1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Висок притисок за време на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од vala, 15 февруари 2015.

  1. Freckles.

    Freckles. Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2020
    Пораки:
    1.784
    Допаѓања:
    4.357
    На клиника ми кажаа 3 пати дневно да го мерам, ама на минимална терапија сум ради покачен притисок во прво тромесечие.
    Ако користиш дигитален треба да си вомседната положба со нозете на под. Реално најточни се оние со пумпица.
     
    На VirgoStar му/ѝ се допаѓа ова.
  2. VirgoStar

    VirgoStar Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2021
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    766
    Пол:
    Женски
    Фала али таков иам само дома дигитален, се напив сега и јогурт па одмарам малце ќе мерам пак..
     
    На Freckles. му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Freckles.

    Freckles. Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2020
    Пораки:
    1.784
    Допаѓања:
    4.357
    И јас имам дигитален, не дека не се точни. Секогаш кога мерам со пумпица, приближно ист резултат добивам.
    Туку земи касни нешто со многу лук. Најбрзо го симнува притисокот. А колку ти е уствари?
     
    На VirgoStar му/ѝ се допаѓа ова.
  4. VirgoStar

    VirgoStar Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2021
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    766
    Пол:
    Женски
    Офф па 140 со 90 нз дал да паничам се напив и б6 сега.. чекам матичен да ми пише што да земам:sweat: ти што пиеш нз што друго освен одмарање
     
    На Anaksunamoon му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Freckles.

    Freckles. Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2020
    Пораки:
    1.784
    Допаѓања:
    4.357
    Не ти е претерано висок притисокот. Покачен е, ама не паничи. Следи го и види што ќе ти пише докторот. Јас пијам метилдопа, ама мора доктор да ти ја одреди терапијата.
     
    На perlaa1 и VirgoStar им се допаѓа ова.
  6. Anaksunamoon

    Anaksunamoon Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    713
    Допаѓања:
    1.832
    Пол:
    Женски
    @VirgoStar Нема да паничиш, од паничење се крева притисок и во бременост. И мене ми се случи во 8ми месец, еден ден 140 со 90, ми се расипа и дигиталниот апарат за мерење па одев на лекар, па мерки таму.. на крај ми рекоа Смири се, со вознемиреност ништо не постигаш, само го креваш уште притисокот. Јас чувствував како ми пулсираат прстите, главата, очите ми се испакнаа некако, не гледав по страните- многу чудно чувство.
    Смири се, верувај во себе и своето тело, најди техника за релаксација и утре на лекар
     
    На VirgoStar му/ѝ се допаѓа ова.
  7. VirgoStar

    VirgoStar Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2021
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    766
    Пол:
    Женски
    Фала ти мерам сега 133 со 97 ми е ми рекоа ако ептен е над 100 ка долниот да се напијам и јас па да пратам дал се спушта… нешто природно зимавте ли за намалување?
     
    На Anaksunamoon му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Anaksunamoon

    Anaksunamoon Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    713
    Допаѓања:
    1.832
    Пол:
    Женски
    Не, не дознав што помага за висок притисок, јас цел живот сум со низок притисок. Во втората бременост во третиот триместар почна да се качува
     
    На VirgoStar му/ѝ се допаѓа ова.
  9. DaisyDoo

    DaisyDoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2021
    Пораки:
    1.938
    Допаѓања:
    9.700
    Пол:
    Женски
    Женски, на колкав притисок ви имаат препишано терапија?
    Многу ми варира горниот од 100 до 130, а долниот од 70 до 90.
    Матичната ми предложи да го следам. На едно седнување мерам по два или три пати, оти првиот го рачунам невордостоен заради страв...

    На 127/79 и на 117/90 не ми препишува Метилдопа.
    На форумот читам долниот ако е 90 веќе да се реагира. Горниот да не е повеќе од 120.
    Јас мислам дека сум за терапија, ако има таква опција за терапија 'по потреба' оти не ми е константно поткачен.

    Важи искуства?
     
