1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Витамини и минерали во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 19 март 2010.

  1. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Јас пијам само Прегнакер, а со магнезиум кога треба да се почне, јас оваа недела влегов во 6 ти месец.
     
  2. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Чирибирибела, јас баш вчера си ја прашав матичната за магнезиум. Ми рече нема потреба, се си има во Прегнакер.
    Но, ако осетам појако стегање во матката, за да ми се опушти да се напијам магнезиум (од оние шумливите таблети). Инаку да ги пијам секој ден-немало потреба.
     
  3. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Фала колешке, мене на последниот преглед мојата исто ми рече, ама ај си викам да видам ваши искуства, дека јас имам грчеви во нозете затоа. Паметна идеја ќе си земам шумливи 8)
     
  4. eli12

    eli12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    8
    Мојот гинеколог ми рече да пијам само фолна киселина,ми рече да јадам повеке овошје и зеленчук,да пијам јогурт секој ден,тоа било подобро одколку да се земаат витамини со апчиња
     
  5. Moja

    Moja Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2010
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Јас пијам витамин Ц па после 15 минути фоливит феро (ми ги препишааа бидејќи имало индикации дека крвта ми слабее (правев испитување во 20 недела - сега сум 21 и 3 дена :) )) пред околу еден месец испив цело пакување витамини мамавит и ги престанав ми рекоа немало потреба доколу се внесуваат доволна количина овошје и зеленчук инаку до пред две недели пиев фолна и тие ги прекинав. Позз до сите мами убави :*
     
  6. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    јас пијам pregnacare
     
  7. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    феминки бремени кога престанавте да ја пиете фолната киселина?
     
  8. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    196
    јас фолната киселина престанав да ја пијам во 12 недела и почнав да пијам пренатал
     
  9. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    И јас престанав со фолна во 12 та недела, после преминав на Прегнанкер, испив едно пакување и нив ги оставив, сега пијам само магнезиум.
     
  10. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    срцки фала ви на одговорите јас и од двете врсти пијам истовремено ама планирам да ги оставам фолната а некаде сум накај 12 недела според докторска пресметка
     
  11. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    196
    Јас планирам до крај на бременост да пијам пренатал,а докторот ми рече ако имам грчеви по потреба да пијам магнезол,но ако доволно количество на млеко и млечни производи сум консумирала немало потреба од магнезол
     
  12. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Јас морам да пијам Магнезиум затоа што имам многу грчеви во нозете, еден ден ако не се напијам нема спиење навечер од грчевите.
     
  13. micakraf

    micakraf Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
    Феминки јас сум 18 недела, и пијам моментално pregnance ,магнезиум и тие за заби што се не знам точно како се викаа фунатрил.тој гинекологот ништо не ми кажува....не знам дали пијам се како што треба...позззз
     
  14. rozalija

    rozalija Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    8
    и мене докторот нисто не ми казува,првите неколку недели пиев само фолна, и до крајот на 12 недела пиев прегназон комплете плус зелезо.(сега сум 16 та недела)
    Сега кога ке одам на контрола повторно ке прасам за витамини,некако ми е цудно бремена зена без дополнителен внес на витамини :?:
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Секогаш прашувајте ги докторите се' што ве интересира, не кажуваат сите. Затоа, вие прашувајте, бидете упорни. Инаку, флуонатрилот скоро и да не се препорачува веќе затоа што е дискутабилно неговото дејство за забите на плодот. Инаку, и јас пиев во бременоста, а сега мислам дека немало потреба од тоа. Ќе си знам за следното, здравје Боже.
    Јас инаку пиев само фероглобин, магнезол по потреба и флуонатрил. За друго ми рекоа дека нема потреба.
     
  16. Beluvce84

    Beluvce84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    71
    jas piajm Mg po tri pati na den sbalje, narucek i navecer, i doktorkata mi preptaca Centrum materna bile najdobri bidejki gi sodrzat site potrebni vitamini, a i folna....i bidejki imav spontan ednas sega zemam po 2 tableti utrogest vaginalno na vecer pred legnuvanje.

    prasajte gi doktorite kaj so odite za centrum materna ovde mnogu se pofaleni

    poz
     
  17. kerin

    kerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    6
    во првите недели пиев фолна киселина а потоа нај искрено и од срце на сите трудници ви ги препорацувам мама-вит таблети,буквално ми го зацуваја здравјето имунитетот никогаш не ми бил толку зајакнат косата преубава сјајна и долга,ноктите цврсти,тенот совршен.Ги пиев и за време на доење и навистина осетив резултати
     
  18. Marijanka

    Marijanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
  19. RozeSk

    RozeSk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    26
    Маријанка, кај може да се купат (ги има во секоја аптека или...) и која цена се?
     
  20. Marijanka

    Marijanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
    Јас душо си ги купив од Аптека по цена од 840,00 денари и во натре има 60 капсули. Јас сеуште не сум бремена но наредниве месеци планирам бременост, така да си пијам по една во денот. Во упатството пишува да се пијат по две, но како за почеток првиот месец ќе ги пијам по една, па после ќе ја зголемам дозата на две капсули дневно, така ме советуваше фармацефтот. Но ти ако си бремена пиј ги по две после главните оброци. Ги содржат сите потребни витамини и минерали и потребната дневна доза на фолна киселина. Најдобри се според тоа што го прочитав во упатството и според консултацијата со фармацефтот на пазарот се најквалитетни. Сигруно ги има во сите аптеки. Побарај Pregnazon complete па ако ги купиш кажими по која цена си ги купила.

    Поздрав...
     
    На RozeSk му/ѝ се допаѓа ова.