1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Витамини и минерали во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 19 март 2010.

 1. kitsune

  kitsune Активен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2023
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  139
  Пол:
  Женски
  Јас пијам премама со јод и никој не ми напоменал дека не треба. Резултстите на тсх минатата недела ми беа супер. Верувам дека има многу трудници како мене со хашимото што пијат пренатални со јод бидејќи не ни е посочено дека не смееме.
   
  На plava.90 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. nancyyy

  nancyyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2013
  Пораки:
  674
  Допаѓања:
  267
  Јас секогаш ги пиев pregnacare и во нив имаше јод, а ендокринологот ми рече да не пијам суплименти кај што има јод. Незнам зошто
  Хипо хашимото сум
   
 3. kitsune

  kitsune Активен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2023
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  139
  Пол:
  Женски
  И јас сум исто како тебе. Ендокринологот само ми рече добри ти се резултатите и минимално ми ја зголеми дозата. Следам на 4 недели супер си е тсх. Кога отидов со прв тест од бременост ми беше 2.5, сега ми беше 1.7. Од друга страна па има јод и во храната, не дека можеме целосно да се изолираме :)
   
  На nancyyy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. nancyyy

  nancyyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2013
  Пораки:
  674
  Допаѓања:
  267
  Да и мене чудно, можеби вишок не е добро или што и да е,
  Јас заради тоа и тука прашав дали некаде има без јод, вака се во една полесно од тоа по една од секој вит и минерал и често заборавам.
  Највеќе пијам фолна киселина од 0.4 и магнезиум со б6 заједно толку
  Супер почна тсх со 2.5
  Јас вчера проверив на 4 недели и 5 дена тсх ми беше 5.54
  Која доза ти е сега и која си недела
  Јас 100пијам од денес
   
 5. kitsune

  kitsune Активен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2023
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  139
  Пол:
  Женски
  Моментално сум 13+1 недела. Пијам 100 секој ден. Пред бременост пиев 100ка 5 дена и два дена бев на 75.
  Искрено не планирам да ги прекинам пренаталниве :D
   
 6. nancyyy

  nancyyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2013
  Пораки:
  674
  Допаѓања:
  267
  Штом ти одговара и резултатите ти се ок терај.
  А чудно на 1.7 остана на 100ка еутирокс
  А јас си мислам на 5.54 да не е голема доза.. ахххх само Бог да чува
  Со лесно само
   
  На kitsune му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Kejt@@@

  Kejt@@@ Нов член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2023
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки, нарачав суплементи од Seeking health, Prenatal Essencial Methyl Free , (сите производи на Seeking health се за со MTHFR ген дефект) , ги нарачав за син ми со MTHFR генетска деплетација е, и аутизам , меѓутоа се предомислив па порачав други бидејки за трудници се специјална комбинација, доколку ви треба , исконтактирајте ме, нови неотворени се , поздрав.
  https://www.seekinghealth.com/products/prenatal-essentials-methyl-free-60-capsules
   
 8. Снегулк@23

  Снегулк@23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2020
  Пораки:
  2.582
  Допаѓања:
  3.516
  Пол:
  Женски
 9. снежана2023

  снежана2023 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 мај 2023
  Пораки:
  921
  Допаѓања:
  763
  Пол:
  Женски
  На Ивана Ивче му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Laura7

  Laura7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2023
  Пораки:
  838
  Допаѓања:
  708
  Пол:
  Женски
  Здраво жени. Вие кои сте со мутации и мора да пиете метилфолат од 1000 и б12 од 1000 дали зимате плус премама како додаток? Зошто во премама има плус 400 метилфолат. Па се плашам да не е многу.
   
  На blackdeath му/ѝ се допаѓа ова.
 11. _budaletinka*

  _budaletinka* Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2022
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  915
  Пол:
  Женски
  Јас почнав со фемибион 2 од 17 недела, до тогаш пиев само метил фолат 1000мг метил б12 1000мг и магнезиум
   
  На Laura7 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Laura7

  Laura7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2023
  Пораки:
  838
  Допаѓања:
  708
  Пол:
  Женски
  Магнезиум од колку пиеш? Вит ц, д ништо плус не зимаше до втор триместар?
   
 13. _budaletinka*

  _budaletinka* Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2022
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  915
  Пол:
  Женски
  Магнезиум од 375мг по едно до 13-14недела после тоа едно сабајле едно навечер, витамин ц липосумален 1000 почнав со фемибион да пијам офд 17 недела витамин д не ми кажаа да зимам
   
  На Laura7 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. intj_girl

  intj_girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2023
  Пораки:
  1.424
  Допаѓања:
  1.200
  Пол:
  Женски
  Јас пијам така, не е многу.
   
  На Laura7 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Laura7

  Laura7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2023
  Пораки:
  838
  Допаѓања:
  708
  Пол:
  Женски
  Фала многу. Секој ден ги пиеш, така? Од сам почеток?
   
 16. intj_girl

  intj_girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2023
  Пораки:
  1.424
  Допаѓања:
  1.200
  Пол:
  Женски
  Да и една година претходно.
   
  На Laura7 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Laura7

  Laura7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2023
  Пораки:
  838
  Допаѓања:
  708
  Пол:
  Женски
  Жени дали земате дополнително холин? Читам секаде колку е корисен во бременоста но никој доктор не го препишува како додаток. Го прашав докторот дали да земам како дополнување, ми рече немаш потреба. Ме интересираат ваши искуства.
   
 18. Снегулк@23

  Снегулк@23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2020
  Пораки:
  2.582
  Допаѓања:
  3.516
  Пол:
  Женски
  Ако јадеш јајца не ти треба го има во нив
   
  На intj_girl му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Laura7

  Laura7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2023
  Пораки:
  838
  Допаѓања:
  708
  Пол:
  Женски
  Јадам по едно, две секој ден. Но не знам дали е доволно, зошто се препорачува до 500 мг холин, а во две јајца има околу 200 мг холин.
   
 20. Barbara_barbs

  Barbara_barbs Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2023
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  1.249
  Пол:
  Женски
  Некој што ги пиел ПренатаС во текот на бременоста? Дали се наменети само за првото тромесечие бидејќи гледам не содржат ДХА ?