1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Високо (големо) чело!

Дискусија во 'Лице' започната од SexyLady, 28 ноември 2010.

 1. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.792
  Допаѓања:
  3.262
  Пол:
  Женски
  Прво да кажам, не видов ваква тема, но ако има - Клуч!

  Дали имате големо или мало чело?
  Дали ви смета ако имате големо чело?
  Дали носите шишки со намера да го прикриете?

  Јас имам големо чело, но мене лично не ми смета. Порано многу ми сметаше и само поради тоа носев шишки, но сега воопшто не се заморувам со тоа, си се прифатив онаква каква што сум. :)
  Веќе не носам шишки, тие ми се подолги и ги носам исфенирани малку на страна, така што челото не е покриено.

  :*
   
 2. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.098
  Допаѓања:
  56.329
  Пол:
  Женски
  Јас па имам мало чело, со бебешки влакна скоро до веѓи... уххх ќе им влезам и ним со депилација некој ден :@

  Инаку, за камуфлажа на многу големо чело може да помогне контурирање со бронзер. Нанеси бронзер не многу потемен од природниот тен (или ако е темен нанеси со лесни потези) на челото до линијата на косата. Треба да се внимава да не се познава никаква граница. Истото може да се постигне и со нијанса потемна течна пудра од онаа што ја ставаш на центарот од лицето. Значи центарот секогаш треба да биде посветол и да привлекува внимание. Со истиот бронзер се истакнуваат контурите на јаболчниците, и се прикрива подбрадокот.
  Со лесни мали кружни потези со четката за руменило.
  Еве неколку примери:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 3. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.131
  Допаѓања:
  88.391
  Пол:
  Женски
  Јас имам многу високо чеко, кај е високо па и залисци имам. Арно ама имам многу бебешки влакна , па ги покриваат залисците. Инаку не се трудам да го покријам челото. Носев шишки, но тие повеќе го зголемуваа. Инаку според некои пропорции за убавина челото треба да е 1/3 од лицето. Ова колку за утеха на сите со високо чело. ;)
   
 4. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.513
  Леле јас немам чело :( И тоа одсекогаш ми пречело...уште малку ќе ми се спојат косата и веѓите мислам... Ај кога бев плава и не се приметуваше, некако со тенот ми се претопуваше, па и пуштена ми стоеше супер. Сега кога си ја пуштив својата природна боја на коса ептен ми пречи.
  Само кога кревам висок реп, собрана сета коса нагоре, и идеално ми стои.

  Мислев дека со шишки ќе камуфлирам, па си скратив длабоки шишки, као ај за промена. Плус прочитав негде на нет -идеална фризура за мало чело- :wasntme:
  и вака ги ишишав шишките, само што косата ми е долга...
  [​IMG]

  Фино ми стоеше првите неколку дена, дека ново нели, ама веднаш ми здосади и сега се ги кревам нагоре.
  Нејќу веќе шишки! :doh:
  Плус мало лиценце имам, со крупни очи и шишките некако ме затвораат, уште и косата темна, некако постара си делувам, или по-сериозна |( Hell Yeah!

  Челото ми е волку мало од прилика
  [​IMG] и ај со плава коса некако и оди.
  Ама по-темна ме затвора. (Само чекам да ја израснам долга па ќе се офарбам пак.)

  Затоа и веѓите потенки ги чупам, многу поубаво ми стојат и ми го отвараат лицето. Дебели веѓи и мало чело - смртоносна комбинација.
  :)
   
 5. crnokosata

  crnokosata Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  124
  Пол:
  Женски
  Јас имам големо чело и веке 5 год си носам шишки а порано не носев и сега кога ги гледам сликите ептен грдо ми изгледа високо чело без шишки.
   
 6. LadyStyle

  LadyStyle Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  121
  Имам високо чело и имам шишки настрана.

  Сум носела и најобични шишки..и уствари воопшто не е важно колкаво чело имаш.

  Пример..ја воопшто не гледам колкаво чело луѓето имаат освен :!:

  Е..тогаш можеби ќе приметам..инаку не.. :*
   
 7. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.443
  Допаѓања:
  22.745
  Пол:
  Женски
  И јас исто имам многу мало чело.

