1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Виртуелни ѕвезди на социјалните мрежи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од manja666, 7 јануари 2017.

  1. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Многу си мистериозен. Ајде те молам фотокопија од лична карта да поставиш :wasntme:
     
  2. Горан.Р

    Горан.Р Активен член

    Се зачлени на:
    31 август 2017
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    Ако го сторам тоа ќе се направи подолг ред на девојки кои ќе сакаат да копулираат со мене.
    Не е многу паметно. :)
     
  3. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Доволно говори за менталниот склоп и капацитет на народот што вакви ликови добиле на тежина и влијание во политичка и општествена пропаганда.
     
  4. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Човечево е стварно... spirit animal :clap:
    Камо сите да беа како него...

    IMG_20171207_130346.JPG
    IMG_20171207_130416.JPG
    IMG_20171207_130449.JPG
     
    На Indiegurl, blonde_supergirl, LittleChili и 22 други им се допаѓа ова.
  5. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.519
    Човек на место.
    Само нашата бљувптина од народ одма ќе рече - ете знаев дека му фали нешто без да бидат свесни дека патат од акута неебит, нечовечност, ограниченост, злоба, идиотизам, ненаситност, нарцизам, нејм ит. И без да знаат дека не е избор, а често и ради нив некој психички се оболува, но нели - абе ситница или абе таков сум јас.
    А башка работа што еден куп и покрај потребата се непојдени на психијатар, ама заради нив, тие што биле нормални завршуваат со некаква душевна и ментална болест.

    Со годините се учи човек да ги препознае вистинските лудаци во јагнешка кожа.
     
    Последна измена: 7 декември 2017
    На blonde_supergirl, blueeparadise, Водолија и 15 други им се допаѓа ова.
  6. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.430
    Пол:
    Женски
    И хаштагов ќе ја реши работата... Реално, и тие што пишуваат статуси колку треба сериозно да се сфати депресијата, анксиозноста и сличните болести, само пишуваат статус колку се загрижени и толку. Никој ништо не превзема, само пишува статуси. Да видиме ете кој ќе биде херојот што ќе направи навистина нешто корисно по ова прашање. Се потрудил нешто човеков, океј. Ама не е тоа тоа. Јас кога ќе наидам на некој депресивен, не пишувам статуси со хаштази туку разговарам со него и пробувам да помогнам колку што можам. Да го правеа тоа сите тие што пишуваат статуси, повеќе ќе постигнеа.
     
    На blonde_supergirl, Feminka22, Feminka192 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Мене, како човек кој со години се бори со анксиозност, и те како ми помага овој коментар на Павле. Павле го избришав одамна од листата на луѓе што ги следам поради икс причини, не е на база на лична симпатичност, но ова допира. Јас се уште не можам гласно да кажам дека #ИјасИмам, но навистина утешно ми доаѓа кога знам, ќе слушнам, ќе прочитам дека не сум сама. Извинете ми, ама кој не поминува низ тоа, поима нема какво е чувството. Грешна тема избрав за ова, меѓутоа имаше еден период во кој паднав во поголема депресија, до непрепознатливост. Ден денес не можам да сфатам што ми се случи и која личност бев тогаш. Никој не препозна дека сум во депресија, ниту најблиските. Психичките болки вешто знаат да се скријат, дека ќе препознаете некој во таква состојба мислам дека не е лесно.
    Сепак, имам еден куп роднини на фб кои ниту знаат, ниту се свесни за вакви состојби, па токму поради нив не се осмелувам да се отворам. Жалам што не можам да бидам нечиј херој, како што денес Павле е за мене.
    Искрено, од срце.
     
    На blonde_supergirl, JuLleE, dayla и 18 други им се допаѓа ова.
  8. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Хаштагот нема “да ја реши работата”, туку ќе им покаже на тие што страдаат дека не се сами и дека не е срамота да побараат помош.
    Ко за земја со толкав број на луѓе кои пијат диазепамчиња за се’, од стрес за испит, до главоболка и недијагностицирана депресија, мора да почнеме отворено да зборуваме на оваа тема.
     
    На JuLleE, blueeparadise, Annath и 13 други им се допаѓа ова.
  9. ripkata

    ripkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    68
    Депресијата зафаќа голем дел од денешното опшество. Сите се несреќни на свој начин. Некој се грижи дали ќе му стигне за кирија, друг пати од невозвратена љубов...
    Нема начин да се открие депресијата доколку не се разговара со човекот. Не ретко се случува да не препознаеме депресија,често велиме ,,ништо не ти е ,, ќе помине,,... Како што се грижиме за надворешниот изглед така треба и за менталното здравје,,,
    Нема да држам лекции за тоа како треба да се однесуваме во средината..секој со својот товар.
    Можеби ќе се врати свеста на ова опшество..
     
