаку, не уредувам статии 8) .
   
 12. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.792
  Таа пуста тетка Вики никогаш не ми била репер за точност, иако на неа најлесно се стигнува до било каков вид информации и првиот резултат од интернет пребарување е секогаш од Википедија.
  Па таму кој стигна - напиша.
   
 13. lana.del-rey

  lana.del-rey Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2013
  Пораки:
  690
  Допаѓања:
  1.305
  Ако ми треба за школо нешто ја користам,иако не е се точно таму.
   
 14. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.212
  Допаѓања:
  1.288
  Ми се допаѓа и ја користам Википедија. Навистина е корисна. Сеуште немам ништо пишувано или едитирано но можеби некогаш... :D
  Ја користам за прокети во училиште но исто така и за работи кои мене ме интересираат... :talk:
   
 15. i...ja

  i...ja Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2012
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  172
  Правописни грешки everywhere.
   
 16. jovanovska94

  jovanovska94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2013
  Пораки:
  1.109
  Допаѓања:
  3.802
  На википедија имам прочитано најразлични глупости, сум забележала дека пишува кои статии се проверени и точни (демек тој што ја напишал статијата го навел и изворот). Инаку јас за веродостојна информација ја сметам само печатената литература со автор, година на издавање, издавачка куќа... :)
   
 17. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  5.040
  Допаѓања:
  42.228
  Пол:
  Женски
  Не често али читам википедија. Ка користам, бидејќи е корисна и за се ми има помогнато. ;)
   
 18. Butterfly-Girl

  Butterfly-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2013
  Пораки:
  948
  Допаѓања:
  507
  Пол:
  Женски
  Википедија многу ми има помогнато за домашни задачи, проекти и др. ама скоро секогаш проверувам и на други страни, дали информациите се точни ;)
   
 19. Sunshine.Sunshine

  Sunshine.Sunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2014
  Пораки:
  1.202
  Допаѓања:
  2.564
  Пол:
  Женски
  Често читам на Википедија. Кога ќе ме заинтересира нешто си пишувам на гугл и првиот линк е од Википедија. Баш сега во букмаркс имам линкови од Википедија кои чекаат да бидат прочитани.:D
  Со информации за проекти е секогаш тука, можеби се не е точно, но досека сум немала никаков проблем. Помага и за некоја домашна.
  Штета што кога пребаруваш нешто, на македонски јазик има само неколку поднаслови и тие неколку поднаслови содржат премалку текст. Додека пак, ако истото нешто го пребаруваш на англиски, ќе ти излезе милион пати подолга листа, која ќе биде покорисна, побогата и поопширна, што не е случај и со македонската верзија.
  А, ако ти треба тоа за проект, и повеќе има на англиски, малку е мачно да го преведеш. Не дека е тешко, но различно е кога ти го читаш, си разбираш, ама за преведување треба многу да внимаваш, па да не испуштиш нешто, па некое зборче погрешно да не го преведеш, особено ако има стручни зборови, а како што знаеме на гугл транслејт не може да му се верува. :D
  Досега не сум се обидела да пишувам статии или пак да преведувам, а не верувам и дека ќе пробам, од проста причина бидејќи немам време и баш не ме интересира да го правам тоа.
   
 20. sugarlips

  sugarlips Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  682
  Допаѓања:
  789
  Пол:
  Женски
  Често читам на Википедија,има корисни информации од секоја област,не знам колку се точни.Само што на англиски има многу повеќе содржина отколку на македонски.
   
  На Sunshine.Sunshine му/ѝ се допаѓа ова.