1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Висока Медицинска Школа - Битола

Дискусија во 'Образование' започната од MarchelineAmaru, 15 јули 2011.

 1. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.341
  Ајде јас како "претставник" на Високава Школа да ја отворам темава ,гледам нема ваква досега .
  Дали некој/а од вас студирал/а или планира да се запише на оваа школа ?
  Кои се предностите , а кои недостатоци ги има ,според вас?


  Мое мислење ,донекаде жалам што се запишав ,не за друго ,туку поради тоа што самиот назив Висока Школа и го уништува рејтингот , па разни муабети од типот "таму се запишуваат студенти на кои не им се учи" ,што е ноторна лага ,ги има секакви и секаде .

  Кога би била во можност пак да бирам ,од тие причини би одбрала вистински ФАКУЛТЕТ ...

  А вие ?
  Кои се вашите мислења?
   
  На Nike-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 2. wwwbella

  wwwbella Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  8
  И јас сакав таму да се запишам ама ме премислуваат истите овие муабети.И мислам дека ако не продолжиш понатаму после оваа високаа скола некако само со тие 3 години ми изгледа како џабе :?:
   
 3. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  6.162
  Допаѓања:
  22.994
  Пол:
  Женски
  Учам медицинско во Битола, одедна страна не жалам шо се запишав тука зато шо си поминав многу лесно 4 години :wasntme: ..одедна страна жалам зато шо струката шо ја учам воопшто не ми е по желба, не планирам да одам на високата зато шо ми е џабе оти ќе имам само нешто поќе од средното..според муабетите шо ги слушам не е прав факултет туку е само висока школа односно со 3 години..мене тоа не ми се допаѓа повеќе сакам да се запишам на факултет со 4 години и плус да ми е по желба на она шо сакам да го учам и работам во иднина :) ..како и да е сигурна сум дека нема да се запишам тука! :)
   
 4. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.878
  Мајка ми дипломира на ВМСБ, вонредно оломлани.
  2 години ја влечеше фамозната проф по физиологија -.-’ (сите што студираат таму знаат за која зборувам), и тоа единствено еден колоквиум и беше останат цели 2 е*ани години.
  Иначе она нема подолу од 8-ца во индекс...
  Неа и вреди поради што во своето време не се запишала на факс туку одма се запослила....

  Ама и самата ми рече, кога ти се пружува прилика искористи и заврши факултет, вака си само сестра/техничар со малце поголема школа и ништо повеќе :) ;)
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 5. 1234girl

  1234girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2011
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  35
  Според мене високата медицинска школа е промашена инвестиција.Прво со средно медицинско-општа медицинска сестра имаш назив,а со високата шо имаш?ПАК СЕСТРА.Не си доктор,не можеш ништо друго освен сестра.А сестри има со лпопата да риниш. :x
   
  На Kitty23, Adi888, Victorya и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. meri24

  meri24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  467
  Допаѓања:
  481
  Пол:
  Женски
  Има многу многу учејне а воопшто понатаму никаде не е ценета како професија,а за платите да не правиме воопшто маубает!
   
 7. kala21

  kala21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2013
  Пораки:
  1.895
  Допаѓања:
  15.405
  Пол:
  Женски
  Да ја активирам малку темава :) Јас бев многу против високата за тоа време ќе завршиш факултет,сега ме замараат од дома да се запишам и незнам што да правам :?: Знам дека има мн мед сестри ама ако работиш во државна институција имаш големи шанси да напредуваш со високата,инаку платата е поголема за околу 6 000 денари,дежурствата им се повеќе платени,мислам дека во Систина сестрите со висока и искуство се разбира земаат околу 35 000 што и не е баш малку :)
   
 8. Pokahontas-84

  Pokahontas-84 Активен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  6
  Девојки, јас би ве демантирала тука. Високата медицинска школа во Битола е акредитиран факултет при универзитетот Св. Климент Охридски. Три години се студира затоа што тоа е стручна школа каде што нема потреба од бубање, туку се оди на поголема практична настава, а така нели, полесно се учи. И на Медицинскиот факултет во Скопје насоките што ги има на ВМШ се студираат исто толку време и се здобиваш со истата диплома. Е сега, ако сакате да бидете доктори, ќе си запишете студии по општа медицина кои се студираат 12 семестри. :) Друго, и на Техничкиот факултет во Битола има насоки кои се студираат три години, па се дел од универзитетското образование и се здобиваш со универзитетска диплома. Плус, на ВМШ имаш можност да запишет едногодишни специјалистички студии и се здобиваш со диплома специјалист по тоа и тоа, нели, и така, си имаш целосно 4-годишно факултетско образование. Медицинското образование никогаш нема да изгуби од важност и секогаш ќе биде барано. И не сте обични сестри или не знам што со ова образование. Вие работите ценета работа, имате прекрасна струка и спасувате животи, а тоа нема цена. А да, заборавив, платите не се по 6.000 во никој случај. Многу се поголеми. ;) Поздрав!
   
