1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Витамини за бебиња и деца

Дискусија во 'Дете' започната од detelina181, 30 јануари 2018.

  1. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Го немам пробано. Види, нема правило, ќе видиш што ќе му одговара. Во смисол, кое најмногу ќе му помага. Киндер имуно на ќере најмногу ѝ помогна за апетит, Дефендил за бактерии и вируси, и тоа кога почна да оди во градинка, после преминавме на матична млеч јуниор и сега почнав со Бимунал. Досега Дефендилот најефикасен се погоди, ама пробувам и други имуно-стимулатори. Ем од ова да не се засити, ем може ќе најдам нешто што ќе ја штити подобро, а и како што ми кажа педијатарот, секој имуно-стимулатор делува различно, за различни намени. А бе и ние експерименти правиме со децата, ама па која мајка може да си го гледа детето болно секоја втора недела!?
     
    На M&M и mariz им се допаѓа ова.
  2. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.910
    Допаѓања:
    135.379
    Пол:
    Женски
    Му се подобри крвната слика со исхрана? Браво супер баш ми е мило, терај со семе од коприва има доста ефект.
    @NarCis@ ако има ефект дефендилот те частам :) , решив да и давам едно 2,3 месеци па да видам зимава како ќе ја истерам. И давам и по едно мало вит ц и б комплекс гранули навечер во млеко, башка мед во чај, смути со аронија тоа е стандард секој ден. Само нека одмори веќе од антибиотици :whew:
     
    На azelea, mariz, TutiFuti и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Дај Боже да делува (fingers) И јас ќе се вратам на дефендилот. Баш денес на доктор ја носев, пак алергиска опструкција :doh: Ми рече дефендилот бил добар за алергии посебно. Најдов едвај една лента Бронхо ваксон, и тоа во Кавадарци, па и тоа ќе ѝ дадам. Чекам да ми ја донесат. Абе цела аптека имам за неа (facepalm)
     
    На M&M, mariz и TutiFuti им се допаѓа ова.
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.731
    Допаѓања:
    72.635
    Пол:
    Женски
    Да.. сируп одамна укинаа дека не му мрдаше крвната слика, појачав јас исхрана и се подобрува полека. Железото е 8 качено, феритинот е само од 5 на 7, најверојатно му треба време. Хемоглобин 11, хематокрит и тие др вредности на еритроцити мцв, мсх не се веќе под граница :whew: Плус најлоша кога беше крвната слика падна на 16ипол кг тежина (висок е), а сега има 19ипол :lol: Проблемот не ни е решен, дијагноза немаме сеуште... само сега ја пазам крвната слика и не следуваат уште испитувања..
     
    На duffi, Ano и M&M им се допаѓа ова.
  5. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.910
    Допаѓања:
    135.379
    Пол:
    Женски
    Прв пат даваш бронховахом? И ја и дадов една доза т.е. 3 месеци како што се дава по шема (мислам дека го правевме муабетов не ми замерај :) ). На големиот му давам сега singulair ги испи тие што ги имав сега нема никаде а треба уште да пие, морам да најдам некој од бугарија да ми донесе.
    @mariz супер баш ми е мило што има подобрување. Се надевам дека ќе дојдете до дијагноза скоро и дека нема да биде нешто сериозно, ако е до исхрана тоа се регулира, мачно е на дете да му ограничуваш ама ќе се навикне :hug:
     
    На mariz и NarCis@ им се допаѓа ова.
  6. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Не, лани дадов исто. Сега ми текна, да, со тебе праевме муабет :) Оваа година докторката ни направи друга шема 10 дена да пие, 10 пауза, ама ги нема по аптеки. Се надевам ќе донесат во меѓувреме, ако не, и јас ќе треба да барам некој од Бугарија да ми донесе. А тие singulair за што се поточно, што ефект имаат?
     
  7. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.910
    Допаѓања:
    135.379
    Пол:
    Женски
    Се даваат за третман на астма и за сезонски алергии. Мене ми ги препишаа за малото после второто лежење во болница ама само 20дена а за големиот некои 2-3 месеци да пие. Ама по препорака на доктор само
     
  8. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    I tuka vo Gr gi davaat mnogu cesto pedijatrite, na nekoi deca gi davaat od oktomvri do mart da gi pijat non stop. I jas gi imav davano ama efekt nemase kaj nas ni kaj dvete deca i ne davam vekje na sin mi. Gi ima vo Gr inaku da znaete po aptekite i moze i bez recept da se zeme.
     
