1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Висок притисок за време на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од vala, 15 февруари 2015.

 1. vala

  vala Активен член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Zdravo majki i idni majki :) jas sum vo 39 nedela na bremenosta i sekogas krvniot pritisot mie biden pod 100 /60 vecerva veke nekolku saati mi e pokacen na 125/75 i imam glavobolka
  Ne znam kulku e alarmantno ova?? Sto treba da praam??
   
 2. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  16.449
  Допаѓања:
  74.221
  Пол:
  Женски
  Nisto strasno, mene mi se kaci dva tri pati 160 so 100... Denes mi bese padnat 90 so 50.... Samo odmaranje, prespi si i kje ti bide podobro, ne ti e strasen pritisokot.. vo bremenost e normalno i da se pokacuva i da se namaluva... Sekako ako mislis deka e mnogu konsulturaj se so doktor :) a baska si pred poragjaj vekje, bebce se sprema da izleze i pravi pritisok :P
   
 3. espana

  espana Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2012
  Пораки:
  1.676
  Допаѓања:
  1.952
  Пол:
  Женски
  Па 125/75не е висок крвен притисок.
  Нормален крвен притисок е ,,малиот,,
  60-80, а ,,големиот,, 120-140..е сега
  некој си функционира нормално и со
  малку покачен или пак со низок
  притисок во тек на животот.Со оглед
  на ситуацијата,дека си бремена,знае
  да има промени кај притисок,може ти
  се покачил од некое јадење моментално.
   
 4. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.531
  Допаѓања:
  320.291
  Пол:
  Женски
  140 е веке висок притисок.Татко ми на таа единица примаше лекови за снижување.Јас го имав 130 и гинекологот исто ми велеше висок ти е.120 е веке ок.
   
 5. espana

  espana Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2012
  Пораки:
  1.676
  Допаѓања:
  1.952
  Пол:
  Женски
  Јас пишав граница на нормала,според учебник,и според доктори.Сепак,се зависи од возраста, состојбата и мн.други фактори.Нормално дека ако некој имал цело време 90,и потоа се качи без причина на 120,130 се смета за висок,имам пример кога си функционира нормално со 140 бидејќи цело време си го има тој притисок.Затоа велам,се зависи од состојбата ,историјата на личноста....
   
  На anina и mariz им се допаѓа ова.
 6. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  16.449
  Допаѓања:
  74.221
  Пол:
  Женски
  Ehee i posle poragjaj kolku razlicen pritisok kje imame, ne e mala rabota za teloto toa. Bratucetka so odlicen pritisok do poragjaj, posle poragjaj pocna da i se kacuva 190 so 120 i zavrsuvase vo bolnica celo vreme. Sea baska nie ne znaeme sekoj kakva situacija ima doma tuka, bidejki stresot i nervozata se znae deka go poremetuva pritisokot...
  Spored moe mislenje ona e 39ta nedela, kaj i da e doagja golemiot den i normalno deka si potresen :)
   
  На espana му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.145
  Допаѓања:
  199.737
  Пол:
  Женски
  Мислам дека е добро да се консултираш со гинеколог, сепак си бремена, а во бременост со покачен притисок и главоболки не би чекала многу. Се надевам дека си подобра денес.
   
  На galapce и joy1 им се допаѓа ова.
 8. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.531
  Допаѓања:
  320.291
  Пол:
  Женски
  Точно.Сестра ми со притисок 130-140 во 39 недела беше хоспитализирана.Цела недела лежеше дур не се породи.Бременоста не за джабе се нарекува друга соатојба.Обавезно да се побара совет од лекар,особено ако притисокот е попратен со отоци.
   
  На ivance.., momtobe*, bittersweet и 2 други им се допаѓа ова.
 9. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.411
  Пол:
  Женски
  Во 7-ми месец качив 150/110 и до крајот на бременоста бев на лекови за притисок, нормално лековите беа за бремени жени. По телефон докторката веднаш ми препорача 5 милиграма апаурин и наредното сабајле на лекар каде ми препиша терапија.Притисокот ми се качи од нагло здебелување. До 6-ти месец кога беше малата ми се качуваше, ама тогаш не земав терапија. После тоа се стабилизира.
   
 10. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  897
  Допаѓања:
  7.318
  Притисокот во бременоста мора да се контролира...на крај на бременоста е и проблем ..најубаво да се конултираш со лекар...и кај мене при крај на бременоста се качуваше до 140/90 и бев на метилдопа ...бев поправена се на се 10кг во нормални граници ама ете притисокот си беше тука...после пораѓајот се се стабилизира...
   
 11. Mari-Ja

  Mari-Ja Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2016
  Пораки:
  1.518
  Допаѓања:
  15.089
  Пол:
  Женски
  Zeni visok pritisok kako da simnam? :(
   
 12. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.887
  Допаѓања:
  218.207
  Пол:
  Женски
  Оди на доктор бремена си не е играчка ако ти е многу висок.
  И нешто од мое искуство не смееш да се возбудуваш само смирено и мисли дека се ќе биде ок и дека ќе се симне.
  Лукот е најдобро решение.
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  10.839
  Допаѓања:
  164.471
  Пол:
  Женски
  А колку ти е висок?!
  "Висок" притисок е те како е состојба за на доктор.
   
 14. Peperutka-bt

  Peperutka-bt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2014
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  2.097
  Пол:
  Женски
  Сум слушнала дека пага побрзо притисок од лук истропчкан во чаша јогурт

  Птобај
   
 15. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.531
  Допаѓања:
  320.291
  Пол:
  Женски
  Тоа е сериозна состојба која си бара терапија од лекар а не совет од феминки
   
  На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. karibian

  karibian Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2014
  Пораки:
  1.241
  Допаѓања:
  3.421
  Пол:
  Женски
  Колку што знам мораш одма на лекар. Да не те плашам смирено и одма на лекар
   
 17. Black girl

  Black girl Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  5.732
  Допаѓања:
  13.189
  Мила ако ти е многу висок, појди на лекар.
   
 18. MiloMalo

  MiloMalo Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  891
  Допаѓања:
  2.916
  Пол:
  Женски
  Види ако можеш тркни нека те ѕирнат, најубаво. Од она што поминав знам дека е нормално малку да се качува притисокот во бременост (ама малку:!:) мене цело време ми е 90-100 тогаш ми стана 120 кој е уствари нормален ама јас ненавикната го осеќав ко висок. Не се нервирај, се средува, но кога ќе дојде до таа ситуација мора да се следи. Кога ќе можеш пиши ми лп, сакам да те прашам нешто :)
   
 19. Mari-Ja

  Mari-Ja Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2016
  Пораки:
  1.518
  Допаѓања:
  15.089
  Пол:
  Женски
  Zenski fala na odgovori, bev na lekar, 132/85 za mene duri i previsok, ama veke sum podobro. Sledime situacija i toa e toa... uste malce ke izdrzime! :)
  Fala vi na site uste ednas!
   
  На kukla21, engish, eli25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.991
  Допаѓања:
  66.494
  Денес бев излезена В град и пешачев повеќе и разгледував по продавници и многу се зашемедив мерев притисок висок ми е 130/80 а срцево околу 100 за мене е многу. Еве 2 сати седам дома сега и легнав не ми е спаднат, многу ме боли глава, како да ме стега. Како да ја намалам главоболката?