1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вистински детектив (True detective) [2014]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од RainBow, 14 јануари 2014.

  1. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    И крајот беше на место. Доволно беше извитоперена серијата во претходните епизоди за сеа само да се заокружи сликата на тоа. Убаво беше што ни пружија малку приказна за негативецот. Уф колку само беа прегрди куќата, куќичките во дворот и подземните ходници и колку само одлично ги прикажуваа неговата душа и психа. Може премногу удари и крв имаше за да биде реален исходот, но ајде, ќе прогледаме низ прсти.
    За момент помислив дека Раст нема да се спаси жива глава. Добро е што не знаев што да очекувам-тоа ми е знак за добар филм. Ми олади супата која ја заборавив пред мене, а ја јадев до пред последните 15-20минути.

    Последниот разговор меѓу колегите - once there was only dark, ask me, the light is winning - убав опис на жарчето светлина што ја разбуди човечната желба за живот кај Раст. [​IMG]
     
  2. DzingrlakaDzikica

    DzingrlakaDzikica Популарен член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    803
    Допаѓања:
    2.634
    Многу дупки во приказната, јас велам барем уште една епизода да имаше пред да го откријат дебелкото. Што е со ќерката на Марти? Цртежите што ги црташе? Во една сцена дури ја имаше и фамозната спирала закачено на sид. Го сонувала тоа? А билбордот "Who killed me?"?

    Јас сепак многу задоволна. Глума, режија, амбиент. Прекрасно дуо. Раст форевр ин мај :l:.

    Истата приказна нема да продолжи наредната сезона, ниту пак постои шанса исти глумци.
    Серијата е антологиска.

    Инаку Lil алал да ти е за предлогот. При крај сум со Twin Peaks па ќе ја почнам Top of the Lake.
     
    На Trnche и LilBaby им се допаѓа ова.
  3. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Одличен крај за врвна серија.
    Јас мислам дека тоа со ќерките негови беше само за да дадат некоја мистериозност повеќе, не мораше да значи дека има некоја поврзаност.
    Да бидам искрена мислев ќе умре Кол, мене и тој крај ќе ми се свиѓаше. Ама и вака беше супер.
    Уф, тоа чудовиштето ми идеше да рипнам и да го задавам со голи раце, каков монструм значи.
    Следната сезона догодина ќе биде?
     
    На Paradox му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Ја изгледав во еден здив. Не знам што да речам освен дека се согласувам со тоа што го кажала една форумџивка погоре...Не е толку крими драма колку што е психолошка. Човек да ужива гледајќи ја и по неколку пати и анализирајќи го ликот на Расти посебно. Премногу детали. Ми се допадна како е разработен ликот на Раст, начинот на кој размислува и гледа на работите речиси ме фасцинира.

    Сепак, мислам дека серијата ќе беше уште подобра ако убиствата беа барем малку поголем дел од приказната.

    Дефинитивно ќе ми биди чудно да ја гледам серијата без Метју и Вуди.
     
  5. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.250
    Допаѓања:
    21.754
    Пол:
    Женски
    По многу препораки, конечно и јас ја изгледав серијава. И морам да кажам дека е една од најдобрите на сите времиња! Одлична приказна, многу добри дијалози, развиени и разработени ликови, најдобро детективско дуо! Ја препорачувам на сите оние кои се уште не ја гледале, веднаш да ја симнат.

    Е сега, крајот не беше толку бомбастичен како што беше целата серија. Ама токму тоа и ми се допадна. И јас мислев дека Раст ќе умре, имаше премногу крв и језиви сцени во последната епизода, ама добро е што заврши вака. Уште еднаш ни покажаа дека човековата лудост нема граници :puke:

    Едвај чекам да видам со што ќе не изненадат во следната сезона.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. forsee

    forsee Нов член

    Се зачлени на:
    1 мај 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Tiki-lolipop

