1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Висок притисок за време на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од vala, 15 февруари 2015.

  1. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    знам што е грешката, Алис. Ама бидна и нема назад. Сега само на тоа да заврши,се стави под контрола хипертензијава гледам да се сконцентрирам и здравјето да ми се подоправи. Пошто ова не е ко малку се качил притисок, глава те заболело. Ова е еден, три дена ништо не го смирува и дење и ноќе, утре нормален, задутре цела вечер 140-160+.. пиј си ти апче. Џабе.
    Нова терапија имам 13456 по ред. Треба да ја пијам нон стоп, освен кога притисокот е под 100/80. Ќе видам како ова ќе мине. Белким нема да го бутне на 60 ко шо ми правеше прошлите. Кога не се смирува, консултација со док колку плус да се напијам. Наводно вака ќе сме го стабилизирале во овие клучни 6 недели кога варира ради хормони. Друг доктор па ми рече не е ок на 100/80 да пијам терапија ...треба да ја прилагодувам - по потреба пиеш и соодветно милигр. Дозираш.

    @K7M10J , состојбиве кај мене ич не се да одлагаш. Протеиноуреа, и тоа што наброја правев денес,утре ќе видам резултати. Холтер треба па да носам. Ехо правев,доплер на артерии (нозе, врат), ехо тироида, ехо бубрези...тоа се ок. Тоа шо мора да се чека ќе се чека,али, пореметено tsh, insulin и сл...не може да се остават. Може ништо од ова не е. Можда само ќе престане. Можда у наследство ќе ми остане од фамилија. Да мине само и да нормално седам и работам или гледам тв или спијам или зборам или мислам и да не завршам со состојба плус за лечење по ова.
    Бидна шо бидна. Секому и прееклампсијата му била различна и хипертензијата исто. Да не замарам веќе на темата :) ама, од куп жени некоја ќе е ист случај ко мене, белким ќе прочота еден ден,ја ќе сум белким нормализирана тогаш па ќе и помогне ова сево. Чак и фактот дека жаба некоја минала низ дрн дрн. Чак и ќе ми пише за совет, утеха.
     
    На thelittle17, kukla21, Alishan30 и 3 други им се допаѓа ова.
  2. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.600
    Допаѓања:
    151.774
    така е жабо гледаме напред и ке биде се ок
    ке се стабилизира
     
    На thelittle17, K7M10J и zhap4e им се допаѓа ова.
  3. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Се надевам ќе се среди се и твоите искуства и инфо ќе им помогнат на други жени. Не се обраќа внимание многу на прееклампсија, јас се осеќав ко да сакаат да ми кажат дека сум параноична (fingers)
     
    На zhap4e и ALISA0000 им се допаѓа ова.
  4. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.600
    Допаѓања:
    151.774
    ја нај се нервирам коа ке пишат не е страшно
    Страшно е да и тоа многу
    Лично јас сум немала проблем моја другарка да и лошо заврши
    бебето и умре во стомакот во 9месец неа и откажаа бубрезите и ослепе
    После некој период и се врати видот и се средија бубрезите
    /SPOILER]
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  5. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Душичка :sweat: Моево може не беше тоа, или беше на почеток. Ама ме нервираа кога ми викаа е готово ти на крај си. Па на крај и на почеток најголемите с..ња се случуваат
     
    На thelittle17, Alishan30 и ALISA0000 им се допаѓа ова.
  6. *Mila24*

    *Mila24* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2016
    Пораки:
    487
    Допаѓања:
    1.125
    Пол:
    Женски
    Zdravo idni mamicki sakav da prasam sto apcinja piete za pritisok vo bremenosta. Jas planiram bremenost I momentalno pojam Coprenesa 4/1,25 samo pola ednas na den
     
  7. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Метилдопа пијат сите. Колку, како што.. ќе се консултираш и со матичната, а и на нефрологија на Клинички Скопје имаш докторка која води трудници - д-р Билјана Герасимовска Китановска.
    Доколку ти закажува термин матичната, за кај неа барајте.
     
