1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Виртуелна аптека

Дискусија во 'Бременост' започната од bela.m, 18 јануари 2019.

 1. bela.m

  bela.m Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2015
  Пораки:
  1.554
  Допаѓања:
  7.124
  Пол:
  Женски
  Девојки ја отворам темава за да можеме исто како во аптека да си прашаме за цените на терапиите кои се составен дел од ИВФ постапката, како и терапиите при бременост.
  Со цел да сме предвреме информирани колку би ги платиле препишаните медикаменти (кои не се баш ефтини) и каде би можеле да ги најдеме истите, ја предлагам оваа Виртуелна аптека.
  Кои лекарства може да ги купиме со рецепта, а кои без неа, да си кажеме овде.
  Доколку сметате дека темава е непотребна, слободно нека оди во канта.
   
  На Thallia, mici-22, brm_brm и 7 други им се допаѓа ова.
 2. bela.m

  bela.m Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2015
  Пораки:
  1.554
  Допаѓања:
  7.124
  Пол:
  Женски
  Ајде јас ќе скршам мраз :)
  Мене ме интересира колку чини терапијата околу трансфер.
  Еве конкретно:
  -интралипидна инфузија
  -естрофем
  -декортин
  -кринон гел
  -прогестерон депо
  -клексан
   
 3. Nane26

  Nane26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2018
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  595
  Пол:
  Женски
  За интралипидна и за декортин немам инфо,затоа што немаше кај мене,а за другиве вака:
  - естрофем оди на рецепта и е 40 ден, со рецепта,онака е 260 ден., кутивче,со тоа што јас затоа што пиев по 3×3,не ми стигаа по 4 кутивчиња кои ми одеа со рецепта,па едно купував приватно,чисто за инфо да ди знаеш,
  - кринон гелот е 150 -160 ден., е едно стапче,
  - дабростон одат на рецепта и е 160 ден.,кутија,онака се околу 900 денари,
  -утрогестан од 200мг бе одат на рецепта и се 450 ден кутија,
  -прогестерон депо ако си ја купиш сама во аптека е околу 100 ден.,само ампулата,плус игла и шприц,а јас се боцкам во ремедика и е 80 ден и ампула,и игла,и шприц и боцкање,
  -клексането се 250 ден.,една инекција,
  -фраксипаринот се околу 130 ден.,една инекција.
  Се надевам дека ти помогнав отприлика да си направиш математика. Поздрав и секое добро
   
  На Thallia и bela.m им се допаѓа ова.
 4. princess5

  princess5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  4.459
  Допаѓања:
  32.615
  Пол:
  Женски
  Ajde da se pridruzam i jas
  Cykloproginova e okolu 120-130denari
  Femibion1 610denari
  Zasega tolku od mene bidejki toa sum kupila zasega....
   
 5. Lost angel

  Lost angel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2016
  Пораки:
  675
  Допаѓања:
  4.623
  Пол:
  Женски
  Koга ке ви затребат инекци при ивф постапка,најевтино ке може да ги порачате во барнаторе Зека кое се наоѓа во Урошевац-Косово.
   
  На Acka22 и bela.m им се допаѓа ова.
 6. princess5

  princess5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  4.459
  Допаѓања:
  32.615
  Пол:
  Женски
  Факсипарин инек. 0.6мл. Една 181денари
  Декортин 90денари
  Пролутех 25мг ампула 1× 560денари
  Клиндамицин капсули 212ден
  Кринон гел 1ваг × 170ден
  Бускопан 275денари...
   
 7. 0ли

  0ли Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  10.402
  Допаѓања:
  33.247
  Пол:
  Женски
  Прашање до модераторите.

  Дали во оваа тема може да се пишува за инекции (на пример) да се подарат ако ти останат и некоја има потреба од нив?
  Ако некоја има потреба од некои апчиња или витамини може да праша дали некој има да и' даде?
  Или темава е само за цени да се прашува/пишува?
   
 8. brm_brm

  brm_brm Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2016
  Пораки:
  4.682
  Допаѓања:
  4.780
  Пол:
  Женски
  сега ја открив темава :)

  за останатото веќе одговориле, еве за интралипидната...

