1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Витамини и минерали во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 19 март 2010.

  1. rozalija

    rozalija Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    8
    i jas gi piev ovie kapsuli, do polnenjeto na 3 meseci od bremenosta piev samo folna kiselina,potoa doktorot mi gi preporaca ovie kapsulu no gi piev samo 1 mesec i potoa nisto,a od 22 nedela pocnav so zemnjeto na feroglobin i tolku,redovno pravam krvna slika i proveruvam urina taka da se e dobro i doktorot vika nema potreba od dopolnitelen vnes na vitamini samo feroglobinot e dovolen(zelezo)
     
  2. Marijanka

    Marijanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
    Јас се уште не сум бремена, но си ги пијам. Ги пијам по една капсула дневно, а ти по колку капсули пиеше? Планирам оваа доза од 60 капсули да ја распоредам во два месеци, па по истекот на два месеци да пијам по две капсули, а доколку во меѓувреме се случи бременост ќе почнам да ги пијам по две. Јас лично мислам дека овие капсули мора да ги пие секоја жена затоа што ги содржи сите потребни витамини и минерали, а за сето тоа подетално е објаснето во упатството.
     
  3. rozalija

    rozalija Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    8
    jas si piev po 2 kapsuli na den ;)
     
  4. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Моментално пијам Магнесол шумливи и МамаВит. Ми матат памет Pregnacare и Pregnazon Complete. МамаВит-от се 30 таблети и чинат 389 денари, се пие по една на ден. Како се цените на Pregnacare и Pregnazon Complete и колку траат пакувањата? Какви се вашите искуства со витаминиве?
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.998
    Пол:
    Женски
    Mamavit ми правеа проблем, ама ептен. Ми пречеа на желудникот и ептен ми го дуеја стомакот (кој и така ми беше надуен). Откако испив една доза, тетин ми (кој btw е гинеколог) ми рече дека тие не чинеле, не ми објасни зошто, само ми рече воопшто да не ги пијам. Е тогаш си пиев само фероглобин заради железото, ама има во него и плус витамини.
    Цените на Pregnacare и Pregnazon Complete не ги знам, ама мислам дека и едните и другите се добри, со тоа што ги прават различни фирми. Pregnacare се од Vitabiotics, со чии производи лично имам одлично искуство, а другите се на HealthAid, а мислам дека нивните производи се нешто поскапи кај нас, но можеби грешам (од нивбите производи купив капки Babyvit што чинеа 500 ден. ако е тоа некој репер).
     
  6. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Јас пиев Pregnacare през целата бременост, цената им е 400ден. Не можам да кажам, дека се ми помогнали...тоа се витамини, од кои не се гледа нивното дејство, мислам Слава Му на Господа, Мартин е супер, ама дали е од витамините, не можам да кажам. Битно со ништо не се ми навредили. За изборот најдобро е доктор да ви препорача, според крвната слика, од што имате недостиг...магнезиј, фолиева киселина, калциј, цинк...и така ќе ви препорача најдобрите за вас витамини.
     
  7. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.447
    Допаѓања:
    34.353
    Пол:
    Женски
    до 12 недела ги пиев
     

    Прикачени фајлови:

    • 0283400.jpg
      0283400.jpg
      Големина на фајлот:
      15,6 KB
      Прегледи:
      849
    На BeloMache му/ѝ се допаѓа ова.
  8. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    јас овие 500 денари ѓи зимам
     
  9. Marijanka

    Marijanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
  10. Marijanka

    Marijanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
    Во Pregnacare колку капсули има?
    Во Pregnazon complete има 60 капсули.
     
  11. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Во Pregnazon мислам дека има 60 капсули, ама колку што видов на кутијата се пијат по две на ден, што значи една кутија за 30 дена. Pregnacare мислам има 30 капсули, по една на ден се пие.

    Ако некој го интересира за Магнесолот (шумливите со Магнезиум), 20 шумливи се во пакувањето а цената е 266 денари во Зегин, јас лично пијам по едно на ден. Фероглобинот пак има сируп и таблети, цената и на двете е околу 470 денари во Зегин.
     
