1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Високите потпетици и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Plavuska.inaci, 9 октомври 2010.

 1. Plavuska.inaci

  Plavuska.inaci Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  1
  Пред неколку дена дознав дек сум бремена преку Clearblue, ме интересира дали би било проблем ако носам чизми на мала штикла , и кога би било добро да престанам ,ако смеам да носам ?
   
 2. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.928
  Пол:
  Женски
  Прашање

  Нема никаков проблем ако штиклата е мала, зошто би имало? :) Само одбегнувај високи, опасни се. :))
   
 3. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  339
  Не е забрането трудниците да носат чевли на високи потпетици, иако тоа не е го препорачуваат повеќето експерти.Ризикот со штиклите и бременоста се состои и во тоа што крвта не може слободно да циркулира, а зглобовите и лигаментите во стапалата можат трајно да се оштетат. Доколку се случи паѓање, поради свиткување глужд, шансите за повреда на мајката се поголеми, поради зголемената тежина, но исто така на ризик е ставено и бебето.
  Сите се согласни дека жените во блажена состојба зрачат со посебна енергија. Затоа, без разлика на облеката и додатоците, секогаш изгледаат убаво, дури и во балетанки и во спортски обувки.
  Рамните чевли се најпрактичен избор. На тој начин ќе се избегнат болките во грбот“, тврди гинекологот Кетрин Линч. Таа советува веќе во дваесет и петтата недела, односно петтиот месец од бременоста, да се премине на нешто пониско.
  http://style.mnogoo.mk/mk/articles/Zdravje/trudnicite-ne-treba-da-nosat-visoki-podpetici
   
 4. Dreem.Girl

  Dreem.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2012
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  118
  Јас сум во 14 недела и носам високи потпетици за сега не ми представуват никаков проблем,а ако ми смета понатаму нема да носам и бестоа сум висока,високи потпетици носам само заради што ми се некако по женствени и елегантни но секој со стилот нели :)
   
 5. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  На почетокот носев....но потоа самата си реков СТОЈ, доста е...отекуваат нозе, ми се врти....не ми треба тоа.
  Рамно му е мајката....ама џабе на со рамно и на прав пат па ќе се сопнам :D
   
 6. gelkaa

  gelkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  1.490
  Јас сум скоро во 7ми месец и немам никаков проблем со високите потпетици...Нормално не ги носам како порано по 4 5 6 саати..туку 2 до 3 часа максимум... :) Јас мислам дека се е индивидуално
   
 7. mona22

  mona22 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  681
  Допаѓања:
  1.858
  јас сум 8ми месец па уште си носам високи потпетици кога сум излезена.Преку ден носам на полна пета а навечер штикли високи и ич не ми е проблем ниту нозе ми отекуваат ниту ништо
   
 8. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.742
  Допаѓања:
  78.086
  Пол:
  Женски
  да ме отепаш нема да можам на високо да одам :| ми се чини дека нозе че ми одпаднат и кичмава че ми се раскости
   
 9. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Вчера вечерта бев на штикли, и ноќеска грчеви во нозете имав многу.....па со цел памет и оксфорките денес за на факс ги облеков...и сега лежам дома со спружени нозе зошто ми се бумбар.

  Памет не ми доаѓа, за роденденот на маж ми, повисоко неможев да облечам....епа после цела ноќ неспиев па нема да спијам нормално....златни рамни чизми....затоа после кај и да одевме со рамните чизмички си шетав.
   
  Последна измена од модератор: 30 март 2017
 10. Nova

  Nova Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.125
  Не само дали јас можам или не, генерално имам многу лошо мислење за трудница на штикли. И не, не се чувствувам конзервативно поради тоа. :) Особено во 8-ми и 9-ти месец.
   
  На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.544
  Na novata godina oblekov stikli ne mnogu visoki kako sto inaku nosam..so demek podebela i postabilna...Ama zatoa cela vecer bev sobuena pod masa i si gi luftirav nozete...
   
 12. Daci07

  Daci07 Активен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2013
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  21
  И јас сега засега немам проблеми со високите потпетици,можеби уште е рано во поодминатата бременост можи нема да можам но сега засега супер се чувствувам во нив.....мислам дека нема никаква опасност освен на снег,мраз но сега засега тоа го немаме хехеххе...Значи нема некои правила ако можеш носиш ако не послем бременоста ќе се надогнади :D
   
 13. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.875
  Пол:
  Женски
  јас сум цела бременост со патики :D :D