1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вил и Грејс (Will & Grace)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од crazylady, 11 мај 2011.

  1. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Вил и Грејс е популарна и наградувана американска серија, прикажувана од 1998 до 2006. Главни ликови се Вил Труман, адвокат, хомосексуалец, и неговата најдобра другарка Грејс Адлер, еврејка која има сопствена фирма за дизајн, потоа Карен Вокер, богат сноб и Џек Мекфарленд, женствен хомосексуалец кој се бори со својата глумачка кариера. Серијата е сместена во Њу Јорк.

    Премиерата на серијата беше на NBC, на 21 септември 1998, и нејзината популарност сè повеќе растеше. Меѓутоа, по завршувањето на Пријатели на истата телевизија, а воедно и шестата сезона на Вил и Грејс, гледаноста постепено опаѓапше.

    Последната епизода беше емитувана на 18 мај 2006, по која беше прикажана едночасовна ретроспектива. Последната епизода беше гледана од 18,1 милион гледачи.

    Вил и Грејс беше снимана пред публика во живо (барем поголемиот дел сцени и епизоди) во Stage 17 во CBS Studio Center.

    Кај нас, серијата ја прикажа Сител.

    Серијава ми е многу интересна и смешна секогаш кога ја гледам се смеам едноставно ми го разубавуваат денот.

    Омилени ликови ми се Кeрен и Џек :rofl: :rofl:

    http://www.youtube.com/watch?v=HeHHRTqJ ... re=related

    http://www.youtube.com/watch?v=ki6wVGyr ... re=related

    http://www.youtube.com/watch?v=8kMnJUUI ... re=related

    http://www.youtube.com/watch?v=ZP3c2yOdQ78

    http://www.youtube.com/watch?v=HM9M8sWg ... re=related :rofl: :rofl: :rofl:
     
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Секогаш ги гледам на фокс кога ќе ги фатам, без разлика која сезона е и колку пати сум ја гледала епизодата, на памет ги знам. Преинтересна ми е серијава, секогаш ме смее, а Карен ми е закон :D
     
  3. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Ееј добра серија. Порано ја следев, на Сител мислам ја даваа. Малку ја имам подзаборавено, таа со смешно гласче, мислам Керен дека се викаше, најинтересна ми беше :)
     
  4. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Сега пак ги дават на Фокс Лајф пак ги гледам и репризите ми се интересни Џек и Керен се незаменливи :rofl: :rofl: :rofl:
     
  5. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Серијава е закон, Закон!!!
     
  6. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
    Ги изгледав сите 8 сезони, и сега ми недостигаат Карен и Џек. :lol:

    http://www.youtube.com/watch?v=D8AIHsuvusQ

    Нешто шо сум читала на википедија пред некој ден:
    Karen’s "drag" name is Shu Shu Fontana.
    Karen was cloned, but none of the clones survived.
    She was involved in the Patty Hearst kidnapping.
    She's done jello shots with John Oates of Hall & Oates
    She had a sexual relationship with every member of Crosby, Stills, Nash & Young (though she's not naming names)
    She's almost 200 years old.
    She once hired Picasso to paint a portrait of her, but fired him because he painted her breasts on the same side of her body.
    She was alive during the Great Depression.
    She made some sort of pact with the Devil in order to live forever.
    She was friends with Sunny von Bülow and is responsible for her coma (although another episode showed Karen ecstatic when she believed that Sunny had recovered).
    She had an affair with Martina Navratilova in the 1980s, who claimed to be straight before she met Karen.
    She was roommates with Constantin Stanislavski.
    She was Ronald Reagan's mistress.
    She was hit on by singer and Anti-Gay rights Activist Anita Bryant, whom she rejected then changed her mind and consented.
    She's a notary public.
    She's Asian.
    She was on Dynasty.
    She believes that if you hit a gay man in the head with an object, he'll say "Eh, all in a day."
    That the words "Hola, señor" in Spanish translate to "Do you know Elton John?" and "You look like a big, mincing queen".
    She set up the governor of New Jersey with his boyfriend.
    When she was a boy, she used to work at a supermarket.
    She claims to receive money every now and then from Linda Hussein (Saddam's wife) after Karen won a bet over who had the worst husband.
    She's in a gang and is a fan of Gangsta rap and Aerosmith.
    She smoked pot with Debbie Harry.
    She and Candice Bergen set up Martha Stewart to go to prison.
    She believes the homeless are actually a cult, like the Moonies.
    She once dated Ted Kaczynski, but they lost touch.
    She believes that "one of the most exotic essences on the planet" is milk.
    She held down the fort during the Battle of the Alamo.
    She had intimate relationships with Steven Tyler, Jon Voight and Goldie Hawn. All of them ended up favoring their daughters (Liv Tyler, Angelina Jolie and Kate Hudson, respectively) over Karen, which she implies is the reason why those relationships ended.
     
