1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Висока сметка за струја

Дискусија во 'Дом' започната од monice23, 10 мај 2018.

  1. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    се сложусложувам. Разговарајте со газдите дека ќе повикате да дојдат луѓе од евн зашто нема логика толку голема сметка да ви дојде за струја и дека ќе платите одкако ќе проверат што е работата. Нас ни се приложуваа сите сметки на маса па вкупниот износ го делевме на 4 (толку студенти бевме) и повеќе од 2500 не плаќавме. Ама тука беше струја вода парно кабовска интернет.
     
    На monice23, fana и kikkki им се допаѓа ова.
  2. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Jas neznam kako plakate tolku eftino struja nie sme 3 vozrasni i dete so standard aparatura Sega za April 5000 denari zimno vreme i toa ne greeme kupatilo a cela zima se greeme so kniga plakame 8000-9000 iljadi letno vreme ne sme ispod 4, bravo na ekonomicnosta ke se zamislam malku jas
     
  3. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Дел од вас плаќате многу евтино, затоа што веројатно крадете струја. Друго објаснување нема. Јас не помнам кога ми дошла сметка 3000 денари или испод тоа.
     
    На SuperGirl24, cresa-jagoda, blackwave и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.624
    Допаѓања:
    161.304
    Пол:
    Женски
    Како бе крадеме?!(lalala).
    Од каде да крадам , јас сум во куќа. Од соседната куќа?!
    Мене па од 2000 ден повеќе сметка ни јули и август не ми е дошла, а тие месеци буквално цел ден врти климата.
    Инаку зимно време плаќам и по 1.100 ден. Готвам на дрва, перална не вклучувам секој ден ,за разлика од летно време.
    Јас не знам што може да ти ја крене сметката над 3000 ден за двочлено семејство во негрејна сезона !
     
    На monice23, realGirl, Rebecca_R и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    17.710
    Јас плаќам нереални сметки.
    Еве на пример, зимово сметките ми се движеа од 6500 до 8000 денари, со тоа што само една греалка користев и тоа исклучиво навечер, као на евтина струја. Бојлер, пегла, веш машини и такви работи исто исклучено на евтина струја.
    Изминатиов месец, кога нели е веќе завршена грејната сезона, ми стигна сметка од 4300 денари.
    Неколку пати имам пријавено, неколку пати ми имаат ставено контролно броило кое од саатот минимално се разликува.
    И сега ? 8-|
    Ќути трај а :x
     
    На cresa-jagoda и karak им се допаѓа ова.
  6. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Не реков сите. Зборувам за семејства што се исклучиво на електрична енергија, а не на дрва коишто плаќаат 3.000 денари сметки во зима.

    Постојат повеќе начини за крадење на струја. Секој кој се разбира околу струја или има завршено некоја од техничките школи знае.
     
  7. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.601
    Пол:
    Женски
    Господе боже со изјавиве. (facepalm) Или вие што плаќате повеќе е поверојатно да ве крадат. Бар денеска е лесно да се провери. Ќе си викнеш од евн луѓе, ќе ти кажат колку е цена на киловат, ќе ти кажат колку си потрошил. Постари апарати трошат повеќе. Обичните сијалици трошат повеќе. Кој сака да открие има начини.
    Мајка ми баш вчера ми кажа дека платила 1700 денари и во тоа се сомнева, па ќе оди во евн. Бојлер е на солар, 2 машини во неделата вртат и шпорет се користи за какао само. Се готви на плин. Сијалиците се сите економични, и не работат цело време, само огромен дупли фрижидер што работи цело време. До сеа околу 1300 за истото им идеше. Зимно време стига до 2000.

    Абе луѓе бунете се. Не е нормално толку да плаќате.
     
    На monice23, cresa-jagoda, Mishela и 6 други им се допаѓа ова.
  8. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Не мора да значи дека крадат, некогаш пишуваат и паушал сметки, па другата ќе дојде многу мала сума. Мене за април ми дојде 3600, а двајца сме овој месец не греевме, само бојлер и едно кафе на ден варење, машини за перење и садови, правосмукалка... Очекувам сега демек си правам бајрам со умот дека оваа за мај ќе ми дојде мала, пошто така и се има десено многу пати.
     
    На violetblue му/ѝ се допаѓа ова.
  9. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.563
    Пол:
    Женски
    Колку члена сте? Само ти?
    Ние во куќата сме 2 семејства со по 3 члена. Сметките изнесуваат заедно 2000 до 2500 зимно време кога уклучуваме греалка и соларното ако нема сонце. Летно време сигурно и под 2000 се плаќа.

    Многу ти е ова што плаќаш,претерано многу. Исклучи дома се и види врте ли саато.
     
  10. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.791
    Допаѓања:
    5.425
    Да пишуваат некогаш паушал сметки кога инкасаторот не го чита струјомерот, па корегираат со следната сметка. Ама 3000 кога не се грее за две студентки е многу. Ние сме двајца за април имаме 2000 сметка со перални пуштање, готвење неколку пати неделно, бојлер демек само на ефтина го уклучуваме ама пак е секогј ден.
     
  11. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.332
    Оваа листа на уреди кои трошат струја и кога се во мирување.

    Полнач од мобилен телефон

    Многумина ги оставаат полначите вклучени во струја иако не ги користат, зошто така им се чини по практично. Се проценува дека полначите кои се вклучени во струја трошат по 1,2 вати на ден.

    Дигитален ТВ приемник

    Иако не е вклучен телевизорот дигиталниот ТВ приемник сепак троши струја и тоа 22 вати на ден, затоа исклучете го и него од струја кога не го користите.

    Телевизор

    Ако го исклучувате телевизорот само на далечинскиот управувач, тој не е сосема исклучен туку е само ставен во мирување и сеуште троши струја и тоа по 24 вати на ден.