    На *Mila24* му/ѝ се допаѓа ова.
  8. *Mila24*

    *Mila24* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2016
    Пораки:
    487
    Допаѓања:
    1.125
    Пол:
    Женски
    Fala mnoguuu
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Tacka36

    Tacka36 Активен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2020
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    329
    Пол:
    Женски
    Devojki zdravo,vaka jas sum so visok pritosok uste pred da ostanam bremena,so tarapija sum uste od pocetok na bremenost,prvo bev so 4 pati metildopa,bidejki taka mi bea prepisani od internist koga planirav bremenost,na pocetokot prv trimestar i vtor mi bese mn nizok pritisokot,najvisok mi bese 120/80 dali 2 3 pato,inaku 110/70 ili 100/60 duri nekogas 90/60,tret trimestar pocna da se potkazuva 130/80 mn retko 140/80,pred 5 6 dena pocma da se pokacuva naglo150/90 i doktorkata mi ja smeni terapijata 5 pati na den metildopa i toa 3 pati vo drnot po 2,i magnezium 3 pati,ama pak si stoi taka koga 140 so 90 koga 150 so 90 poretko toa odsabajle 130 so 80,denes bev na kontrola bebce si e se super,od postelka od cerviks od grlo se e ok,dimeri ok,hemostaza ok,nemam otoci,nema proteini,nejadam soleno ne pijam kafe nejadam testenini,11 kg sum popravena i sum 30+3,najverovatno taka i ke si bide rece dr.bidejki pritosokot mi e i pred toa,ne mi e pojaven vo bremenost,sega kontroli na sekoja nedela za da se sledi,vase mislenje i dali bekoja od vas bila vo vakva situacija??
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Како ви влијар метилдопата? Ве боли глава, ви се спие? Мене ми варира и притисокот од 110 до 130 оди цел ден, кога како, ме боли глава по малце, и ми се спие цел ден.
     
  11. natasam

    natasam Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    630
    Додека се навикне организмот тешко. Мене ми ги дадоа прв пат пред 3 недели 3х1 од кревет не станав, замор, омалаксаност очи то се лепат и затнат нос. Се поправи веднаш притисокот почнав по 1 навечер не се издржуваше. 3,4 дена пред царски рез кој се случи 2 дена порано од закажаниот ради висок притисок отиде накај 160/100 и морав да зголемам доза.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Diskretna

    Diskretna Активен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2021
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Kako se spravuvate so visok pritisok vo bremenost
     
  13. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    До колку ти оди притисокот? И која недела си? Не оставај така, оди на нефролог, па нека даде соодветна терапија, не е за занемарување се што е над 135-90 во бременост.
     
    На jarec6 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Oneo

    Oneo Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2014
    Пораки:
    2.746
    Допаѓања:
    17.555
    Пол:
    Женски
    Висок притисок имам уште пред бременоста, па во бременоста продолжив со 1таблета Метилдопа. Сега во 32недела почна нагло да се покачува и отоци се појавија. Дозата ми ја зголемија, 3пати денот по 2таблети, притисокот вака таман. Јас веќе 1 недела не можам да станам од кревет, ми се спие, немам енергија.. Кај сите ли е вака од поголема доза од овој лек? ;((facepalm)
     
  15. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Здраво да прашам, метилдопата многу да не го буфта притисокот?
     
  16. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.000
    Допаѓања:
    118.111
    Пол:
    Женски
    Не, сум пиела и 4 пати по 2 наеднаш таблети па не паднал ниско
     
  17. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Фала многу, ми олесна. Јас од ноќеска почнав, до сеа имам 2 пиено ама некако сила немам ич. Иначе сум 16 недела. Тебе колку ти беше притисокот што ти препишаа по 8 апчиња на ден?
     
  18. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Мене ми одредија секој ден по 3 пати да пијам, па си викам да не е многу. Ама гледам тука на форумот има што пиеле и по појќе
     
  19. Oneo

    Oneo Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2014
    Пораки:
    2.746
    Допаѓања:
    17.555
    Пол:
    Женски
    Јас пиев по 6 апчиња на ден, притисокот ми беше 160/100.
    Твојот колку е ?
     
  20. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Visokiot 110,120,130 zavisi. Ama koga mi merese dr 160