1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Високи девојки и високи потпетици

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 23 февруари 2011.

  1. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Високите потпетици се за секоја девојка која умее да го носи со стил.
    Која се чувствува сигурно и самоуверено во нив, не оди подгрбавена, не клипа налево-надесно, т.е. немате чувство како да гледате слонче во продавница за порцелан.

    Сум за високи потпетици кои изгледаат слеано т.е. како едно со девојката која го носи.
    Дали била 150 или 180 цм, се додека ги носи самоуверено, женствено и секси, немам апсолутно ништо против.
     
    На Lolo5, MarchelineAmaru, Victorya и 8 други им се допаѓа ова.
  2. StefiNikola

    StefiNikola Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    57
    Интересна тема, само незнам кому би значела нешто. Јас сум викола 178см а никогаш не сум облекла штикла пониска од 12см ... така да и 2м да си висока ако ти си се чувствуваш опуштено и сигурно нема потреба за муабети тука ;) ;) ;)
     
    На Lolo5 и palavoto.devojce им се допаѓа ова.
  3. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Нема зашто да не носам високи потпетици, секој кој знае да ги носи со стил е добродојден, без разлика на висината :)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Aglaja

    Aglaja Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    24
    Високо - НЕЕЕЕ. :worried:

    Може зошто и не сум висока па имам и мало стапало па и не е ни препорачливо, пред се за држењето на телото, грбот, или си искривен напред или си искривен наназад, за да бидеш стабилен, а и имаш често проблеми со циркулацијата на крвта низ крвите садови во нозете.
    Си носам она што знам дека ќе го износам, носам до крај и нема на сред некаков настан, забава или пат накај дома да го соблечам, па да се повредам газејќи на нешто. :D

    Од утре сите, на помали потпетици. :P
     
  5. Margaux

    Margaux Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    34
    Блазе си ви на сите високи девојки за самодовербата. I admire you!
     
    На Lolo5 и palavoto.devojce им се допаѓа ова.
  6. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Не носам штикли за да добијам во висина, туку носам зашто сакам да носам. И не мислам дека штиклите треба да се носат само за да изгледаш неколку цм повисока. Напротив, треба да се носат зашто така ти се допаѓа и зашто ти се во склад со облеката. Имам една другарка, малку повисока од мене и не носи штикли зашто била висока. |( Мислам, јас не го делам истото мислење како неа. И јас отскокнувам со висината од моите другарки, ама пак си носам штикли. Всушност кога сум на штикли се чувствувам посамоуверено и поубаво ми е. Имам чувство дека поинаку ме гледаат луѓето кога сум на штикли (позитивно поинаку).
    Затоа ги носам, а не за да сум повисока. :)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Серена за твоја информација е 173. А јас сум 180 и пак носам 10ка штикла.
    И сите манекенки носат и изгледаат лошо?
    Хмм не би рекла, напротив изгледаат секси.
    Баш пред некој ден гледав млади девојчиња по 14/15 години на штикли али ШТИКЛИ по 15 цм. И изгледаа на скачки некои, им се превиткуваа нозете, а беа ниски или нормална висина. А кога покрај нив ќе помине висока девојка на штикла која знае да ги носи да не ќе изгледа грдо? Нормално дека не. Напротив привлекува погледи.

    И одете во парк некогаш, застанете пред луна паркот, да видите млади девојчиња на штикли како се утепуваат по скалите. Нормално сакаат да се фрцкаат, да ги видат сите и одма тука трес доле. Со кој памет носат штикли а не знаат да одат по скали со нив? Или ако одиш по скали глеј надоле бе брат.

    Ако си 150 и сакаш да си висок не мора да носиш 18 цм штикла, а притоа да се вратиш со скршена нога. Прифати се дека си ниско слатко убаво и не пати од комплекси па да ги надополниш со штикла на која не знаеш да одиш.
    А ако си висок и сакаш штикли носи ги и ич да не ти е гајле, никој нема да те гледа попреку само зашто имаш супер висина, тенка долга нога и убави чекориш на штикла.
    Штиклата не е надополнување на висина, штиклата е поим за елеганција.
     
    На Lolo5, odbojkarka, MarchelineAmaru и 11 други им се допаѓа ова.
  8. passion.for.fashion

    passion.for.fashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    87
    ^
    Потполно се согласувам.. Браво :clap:
     
    На Lolo5, odbojkarka, Malechk0 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033

    Ја посочив Серина зошто е висока и + тоа носи високи потпетици и изгледа многу висока, барем мене ми изгледа може на вас повисоките не ви изгледа толку и ич не ми е вкусно, секој со свое гледиште нели. Ја посочив и тетка ми зошто она е и повисока од Серина и отсекогаш било глупо за сите останати се симнува со главата да се поздрави, маж и висок ама не толку како неа на толкави штикли и се осеќа глупо 5цм е повисока од него, нема ден да се сретнеме а да не рече во смисла ``висок, висок ама ти кај висока со штикли уште толку се праиш висока и на ништо не личиме`` и она се вади демек аај не викај така не сме до толку. Или детето коа рече еднаш мама е голема најголема е од сите ко некој џин да е збореше а и таков впечаток најверојатно има, мало дете е. Висината е дар, ама да ја претеруваш со штикли 14ка? Не се согласувам не ми изгледа убаво воопшто, што да правам? Не знам за другите со тек на време може ќе го прифатам тоа и нема да ми смета ништо. Инаку не се согласувам за 14 годишните девојчиња да носат високи штикли, колкави и да се.
     
