1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Високи потпетици

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Sophy14, 26 септември 2010.

  1. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    еден совет не брзајте да пораснете па деца сте уште на 12-13 години ех на ваша возраст си комбинирав фустанче и убави патичиња или ете шарено фустанче и старка компинација лудило. Искрено и јас не би сакала да сметам дека не е во ред да се носат штикли на толку мала возраст. Јас првите штиклички ама баш штиклички со многу мала штикла ги купив за матура значи на 18 години. Навистина од тогаш се заразив и сега не купувам помала штикла од 10 ка но сепак имам над 20 години и сметам дека сум доволно зрела да ги носам. Пред се треба да знаете да се носите на штикли а не само да ги облечете и да не знаете да ги носите главата доле и пази да не паднам. Значи на штикли гордо и со солидни години ;)
     
  2. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Мајка ти е сосема во право и јас го имав тој случај сите мои другарки по штикли а јас не па и јас поминав што поубаво ми беше има време кога да носиш штикли да те болат нозете и ред тиа рабо уште си мала за штикли
     
  3. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    јас одам од крајност во крајност или сум во патика или на висока штикла друго нема :tmi:
     
  4. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.059
    Допаѓања:
    1.029
    14 е рано за штикли.
    Сериозно, кога гледам деца низ град на штикла (па и повозрасни девојки) што не знаат дали прво се гази на пета или прсти па одат превиткани во колената, се газам од смеење. Единствено покомично нешто е обидот да изгледа тоа филмски, па демек од шо забрзува и на секој чекор цела карлица ѝ забегува на соодветната страна, затоа потклекнува.

    Не туку се пентарете на штикли кога не е време, има луѓе што знаат малку повеќе и ви се смеат. И нема врска со -шо сакам ќе носам, ми завидуваат, ха-. Не оддавате впечаток "возрасна сум, кул сум, прејака сум", него "нема кој да ме научи и оддома да ми покаже како треба". |(
     
  5. Miss.Waldorf

    Miss.Waldorf Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    16
    Да, не се форсирај и јас го имав истиот проблем. Наскоро и ти ке носиш и тоа цел живот. Ке умреш од болка хахаха зарем толку ти се брза =)
     
  6. Irreplaceable.xD

    Irreplaceable.xD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    67
    Абе па, за 14 години и мала си, но сега во денешно време кога ке видам деца од 6то оделение на штикли, МИ СЕ ТЕМНИ НЕНОРМАЛНО! имаш родители кои што гледаат што и како правиш, во никој случај не ги обвинувај..
    криви не се они, туку тие родители кои ги запуштиле своите деца. :)
    од штикли понатака неможеш да избегаш, мене веќе и ми се смачи дури :) носам штикли само на журки, некои прослави и слично :) вака на кафе, до град лево дено.. одбегнувам да ги напнувам нозете :)
     
    На Inna5 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. theAristoCat

    theAristoCat Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    384
    Пол:
    Женски
    кога имав 14 години и кога мајка ми виде дека сите мои другарки носат штикли ми дозволи да носам штикли на платформа.
    тие се најдобри за почеток :) :)
     
  8. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    И јас имам 14 години и сум преголем љубител на високите штикли а и знам да одам што е најважно но јас самата несакам уште одсега да почнам да носма високо сега засега носма само на плута бидеќи штиклите со мала штикла не ми се допаѓаат нај нај
     
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Искрено сметам дека до кај 16та година нема потреба од 8/10/12ка штикла.Сепак треба умерено да се носите со годините,никој не вели не носете штикли, носете но некоја помала величина.Барем во денешно време има преголем избор.Мене се ми е јасно дека денешните девојки на 15год. возраст се во град, и сакаат да изгледаат како сите други, епа неможе, вие не треба да изгледате како 18/19/22/25год. девојка, и да се облекувате како неа.
    Јас со штикли (мислам на оние високите 8/10/12) почнав да ги носам некаде на моја 17год.возраст.
    Инаку сега сум гооолем љубите, ухххххххх срце ми застанува некои кога ќе видам во град (а ако се на попуст,и јас немам пари да ги купам-болна легнувам) :D
    Сега за сега имам едно 7-8 пара со така баш високи птикли, но имам и штикли кои ми се за секој ден-со помала штикла и нормално поудобни (е за секој ден ако некој може нон-стоп да е под напон и да шета :bow:)
     
  10. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Девојки вака, барав,барав и не знаев каде да го сместам моето прашање кое е поврзано со високите потпетици.....имам едни салонки кои се доста високи со платфома , но уште првиот пат кога ги облеков се осеќам многу уморно во нив, многу ми ја заморуваат ногата и некако ме болат одвнатре, не можам точно да ви објаснам , па си реков да не постои можеби некое меко перниче/влошка или како инаку се вика тоа за петата кадешто газиме, да си купам, ако има енкое специјално што не ја заморува ногата... ако знае некоја од вас нешто во врска со мојот случај ќе и бидам многу благодарна. :worried:
    Благодарам однапред...
     