    Tiki-lolipop Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    1.284
    Конечно има новости во врска со новиот кастинг. :)
    Многу бев нетрпелива, ама сега и малку разочарана. Конечно имаат потврдено Colin Farrell i Vince Vaughn. За Фарел немам сомнение дека одлично ќе ја долови улогата на детектив, го имам гледано во добри крими филмови така да верувам во него дека нема да ме разочара. :D Е сега.. за Винс сум доста скептик. Го имам гледано само во комедии и тоа да не кажам дебилни улоги па затоа мислам дека тука е направена утка ама сепак не можам да заклучам ништо се додека не ја погледам првата епизода. Истотo го мислев и за Метју дека нема да се снајде во волку сериозна улога па на крај скроз го сменив мислењето па омилен лик ми стана.
    Се очекува уште Taylor Kitsch да ја прифати улогата на вториот детектив, а и се надевам дека ќе ја прифати зашто добар глумец е според мене,барем во Savages и е презгоден :D
    И уште женската главна улога да се открие. Само се надевам дека нема да биде Keira Knightley, зашто ужасно ми е неталентирана и одвратна актерка.
    И то је то. :D Ако некого го интересира нешто повеќе, ѕирнете го линков http://deadline.com/2014/09/true-detect ... bo-839632/
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Само што ја отворив темава да пишам. :rofl:
    Ја преместиле премиерата, во јуни ќе почне, 2015. :doh:
    Ама ај, тама ќе заврши Игра на тронови и пак ќе има нешто квалитетно да се гледа.
    За кастингов... Не знам што да кажам, останува само да се види. Мене Колин Фарел ми е некако мех, ама ајде, може ќе изненадат позитивно. Сепак, имаат огромни чевли за пополнување.
     
  9. Tiki-lolipop

    Tiki-lolipop Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    1.284


    Еве и промо за новава сезона,официјално ќе почне на 21 јуни.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.816
    Допаѓања:
    38.299
    Пол:
    Женски
    Novata sezona ima prilicno dobra ekipa.Jas ne go obozava mnnogu Kolin ama sepak mi izgleda super vo ulogata koja ke ja ima.Rejcel mi e bombona i mnogu e nekako izmeneta za ulogava, odvaj cekam da pocne sezonava.Se izvinuvam nemam kirilica.
     
  11. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.307
    Пол:
    Женски
    Ја гледав минатата сезона на серијава. Генерално, одлична серија, мислам дека Вуди Харелсон и Метју Меконахи беа dream team. Имаше некои бавни делови, ама се компензираше со интензивни моменти. Фала Богу, Метју го видовме во нешто посериозно, добро си ја одигра улогата, не знаев дека толку го бива. Добра, според мене. Сега чекам да излезе вторава сезона, не сум некој фан на Винс Вон, а Колин во Miami VIce го имам гледано како амерички сељак со џигерица и брк и морам да кажам дека ми се малце страшно колку му стои. :rofl: Се' на се', мислам дека добро ќе се снајде во улогава. Добар глумец е Колин. Скептична сум само Винс. Ајде, ќе видиме.
     
  12. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Вчера почнав да ја гледам после големо инсистирање на брат ми. Изгледав две епизоди, и во право беше. Многу ме бендиса и одвај чекам да ги гледам другите. Ама овие два дена полагам и имам за учење така да нема да можам, ама зато после то :P
    Баш по мој вкус е серијата. Ем има во неа детективска работа, ем е до некој степен морничава. Многу ме посеќа на Ханибал оти во тој контекст е до негде. Исти creepy чувства буди.
     
  13. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Кога почнува новата сезона?
     
  14. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.307
    Пол:
    Женски
    21-ви јуни.
     
  15. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Аман бе човек што направи. :worried:
     
  16. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.307
    Пол:
    Женски
    ? :?: ?
     
  17. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Зошто толку касно почнуваат?
    Јас мислев фебруари....
     
  18. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.307
    Пол:
    Женски
    Еееее, @Marick14, јас за многу серии се запрашав зошто толку каснат. Оваа година се' почнува покасно (со некои исклучоци). Се изначекав за повеќето серии. :@ Ама еве го каде е јуни, подалеку е отколку да беше февруари. ;)
     
    На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Arabella

    Arabella Активен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2013
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Едвај чекам да излезе. Според мене една од најдобрите серии во моментов. Ко што гледам по објавите на фб, не очекува добра сезона. Од првата бев воодушевена, Метју беше феноменален.
     
  20. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Излезе денес нова епизода, ја изгледа некој да сподели импресии? Јас сега ја пуштам, па ќе пишам тука.:sun:
     
    На Lady Phoenix му/ѝ се допаѓа ова.