    Компијутери и Лаптопи

    И кога се исклучени тие сеуште работат, па ако не сакате да ви крадат по 96 вати на ден, тогаш подобро е да ги исклучувате од струја, или да ги ставите на стен бај.

    Уреди кои имаат часовник

    Ако имате некој таков уред, микро, систем, ДВД плеер или било што , што покажува време тогаш мора да заете дека тие трошат по додатни 108 вати на ден.

    Наједноставно решение е да ги исклучите од струја.

    Проста пресметка- со од горе набројаните уреди имате дневен трошок од 9 денари (ако се вклучени и на ефтина и на скапа струја).Значи месечно се 270 денари (без ДДВ).

    А замислете , не се ставени во обзир апаратите кои се постојано вклучени во струја , како:фрижидер, шпорет, бојлер..

    Ова е само мало потсетување, дека струјата е СКАПА и дека мора да се внимава на потрошувачката.
     
    На cresa-jagoda, marchi-cool, realGirl и 3 други им се допаѓа ова.
  12. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    17.710
    @forumce три члена сме, куќата е околу 150 квадрати.
    Го имам и тоа направено, да исклучам се и повторно врти саатот, многу споро но сепак врти.
    Како што веќе пишав, неколку пати го имаат контролирано броилото и као се е во ред а очигледно дека не е.
    Нереалниве сметки не се од сега, има од прилика 4-5 години. Џабе е се... Ситни луѓе како нас не можат со ЕВН и државава
     
    На cresa-jagoda и forumce им се допаѓа ова.
  13. filip4

    filip4 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    3.671
    Пол:
    Машки
    Malku mi e chudno kako mozhe tolku golemi smetki da se plakjaat a se onaka najnormalno da se troshi struja.
    Mada nishto da ne e u chudno.
    Sepak i jas sedam na toa deka EVN ne krade.
    Mislam deka polesno im e sega da ne ukrade odkolku porano so starite broila.
    Sepak se e elektronski pa mozhe da si pravat shto sakaat,a nie da nemame nikakov dokaz za toa deka ukradile od nas.
    Skapo e,ali najpametna rabota si e paneli na soncheva energija.
    Plakjash i nesi zavisen od monopol kako EVN,imash struja koga drugite nemaat,troshish kolku sakash bez da se mislish kolkava smetka ce ti stasa na vrata.
     
  14. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски
    Не беше за џабе ЕВН- ефтино веќе нема... Вистина чудно да не трошиш а толку да платиш мајками до некни плаќаа 4500 секој месец без прескокнување а зимно време знаеме сите дека шо се грееме на дрва на дрва си готвиме ниту електрично ниту ништо ее сега поефтини им идат.. Нас толку ни иди и тоа греалката пука цел месец бојлер секој ден на електрично готвам апарати куп а во зимно време 1500најмногу до 1800 ми иди.. Види побарај си да дојдат на ново да не имаат грешка во киловатите кога ги читале една нула една кула нели велат една бројка да згреши нз кај вас дали ги читаат кај мене секој месец идат
     
  15. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Кои се начините на крадење струја при живеење во куќа кога се работи за едно семејство и куќата не се дели со други? Чисто информативно.
     
  16. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.232
    Допаѓања:
    124.345
    Јас под 3000 не сум платила. Двајца возрасни и дете. Перам на ефтина, ама готвам секој ден.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    А сметка од 2000 ден за мал стан под кирија, кој не се користи секој ден а во кој живее 1 човек, во кој нема ел апарати освен фрижидер и шпорет ( се готви 2 пати неделно, и тоа готвење = min 2, max 10 min), нема телевизор, нема клима и интернет, и машина за перење, болјер кој се уклучува по потреба, не се грее сега а доаѓа сметка од 2000? Во грејна сезона кога се греел со термо или со греалка сметките беа 2300, а сега 2000?
    Логика???
    Нема месец да има со помала сметка, над 1800 е човеков нон стоп, затоа ЕВН и нивните грешки и хаос со сметки ги исклучувам, и се префрлам на газдите кои се гледа дека не се луѓе и онака.

    Добива посебна сметка, но јас не можам да сварам дека 2000 во негрејна и 2300 во грејна се со логика :D
    Одамна се сомневав во дубари на газдите, но не сакав да го трујам другаров, ама дефинитивно треба да ги повика ЕВН во најмала рака.
    Добро е што сте отвориле ваква тема, и сте советувале.
     
    Последна измена: 11 мај 2018
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Цените ги вадат од ракав. Во Септември 2016 сметката за Август ни беше 3 000 денари. (facepalm) Наредната сметка ни беше поевтина. Ништо не ме чуди од господата од ЕВН.
     
    На irrelevant му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Нема шанси во мал стан да плаќа 2000 струја, нека си препраша и нека се преброи убаво. Јас плаќав 800-900, најмногу 1100, со готвење секој ден, со пуштена клима летно време и пуштање бојлер (секој ден, без исклучок ми беше пуштен бојлерот) и машина на евтина струја. Лаптоп, мобилни, рутери, вифи и остала технологија постојано вклучена, а и јас поголем дел од денот бев дома и нешто беше вклучено да работи.

    И 3000 е премногу навистина, сум живеела со 4 цимерки и повеќе од 1800-2000 не сме плаќале севкупно. Бојлер беше постојано вклучен, од јутра до сутра, секогаш некој нешто си подготвувал, си правел за јадење, и пак иделе нормални сметки.
     
    На Rubiii му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.444
    Допаѓања:
    8.924
    Или на вас некој ви краде. Никогаш немаме платено повеќе од 1600 ден. Два фрижидера, два шпорети, клима, перална и бојлер. Плус греалка по потреба.