  7. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    И јас како Реинбоу ги гледам секогаш кога ќе ги фатам.
    Омилена ми е Керен со нејзините саркастични забелешки.
    А една од омилените епизоди е кога ќе се скарани Вил и Грејс и епизодата завршува кога ќе ги носат своите деца во студентски дом, па таму ќе се сретнат :)

    А ова:
    :D :D :D
     
  8. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
    Hipica само шо ја спомна последната епизода..

    Додуша иам приметено на Фокс Лајв, ги даваат некаде претпоследните 3/4 епизоди од 8 сезона али никако последната кога нивните деца се заљубуват и планират свадба.
     
  9. Avril.09

    Avril.09 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    892
    И јас ја гледам на Фокс , без да пропуштам епизода! На сител не ги гледав :( а и многу одамна беа мислам.
    Сега си се смеам по цел ден со нив! И мене Керен ми е омилена, ама зошто сум бик, некогаш нејзината глупавост ме нервира! :lol:
    Омилена серија ми е како и да е. :)
     
  10. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Редовно ги гледав на сител.
    Карен ја сакам бидејќи е саркастична. :)
    Злобна е, ама многу ја сакам.
     
  11. fierce

    fierce Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    179
    Ја обожавам серијава! :inlove: Ако би морала да изберам само една серија за омилена серија на сите времиња тогаш дефинитивно би ја избрала оваа :)


    Ги сакам сите ликови :) Сите ми се посебни на свој начин :D

    Иако ми се чини ги знам сите епизоди пак ги гледа скоро секоја вечер на фокс :lol:


    Само се нервирам што не знам како изгледа Стен :rofl: Не се фер не го покажаа во ниедна епизода :D
     
  12. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Керен Вокер!

    Може ли некој да ја заборави Керен Вокер, лик кој го играше фантастичната Меган Мулали во „Вил и Грејс“. Навистина е потребно да се има изоштрена смисла за хумор за да се разберат нејзините „збунки“ и допир со реалноста (дури и кога не беше на мега микс од Водка и Антидепресиви).
    Серијата одамна заврши ама цитатите остануваат. За да ве расположиме утрински, ви ги даваме најзапаметени цитати кои Керен ги кажа.

    Правило број еден. Освен ако не си послужен во смрзната чаша и имаш чадорче. Стои на 10 метри од мене!

    Знам бре што е вина! Тоа е еден од оние странски зборови, што сите ги користат и никој незне што значат. Тоа е исто како кога се користи „мајчинство“ или „зависност“!

    Господи боже, во базен сум била?! Исто ко да се измочал некој директно врз мене.

    Душо премногу сум уморна да ти ја шлапнам една. Лупни се со фаца од мојава рака!

    Никој на планетава не мисли дека си стрејт! Имаш паднато од Геј дрво, си удрил на секоја геј гранка додека си паѓал, си паднал врз геј тип, и кога си станал си го средил.

    Ако можеше мозоков да испраќа сигнали до моево лице, ќе видеше колку сум ужасната сега!

    Знаеш дека сум заборавила. Што си сега ти? Геј или стрејт? Уствари чекај да направиме еден тест: Имаш пенис и вагина. Ги зафаќа оган. Што ќе спасиш?

    Душо кога немам алкохол можам да го исцицам од парфем!

    Дебели! Го знаеш правилото! Нема чоколадо, се дури не ти го видам вратот!