  9. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Затоа кажав, кај секое дете различен имуно-стимулатор, различно делува. Некако многу е да се пијат од октомври до март. Инаку и овде е без рецепт.
     
    На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
  10. julia87

    julia87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2016
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    majki ,sin mi ima 2 god pocnavme vo gradinka,doktorkata ni dade imonobor kids ,dali ste go koristele i kako ste zadovolni
     
  11. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    За сите оние кои користат Киндеримун, меѓу кои и јас,
    Содржи колострум од крава за кревање на имунитет, е сега децава не се телиња па не можело да им помогне околу имунитетот.
    Ова вчера ми го кажа Сајковски и баш се разочарав. А не дека приметив подобрување и онака
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  12. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Болдот :rofl: :rofl: :rofl: Инаку исто и јас не заприметив кај ќере нешто подобар имунитет, ама затоа апетитот ѝ беше многу зголемен.
     
  13. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Знам да те насмеам посабаЉе признај :!:
    Мојпв дома не јаде така да..
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Имам во план да почнам со Дефендил, и ние заднава година сме слаби со имунитет, глава не дигнавме од антибиотици.

    Некоја што користела да ми посочи како се пие? Колкав период па пауза, колку пати на ден и слично..
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  15. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Ќере го пиеше и сега пак планирам да ѝ дадам. Има на кутијата колку мл се дава според возраст. Се пие насабајле на гладно и не треба да се јаде после тоа пола саат. Ова ме држи сеќавање од пред неколку месеци, ама ако сакаш ќе проверам после пак и ќе ти кажам, сега ми спие бебе во раце.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  16. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Ние пиеме киндеримуно, како почна да го пие и се намали апетит (facepalm)
    Не верувам дека е од прашакот, може е случајност, мада и кратко го пие, скоро 2-3 недели..
    Но многу е затната, секое сабајле вади зелени мрсули што и се собираат преку ноќ..
    Ваква беше цела пролет, лето беше ОК, сега пак цел месец затната. :^)
    Мислам и од третиот крајник и е сето ова мачење:doh:
    Да завршам со киндеримуно па ќе почнам со Дефендил, гледам го фалите :)
    Туку во мисла ми е Ацидосалусот, ептен имам мерак да го пробам...
    Лани кога го барав го немаше нигде па се откажав. Имам надеж дека ќе помогне за нослето, мора да го побарам..
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ќе го земам и јас после, решена сум. Вчера ќе го купев но го немаа во Еурофарм. Штом има во упатството лесно е.
    Фала ти :)
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  18. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Јас лани од септември за малава користев ацидосалус спреј во нос,ацерола и мед со матичен млеч,фати само еден вирус цела година тој грипот во февруари што беше,а после тоа продолжив пак со мед и матичен млеч и таблетките од алое што се за деца форевер кидс,многу сум задоволна од тие,шест месеци ги земаше ни еднаш не се разболе,мада и мојава не е толку болежлива фала богу во 4 години еден антибиотик има само испиено.
    И овој Бимуналот го фалат многу,а ми се свиѓа што има и во составот сок од тоа едно растение бозел мислам беше што го препорачуваат за имунитет.
    Моментално само мед со матичен зема и ацерола,и пробиотик еден со цинк внатре што е и давам преку еден ден,па супер поминуваме со оглед дека во градинка голем дел закачија и вируси,настинки,само мрсоли и затнат нос повремено ,не го ни рачунам за болест :)
     
    На *Лорена* и chocolade им се допаѓа ова.
  19. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    27.782
    Пол:
    Женски
    Ние по бактериската инфекција почнавме со Бимунал. Сега за сега еднаш дневно иако матичната ми рече ако почн поинтензивно со мрсули да му давам и два пати дневно неколку дена. На тоа плус како и претходната зима ќе давам KidzOmega.
    Плус на своја рака почнав сега со прополис капки два пати дневно и мислам дека сега за сега тоа му помага најмногу за средување на дишењето.
    Ќе видиме како ќе ја протераме зимава. Сите што си знам со деца во градинка викаа првата година е тешко потоа помалку се разболуваат.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  20. *Лорена*

    *Лорена* Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    4.503
    Пол:
    Женски
    Може ли некој да ми каже во кои аптеки го има ацидосалус спрејчето. Исто така гледам дека имаат и пробиоик и некој виросалус, ги има ли кај нас?