  во систина чини околу 10.000,00. се лежи 6 часа во дневна болница.

  добро е да се промовира групава во матичната ни група за ивф...еве јас сега ја открив, а е доста практична и информативна :)

  може да споделиш цени за тоа што имаш купувано од таму?
  фалаа
   
  Последна измена од модератор: 13 март 2019
  На bela.m и 0ли им се допаѓа ова.
 9. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.053
  Допаѓања:
  13.105
  Пол:
  Женски
  Па нема таква тема така да и тука да пишеш мислаам дека нема да го избришат сепак тој тип на постови се супер и можат на многу да пимогнат.
  Пиши си слободно или може да се отвори нова тема подарување / продажба на лекови.
   
  На 0ли и princess5 им се допаѓа ова.
 10. Adams

  Adams Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2018
  Пораки:
  1.300
  Допаѓања:
  4.915
  Јас сакам да прашам ако знае некој дали prolutex ампулите се поефтини надвор од македонија
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 11. 0ли

  0ли Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  10.402
  Допаѓања:
  33.247
  Пол:
  Женски
  Ми се допадна насловов на темава и си реков зошто да не ја искористиме и ако ни остане некоја терапија или ако некоја има потреба од нешто да праша дали некој има, да не се губат таквите постови во другите теми.
  Многу корисна тема може да биде :)
   
  На beb4o, Thallia, Nane26 и 4 други им се допаѓа ова.
 12. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.946
  Допаѓања:
  5.351
  Пол:
  Женски
  Јас пред три години ги купував во Грција, беа многу поефтини. Мислам скоро дупло поефтини дека беа, ама не се секјавам на цената.
  Ако има некоја што купувала оваа година нека пише .
   
  На Adams му/ѝ се допаѓа ова.
 13. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.709
  Допаѓања:
  108.551
  Има таква тема.
   
 14. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  10.390
  Допаѓања:
  158.293
  Пол:
  Женски
  Лани и јас ги купував за нешто помалку од 5 евра една инекција .
  Сега се 46 евра кутија од 7 ампули, пролутекс
  Утрогеатан од 200 во Гр е 5,2 евра .
  Кринон гел е 14 и нешто евра 6 стапчиња .

  Имам останато Супрефакт скоро цело шишенце со рок до декември. Ми стои во фрижидер.

  П с .
  Декортин оди на рецепта
  Чини 10 ден
   
  На Spiritus, princess5, eta и 2 други им се допаѓа ова.
 15. Adams

  Adams Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2018
  Пораки:
  1.300
  Допаѓања:
  4.915
  Фала ти многу како и да е многу е поефтино од кај нас
   
  На Queen8 и eta им се допаѓа ова.
 16. 0ли

  0ли Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  10.402
  Допаѓања:
  33.247
  Пол:
  Женски
  Која е темата?
  Линк или наслов на темата може да ми пишеш?
   
 17. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  10.390
  Допаѓања:
  158.293
  Пол:
  Женски
  На kukla21 и 0ли им се допаѓа ова.
 18. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.946
  Допаѓања:
  5.351
  Пол:
  Женски
  Знам дека пред три години пролутексот беше скоро на пола поефтино од кај нас, но оваа година и тие ги качиле цените.
  Сепак, повторно е поефтино од кај нас.
  Кај нас една ампула пролутекс ако е 560 денари, во Грција излегува околу 400 денари (ако израчунав добро).
   
  На Adams му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Ана на мама

  Ана на мама Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2018
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  1.819
  Пол:
  Женски
  Од специфичните лекови:
  - Летразол околу 1000 денари лента (доволна за еден циклус) во аптека Берна.
  - Имприл околу 3000 денари (30 таблетки) - аптека Марија во Карпош.
  - Микронизирана DHEA 50мг една девојка ги носи (би ви дала бројче во порака).
  - Шприцеви и игли (од оние инсулинските) во Бети Ани Фарм.
  Ако нешто друго ми притекне, ќе дополнам.
   
  На Spiritus, princess5, Meckicja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. Meckicja

  Meckicja Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  6.428
  Допаѓања:
  7.905
  Пол:
  Женски
  Ima fraksiparin od 0,6i se okolu 180 den a ima I od 0,4 I e okolu 130 den