1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Висок притисок за време на бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од vala, 15 февруари 2015.

  1. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Денеска на десна рака 150/90 на лева 130/70
     
  2. Oneo

    Oneo Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2014
    Пораки:
    2.746
    Допаѓања:
    17.555
    Пол:
    Женски
    За терапија си секако само доктор одредува доза нормално. Нека е бременоста со лесно, за една таблета не е проблем.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Почнав со терапија од вчера 3х1. За колку време треба да почне да се средува со терапијата, знаеш?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Oneo

    Oneo Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2014
    Пораки:
    2.746
    Допаѓања:
    17.555
    Пол:
    Женски
    Незнам дали е кај сите исто ама кај мене за 2-3 дена се среди притисокот. Со редовно мерење и терапија нормален ми беше до крај.
     
  5. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Значи да почекам уште некој ден :)
     
  6. Anaksunamoon

    Anaksunamoon Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    713
    Допаѓања:
    1.832
    Пол:
    Женски
    Ај помош искусни паталци. Три дена имам симптоми на висок притисок, иако цела бременост ми беше низок 90/60, а обично имам нормален 120/70.
    Од некни: главоболка, тешко дишење, отечени нозе/раце што уштр не се растечени, отечени подочници, крварење од непца, напнат и замаглен вид, вртоглавица. Дома мерев со дигитален, 100/80, 110/70. Да се обратам на лекар утре, или не треба да се загрижувам?
     
  7. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека совет од др треба да си побараш. Јас не сакам да те плашам, најдобро е др да ти каже. Која недела си?
     
  8. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Како се манифестира висок притисок?
     
  9. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Нормално е да се крене притисок во бременост, за среќа има апчиња :)
     
  10. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Ама како би се посомневала дека ми е висок за да одам да мерам?
     
  11. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Никако, ќе си го мериш редовно по дома. Јас ништо не осеќав, ни кога паднал, ни кога се качил. Нормално си функционирав и кога ќе мерев 140/90, 150. Кога одев кај матичната на контрола она ми мереше, ама си велев ај од возбуда е малце покачен.
    На нејзино инсистирање ми ставија 24ч холтер да носим и така ми препиша терашија. Контролата за 1 месец пак ја повторив, притисокот си беше нормализиран.
    Сега последниве денови пак ми се поткачи, ми ја зголеми терапијата и се средив....
    Да напоменам, цел живот сум со низок притисок. 90/60
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  12. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Ајдеее , да почнам и јас да мерам, исто сум цел живот 90/60 .
     
    На ShtruMfeticka и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  13. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Не ми беше целта да ве успаничам, само споделив мое искуство. Добро е да си го мериш :) но немора да значи дека ќе ти се крене не дај Боже.
    Јас на почетокот многу трагично го сватив тоа кога ми рекоја терапија, никако не сакав, ама со тек на време се помирив и сватив дека тоа е тоа :)
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Беше на лекар? Што стори?
     
  15. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Како е сега кај тебе стање? Се се среди?
     
  16. *Mila24*

    *Mila24* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2016
    Пораки:
    487
    Допаѓања:
    1.125
    Пол:
    Женски
    Zdravo feminki ve molam dokolku ima odeno nekoja za doktorka Palanova co remedika d ami kaze iskustvo so nejze ona e internist I najcesto raboti so trudnici I zeni sto planirate bremenost a imaat visok krven pritisok vi blagodaram ili preporacajte mi drug doktor za taa namena :)
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  17. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Главоболка, промени во видот (ослабен, замаглен), лошење, повраќање, отоци на нозете - стапала и глуждови, отоци на горни очни капаци, лицето.... потешкотии да заспиеш, чувство на с'клет итн. Значаен дел од овие ги има и во нормална бременост но, човек ќе научи да ги разграничи само ако, недајбоже, стигне до состојба ко мојата, тогаш. Набави си апаратче и мери - сабајле кога ќе станеш, вечерта и некаде поручек.


    Подолго време не сум на терапија, ми ја прекинаа. Но, периодов пак треба да почнам да следам да видам да не имам пак некој проблем со притисокот пошто, некои од оние ко мене кои имаа проблем, откако се породија им се среди, ама само за неколку недели по бременоста. Потоа пак им се качи и дел од нив им рекле дека доживотно ќе треба да пијат терапија за притисок. Кај други се средува. Кај мене по бременоста не се среди одма. Потраја неколку месеци ... примав терапија и така.
    Ти, само мери си притисок редовно. На Клиника на нефрологија имаш докторка специјалист за трудници со проблем со притисок - Герасимовска мислам се презиваше, ич не ми текнува а документите не ми се тука негде да ти кажам. Комуницирај со докторите - матична, специјалист и сама следи си ги симптомите и на клиника оди ако притисокот ти отиде многу високо :) зборувај си со специјалист и матична за сето тоа. Некогаш знаат да не се директни и доволно посветени на пациентите, па инсистирај си на се. Само смирено :)
     
  18. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    За симптоми ти кажуваш за прееклампсија, она праша за притисок само. Не мора секогаш да значи висок притисок дека води до прееклампсија, има случаи со висок притисок и терапија што поминале убаво.

    Фала на совет, мерим редовно. Матичната многу ми е посветена околу цела бременост и притисокот. Под висок притисок што се подразбира во 27ма недела ако може да ми појасниш?
    Јас минатата имав 127\90, 133/85 и искрено ме фати паника зашто малиот ми беше од 85 до 92 негде, а големиот од 120 до 135, се јавив кај матичната и ми рече да пијам метилдопа на 6ч од 250, до тогаш пиев на8ч. Сега за среќа ми се подреди големиот од 117 до 128 ми иде а малиот од 72 до 80.
     
  19. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    135/80 во 28 недела, нормално е?
     
  20. Hannah 123

    Hannah 123 Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2021
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki imam pritisok od 140/90 ponekogas duri 150/100 ne sum na apcinja a planiram da ostanam trudna. Doktorot saka da me stavi na metildopa . Prasanjeto mi e dali ovie apcinja moze da vlijaat na plodot ako gi zemas uste pred bremenost