1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Висина и тежина

Дискусија во 'Фитнес' започната од brancetoo, 21 ноември 2013.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Многу малку ти е 60кг :?: Јас со 180 и сегашниве 64 65, па се осеќам слаба и сакам да кажам некое кило..
     
    На Kitten, IJAE, Maša8 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. MarijaMi90

    MarijaMi90 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    1.547
    Допаѓања:
    19.455
    Пол:
    Женски
    Ахаххахаха е од кај се собравте овде сите над 1.70 или само тие си ја пишат висината :D In real life на прсти може да избројам колку жени знам над 1.75. Или може сте помалечки, гледам новите генерации повисочки се. Или па може сум ја згрешила земјата, како некој црногорски форум да читам :) Јас сум 1.66, а тежина варирам од 60 до 62кг и задоволна си сум. Немам против да симнам некое килце, ама и вака сум океј. Порано се движев од 55 до 60, ама со годините мн потешко оди слабеењето.
    Она тежината да е -110 од телесната тежина е застарено и нерелевантно правило. И BMI index не ми е нешто многу веродостоен. Не може за жени и мажи да е исто, мажите имаат природно поголема тежина на иста висина, повеќе мускулна маса итн.
    А и мн е важно каде е распределена тежината. Од здравствен аспект полошо е кога е на стомакот, околу органите, отколку на колковите.
    Идеална висина за девојка ми е 168-173, а тежина од 7-10 кила под висината, поточно -107 со -110. :) Ама тоа си е секако само мое гледиште, се разбира дека има преубави луѓе што се и мн повисоки и мн пониски од моиве критериуми, а секако и со помалку/повеќе кг :)
    Ама секако зависи се од тоа како е распределена тежината.
    И пред се гледајте си здравје, здрава храна е балансирана храна, вежбањето е супер, ама без форсирање, и тоа знае да е лошо кога се претерува.
     
    Последна измена: 15 април 2021
    На kikkki и mariz им се допаѓа ова.
  3. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    60кг мускул и 60кг сало не изгледа исто на жена
    Така да бројките и математиките пропаѓаат во вода :)
     
    На Kitten, WildMk, Lavender4 и 4 други им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    И на маж исто не изгледа.
    Посебно ако сакаш да ги вајаш.
    Ама ако сакаш да ги галиш, статуа не би галелеа. :D
     
  5. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Хахаха да и за маж исто, само погоре беше многу обрнато внимание на женските стандарди за тежина :)
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.089
    Пол:
    Женски
    Точни си се бројките.Паѓаат во вода за бодибилдери/ки, за обичен народ таман си се.Затоа и bmi опфаќа повеќе вредности, а не една бројка.
     
  7. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    170 цм и 58 кг
     
  8. IJAE

    IJAE Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    798
    Одсекогаш сум била таа килажа како девојка висока и слабуњава затоа сега после пораѓај гардеробата ми е тесна тоа најтешко ми паѓа. Неможам се на ново да купувам ама еве веќе се враќам 64 сум моментално
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Doncic

    Doncic Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2021
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Машки
  10. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    172 со 57
     
  11. DejaVu

    DejaVu Активен член

    Се зачлени на:
    16 април 2021
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Машки
    183cm 75kg
     
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Па и јас не познавам многу високи, кај и да се појавам, штрк сум, особено па на свадби и веселби каде носам и штикла (но пак и тие штикли гледам да не се многу високи) :D Јас имам 28г, а еве ја знам и @Kitten лично и она е таа висина, а постара е од мене. И јас би сакала да сум пониска, освен што штрчам секаде.. мака голема е за алишта :@
     
    На MarijaMi90 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Iv.girl55

    Iv.girl55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2013
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
  14. Ugly Duckling

    Ugly Duckling Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    3.488
    Допаѓања:
    41.851
    Пол:
    Женски
    Јас секаде највисока сум, па и тука. 8)

    157cm.
    Тежина последно беше 46kg. Сега се надевам дека е тука некаде, иако мислам дека се повеќе. Ќе видиме...
     
    На MarijaMi90 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    И @LadyC :!: и таа е штака невидена :lol:

    @MarijaMi90 нема врска генерациите. Во секоја генерација има по некоја "залутана" генетика како за македонски просек :D

    Инаку сум 177 со 70 во моментов. Као не сум задоволна, сакам 66-67кг, но сите ме убедуваат дека одлично си стојат тие 70. Сѐ е до перцепција. Па така и би признала дека никогаш не би имала повторно 57 кила како што имав на матура :| Сите пршлени едно по едно ми се броеја на грбов :x
    Така што @IJAE ич немој да тежнееш кон - 120 од твојата висина, не изгледа здраво и не е здраво. Посебно не на жена која веќе не е девојчица. Со твојата висина 70кг е скроз Ок. Не знам колку си возрасна, но еве гледам јас со годините, цел метаболизам ми е сменет, и да сакам, никогаш не би можела да бидам под 65 кила без да се изгладнувам.
     
    На IJAE, mariz и MarijaMi90 им се допаѓа ова.
  16. MarijaMi90

    MarijaMi90 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    1.547
    Допаѓања:
    19.455
    Пол:
    Женски
    Ееееј, стварно? Од што те гледам во модни, патем многу ми се допаѓаш, баш имав впечаток дека си прилично висока. Баш ме изненади сега. Битно супер изгледаш :)
    @Kitten и @mariz Мкд е малку невообичаена таа висина за девојка, инаку да бевте Холандија просек ќе бевте со висината :). Сега како што се смена модата, мене мн повеќе ми се допаѓа оваа, отколку пред 10тина години преку ден штикли кога носевме (facepalm), мн покежуал е, преубави работи има за на ниски. Римјанки, стратки, кондурчиња.....Ем ќе ви е удобно, ем изгледа мн убаво :* :* :*
     
    На mariz, Ugly Duckling и Kitten им се допаѓа ова.
  17. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    8.267
    Пол:
    Машки
    Она што ме загрижува е дека повеќето луѓе не сфаќаат дека огледалото е поголем репер за здравјето, отколку висината и тежината. Огромен број луѓе не знаат што е тоа skinny fat body. Наједноставно, тоа се луѓе кои изгледаат слабо но всушност се дебели (имаат масти но не и доволен волумен на мускули под кожата). На својата висина имаат, се трудат да имаат, или одржуваат тежина само со "недоволна исхрана", изгладнување или диети. А од друга страна немаат никаква физичка активност. Тежината сама по себе не е никаков репер за здравјето. Тело високо 170цм со 60 кг тежина може да има поголем процент на масти од тело со 75 килограми на истата висина.
     
    Последна измена: 19 април 2021
    На Regina.Phalange, mode-kristina, 17.06.'15 и 7 други им се допаѓа ова.
  18. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    12.850
    Пол:
    Женски
    Нема да се срамам, отворено ќе си кажам.:$
    Имам 85кг. последно кога се мерев.
    Висина: 163цм.
    Сега малку построго со вежбањето и се надевам ќе постигнам резултати.
     
    На Maša8, MarijaMi90 и Ajronmen им се допаѓа ова.
  19. Korija

    Korija Активен член

    Се зачлени на:
    29 април 2020
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Висина 1.68 кг 67
     
  20. xplady777

    xplady777 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    163цм 55кг
     
    На Andrijano31 му/ѝ се допаѓа ова.