  11. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    3.214
    Пол:
    Женски
    Мое мислење - високи потпетици само за оние кои знаат како да одат со нив... Ако сака некоја и 25-30 години да има ако не знае да оди на високи потпетици џабе и е се... :lol:

    Е сега, секако не се согласувам на 12/13 години да носат високо... |(

    Јас почнав да ги носам од мои 13 години ама по дома!! Се учев како се оди и доста долго ми требаше.. Хххх сега обожавам високи потпетици и си носам но ми одговара со годините... ;)

    Тоа што сакав да кажам е да не брзате, штикли ќе носите цел живот, доволно ќе ви отечуваат нозете сега уживајте на пониско... :lol: :lol:
     
  12. ivinakit

    ivinakit Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2012
    Пораки:
    829
    Допаѓања:
    576
    Пол:
    Женски
    за пета досега не сум видела да има нешто такво да се продава, но има едни перничинја за под прсти што се ставаат и навистина многу се добри за нозете воопшто нема да приметиш дека си на штикли, ги има во cosmo tinex мислам дека околу 300ден беа, едно време ги имаше и во авон истите сега незнам.

    јас носам штикли од 10-11год но штиклки од 2-3см, не е штикла само онаа од 12см незнам зошто ги нападнавте девојчињата толку што има лошо во тоа, сега имам 24год и уште носам штикли но што повисока тоа подобро, дури можам и да трчам во нив, а на мајками штиклите сум ги носела откако сум проодела, кој што сака тоа нека носи мора девојчето да проба некогаш како инаку како ке научи да оди во нив, па ако не и се допаѓа ке ги остави сигурно нема да трпи и со зор да ги носи, дури и баба ми секогаш ми вели дека штиклите, карминот и средената фризура се тие што не прават женствени.
    а ако сакаш побрзо да се навикнеш и научиш како да одиш во штикли носи ги по дома и оди исправена со книга на глава.
     
  13. song

    song Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2012
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    46
    Ги обожавам а дека знам перфектно да одам на нив,не,не знам!
    Ама се учам,не сум како саката ама пред некое време бев,и не е исто да се учам да одам на нив само по дома туку тоа треба и да се испраксира надвор :!: стварно грдо изгледа кога ќе видиме некое девојче на толкави штикли а појма нема од одење а поготово ако е помала уште основно ..Ама како сум се учела јас сигурно и за мене така викале,па сега и другите се учат епа сега.. :D Јас ги обожавам високите потпетици!
     
  14. s.t.e.f.a.n.j.a

    s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    51
    божееееееееее
    девојчиња сеуште сте деца има да носете штикли па преку глава да ви дојдат и вејке шо се нема на форумов отворам и цитам 13-14 годишни носат штикли јас незнам како не ви е срам и да го напишете ова
    како прво ти уште си дете
    како второ ти си тинејџерка сега
    трето јас а мислам дека и другите (погплемите моја генерација)овде прв пат облекле штикли на матурската во 8 па исто важи и за тебе
    ама совет од малку постарите од тебе
    не брзај ке носеш и штикли и се друго па и ке ти здосаде затоа истерај си го детството усте некоја година
     
  15. song

    song Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2012
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    46

    ова за мене беше наменето? :^)
    како и да е мене ми е мерак да си носам високи потпетици а тоа не значи дека секое искачање ги носам и незначи дека само високи потпетици купувам.Ако баш сакаш да знаеш ги имам едни височки се,штикли чизми, и баш си ги сакам :inlove: тоа секако во право си ти ама ова напредна генерација :D сепак сметам дека не претерувам.
     
  16. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Не носам многу штикли...Само некогаш кога излегувам навечер за на кафе и.т.н.
    Инаку скоро си купив салонки со платформа...Многу ми се удобни,но ме болат нозите од нив на предниот дел |( Можеби треба да земам од тие
    Се согласувам дека не треба уште на мали години да се учеме на високи потпетици..Но сепак треба за некои специјални прилики :) Првпат облеков сандали со ептен мала штикла на полуматурата...После пробав пак сандали со малце поголема штикличка...И сега се учам на салонки :) Јас сеуште пробувам по дома да го усовршам одењето со висока потпетица,ама кога ќе излезам е друга работа :D
     
  17. aquarius34

    aquarius34 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    99
    Првите „штикли“ кои си ги купив беа високи сѐ на сѐ некои 4-5 цм. Имав 17 год. бев трета година средно и за дочекот на нова година се дотерав со штикли... Помин... „шта да ти причам, а да не преувеличам“ - феноменален... Меѓутоа ќе беше уште подобро да си имав купено рамни чизмички, бидејки вака ми смрзнаа нозете на тие плочките... Сакам да кажам ме болеа нозете од „високите“ штикли :rofl: па морав боса да играм цело време :D Сега, носам високи потпетици и немам проблеми од тој тип, но кога ќе се сетам на моето прво искуство со нив... :lol: Затоа им се чудам на помладиве... :?:
     
  18. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Носам за вечерни излегувања, инаку вака преку ден, за на кафе, за низ град не. Поубаво се чувствувам во патики. Мразам кога ме болат нозете заради штиклите, ама ајде барем за вечерни излегувања трпам. Инаку преферирам удобност. А кога ќе видам 12-13 годишно девојче на штикли ми се гади. Со кој памет... незнаат ни да одат на нив, изгледа невкусно.
     
    На Cacy му/ѝ се допаѓа ова.
  19. HeelsLover

    HeelsLover Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    Не носам толку високи , не е важно какви носиш важно е да ти бидат добри по изглед и удобни .
     
  20. lusi17

    lusi17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2011
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски

    Во право си ми се има случено. :lol: :lol: :lol: и ко че се сетам само се смеам :P :P