1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Витамини и минерали во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 19 март 2010.

 1. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.756
  Допаѓања:
  102.368
  Пол:
  Женски
  Фолна киселина

  За неколку месеца планирам бременост па знам дека фолната киселина треба да се пие 3 месеца пред да се планира бременост. Инаку , ме интересира дали фолната киселина може да има некакви контраиндикации со контрацепцијата и која е цената на фолната киселина?
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
 3. Plavuska.inaci

  Plavuska.inaci Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  1
  Мајки и девојки кои сте бремени , кои витмини се добри да се пијат во
  текот на бременоста , нормално освен добра и здрава исхрана.Јас моментално
  пијам Тифол ама ме интересира дали можам на пример витамин Ц или било што друго
  Иначе сум 5 недела.
  Благодарам
   
 4. katuvce

  katuvce Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  plavuska da ti kazam jas sum veke vo 24 nedela i vo prvoto tromesecie piev samo tifol i magnesium sto mi gi preporaca doktorot a sega samo multivitamini i se razbira mnogu ovosje zs tamu gi ima site vitamini taka mi kazaa koga bev naposledno na pregled taka ostaviv se vo racete na mojot doktor pozzz
   
 5. Plavuska.inaci

  Plavuska.inaci Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  1
  Јас сум 5 недела и мометално немам никави симптоми ти од кога почувствува промена
  кај себе и симтоми

  благодарам
   
 6. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.715

  Јас сум 4 недела и јас немам симптоми , така да не грижи се....
  И јас пијам само Тифол, и ми кажаа многу овошје да јадам.
   
 7. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
  Јас сум во 15. недела и досега пиев мултивитамини, ама и секојдневно многу овошје. А тие Тифол какви витамини се?
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.898
  Допаѓања:
  198.353
  Пол:
  Женски
  Tifol мислам дека се на Крка, таблети со фолна киселина. А фолната киселина се пие пред забременување, како и во текот на првото тромесечие од бременоста. Мислам дека е подобро до крај да се пијат мултивитамински таблети како МамаВит и слични, кои што содржат повеќе витамини, а не само еден. Ама, тоа не е доволно, треба да се јаде овошје и зеленчук, месо, млеко, јогурт, сирење, а да не се претерува со тестенини и благо.
   
 9. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
  Ахм, затоа се збунив ко ги даваат во почетокот, зошто не сум ги пиела јас :) ЈАс на Алкавит пиев фолна, а сега мултивитамини (магнезиум, калциум, омега3...)
   
 10. stefeli

  stefeli Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  35
  сакам да ве прашам дали знаете дали е штетно да се пијат таблетите еритромицин за време на бременост- во шестата недела? докторот ми ги даде бидејќи имам стафилокока, кандида и микоплазма а прочитав дека не треба да се земаат за време на бременост! сега не знам дали да ги пијам, страв ми е! ве молам пишете ми што да правам!
   
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.898
  Допаѓања:
  198.353
  Пол:
  Женски
  А дали докторот знае дека си бремена? Во принцип, не се препорачуваат никакви лекови во првите три месеци, ама веројатно лекарот свесно ти ги дал. Сепак се работи за инфекции кои би можеле да му наштетат на плодот, па веројатно опасноста од лековите е помала отколку од бактериите. Тоа најдобро може да ти го каже гинекологот.
   
  На irenadaniel му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Kika30

  Kika30 Нов член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  31
  Мене гинекологот ми препорача да пијам дражеи Олиговит. Иначе сум во 4-ти месец.
   
 13. Plavuska.inaci

  Plavuska.inaci Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  1
  Мајки и трудници , ме интересира дали е некаков проблем ако се заборави да се испие едно до две апчиња од Тифолот ( фолна киселина ).Едно заборавив вториот ден окако почнав да ги пијам и вероватно овие денови а веке сум 10 недела.Значи до сега две од почетокот.Фала многу
   
 14. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.715
  Тифол ( фолна киселина )

  И јас би сакала истото да го знам, и јас два пати заборавив да се напијам... Но си мислам дека не би требало да има некој проблем..
   
 15. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  941
  Допаѓања:
  616
  Пол:
  Женски
  Тифол ( фолна киселина )

  Нема да има никаков проблем и повеке од две ако заборавеш да се напиеш..(Самиот организам си ја има фолната во доволни количини, но во бременоста има зголемени потреби од неа заради процесите на делбата и развојот на плодот.)
  Фолната киселина ја препишуваат на трудниците зашто спага во гупата на витамини кои што ја помагаат правилната делба на клетките (во ваш случај на ембрионот)и плус заедно со вит Ц го помагаат сврзувањето на железото со хемоглобинот.
   
 16. JUMEROVA

  JUMEROVA Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Jас сум 28недела и досега докторот ми има дадено,тие за заби сто се,едно пакованње мама вит испив,,сега пијам магнезиум,бидејки имам грцеви во нозете и тие за заби што се,и овошје повеке јадам.а дали друго нешто треба да пијам незнам??ако знаете кажете.
   
 17. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Jас пиев Pregnacare таму мислам тој што ме прегледуваше ми ги препорача,ама многу киселини ме факаа од ними,не чуствував ништо посебно од ними,можеби затоа што за бебето беа :lol: и витамин б кога повракав :puke:
   
 18. iskrena30

  iskrena30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  јас сум 4 месец веке и само прегнакаре пијам но многу добро ги поднесувам а фолната киселина ако сте заборавиле да испиете еднас двапати не е проблем и јас заборавав некогас го прасав докторот реце не е нисто
   
 19. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  103
  добро е да се пие и омега 3, јас пијам :D
   
 20. bibip

  bibip Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2011
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  101
  Јас пијам мама вит и магнезиум тоа ми препорача докторката ,а и во првата бременостпиев исто...