    На Cinderfakinrella, Feminka192 и Weird0 им се допаѓа ова.
  10. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    А што друго би можел Павле како поединец да направи? Нема никаква врска со здравството, па да преземе нешто конкретно. На некој начин е познат и влијателен на социјални мрежи (иако помалку од некои што не го заслужуваат тоа оти се познати по глупости), и тоа го користи да охрабри маса на луѓе да зборуваат без срам и страв за својата мака, а други пак да сфатат дека нема ништо ненормално во тоа.
    Плус и самиот искусува депресија и анксиозност, што го има отворено споменато и порано. За мене е херој, да, и тоа посебно затоа што и мене и стотици луѓе секој ден нè смее со својот хумор, а всушност поминува низ такво нешто. Оти и лично познавам паметни луѓе плус со супер смисла за хумор кои сите ги расположуваат, а зад таа маска кријат вакви проблеми во себе.

    Ама некои луѓе се створени да промрчат, и таман работа да пропуштат една прилика да го направат тоа...
     
    На Indiegurl, blueeparadise, Ex Luna Scientia и 9 други им се допаѓа ова.
  11. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Исто така, депресија не се лекува со муабетење.
    Тоа е сериозен проблем и разговор со стручно лице е задолжителен. Јас колку и да имам желба да и помогнам на другарката со депресија, па и со анксиозност, освен ако не успеам да ја убедам да оди на психолог/ психијатар, има ризик и да дадам погрешен совет, бидејќи нели, не сум стручна.
     
    На Indiegurl, kim.k, blueeparadise и 11 други им се допаѓа ова.
  12. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Се заложил човекот. Група се отвори, апликација за помош ќе прават.
    Болна тема е. Имам волонтирано по сајтови на кои можеш да ислушаш човек кој ќе ти ги искаже своите проблеми.
    Имам отргнато луѓе од самоповредување, имам запознаено секакви луѓе и слушнато секакви приказни.
    И јас сега мака мачам со депресивно/анксиозни состојби, што е дури смешно кога помислам во колку подобра состојба сум сега, за разлика од крајот на 2014 и добар дел од 2015 (кога и мистериосно исчезнав од форумот). Кога гледам слики од тој период не ја препознавам личноста на сликите. Изгубена, несредена, грда... Вештачка насмевка и изгубен поглед. Имам уште долг пат додека да стигнам до мир и среќа, ама сум тука за други на кои им треба подршка.
    Само затоа ми се личните пораки секогаш отклучени, за да може секогаш било кој да ми пристапи, а јас гарантирам дискретност и дека ќе го ислушам без никакви предрасуди.
     
    На ivimis, Annath, *Amethyst* и 9 други им се допаѓа ова.
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.430
    Пол:
    Женски
    Oва. Јас лично сум поминала низ тоа, сум го надминала тоа и она што јас како поединец можам да направам е да го искористам моето искуство за да пружам не само поддршка, туку и помош. И не е мрчење различно мислење, сфати еднаш.
     
  14. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Од кај знаеш дека тој не помага?
     
    На theowndemon, Lilit и crimson им се допаѓа ова.
  15. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.430
    Пол:
    Женски
    Се гледа по статусот. Да помагаше, понакви работи ќе напишеше. :)
     
  16. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Па немаат сите некој близок за да разговараат...Некои се далеку од блиските и многу им значи кога ќе прочитаат таков мотивирачки статус полн со сочувствителност.
    Некои се затворени и не им е до муабет, туку си бараат виртуелна поддршка.

    Не постојат за џабе мотивирачки статуси, говори, видеа и пораки.
     
    На blonde_supergirl, theowndemon, Lilit и 6 други им се допаѓа ова.
  17. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Ако некој ти каже дека има рак, што ќе направиш ти? Ќе пробаш да му го излечиш ракот, или ќе му кажеш дека не е ништо срамно да е болен и ќе го пратиш на соодветен лекар?
    Е па, истото треба да биде и со депресија.
    Поентата на статусот е никој да не се срами да побара помош, и стварно не знам како успеа да видиш нешто негативно тука.
     
    На Annath, calliope, theowndemon и 5 други им се допаѓа ова.
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.430
    Пол:
    Женски
    Ја сфатив поентата на статусот и не велам дека е негативно. Ее ама знаат луѓево на форумов да извртуваат зборови, таленти бе. :D Јас пишав
    Оти бе морам да повторувам по неколку пати за да ме разберете... Добро, вас ако ова ви е доволно нека ви е. Моето мислење е тоа. Ако се согласуваме сите еден со друг, каков форум ќе биде ова? :D
     
  19. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Ама јас за "не е тоа тоа" коментирам.
    Никој не ти ги извртува зборовите, сама кажа дека твоето разговарање на темата би помогнало повеќе. Јас не се согласувам со тоа.
     
    На theowndemon, Gosh, JollyGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
    Да, и некои верувале или не, немаат многу блиски пријатели, па можеби и тоа е причината за депресијата. Па на тие истите им викаат: излези, дружи се, не се затварај дома еее... Дебилизам.
     
    На Ex Luna Scientia, *Amethyst*, Gosh и 6 други им се допаѓа ова.