1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Викторијански период

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од irrelevant, 24 декември 2019.

 1. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  8.326
  Кога ќе се спомне мистерија, страв, сивило и исчекување мене ми текнува на викторијанскиот период и на луѓето во тоа време. Ептен ми се језиви и страшни, осеќам неудобност и немир кога ги гледам сликите од таа доба.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  A гледај смешки, јас сакам работи што ме тераат така да се осеќам.
  Еве и сега што побарав срцето ми чука силно и од што ги гледам се плашам. Не знам дали кај сите така крипи делуваат, ама мене премногу.
  [​IMG]
  Е сега кој е многу чуствителен, плашлив или лабилен нека не ме чита понатаму!

  Кога барав за добава начекав информација за една уште по крипи од нив традиција која се вика post mortem photo или луѓето тогаш се сликале со своите мртви членови на семејството, скоро откако ќе умреле за да бидат запаметени засекогаш и да имаат фамилијарна слика заедно со нив. И постоеле луѓе кои работеле како изнајмувачи на држачи за мртви. Држачи кои ги држеле мртвите тела стабилно додека трае фотографијата. Језивоооо....
  [​IMG]
  Ако не сакате сликиве да ве следат насекаде цел живот, не отварајте и поминете го постов пошто ако сте читате до тука веќе ви ја имам земено позитивната енергија и ви ја претворив во голем страв, не дозволувајте да дојде до нешто полошо. Ако сте ок и сакате да истражувате и дознавате нови и интересни нешта без разлика на степенот на баналност, еве неколку post mortem фотографии каде во секоја фотографија има и еден мртов...
  [​IMG]
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  Кожа ми се ежи...
  И уште едно нешто крипи има што правеле ама ме мрзи да ви кажам.
   
  На Mrs. Lovett, elenaxbbg, GoodGirl45 и 26 други им се допаѓа ова.
 2. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.804
  Допаѓања:
  10.920
  Пол:
  Женски
  Мене ми го имаат погледот како пред нив да стои смртта , и да крипи се.
   
  На sj *O*, Mrs. Lovett, candy.cane и 3 други им се допаѓа ова.
 3. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.465
  Допаѓања:
  155.005
  Пол:
  Женски
  Леле прејако. :D Ептен крипи фацки држат, сигурно нема умрени на првите слики? :rofl:
   
  На GoodGirl45, candy.cane, Anabelle.Amorette и 6 други им се допаѓа ова.
 4. gjoker4e

  gjoker4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  6.133
  Допаѓања:
  33.811
  Пол:
  Женски
  Во лична порака може тоа другото?
   
  На irrelevant му/ѝ се допаѓа ова.
 5. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.878
  Допаѓања:
  223.652
  Пол:
  Женски
  Единствено нешо шо ми е неубаво е шо деца има на сликиве.. Да се возрасни око нема да ми трепне.
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 6. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  14.380
  Допаѓања:
  114.578
  Пол:
  Женски
  Фотографииве се крипи,ама тогаш тоа било начин нивните починати најмили да останат во спомените.
   
  На SnowWhite8 и WildMk им се допаѓа ова.
 7. Lianna Anna

  Lianna Anna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2017
  Пораки:
  2.450
  Допаѓања:
  19.529
  Пол:
  Женски
  Јас сум од оние што читаат даље и покрај предупредувањето. :worried: После си викам, а леле што ми требаше бе ова. :D

  Да ја продолжам листата. Им сечеле прамени коса и со истиве украсувале шноли, белегзии, ланчиња и медаљони. :worried:

  Ги седнувале на столици со книги пред нив, им ги отварале очите, да изгледаат како живи. Децата ги легнувале како да спијат. Ова често била и единствената заедничка семејна фотографија. Значи страшно, језиво. Има уште, ај да не забегувам.

  Се ми се чини имам ваков филм гледано или документарна беше, со бизарниот опис од погоре. :^)
   
  На Mrs. Lovett, emiliana, GoodGirl45 и 15 други им се допаѓа ова.
 8. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.881
  Допаѓања:
  52.863
  Пол:
  Машки
  Мене асоцијација на викторијанско време ми е минијатурно струкче, ова другово ми е ту мач:|
   
  На SnowWhite8, candy.cane, dunika и 5 други им се допаѓа ова.
 9. NarCis@

  NarCis@ Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  10.548
  Допаѓања:
  169.375
  Пол:
  Женски
  Во "The others" со Никол Кидман е малку опфатена тематиката. Језивко :worried:
   
  На daylight, elimkd, dunika и 5 други им се допаѓа ова.
 10. gjoker4e

  gjoker4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  6.133
  Допаѓања:
  33.811
  Пол:
  Женски
  Ја сакам уште да прочитам ама не знам каде.