    Душо ептен сме слични! Двајцата ме сакаме мене!
    Вил: Керен, кажи и на Грејс дека треба да те отпушти!
    Керен: Грејс, те молам кажи му на Вил гневот да го насочи кон мајка му каде што и треба!

    Џек: Никој не ме однесе на одмор откако раскинав со... како му беше името... чекај...бледо лице, прекрасна коса, тетоважа... дали можеш да погодиш Керен?
    Керен: Ох душо, штотуку опиша игла во геј-сено.
    ... ова е само мал дел од Керен, ако се сетите на уште некои слободно коментирајте и дополнете.

    http://fun.mnogoo.mk/mk/articles/Razonoda/keren-voker
     
    На Hipster и figgiMK им се допаѓа ова.
  13. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    НАЈОМИЛЕНА на свет :D
    Ги имам сите во копјутер, редовно си ги гледам од време на време иаку речиси сите ги знам на памет.
    Керен на кого не му е омилена незз :inlove:
    Посакував да сниемеа некој филм после серија цела екипа заедно. Нјдобра спојка на сите времиња.
    Ги обозавам :* :$
     
  14. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Каква серија! :D
    Штом ги начекам на Фокс лајф не мењам никако. :)
    Колку само знае да ме насмее.
    Не знам кој е повеќе виновен за тоа. Дали Џејк или Карен. :^) :D
     
  15. TS-310

    TS-310 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    37
    :D :D :D Ја обожавам серијава!!!! :D :D :D
    Најсмешни ми се Керен и Џек,а кога се заедно :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
     
  16. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    [​IMG]
    [​IMG]

    194 Епизоди на смеа и забава и секако пак СМЕА...
    Лудо е одлична - искрено казжано сите 4ца ги сакам подеднакво
    немам омилен глумец- или карактер дури и на Росарио - собарката
    ја обожавам ...
    Се чудам и би сакала да го видам Стен како изгледа(мажот на Карен)...
    Плус станот на ВИЛЛ непроценето мнн мнн ја сакав дневната со кујната
    оххх сон ми е да имам такво посебно катче за гледање телевизија блиску до
    тераса ;)
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  17. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
  18. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    Нешто како забава
    [​IMG]
    Will & Grace: "Why you're as simple as that blouse you're wearing."

    [​IMG]
    I’ll quit coffee. It won’t be easy drinking my Bailey’s straight, but I’ll get used to it. It’ll still be the best part of waking up.

    Karen- Grace. It's Christmas, for goodness sake. Think about the baby Jesus: up in that tower, letting his hair down... so that the three wise men can climb up and spin the dradel and see if there are six more weeks of winter.”

    “Will, does it hurt your back....kissing your own ass like that?”

    “Grace- If you're looking for your Aunt Karen, she's not here. She doesn't work on days that end with..."day." ”

    “Jack-This makes me feel like a man.
    Will-Yeah.
    Jack- No, seriously, I'm going to need a man after we're done.”
     
  19. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.599
    Допаѓања:
    23.119
    Пол:
    Женски
    Го обожавам Џек!
    А овие ми се посмешни од самата серија:
    http://www.youtube.com/watch?v=brRopWIWIS4
    Има таму за секоја сезона,овој линк ми беше при рака. :)
     
  20. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
    http://www.youtube.com/watch?v=6Kr3h_VA0No
    А ви текнува на ова?
    :D :D

    Hey, friends, lovers, mothers and other strangers, you are not going to believe what happened to me...Oh, my gosh, did you just see that? I almost did a half nelson, I almost bruised my delicates, my delicates, my "Domo arigatos, Mr. Tomatoes". Huge news! I have met, are you ready for this, Mr. Right, well, Mr. Right Now, anyway. Ba dum bum. Good night, folks, I'm here all week, Jack 2000! He works at the Jumpin' Java -- you know, that coffee shop on seventy-second and his name is Paul. He is CUTE with a capital Q! And the busier it gets, the hotter he gets, and the hotter he gets the sweatier he gets, and the sweatier he gets...I forgot where I'm goin' with this, but the point is (takes a long sip) me likey he and he likey me and the best part is Shazaam! He gives me free iced coffee every time I go in which is every hour on the hour, thank you very much and occasionally on the half hour. Ba da da da da da!