  10. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.798
    Допаѓања:
    11.656
    Пол:
    Женски
    Јас знам дека не треба да оди повеќе од 140 со 90, над тоа препишуваат терапија.
    Слушај си го докторот и само смирено.
     
    На DaisyDoo му/ѝ се допаѓа ова.
  11. FairyRedForest

    FairyRedForest Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2023
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    14та недела сум и настината сум качила 140/80 висок ми е што да праам вие од кога почнавте да качувате, јас од почетокот 120 па 127 а јас си живеам со 100ка притисок и за мене е ова висок
     
  12. Starchild

    Starchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2016
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    1.758
    Пол:
    Женски
    Па 140 и не е мал притисок за било кого.Исконсултирај се со матичен гинеколог извести го ќе ти каже што да направиш и следи да не се качува повеќе мери го.
     
    На FairyRedForest му/ѝ се допаѓа ова.
  13. FairyRedForest

    FairyRedForest Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2023
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Земав лукче јадев и ни се спушти, но секако мора како и да е да го известам.
     
  14. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.080
    Допаѓања:
    1.696
    Пол:
    Женски
    Здраво, да ми кажете добар доктор специјалист за регулирање на висок крвен притисок односно корекција на терапија? За висок притисок каде се оди, на интернист, интернист кардиолог или..? И дали можеби некој има искуство со таблети амора 5/5мг?
     
  15. Bebence29

    Bebence29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    1.010
    Допаѓања:
    897
    Пол:
    Женски
    јас одам на интернист кардиолог и сум со метилдопа максимална доза на 6 часа по 2 апчиња плус пешачам измегу имам на 6 чаша магнезиум директ веќе сум 36та недела.навечер пијам и дијазапам од 2 мг.еве веќе 2 недели сум со скратена терапија и добро терам само еднаш имав 130 со 100
     
    На Вереничка му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6.999
    Допаѓања:
    118.099
    Пол:
    Женски
    Кардиолог и мене ме води, и јас сум на метилдопа но по 1 таблета наутро бидејќи нонстоп ми е 100-110/70-80 .
    Со амора не сум имала искуство, во странство си ти?
    Овде освен метилдопа нема баш друг избор
     
    На Вереничка и Bebence29 им се допаѓа ова.
  17. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    1.038
    Пол:
    Женски
    Dobro utro devojki
    36+1 nedela sinoka vo son jaka glavobolka merev pritisok 140 so 90 prv pat mi se kacuva I bas se isplasiv se napiv polovina apce metildopa pa mi se spusti, utrovo koga stanav merev pak 110 so 70 posle cas I polovina merev pak 120 so 85 nekako maliot Kako pak da se kacuva, iskreno mnogu sum isplasna ne znam Dali uste odma da se javam na lekar Ili da pocekam I Kade da se javam na internist Ili ginekolog iskustvo od nekoja mamicka sto minala niz istovo
     
  18. Bebence29

    Bebence29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    1.010
    Допаѓања:
    897
    Пол:
    Женски
    pod itno vo bolnica jas odev prvo na internoo a potoa pravo na genekologija
    isterav dve bremenosti so pritisok visok i metildopa,eve 4 meseci po bremenost znae pak da mi se kaci
     
    На deniz333 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. deniz333

    deniz333 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2018
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    1.038
    Пол:
    Женски
    Zemav jas terapija se slusnav so doktorite fala na boga Sega e dobar se nadevam nema povtorno da se kace I da se pokaci pak ke se napijam metildopa, mene me interesirase vasi iskustva Kako si porodena predpostaavuvam carski Kako bese pritisokot za vreme na carskiot
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Bebence29

    Bebence29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    1.010
    Допаѓања:
    897
    Пол:
    Женски
    и двата пати сум итен царскии,добар ми беше 120 со 80 така нешто ми беше на самиот пораѓај,почнав со цтг од 34та недела.плус имав о двата пати скриен шекер,мене самп во бременост ми се качуваше
     
    На deniz333 му/ѝ се допаѓа ова.