  12. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    да 30 има во Pregnacare и се пие по една на ден на сабалје по јадење
     
  13. JanevaB

    JanevaB Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Јас сум во 6-тата недела од бременоста и докторот ми даде да пијам само фолна, бедоксин и Ц витамин...Дали мислите дека и уште некој додатен витамин би требало да пијам...Ви благодарам...
     
  14. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Не пиј ништо дополнително. Ова е доволно. Гледај да внесуваш што повеќе витамини и минерали по природен пат.
     
    На JanevaB му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Marijanka

    Marijanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
    Pregnazon Complete - се грижи за Вас и Вашето бебе
    Автор: Редакција Рингераја | 1.7.2011

    Pregnazon® Complete е идеален додаток пред забременувањето, во текот на бременоста и доењето.
    Pregnazon® Complete е идеална формулација за обезбедување на сите неопходни витамини и минерали заедно со DHA и EPA богата Омега-3 за оптимален развој на мозокот и очите. Посебно формулиран и внимателно избалансиран да обезбеди препорачана дневна доза на фолна киселина и витамин Д, заедно со уште 19 други корисни хранливи материи кои нудат оптимална поддршка на исхраната за сите фази на бременоста и во почетокот на мајчинството.

    Pregnazon® Complete е идеален додаток пред забременувањето, во текот на бременоста и доењето.

    За кого се наменети капсулите Pregnazon® Complete?
    Pregnazon® Complete може да бидат од корист за:

    Жените кои се подготвуваат за бременост

    Жените кои се веќе бремени (во која било фаза на 40 неделниот период на бременост)

    Жените кои штотуку се породиле (леунки)

    Жените кои дојат (доилки)


    Што се капсулите Pregnazon® Complete?

    Планирањето на бременоста, самата бременост и доењето се најсложените периоди во поглед на исхраната на жената. Pregnazon® Complete е идеална формулација за обезбедување на сите неопходни витамини и минерали заедно со DHA и EPA богата Омега-3 за оптимален развој на мозокот и очите. Специјално формулиран и внимателно избалансиран да обезбеди препорачана дневна доза на фолна киселина и витамин Д, заедно со уште 19 други корисни хранливи состојки, кои нудат оптимална поддршка на исхраната за сите фази на бременоста и во почетокот на мајчинството. Pregnazon® Complete е идеален додаток пред забременувањето, во текот на бременоста и доењето.


    Телото на жената минува низ многу промени во текот на деветте месеци од бременоста, а развивањето на бебето со себе носи зголемени барања во поглед на исхраната. Изборот на добро избалансирана и разновидна исхрана, која вклучува свежо овошје и зеленчук, цели зрна и риба е препорачлив за здрава бременост, но ваквиот начин на исхрана не е секогаш лесно да се следи. Да се ??биде во форма и што е можно поздрав драстично ги зголемува шансите за непречена бременост и здраво бебе, и затоа е добро да се земаат додатоци на исхраната.


