1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Витамини и минерали во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 19 март 2010.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.996
    Пол:
    Женски
    Пробај со ленено семе, измешај го со јогурт, житарки и слично, по можност да биде мелено. И да не е мелено, џвакај го. Би требало да помогне. Исто и кивито помага. Избегнувај лаксативи, не се препорачливи, бидејќи предизвикуваат уште поголем запек.
     
  2. srcka-22

    srcka-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    1
    сакам да ве прашам за совет значи јас сум 9 недела и докторот фолната киселина ми кажа да не ја пијам повеке туку да почнам со витамини јас ги земав центарвит-пренатал и ме интересира ззошто на многу места прочитав дека рибиното масло тс витамин а не се препорачува во бременсота а овие апчиња имаат една таблета со сите витамини вклучувајќи и фолна и 30 таблети омега 3 а омега 3 е рибино масло ве молам за совет дали некој ги пиел овие апчиња?
     
  3. mrazulka

    mrazulka Активен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    7
    bremena sum veke 20 nedela,do 3 mesec piev folna kiselina,polse po preporaka na ginekologot gi prekinav i pocnav so mamavit sekoj den i magnezium od 250 mg.....................

    [mod-kirilica:7i3wxokt][/mod-kirilica:7i3wxokt]
     
  4. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Труднички муабети

    епа после 20 недела може ке примаме калциум во поголеми количини, инаку таблетите што ги пијам јас се супер, и пожелно е сите да ги пијат, како за бебето така и за себе многу се добри и за одржување на имунитетот, нели во бременост не смееме да се разболиме оти не смееме да примаме никакви антибиотици. ако некој го интересира поконкретно ке ви препишам се што пишува дека содржат таблетиве. позз :*
     
  5. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Труднички муабети

    Јас пијам Прегназон кои исто така содржат препорачана дневна доза на 23 витамина.
    Е проблемот е што во последно време ги заборавам, па ми се случи едно 4 дена да не се напијам. Но, добро сметам дека внесум доволно витамини со исхраната, сега барем е лесно ,периодов има се за јадење.
     
  6. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    Труднички муабети

    јас до петокот пиев пренатал, ама веке не пијам, гинекологот ми рече немора веке да ги пијам, затоа што сега пак докторката по општа медицина ми даде да пијам колострум за имунитет, се надевам дека во нив има се што треба ;)
     
  7. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    Труднички муабети

    и јас оваа недела влегувам во 4 месец, па за таблетите ке видиме што ке каже докторката четврток ;)
    а инаку пијам многу јогурт, млеко не толку многу, ехех и внесувам други млечни производи :)
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.896
    Допаѓања:
    103.003
    Пол:
    Женски
    Труднички муабети

    За калциумот да ви кажам дека мора да се зема , а само внесување млечни производи е малку. Бебето зема од мајката голема количина на калциум во бременоста за коските , па препорачиво е да се земаат и некои таблетки. Јас уште од 6 недела кога и дознав дека сум трудна почнав да лижам калциум нели заедно со железо и фолна секој ден ги земав , еве поточно овие CARCIORAL D3

    [​IMG]

    се до крајот на бременоста ги земав и дури ми рече гинекологот и од кога ке се породам сите овие работи да ги земам уште 2 месеца. И така и правев и фала богу немав проблеми со забите. :)
     
  9. simonice

    simonice Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    99
    И јас сакав да прашам за овие центравит витамините,какво искуство имате,колку пари се и колку апчиња има во едно пакување?фала :*
     
  10. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Devojki smeam li da pijam sumlivi tableti magnezium vo prvite 3 meseci,oti uzasno me boli kicmata.Inaku zapocnav da pijam folna 3pati na den,i b complex?
     
  11. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Магнезиум не е за болки ,туку за да не дојде до предвремени контракции. За болки смее да се пие Далерон(Парацетамол) ,но зависи од што те боли ,може и само масажа да ти помогне.Без совет од гинеколог не земај ништо!!!
     
  12. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Фолна 3 пати на ден??? :o Грешка да не си, фолната еднаш дневно се пие, се консултира ли со гиенколог?
     
  13. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Фолна 3 пати на ден??? :o Грешка да не си, фолната еднаш дневно се пие, се консултира ли со гиенколог?[/quotе]

    А колку милиграми дневно треба да се внесе фолна? Јас пијам б-комплекс кој содрзи и фолна киселина,едно апце содржи 2оо не милиграми туку помалку таа мерна единица,не знам како се вика.
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.996
    Пол:
    Женски
    ^^Дневно треба да се внесува најмногу 5мг(милиграми) фолна киселина. Ако пиеш б-комплекс со фолна к-на, а самата велиш дека содржи 200 микрограми фолна, слободно продолжи да пиеш трипати во денот. Инаку, Фолан, Тифол и слични препарати со чисто фолна киселина содржат многу повеќе, до 5мг и се пијат обично еднаш дневно.
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  15. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Благодарам за одговорот...малце ме збунија претходните мислења,мислев да не се предозирам :o прочитав дека трудниците во раната бременост треба да внесувааат од 400 до 800 микрограми фолна киселина дневно,така да ќе продолжам да си пијам како што сио пиев. :)
     
  16. Nice.girl

    Nice.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Бремена сум 13 недела и до 12 недела пиев само фолна киселина, еднаш дневно, а од оваа недела гинекологот ништо не ми препиша само ме советуваше природно преку храна да внесувам витамини.Е сега мене ме интересира дали да си купам мамавит на своја рака затоа што знам дека ги содржат потребните витамини или да се придржувам до советот на докторот?
     
  17. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Немаш зијан ако купиш, освен во парите, а ќар нормално можеш да имаш. Да почитувам тоа преку храна, меѓутоа сеуште е многу рано и крвта сега нагло може да ослабне.
    Мој совет е или мамавит или прегназон.
    Јас пиев Прегназон, но го прекинав пред недела време. Од сега почнав со храна да си внесувам, има доволно а и сметам дека нема потреба повеќе од витамини како додаток.
     
  18. Nice.girl

    Nice.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Meu, благодарам за одговорот, не го прочитав твоето мислење па го поставив истото прашање во темата труднички муабети.И јас исто мислам дека нема да имам никаков проблем ако купам мамвит сепак се витамини нели, а од друга страна пак нормално ќе си внесувам витамини преку храна..Поздрав.
     
  19. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Витамините ви се потребни да не речам неопходни до крај на бременоста ,а во последното тромесечие најмногу зошто тогаш бебето најинтензивно расте и влече од вас. Покрај тоа ве чека и породување ,а и 40 дневно (условно речено) крварење. Витамини треба да пиете и по породувањето ,само што тогаш можат да бидат обични ,затоа што и цицањето исцрпува.
     
    На Unique.chick му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.996
    Пол:
    Женски
    Немој Мамавит, купи некои други. Јас купив од нив, цела кутија испив и само ме дуеја. После и гинекологот ми рече дека не биле добри, имало и подобри од нив. Ама не ми кажа кои. Јас цела бременост си пиев Фероглобин капсули, а фолна само на почетокот. Фероглобин капсулите содржат железо, Б12, фолна, цинк, бакар, јод и селен.
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.