1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Висок притисок за време на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од vala, 15 февруари 2015.

  1. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    25.594
    Пол:
    Женски
    Во средата бев на рутински преглед, притисокот 150/90 ( никогаш сум немала висок притисок, еве 8ми месец бремена секогаш ми беше 130/80)
    Денес појдов пак на преглед но за друга причина, ми се чини дека не мрда повеќе бебево како што мрдаше пред недела/две, фала му на Бога бебе е во ред срцето 150,плодова вода нормална, дури ме гледаше на ехо цело време си клоцаше значи супер си е све.
    Притисокот денес 160/110 :o а мене ништо не ми е воопшто не осеќам никаква промена дури не сум ни потечено, и ми најде малце протеин во мокрачата но рече не е страшно низок процент е. Ми препиша апчиња за притисокот и ги зедов, дојдов дома мерев притисок и нормален ми покажа 128/88, е од сега ми рече да одам 2 пати неделно на преглед,во среда ќе правиме стрестест.
    Дали имате искуство со висок притисок во бременост,дајте некој совет што да правам да го намалам. Знам дека е критично и знам ако со медицина не се намали можи и да ме породат пред време :worried: но не сакам рано ми е сега сум само 33+5.
     
    На zhap4e, saramila09 и aceee99 им се допаѓа ова.
  2. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.255
    Пол:
    Женски
    Последните месеци јас бев со висок притисок, и ништо не пиев (facepalm)
    Исто и на пораѓај отидов со 150/100 :x
    Пиј ги апчињата и без галје :*
     
    На La diabla и ane.bella им се допаѓа ова.
  3. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    25.594
    Пол:
    Женски
    Навистина ништо не ти препишаа? :o ова мојава се докторка се стресе, и апчиња и апарат за притисок ми препиша за дома сама да мерам на 4 саати
     
    На La diabla му/ѝ се допаѓа ова.
  4. La diabla

    La diabla Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2017
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски
    Не мене ништо не ми препишаа ми рече да си мерам дома по два пати и да запишувам затоа што јас имам фобија од апарат за притисок мерам 20мин пред одење на лекар и потоа замисли дома 111 со 70 а таму 168 со 98 само што ке ми речат притисок пулсот 150 и одма притисокот ми се качува последниот пат 155 со 97 незнам што станав ваква порано со првата бременост не бев ваква
     
    На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    25.594
    Пол:
    Женски
    И од доктор до доктор има разлика. Други некои испитувања ништо не ти направи? Мене одма ми прегледа протеини во урина,и крв ми зеде, за да провери (preeclampsia) ваљда така се вика и на македонски :) и од сега 2пати неделно на контрола, абе блазе мене :(
    Ама барем до сега се беше во ред ,сега за месец ќе се трпи. Првата бременост ја поминав со скриен шеќер , арно шо сега барем шеќерот е под контрола .
    П.С. од секогаш си имала фобија од мерач за притисок? Не сум слушнала за таа фобија до сега :)
     
    На zhap4e и La diabla им се допаѓа ова.
  6. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    @ane.bella јас мислам дека добро постапила докторката што се заангажирала, не е за занемарување висок притисок во бременост. Пиј си ги лековите, мери секој ден ако треба притисок, ако има покачување одма на лекар. Не се стреснувај само биди внимателна и се ќе биде во ред. :hug:
     
    На thelittle17, ane.bella и Bebulleee им се допаѓа ова.
  7. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.255
    Пол:
    Женски
    Не му ни кажав затоа.
    Кога му реков на пораѓај дека бев со притисок ми се испули на "ГЕ" :^)
    Притисок 150/100 пулс 140
    Се лечев со лук ахахаа улава работа
     
  8. La diabla

    La diabla Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2017
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски
    Даа да ми направи се е супер во најдобар ред само ете јас и моите глупави стравови...А фобијата е нешто ново не бев секогаш ваква :lol:
     
    На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
  9. tamarce.j

    tamarce.j Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    330
    Девојки во болница ме задржаа со висок притисок, и неколку дена не спаѓа 130-100,140-100 одприлика ми се движи. Највероватно ке ме задржуваат до крај во болница и да влезам во 9ти ке ме породат. Инаку дум 34 недела. Некој со слично искуство? :)
     
    На saramila09 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. saramila09

    saramila09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    Богами мене ми е толку од почеток на бременоста ама јас сум веќе влезена во 12та недела и не сум се консултирала со никого..
     
    На lavica82 и Martka им се допаѓа ова.
  11. tamarce.j

    tamarce.j Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    330


    Треба да се консултираш. Висок притисок во бременост не е шала.
     
    На saramila09, lavica82 и Martka им се допаѓа ова.
  12. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.435
    Пол:
    Женски
    И јас тоа сакав да ти кажам не сакам да те плашам ама не е за занемарување висок притисок оди на лекар со време да го спречиш понатака знае сериозни проблеми да направи.
     
    На saramila09 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Јас не можам од паника да измерам притисок, целата се тресам и срцето почбува да ми чука силно. 140/80 вчера, исто и завчера во болница ми го мереа бидејќи отудов испаничена...На крај некако малку се амирив и излезе 130/75...Не знам како да не се возбудувам...
     
    На La diabla му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    25.594
    Пол:
    Женски
    А од што те фаќа паника?
     
  15. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Има такви луѓе, меѓу кои и татко ми, а и братучед ми беше таков. А им спомнеш мерење притисок ги мава тензија. Кој знае зошто.
     
  16. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    25.594
    Пол:
    Женски
    Е не сум знаела за тоа.

    Мислев дека е нешто поврзано со бременоста, се плаши да не се случи нешто дека висок притисокот итн. па ќе и кажев да не се плаши притисокот може да се регулира со медицина и нормално да си ја тера бременоста. Мене во 8ми месец почна да ми се крева притисокот ,одеше до 160/110 и со мала доза не ми текнува моментално на името од апчињата ми се регулираше.
     
    Последна измена: 22 јули 2018
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не знам дали има име и дали е некој "синдром", ама ете знам 2ца со иста реакција на мерење притисок.
     
    На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
  18. La diabla

    La diabla Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2017
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски
    Не плаши се цела бременост така ја поминав моментално и мене се океј ама кога ке видам апарат за притисок лупа срцето 150 притисок 166/95 и потоа одма си паѓа
     
  19. Sunshine*baby

    Sunshine*baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2020
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    970
    Пол:
    Женски
    Притисок во бременоста не е шала девојки. Јас во прва бременост имав притисок 140 со 90 и докторот велеше дека е нормално за трудница. Во 16 гн. го качив до 145 2-3 дена и тогаш го изгубив бебето. Сега сум бремена по втор пат и притисокот ми е до 120 со 90 највеќе
     
  20. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Препорачајте некој добар и точен апарат за мерење притисок. Купив еден кобајаги, за на зглобот од рака, електронски, практичен ми се виде...по пар мерења деновиве, почна да шизи. По 200+ ми покажува притисок. Од пред тоа имав и друг, и тој не го бива.
    Треба да следам секој ден по 4пати, за да решат која доза метилдопа да ми препишат. Пар денови (од вторникот уствари) сум на по половинка апче,сега веќе по едно цело. Чекам резултат да видсм од мокрача за протеини (тнх @ALISA0000)...отоци имам на нозе и раце. Па менувам исхрана..минус маслинки, сирење..солени ствари. Белким ќе се истрпи и ова:))))
     
    На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.