    Важноста на Омега 3 во текот на бременоста е веќе добро документирана. Тоа, всушност, игра клучна улога во развојот и растењето на вашето бебе, уште додека се наоѓа во матката. Омега 3 помага за изградба на мозокот, формирањето на мрежниците од очите и воопшто развој на нервниот систем на детето. Омега 3 исто така е неопходно за општото здравје и благосостојба во текот на бременоста. Фолната киселина или витаминот Б9 е од суштинско значење за секој процес во телото кој бара делба на клетките и затоа е клучно значење за формирањето на ДНК и РНК што гарантира дека клетките се делат нормално. Тоа е особено важно за развој на здрав фетус и помага за производство на клучните биолошки хемикалии во мозокот и нервниот систем. Соодветна доза на фолна киселина во периодот на зачнување и во текот на првите месеци од бременоста се верува дека во голема мера да го намали ризикот од дефекти при раѓање. Витаминот Б12 е друг витамин кој е од суштинско значење за клеточната репликација и е особено важен за производство на црвените крвни клетки. Витаминот Б6 е една хранлива состојка која е вклучена во веројатно повеќе телесни функции од кој и да било друг витамин. Најглавно, вклучен е во формирањето на црвените крвни зрнца, помага клетките да создадат протеини, производството на мозочни хемикалии и ослободување на складираната енергија во клетките. Бремените жени дополнително произведуваат крв за снабдување на фетусот, па заради тоа соодветен внес на железо е од клучно значење. Цинкот обезбедува здрав раст на клетките и правилен развој на бебето. Витамин Д, Калциум, Магнезиум и Бакар помагаат во формирањето на коските и забите. Витаминот Ц е од суштинско значење за раст и поправка на ткивата, додека Витаминот Е е важен за одржување на мембранскиот интегритет на сите клетки во телото. Конечно, другите Б витамини промовираат ослободување на енергија од храната и обезбедуваат здрав развој на нервниот систем.


    Кога треба да се земаат капсулите Pregnazon® Complete?


    Капсулите Pregnazon® Complete треба да се земаат како пре и постнатален витаминско-минерален додаток на исхраната. Идеално се земаат уште пред зачнувањето па се до крајот на доењето. Започнете со земање на капсулите Pregnazon® Complete уште пред зачнувањето (ако е можно), бидејќи се богати со Фолна киселина, Железо, Витамин Б12 и Цинк. Продолжете во текот на бременоста и доењето за да овозможите снабдување со дополнителни нутриенти потребни за мајката и бебето кое расте.

    Препорачана дневна доза

    Две капсули дневно со главниот оброк. Не ја пречекорувајте препорачаната дневна доза освен ако поинаку не ве советувало соодветно квалификувано лице. Pregnazon® Complete по можност треба да се земаат на полн стомак.
     
  16. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Скапо ги зимаш ;) Во секоја аптека е различно, но во Охрид се по ефтини. Во Бугарија бевме од 3-ти до 6-ти месец и си ги купував од таму. Таму се 300 ден. 8) Каква разлика во цените, а?
     
  17. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    епа разликата да си купиш две пакувања за тие пари ама што да правиме кога се мора
     
  18. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405
    До 12 недела фолна киселина.
    После тоа ги земав мамавит и ужасно ми сметаа на желудникот, докторката ми рече дека многу трудници се жалеле од нив.Ради железото пиев Фероглобин сируп кој е од органско поризводство и ги има сите витамни,стварно е добар.Исто докторката ми рече и Магнезиум да пијаммногу цврст ми бил стомакот , само и тие ми се тешки некако не ми ги поднесува организмот.Али гледам да ги примам сите витмини на природен начин со многу овошје и зеленчук.
     
  19. KENdra

    KENdra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Здраво идни мамички како сте? Јас сум 16 недела од бременоста и пијам Pregnazon Complete а сакам да почнам да пијам и калциум шумливи дополнително и земав едни на Kruger 800 мг плус има витамин ц и витамин д3 и викам дали се тие или има специјални шумливи за трудници, молам за одговор....!!!! Уживкајте во бременоста и чувајте се !
     
  20. taska

    taska Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    Zdravo koleginici trudnici :)))) Јас ги читав вашите постови и не видов никој декаа пиел од каливита мултивитамини за трудници , а јас ги пијам и сум задоволна од нив , не ми сметаат на желудникот бидејци имаат специјална обвивка 24 часовно растваранје , а јас пред бременост имав страшни проблеми со желудникот стално бев на ранитал а сега да чукнам у дрво пу пу ....инаку јас сум 19 недела и јас пијам само ц вит и овие мултивитамини , а ги има 90 во пакуванје и се околу 800 ден .позз сакав да поставам прасанје бидејци нема тема за запек во бременост исккуство бидејци земав се од народниве лекарства од модри сливи круши зитарки биоактов јогурт ...... нема спас смее ли дда се конзумира некои цоколадцинја карамели посто знам дека несмее чаеви