  Дома ми кажуваа како некој ако умрел пред денот за пензијата кога стигала не го закопувале за да ја земе пензијата па после. Баба ми викаше така и за неа да направиме да не кажуваме додека не ја земеме пензијата.
  Ова за 21ви век зборам, не за порано.
   
  На candy.cane и irrelevant им се допаѓа ова.
 11. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  14.380
  Допаѓања:
  114.578
  Пол:
  Женски
  На Гугл пиши post mortem photos и memento mori.Има такви фотографии и видеа на вебсајтови,па и објаснувања за концептов.
   
  На candy.cane, irrelevant и gjoker4e им се допаѓа ова.
 12. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  8.326
  Нема ваљда живи се сликани. Бар така мислам. :D
  Има и еден филм невестата се вика, и баш така почнува почината невеста ја сликаат во ова време исто. Има и други б продукција филмови со ваква тема, да барам ќе најдам ако некој го интересира.

  Иначе знаев дека ќе се вознемири некој и не секој има желудник за вакви работи, затоа ве предупредив и ви ставив во спојлер. Се понатаму е ваша одговорност. :P
  Еве тема ќе биде од постот и ќе ти го кажам таму и другото језиво :D
   
  На candy.cane, Lianna Anna и theowndemon им се допаѓа ова.
 13. Kimberly11

  Kimberly11 Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  6.670
  Допаѓања:
  25.213
  Пол:
  Женски
  На тие што им е малку заматен ликот се живи а другите се мртви :|
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Srckata28

  Srckata28 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  4.491
  Допаѓања:
  21.253
  Пол:
  Женски
  Мене периодов ми е омилен, да не речам естетика на периодов ми се многу допаѓа. Омилен жанр на книги ми е historical fiction во овој период. Баш е супер, би можела да читам и да истражувам цел ден за тие години. :D
   
  На GoodGirl45, candy.cane, Elenpelen и 2 други им се допаѓа ова.
 15. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.183
  Пол:
  Женски
  Го спремав мислењево за во СДК, ама веќе отишле вашите па-па во нова тема.
  Не е нешто ептен чудно, така правеле затоа што немале друга фотографија од веќе покојникот, или заедничка со него, па да им остане во спомен. Као да ќе го заборавеле без тоа, али ете, глупи трендови земале замав уште тогаш. На запад ништо ново. Туку се прашувам дали имало мрчатори и колку им било дозволено да се изјаснат.
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 16. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.878
  Допаѓања:
  223.652
  Пол:
  Женски
  На Konfetka, candy.cane, Lianna Anna и 2 други им се допаѓа ова.
 17. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.069
  Пол:
  Женски
  Порано да, сега тотално невозможно :)

  Од викторијанска ера ептен го бендисувам стилот на облекување :inlove:

  Боже, пола саат читам минијатурно кругче не можев да сфатам што сакаш да кажеш :rofl::headbang::headbang::headbang:
   
  Последна измена од модератор: 24 декември 2019
 18. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.183
  Пол:
  Женски
  Мене една од првите асоцијации за Викторијанското доба ми е Џек Мевосек и убиствата што му се припишуваат на неидентификуваниот поединец, иако има индиции за поинаква вистина. :devil:
   
 19. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.804
  Допаѓања:
  10.920
  Пол:
  Женски
  featured_Creepy_Victorian_era_photographs.jpg postmortem+photo.jpg hqdefault.jpg VitorianDeath.jpg
  :worried::worried:
   
  На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  8.326
  За таа третата слика имаше на нет некаде дека е фотошоп и ја имаа ставено вистинската слика кај што си е жената со глава, мада не ме чуди и вака да се сликале.

  Не можам од моб да барам слики и да пишувам ме нерира ептен, утре ќе ви кажам за уште нешто.

  А @Sejfullai на аватар носи една ваква невеста, дали тоа имаме уште еден фан на језивите викторијанци? :D
   
  На candy.cane, Sejfullai и piksooki им се допаѓа ова.