1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Висок притисок за време на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од vala, 15 февруари 2015.

  1. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Исцеди лимон , напиј се и Бедоксин.
    Ако не спадне консултирај се со матичниот.
     
    На orhideea му/ѝ се допаѓа ова.
  2. podravka

    podravka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    1.211
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    Imam visok pritisok mi rece doktorot pij bedoksin mislam dali misli na movie??
     
    Последна измена од модератор: 20 април 2017
    На 2ndLuck и stevemila им се допаѓа ова.
  3. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Да, бедоксин како име ги немало веќе, сега б6 се викале. Така му кажале на мм во аптека.
     
    На podravka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    бедоксин беа во производство на галеника исто вит.б6, овие се на алкалоид и секогаш биле вакви.
     
    На stevemila и podravka им се допаѓа ова.
  5. 2ndLuck

    2ndLuck Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2017
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Тие се, истиве и мене ми ги даде за покачен притисок :)
     
    На podravka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    А колку ти е висок?
    Колку најмногу ти се има качено во бременост? И како се чувствуваш кога ти е висок?

    Јас никогаш немам мерено притисок и не знаев каков ми е сигурно нормален ми беше до пред 2 месеци, и на скринингот ми рекоа да си купам апарат и да си го мерам 4 пати дневно и да запишувам, а гинекологот не ми рекол никогаш ништо.
    Загрижена сум пошто знам дека во бременост е подобро да ти биде низок од колку висок. Еднаш пишав во темата за висок ама само една членка ми одговори па ај прашувам и овде ако можи некоја мамичка породена со висок притисок да пише колку и бил највисок и со колку да одам во болница на контрола, и дали висок притисок е индикација за царски рез?
     
  7. 2ndLuck

    2ndLuck Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2017
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Све што е над 120/80 се смета за покачен притисок и треба да се следи, дома да се мери мин два пати дневно, да се пази на исхрана и да се пие бедоксин. Све што е над 140/90 е висок притисок и бара контрола од доктор па и лекарства за намалување на истиот.
     
    На orhideea и podravka им се допаѓа ова.
  8. podravka

    podravka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    1.211
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    Vcera mi bese mnogu loso bev kaj ginekologot mi merese 135so95 mi rece da pijam bedoksin deneska pak mi e loso izgleda ke Moran da kupam aparat da go meram dali e pa vikam do vremeto neznam...
     
  9. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Izgleda do vremeto e.Denes mi r mnogu loso.Cel den lezam.Glava nemozam da krenam.Sega merev pritisok,140/65.Vo zivot sum nemala pritisok poveke od 90:|
     
  10. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Јас кога забележав дека не ми е добро дека имам покачен притисок бев околу 18 недела сега сум 24 и како си поминуваја неделите мене кога ќе ми беше околу 130 со 80 многу ме болеше главата не се чувствував добро ама изгледа се навикнав и последниве денови пак ми беше 130 па дури и 139 на едно мерење ми беше, и се чувствував нормално незнам изгледа се навикнав да не го осеќам кога ми е висок.
    Најдобро куписи апарат дигитален и мери си секој ден.
    На мојот и отчукувањата на срцето ми ги покажува и често ми се над 100 незнам колку е тоа нормално.
     
  11. podravka

    podravka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    1.211
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    Deneska izgleda od vremeto ke da e ke vidime koga ke she upravi kako ke bide se nadevam na podobro ova ne se trpi bogami.
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  12. 2ndLuck

    2ndLuck Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2017
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Исто, јас до вчера со 110/70 бев секое мерење кај докторката, вчера прв пат 130/80. И денес цел ден следам така ми е горниот 120 до 130, долниот 70 до 80 варира. Пијам Б6 и мирувам цел ден и се осеќам ко да иам низок а не висок, дури на спиење ме тера :)
     
    На podravka и stevemila им се допаѓа ова.
  13. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Јас пак кај докторката 90/60 80/50 а дома си мерам нормален 120/80 110/70...не знам зошто таква разлика ми се јавува. Значи сум мерела на повеќе апарати исто си покажува.
     
  14. ma4e1311

    ma4e1311 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    2.569
    Пол:
    Женски
    @stevemila те читав пред некој ден за испитувањето што си го направила за прееклапсија како си со притисокот. @orhideea ако не сум грешка и ти се жалеше на притисокот от како е сега.
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  15. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Nizok srcka.Mi se javi profesorot vecerta,kaza ok e rezultatot.Normalno bilo vo bremenosta da e pokaceno toa so mi bese.Kaza redovno ispituvanje na hemostaza.Jas i taka na 4nedeli ispituvam,isto i d dimeri.
     
    На ma4e1311 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Добро сум не е сериозно, само кога сум излезена од дома ми се покачува кога шетам по продавници најмногу се зашеметувам, па сега одбегнувам си седам дома и до маркет одам само и редовно го мерам најмалку 10 пати дневно. Кога сум дома ми е нормален.
    Не ми се има качено повеќе од 140/90. Ама и 135 да ми е ми смета осеќам одма дека е покачен. И срцето кога ми е над 100 го осеќам.
    И ти ли имаш проблем со притисок?
    До колку ти се покачува?
     
    На ma4e1311 и stevemila им се допаѓа ова.
  17. ma4e1311

    ma4e1311 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    2.569
    Пол:
    Женски
    Во првата бременост имав, исто и прееклапсија па ве читав и вас да си споделиме искуство,сега засега ок 123 со 82 највисок, исто про верка преку крв за преекламсија низок но чести контроли и јас мерам по пет пати дневно од страв. Се надевам така и ќе остане до крај ме фаќа страв оти како расне бременоста може да се зголеми но ајде да мислиме позитивно.
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  18. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    И мене ми е страв од тоа како поминуваат неделите пред крај да не ми се покачи.
    Ама се додека е под 140/90 е нормално, ако е над треба консултација со доктор.
    И повеќе одмор, јас кога ми е малку покачен легнувам и после ми е нормален.
     
    На ma4e1311 и stevemila им се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Жени закажав во петок на гинеколог контрола... но ова со притисокот ми е страшно. Ноќеска станав во 3ч главата ке ми пукнеше од болка, од ушиве осеќав како вода да ми тече, болки имав и во стомакот, ми се повраќаше.. но неможев да мрднам, немав сила да станам од кревет да одам да мерам притисок, а будала несакав мм да го будам дека многу рано оди на раб (facepalm) и еве сабајлево сум уште со болка во глава и притисок во уши, ама не толку како ноќеска, стомакот не ме боли и мерев 140/83.. којзнае ноќеска колку ми бил. Има некоја од вас со висок, што советуваат докторите?
     
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не сакам да те паничам, ама на предавањата во систина кажаа да се мери притисок на секои 3 часа во рок од 24ч и доколку цело време покажува покачен, одма на гинеколог.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.