1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Википедија

Дискусија во 'Слободно време' започната од Plavusa.17, 24 април 2013.

  1. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Дали читате Википедија, без разлика дали македонската или некоја странска, пр. англиската верзија? Дали ви се наоѓа, дали ја сметате за корисна, дали создавате или уредувате статии? Јас имам создадено и уредено научна статија на македонската Википедија и сајтов ми бил корисен и ми завршил работа колку-толку, посебно англискиот, ама сметам дека во слободно време убаво би било повеќе да се пишуваат и уредуваат статии на македонскиов, не само да се читаат. На почетокот е доста комплицирано, се уште не можам да се снајдам со некои алатки, ама во принцип кога ќе се научиш може е заморно, ама е корисно во слободно време и за тебе како уредувач повеќе ќе научиш кога тоа ќе го напишеш отколку само да го прочиташ, а и ќе оставиш нешто твое. Е сега, не ми се допаѓа пр. тоа дека секој може да уредува било која статија. Треба според мене да постои некакво ограничување, или да се бара дозвола од создавачот. Што мислите во врска со Википедија? :)


    барав, ама не најдов ваква тема, ако има преместете ми го мислењето таму.
     
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Читам Википедија. Најчесто читам за холивудските актери. Не се точни сите информации на Википедија.
     
  3. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Не се, затоа што секој може да уредува. Инаку администраторите прво ја прифаќаат статијата, па потоа излегува на сајтот, што значи и тие не треба секакви статии да прифаќаат, туку само точни не колку да се пише нешто.
     
  4. Hellen

    Hellen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    WIKI = What I Know Is :)

    Zатоа се смета како извор на кој не треба во целост да се потпираме. Jас лично кога сакам нешто да научам ја бирам енциклопедија британика. Wikipedia само кога сакам набрзина да дојдам до некоја информација за некој актер/пејач или за некој филм. инаку супер е што си решила да ја збогатиш Wikipedia на македонски :) за твое задоволство а секако тоа твое задоволство некому ќе му биде од корист
     
  5. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.531
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Мене ми се допаѓа Википедија
    Често ја користам за информации за актери, пејачи и слично
    Јас мислам дека е корисна и доста информации може да се најдат ;)
     
  6. lana.del-rey

    lana.del-rey Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2013
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.300
    И јас често ја користам Википедија,за школо,за проекти,онака чисто ако сакам да пребарам нешто.. :)
     
    На Jenniffer му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    По историја често ни даваат истражување, се тоа го наоѓам на википедија, и кога нешто ме интересира, таму одам!! :D
     
    На Dog-lover му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Да,често знам да отворам да видам кое место каде се наоѓа т.е тоа го гледам и на гугл мапс ама од википедија малку повеќе се информирам.Инаку исто така доста често го отворам да видам за некои вип личности кога се родени или некои останати информации.Овде можам да наведам дека доста често користам википедија и за во школо за некои потребни информации :)
     
  9. UnPaso

    UnPaso Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2013
    Пораки:
    1.002
    Допаѓања:
    247
    Пол:
    Женски
    Секојдневно користам Википедија!
     
  10. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.734
    Пол:
    Женски
    На Википедија има и точни,но и неточни информации
    На пример ако истражуваш за некој султан(пример нека биди Селим Свирепиот-Селим Први) и на македонски излегува дека има помалку деца околу 4-5 нз точно,а на англиски излегува дека има 8 некаде тука
    пример сега кажувам...не е се точно овде,добро понекогаш ја користам кога ќе ми притреба нешто за на учiлиште и слично,но повеќе информации наоѓам на Google пишам на англиски то шо ми треба и толку... ;)
     
  11. jEwElRy

    jEwElRy Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2013
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    244
    Википедија многу ми помага за проекти :?: , да, за проекти. Само не сум сигурна дека информациите од А до Ш се точни. Барем така ни велат во училиште: Не верувајте многу, многу на википедија, не е се’ точно.
    Инаку, не уредувам статии 8) .
     
  12. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Таа пуста тетка Вики никогаш не ми била репер за точност, иако на неа најлесно се стигнува до било каков вид информации и првиот резултат од интернет пребарување е секогаш од Википедија.
    Па таму кој стигна - напиша.
     
  13. lana.del-rey

    lana.del-rey Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2013
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.300
    Ако ми треба за школо нешто ја користам,иако не е се точно таму.
     
  14. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Ми се допаѓа и ја користам Википедија. Навистина е корисна. Сеуште немам ништо пишувано или едитирано но можеби некогаш... :D
    Ја користам за прокети во училиште но исто така и за работи кои мене ме интересираат... :talk:
     
  15. i...ja

    i...ja Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    177
    Правописни грешки everywhere.
     
  16. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    На википедија имам прочитано најразлични глупости, сум забележала дека пишува кои статии се проверени и точни (демек тој што ја напишал статијата го навел и изворот). Инаку јас за веродостојна информација ја сметам само печатената литература со автор, година на издавање, издавачка куќа... :)
     
  17. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
    Не често али читам википедија. Ка користам, бидејќи е корисна и за се ми има помогнато. ;)
     
  18. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Википедија многу ми има помогнато за домашни задачи, проекти и др. ама скоро секогаш проверувам и на други страни, дали информациите се точни ;)
     
  19. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Често читам на Википедија. Кога ќе ме заинтересира нешто си пишувам на гугл и првиот линк е од Википедија. Баш сега во букмаркс имам линкови од Википедија кои чекаат да бидат прочитани.:D
    Со информации за проекти е секогаш тука, можеби се не е точно, но досека сум немала никаков проблем. Помага и за некоја домашна.
    Штета што кога пребаруваш нешто, на македонски јазик има само неколку поднаслови и тие неколку поднаслови содржат премалку текст. Додека пак, ако истото нешто го пребаруваш на англиски, ќе ти излезе милион пати подолга листа, која ќе биде покорисна, побогата и поопширна, што не е случај и со македонската верзија.
    А, ако ти треба тоа за проект, и повеќе има на англиски, малку е мачно да го преведеш. Не дека е тешко, но различно е кога ти го читаш, си разбираш, ама за преведување треба многу да внимаваш, па да не испуштиш нешто, па некое зборче погрешно да не го преведеш, особено ако има стручни зборови, а како што знаеме на гугл транслејт не може да му се верува. :D
    Досега не сум се обидела да пишувам статии или пак да преведувам, а не верувам и дека ќе пробам, од проста причина бидејќи немам време и баш не ме интересира да го правам тоа.
     
  20. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Често читам на Википедија,има корисни информации од секоја област,не знам колку се точни.Само што на англиски има многу повеќе содржина отколку на македонски.
     
    На Sunshine.Sunshine му/ѝ се допаѓа ова.