  Отприлика вака, како оваа слика што ја постираше Хејди:

  [​IMG]

  Само мојата коса по боја е горе-доле црна и ептен глупо изгледа. :doh:
  Носев рамни шишки и за чудо навистина многу убаво ми изгледаа. :wasntme:
  Ама сега ми здосади и си ги исеков на страна, да променам малце. :)
  Можеби пак ќе се вратам некогаш на нив. :?:
  Ама рамна коса со споени шишките по должина со неа, нема шанси да ги носам :!:
   
 8. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Имам високо чело и баш си го сакам. Не носам шишки затоа што ми се грозни а патецот ми е на страна. Имав шишки но ми се потпораснати и веќе не ги шишам прави, еве нешто како на сликата
  [​IMG]
   
 9. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.297
  Пол:
  Женски
  И јас имам големо аристократско чело 8) . И да, носам шишки откако знам за себе. Така најубаво ми одговара според обликот на лицето. Скоро никогаш не можете да ме видите со прибрани шишки, само кога си мијам лице :lol:
   
  На bojana26 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.594
  Високото чело обично е знак за врло интелигентни луѓе. :)
  Моето е средно, т.е. нормални, ни високо, ни ниско.
  Бар така мислам. :^)
  Во секој случај, може да се камуфлира со соодветна фризура секакво чело. ;)

  Море сега си гледам слики без шишки... Можно е да е мааааалку височко :worried:
  :D
   
 11. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  ^ Да, и јас така имам слушнато дека високото чело е знак за висока интелегенција.
  Јас имам ни високо, ни ниско чело, некоја златна средина, ама ова бебешкиве влакна некогаш на нерви ми одат стварно! Имав рамни шишки, ми здосадија, ама сакам сега пак да си ги вратам заради бебешките влакна.

  Инаку имам другарка што има високо чело и првин ги носеше шишките рамни, а сега на страна и мислам дека кога ги носи на страна помалку и се познава дека има високо чело. Барем мене така ми се чини...
   
 12. sweetyears

  sweetyears Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  45
  Јас имам високо чело и негде 4 години шишки носам и по што ми здосадија ги пуштам,на страна.А мислам дека на страна кога ми се подобро ми стои бидејки лицето повеке ми се гледа ....
   
 13. martincencee

  martincencee Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2010
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  75
  И јас имам високо чело и залисточиња :lol: Не се замарам за челото не изгледа лошо само залистоците ги покривам со косата.
   
 14. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.717
  Ми велат дека имам поголемо чело од нормалното, но јас не мислам така и не се доживувам како таква. Но сепак во мој стил се шишките на страна :)
   
 15. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.645
  Ах имам едно чело, големо како аеродром. Немав никакви комплекси, али кога го сменив фризерот и кога ме виде одма реагира бурно и несоодветно, многу ме навреди. Ми кажа дека имам многу големо чело и дека обавезно треба шишки да носам. И ајде јас го послушав, нели тој повеќе се разбира од мене и веќе 2 години носам шишки. Мразам шишки, не се мој стил, сакам да имам ниско чело и да ми се гледа! Глупаво чело! :@
   
 16. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  192
  Пол:
  Женски
  И јас имам високо чело ама воопшто не ми смета, не носам шишки за да го прикријам, убава сум си и вака :P
   
  На marama му/ѝ се допаѓа ова.
 17. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  126
  јас сум со средна големина на челото, како помалечка постојано бев со шишки, а сега само на страна шишки. искрено не забележувам на тоа дали е високо челото, сите сме убави на свој начин нели, а и не мора да значи дека со шишки ќе стои подобро, зависи :)
   
 18. hipokrat

  hipokrat Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Јас си имам големо чело и тоа никогаш не ми е преставувало проблем или пак некој си комплекс :^)
  Носам си и пуштени шишки, и на страна, и врзани :D
  Лично мислам дека на големо чело најубаво стојат шишки на страна, ама сепак и другите фризурки не се за фрлање. Се додека вие си имате мислење за вас дека сте убави, и така и овака, ќе бидете убава и за другите, и така и овака :)
  позз
   
 19. RedRose97

  RedRose97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2010
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  158
  Челото ми е отприлика колку на аватарите на Блонд и Трендафилка незнам какво е :D . Но не изгледам убаво без шишки. Си носам такви од кога знам за себе. Еднаш сакав да ги растам, но потоа се премислив. Сега ми служат за нешто друго ми ги покриваат бруките и акните бидејќи најчесто ми се јавуваат на челото. :)
   
 20. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Па, средно ми е челото, нормално, носам и кркми, и ги кревам нагоре со шнолче, ги носам настрана понекогаш, еве сега па ми се малку подолгички, ги потпуштив, секако ми одговара. Е само не можам да се гледам скроз залепена целата коса и врзана во репче, значи она скрос да ми е цела коса наназад и рамна, мазна врзана. Така не ми стои. А за интелегенцијата :D ами не сум досега, ама ако е така тогаш имам една другарка со огромно чело, енормно, па не е баш нешто интелегентна :^) :D просечна си е :D Сама за себе си кажува оти мразела интелегенција, тие биле подосадно, многу мислеле и не се забавувале :D хах, ама теорија(и оф топик воедно :lol: )