Висина и тежина

Дискусија во 'Фитнес' започната од brancetoo, 21 ноември 2013.

 1. srcence1607

  srcence1607 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2012
  Пораки:
  2.289
  Допаѓања:
  2.375
  Пол:
  Женски
  јас сум 165 цм со 53 кг ама проблем иам со килажата, една недела ми е 54, наредната 53, па пак качувам симнувам едно кило и така.. во главно тука се движам :)
   
 2. brancetoo

  brancetoo Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2013
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  40
  :rofl: хахахха ме изнасмеа :D
  :*
   
 3. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.380
  Допаѓања:
  6.865
  Пол:
  Женски
  Висина:170см
  Тежина:65кг
  Треба да се стигне до 60 кг,барем стомачето да го нема :lol:
   
 4. Kaylie

  Kaylie Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2013
  Пораки:
  500
  Допаѓања:
  1.400
  Висина:157 см
  Тежина:38 кг
  Задоволна сум.
   
 5. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.064
  Висина:163см
  Тежина:67кг
  А јас би сакала да сум 60кг доста ми се толку :$
   
 6. Be-yO-nCe

  Be-yO-nCe Популарен член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  5.270
  Пол:
  Женски
  Висина-166
  тежина-57
  Ме натеравте на вага да се качам бре! :lol: и шок!Сум си поткачила 2 килца...Ама ако ајде,зима е :)
   
 7. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.327
  Допаѓања:
  3.447
  Пол:
  Женски
  висина: 171cm
  тежина: 60kg (се немам мерено 2-3 месеци, се надевам дека не сум накачила некое килце) :lol:
   
 8. barbyyy

  barbyyy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  796
  Допаѓања:
  290
  Пол:
  Женски
  хаха исто и јас само туку накачувам симнувам инаку сум 174 а тежината 56-57
   
 9. Heartbeat

  Heartbeat Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2013
  Пораки:
  382
  Допаѓања:
  269
  Пол:
  Женски
  167 и 53 кг.
  Сакам да сум повисока, но и вака е добро. :D
   
 10. Barca-Gril

  Barca-Gril Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  923
  Пол:
  Женски
  168 (мислам толку сум) :?:
  62 кила :$
   
 11. vikiimacko

  vikiimacko Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2013
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  40
  ВИСИНА 174 СМ А ТЕЖИНА 70 КГ...ДАЛИ ТРЕБА ДА ОСЛАБАМ МИСЛЕЊЕ БАРАМ( ИНАЧЕ ИМАМ МАЛО СТОМАЧЕ АМА НЕ ЕПТЕН ОНАКА) ПРЕД ДВЕ ГОДИНИ ИМАВ 63 И БЕВ СУПЕР АМА НЕКАКО НЕ МОЖАМ ДА СИ ЈА ВРАТАМ КИЛАЖАТА МИСЛАМ ДА ЈА НАМАЛАМ А ЈАДАМ ПОМАЛКУ ОД ПРЕТХОДНО АМА СЕДЕЧКА РАБОТА ...АБАВЕМ МЕТАБОЛИЗАМ СИ ГО ПРАВИ СВОЕТО (А И ГОДИНИТЕ ВЕРОЈАТНО 28 ГОД) ИАКО НЕМАМ РОДЕНО ДЕТЕ! ТОА Е :devil:
   
 12. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.317
  Допаѓања:
  8.375

  Дечки за пофалба сум..јас се си мислев дека сум здебелена,а оно обратно да ти било..
  Сега сум 61kg :devil:

  Сега барем имам мотивација да стасам до 57/8kg :D
   
 13. SV1911

  SV1911 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2013
  Пораки:
  1.726
  Допаѓања:
  44.717
  Уште одамна читав дека за жените правилната килажа се пресметува висина - 110, т.е. во твојот случај 174-110= 64, но сепак мислам дека кој како му одговара. Ако си задоволна со твојата тежина сега, значи таа е идеална за тебе!

  Јас сум 173 цм, 59 кг.
   
 14. Lepaaa

  Lepaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2011
  Пораки:
  2.064
  Допаѓања:
  8.067
  Пол:
  Женски
  Висина 175 цм, тежина 52,5 кг (работам на случајот 56/57/58 кг :D )
   
 15. Mihaelasimonova

  Mihaelasimonova Активен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2013
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  6
  Висина 168 , тежина 53
   
 16. sungod

  sungod Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  40
  Мала помош од мене за оние кои сакаат да се дефинираат, дојдат до топ форма, или само сакаат да ослабат неколку килограми :)


  [​IMG]

  Споредбата на првата слика не е грешка - на првата слика девојката има помалце килограми, и очигледно е дека има повеќе масти на телото; додека на втората слика, девојката има ПОВЕЌЕ килограми, а помалку телесни масти, кое е и видливо.

  Зашто е тоа така ?

  Втората слика покажува дека 5 lbs сало и 5 lbs масти имаат иста маса. Но тука е главната разлика. Иако тежат исто, салото има многу поголем волумен, а мускулот има многу помал волумен. Што би значело следното - девојката од лево на сликата горе има помалку килограми, затоа што од вкупната телесна маса, има повеќе масти (сало), а помалку мускулна маса. Додека на втората слика, има повеќе килограми (3 кг повеќе), и од целосната телесна маса, таа има повеќе мускулна маса од колку телесни масти.

  Затоа немојте секогаш вашиот прогрес да го следите САМО преку вагата, затоа што во поголемиот дел од случаевите, може да стагнирате во бројките на вагата, а сепак да ви се менува физичкиот изглед. Наместо вагата, пробајте огледалото да биде вашиот најдобар другар, тоа никогаш не лаже, дури и кога вагата лаже :)
   
  На sweet-star, Twinkles, garthok и 3 други им се допаѓа ова.
 17. Lovy1

  Lovy1 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2013
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  816
  Пол:
  Женски
  Висока сум 175, со 59 кг.
  Задоволна сум, а би можело 2,3 кила да ослабам :)
   
 18. Aschenputtel

  Aschenputtel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  789
  Допаѓања:
  6.181
  Висина-168
  тежина-56кг
   
 19. susi

  susi Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  15
  Пол:
  Женски
  159 висина , 47 кг и не сум задоволна сакам да сум 160/2 или 3 и 50 кг
   
 20. stojanovskata

  stojanovskata Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  473
  Допаѓања:
  122
  Висока-183
  Тежина-77
  Не сум задоволна и еве ослабувам пополека...Поголема мотивација од сега амин да ослабам и обавезно ставам слики