1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вистина или суеверие за бременоста и пораѓањето

Дискусија во 'Бременост' започната од OGNOMET, 30 март 2012.

 1. OGNOMET

  OGNOMET Активен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2012
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  1
  Ме интересира муабетот од типот АКО ИМАШ ЛЕСНА БРЕМЕНОСТ ,ЌЕ ИМАШ ТЕЖОК ПОРАЃАЈ И ТЕШКО ОДГЛЕДУВАЊЕ НА ДЕТЕТО И ОБРАТНО.Па ако сакате да ги споделите и вие вашите искуства ,пишувајте сите .Ако ја има темава се знае!
   
 2. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.750
  Пол:
  Женски
  ВИСТИНА ИЛИ СУЕВЕРИЕ

  Јас прв пат слушам за ваква споредба ,но за жал кај мене и за двете бремености се потврди ова. И со двете дечиња имав нормални односно лесни бремености(единствено со втората имав цветна бременост во првите 3-4 месеци и породување во 36та недела). Во текот на двете бремености функционирав нормално,бев доста подвижна и ги живеев нормално,но затоа и двете породувања ми беа многу тешки (првото повеќе) и на крај и двете беа со царски. И на сето тоа капак и двете деца ми се со грчеви и тоа првото до 4 месеци,а второво за некој ден ќе прави 4 месеци и се надевам дека ќе поминат.
  Е сега спротивно од мене,мојата другарка исто така имаше многу лесна и нормална бременост,се породи без никаков проблем ,брзо и лесно по нормален пат ,а бебето и е од мирно,помирно по цел ден спие и се буди само за цицање и никогаш не плаче .
   
  На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333
  ВИСТИНА ИЛИ СУЕВЕРИЕ

  Јас за ова прв пат слушам и мислам дека е суеверие (иако јас се пронајдов). Јес да имав лесна бременост и куќа правев и се средував али пораѓај беше :x цели 48 часа со инфузија и инекции.
  Одгледувањето на детето ми беше исто така тешко зашто бев сама (мм беше во др. држава на работа) а и беше плачко невиден до 1 год. а од 1-ва год. до ден денес е жив темперамент.
  Јатрва ми од прв братучед на мм е жива супротност, се породи за 5 мин и со двете деца малтене на скали во количка во болница а никаква мака не виде во одгледување. Толку мирни деца немам видено до сега или моето беше многу страшно па се остало ми е чудно. Еве ги сега на училиште одат.
  Јас само ги паметам зборовите на една женичка која беше со мене во соба по пораѓај кога ми кажа ,,штом прв ден ти плаче многу бебето таков ќе е плачко,, :lol: па ни во тоа не верував иако беше нависитна плачко :lol:
   
 4. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  ВИСТИНА ИЛИ СУЕВЕРИЕ

  Другарка ми ја имаше најлесната бременост и најлесното породување што може да постои, така да јас не верувам во вакви работи.
  Активна беше 24/7 дури и викавме, аман одмори трудна си, а таа 300 на саат. Пред да се породи беше на свадба, се изнаиграла и пукнал водењакот, од свадба на пораѓај, за многу кратко време била готова. Нит болки, нит мачење, исто вика како на кафе да си отидов, а бебето како некој да ми го донесе.
   
 5. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.717
  ВИСТИНА ИЛИ СУЕВЕРИЕ

  Имав тешка бременост и тежок пораѓај.
  Така да ова е чиста глупост!
  Исто моја другарка имаше прелесна бременост, воопшто не осеќаше ни мачнини, ни тешкотии и се породи за 5 мин.Полесно здравје!
   
 6. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.885
  Допаѓања:
  102.928
  Пол:
  Женски
  ВИСТИНА ИЛИ СУЕВЕРИЕ

  Глупости! Јас имав супер лесна бременост и лесен пораѓај. 2 пати патував по 500 км. во 7 - ми месец , секоја сабота одев по клубови , турбо ми помина , а се породив мн. брзо во 6 часот ми пукна водењакот а во 11 се породив. 8)
   
 7. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.750
  Пол:
  Женски
  ВИСТИНА ИЛИ СУЕВЕРИЕ

  Феминки прашањето е всушност споредба меѓу бременоста и породувањето со тоа какво е понатаму бебето (мирно-немирно,плачливо,спие-не спие....)
   
  На OGNOMET му/ѝ се допаѓа ова.
 8. causevsku777

  causevsku777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  12
  ИМАВ ЛЕСНА БРЕМЕНОСТ,ЛЕСЕН ПОРАЃАЈ И БЕБЧЕТО СЕЕ ПОГОДИ МИРНИЧКО И СЕ СУПЕР ФАЛА МУ НА БОГА!
   
  На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
 9. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.575
  Со првото исто како causevsku777 а сега со второво лесна бременост....па се друго ќе видиме
   
 10. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  557
  е кај мене беше баш ова, ехех лесна бременост ама тежок пораѓај :(
   
 11. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.732
  Допаѓања:
  32.007
  Пол:
  Женски
  Јас имав и лесна бременост а и лесно породување. Бев царски , ама супер поминав. Така да, во мојот случај не важи ова :)
  А другарка ми имаше лесна бременост, ама мноогу тежок пораѓај, значи нема правило.