  10. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    Немам ништо против, па и тие се луѓе зашто да не носат што сакаат. :^) Се додека знае да го носи немам ништо против. :)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Malechk0

    Malechk0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    87
    Висока сум 1.75,78 тука негде сум, не сум се мерела одамна. Имам проблеми со мајка ми, таа не сака да носам високи потпетици,со изговор: "Сум се двоела од сите, не ми личело, сум изгледала како жирафа,со сила сум се правела 25-годишна и слично" |( Јас и се спротиставувам на ова, со изговор немам комплекс со мојата висина, и што е навистина така. Си носам 12ка, 14ка, не ми претставува проблем. Всушност би облекла и повисока, само ќе ме одсели од дома. :lol:
    ПС. Од првата плата ќе ја купам највисоката потпетица,ќе и шеткам низ дома, и ќе го издупчам ламинатот. :devil: :lol: :lol:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    На секоја девојка, висока или ниска и стојат штикли и треба даноси штикли.
    Но, понекогаш високите неможат поради партнерот...на пример ако се качи на штикла 15 и многу повисока да биде од партнерот може и да претставува проблем.
     
  13. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Многу ми е поважно девојката да ЗНАЕ да носи штикли, отколку нејзината висина. Високите потпетици се луксуз од кој ниедна жена не треба да се одрече, само ако знае правило да го искористи!
     
    На Lolo5 и Malechk0 им се допаѓа ова.
  14. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.509
    Абе остај ти непишаните правила на Коко Шанел и таа необјаснива страст на жените за чевли ко мажите за фудбал,ама животов е практичен.Бога ми за пар штикли може да и одлета принцот ако е висока 185 и носи штикла 10ка.
    Мене искрено...не ми е убаво.Неам против,нека си носи кој шо сака,ама...шетајќи по градов,многу неубави примероци на високи девојки на штикла видов,па уште и подгрбавени ко кифли од што им е страв да не бидат повисоки од машкиве.
    Има опции,не мора да е штикла и онака штиклата се носи за да додаде висина и самодоверба на пониските,ако сме искрени. :D
     
    На Plavusa.17 и kate21 им се допаѓа ова.
  15. qqq

    qqq Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    7
    јас сум висока околу 1,72 или малку поише..и носам штикли 12ка..но не многу често..2 пати у месецот ..не ради тоа што сум висока..туку поради тоа што неам секогаш желба да носам штикли..
     
  16. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.059
    Допаѓања:
    1.029
    Не сум ниска, не сум ни висока, но љубов ми се многу високи штикли. Да бев висока пак ќе си носев штикли, ич не ми е гајле. Не глеам поврзаност, штикла е за секоја девојка, без оглед на сантиметрите. Не е намената да бидеш повисока, туку поженствена. Не носам штикли за да добијам во висина, носам зашто се осеќам посигурно, посекси, поубаво, задникот уште подобро ми изгледа во штикли, подобро дека ми се поубави од на други... Ко што мажи си ги мерат, така и со штиклите.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    2.143
    Јас сум висока и највисоките ми се 12, и тогаш скоро сите се пониски од мене, но... и јас да си го направам ќефот.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Black.Beauty

    Black.Beauty Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    213
    Јас сум висока 1.70 негде и не носам скоро ич штикли, ретко, едино на некоја свечена прилика, пошо таков ми е стилот (спортски) и не преферирам да носам често штикли. Прв пат облеков на матура ако ви се верува :) и тоа не беа кој знае колку високи, беа средна висина и на нив бев дали 15 часа тој ден, после 2-3 дена не можев нормално да се движам :o :lol: Од тогаш до сега имам повеќе пати носено (дури и повисоки од матурата, потпетица - 10ка) и супер одам со нив :) Висока сум и гајле ми е ако носам штикла 10ка :) Сепак поштувам јака штикла :inlove: Мразам кога ќе видам некоја девојка пак еве да е висока на високи штикли и да не знае да оди со нив, тоа на ништо не личи, прво мислам дека треба да се научи по дома да носи а потоа да излезе во град :o :)
     
  19. stefiiM

    stefiiM Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2011
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    54
    И јас го имам истиот проблем мајка ми... ќе сум била многу висока ќе сум се двоел а и сличноо... за полуматур аморав да барам штилкли на пониска штикла заради тоа што ќе сум штчелаа.... мене тоа не ми претставува проблем што сум висока и баш ми се свиѓа ..
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Anja.F

    Anja.F Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    13
    :P ги обожавам штиклите и никој неможе да ми забрани да ги носам :) висока сум 173....174 , и си носам и 12 -ка и 14-ка , небитно се што ми се свиѓа ...сум била и во ситуација некој дечко да е понизок од мене кога сум на штикли , ама ни со тоа немам проблем
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.