  На MitMax, mariiiii, Nike-cool и 2 други им се допаѓа ова.
 9. Strong.44

  Strong.44 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2014
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  148
  Пол:
  Женски
  Има ли некој што панира оваа година да се запишува ВМШ Битола? И ако има дали ги има истиве проблеми сомене, дали е возможно на електронската пријава на УКЛО неколку факултети не се пишани меѓу кој е и ВМШ, пишав на ректорот велат ќе ја поправат грешката и еве веќе 2 недели и нешто има поминато уште си стои така и почнувам страшно да се нервирам.
   
 10. Strong.44

  Strong.44 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2014
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  148
  Пол:
  Женски
  Од кој професори да се плашам кажи ми ? И совет за убав старт? :D
   
 11. fineliving

  fineliving Нов член

  Се зачлени на:
  13 август 2018
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Здраво,јас ке се запишам.Иначе немав некој проблем на електронската пријава.Дали среде ти?
   
  На Strong.44 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Ygritte

  Ygritte Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 април 2015
  Пораки:
  2.144
  Допаѓања:
  25.948
  Пол:
  Женски
  Мене ме интересира дали ти признаваат предмети од друг факултет? Јас дипломирав на ПМФ Биологија, и како што ја гледав програмата имаме доста слични предмети. Сакам да доучам за мед. сестра или лаб. техничар... :):):)ми е досадно ништо да не учам, а во животот секогаш ќе имаш корист од медицина
   
  На R.i.n.a1 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. deskarada

  deskarada Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 декември 2011
  Пораки:
  1.909
  Допаѓања:
  31.121
  За со лопата да ги риниш има се.
  ЈАс не би препорачала ни висока, ни пак на медицински факс и Ск и Штип е истото по 3години, ренген, лаборант, физиотерапевт, сестра.
  Јас учев Бт катастрофа е, барем јас не би препорачала на никој, јас да се врати време, не би се запишала таму. Професори катастрофа, не соодветни за предметот што го предаваат.
  Се тешам со тоа барем е признато како физиотерапевт во Германија така да, барем нешто ќе излези од таа ВМШ позитивно.
   
 14. The_boy

  The_boy Активен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2019
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  412
  Пол:
  Машки
  Една моја другарка студирала на вмш и вика дека голем дел од професорите не ги ни прегледувале резултатите од колоквиуми туку оценка носеле врз база на резултатите од предходните тестови по други предмети. Можно ли е тоа??
   
 15. helloitsme

  helloitsme Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 септември 2016
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  Јас учам таму и можам да кажам тоа е вистина ама поголема вистина е дека воопшто не ни ги прегледуват тестовите пуштат студенти колку што ќе му текни нив си прават како што сакаат со нас ни клаваат колоквиуми и испити на иста дата во исто време и што уште не се е хаос искрено многу жалам што се запишав таму...
   
  На The_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 16. The_boy

  The_boy Активен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2019
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  412
  Пол:
  Машки
  Добро тоа само таму се случува или...? Како да се реагира што да се направи?
  Зошто прават така? :|
   
 17. helloitsme

  helloitsme Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 септември 2016
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  Имам прашувано и по другари и другарли што учат на други факултети и никој не се има вака пожалено. Јас разбирам дека е факултет се бара повеќе знаење ама ова? Прават будали од нас...Искрено единствен начин да се реагира е нешто да се пријави во Скопје ама и за тоа треба сите студенти да се сложат и поднесат барање а бидејќи повеќе од пола си имат врски и си ги земаат така предметите не му е гајле за нас другите
   
 18. The_boy

  The_boy Активен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2019
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  412
  Пол:
  Машки
  За да се пријави е многу лесно но, треба да сте сигурни и да имате макар мал доказ дека и покрај точни одговори од икс причини ве туркаат на колоквиуми или испити.
  Мене ми е малку неверојатно да не ги прегледуваат одговорите...
   
 19. helloitsme

  helloitsme Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 септември 2016
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  за жал така е...
   
 20. Martina T

  Martina T Активен член

  Се зачлени на:
  27 март 2019
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Дали сите можат да се запишат на Високата мед. школа, или тоа е само за тие што завршиле средно медицинско или гимназија?