1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Витамини и минерали во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 19 март 2010.

  1. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    и јас да го кажам моето искуство, јас пијам колострум тие ги содржеле ми рекоа сите витамини а и биле на природна база, така да ке ги пијам цела бременост, а и пијам исто б-комплекс ... а исто една другарка која веке е во 9 месец цело време пиела гроздов мед, ми рече многу бил добар, па се мислам и јас да пробам :?:
     
  2. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Девојки денес бев на гинеколог и ми препиша тифол по едно апце дневно и утрогестан да ставам насабајле и навечер.Да не го потсетев ќе заборавеше и нив да ми ги преписе. :o Смејам ли да земам на своја рака некој дополнителен витамин,магнезиум ,бедоксин и слично?
     
  3. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Annath, дај те молам некој совет како да ги пијам овие Фероглобин? Многу повраќам од нив. Дури и крв повраќам. Изгледа парче ми го прават желудникот, а треба да ги пијам пошто железото ми е на граница. И со јадење пробав и секако,ама неможам и точка. Поздрав
     
  4. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Претпоставувам дека си на почеток од бременоста, со оглед на тоа доволно ти е само фолна. А доколку имаш мачнини, фадење слободно можеш да земеш и б-комплекс за трудници, тие се обложени .
    Магнезиум исто можеш, но и немораш зошто обично го препишуваат во второто тромесечие, ако сакаш можеш и витамин Ц.
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.826
    Пол:
    Женски
    Silk, ниеден препарат со железо не се пие на гладно, освен Тотхема. Јас Фероглобинот ги пиев и ги пијам по една капсула дневно, секогаш после ручек (да нема млеко, млечни производи, кафе и слично). Освен што повраќав од нив во бременоста, немам проблеми, а многу брзо ми се поправа крвната слика. Ако не ти одговара Фероглобин, земи Хемовит (исти се по состав), или некој друг препарат. Јас скоро се имам пробано, и Тотхемата донекаде, а најмногу Фероглобинот ми помогнале. Друго ништо.
     
    На silk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Sun.shine

    Sun.shine Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    116
    Мене Фероглобинот многу ми пречи на желудникот, иако го пиев после ручек. Тотхемата ја пиев со месеци на гладно од сабајле со малку сок од портокал и немав никакви проблеми со желудникот. Кај секого е различно, најдобро е да се пробаат неколку препарати па кој организмот ќе го прими најдобро со тој да се продолжи.
     
  7. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    Јас уште немам купено фолна,сакав нели да си пијам пред да останам бремена.Е сега незнам дали да комбинирам со нешто железо,витамини или само фолна да пијам.И се јавив на гинекологот уште тогаш,она ми рече да си купам било кои од следниве-Фероглобин,Ферсан Форте,Фоливит Феро.
    Е сега Фероглобинот не би го поднесувала,сите се жалат дека смета на желудникот.
    Направив и крвна слика.
    Што би ми препорачале да земам дали само фолна или комбинација,вие пиевте ли нешто пред да останете бремени? гинекологот рече дека нема да смета и комбинација и дека не се некои високи дози,да земам само по една на ден :?:
     
  8. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас пред да останам бремена пиев само фолна киселина 0,4 мг по едно на ден, и тоа речиси 3-4 месеци, и еден краток период пиев омега +, ми беше паднат имунитетот и на 4 месец се фати бебушката ;)
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Sun.shine

    Sun.shine Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    116
    Јас би рекла секако фолна во таблети а остатокот да се внесува преку здрава и богата храна. Барем два пати неделно риба, суво и свежо овошје, многу салати и јаткасти плодови и најважно да уживаш во храната. Јади си и чоколади ако ти прават мерак, не се лишувај од ништо. Мојот гинеколог ми објасни дека вештачките витамини не се препорачуваат на почеток на бременост затоа што можат да го појачаат имунитетот толку многу што телото може плодот да го регистрира како страно тело и да го исфрли (не дај Боже). Мислам дека тоа не важи за препаратите со железо.

     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ana.lusija

    ana.lusija Активен член

    Се зачлени на:
    8 август 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Здрво феминки!
    Сакам да ве замолам за совет! Моментално пијам само пренатал капсули (центрум) а се обидувам са забременам. Денес ми е 30 ден од циклусот секогаш добивам на 28 ден. Така да мислам дека конечно и кај нас ке има :party: Е сега дали мислите дека овие капсули пренатал треба да продолжам да ги пијам или да си земам само фолна? бидејки читам оти многу витемини на се замаат особено во почеток на бременост. А за тест сакам да почекам барем уште 2 дена за да бидам сигурна. ве молам за одговор!!!!!
     
  11. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Витамините по мене не се штетни ако се пијат во препорачаните количини. И јас пред да забременам пиев еден куп, пиев цинк, вит.Е, вит.Ц, Б-комплекс, бета каротен... и кога дознав дека сум бремена појдов на гинеколог, и докторката ми даде фолна, Ц-витамин, и Б6. А некои девојки гледам дека од почеток пијат мултивитамини. Не се штетни,не се плаши, почекај па ќе видиш. По мене мислам дека е убаво да си земеш и фолна (но само доколку ја нема во овие витамини што ги пиеш - препорачливо е да се пие 400 или 500 микро грами).
    Колку жени пиеле и дијазепами и секаки лекови пред да дознаат дека се бремени, ти барем витамини пиеш.
    Најважното - ТИ ПОСАКУВАМ СРЕЌА, да си ги видиш двете цртички за некој ден, и да не известиш да славиме заедно.
    Поздрав
     
  12. ana.lusija

    ana.lusija Активен член

    Се зачлени на:
    8 август 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Фала ти многу SILK, И јас се надевам на тие две цртички ама сепак да почекам за да не биде разочарувањето поголемо. Иначе во овие капсули има калциум,вит. ц, вит. е, витамини б6,б1,б2,б12, витамин д, ниацин, цинк, железо, пантотенска киселина, бакар, фолна киселина, селен, биотин, и плус омега 3 капсули. Затоа незнам некако ми изгледаат многу :worried: а иначе пијам 2 капсули на ден од кои 1та е со минерали и витамини а другата со омага 3, така пиши во упатството!
     
  13. laddy

    laddy Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    8
    здраво девојки, еве и јас почнувам да пијам витамини.Денес земав прегназон комплит и да се консултирам како се пијат- пишува 2 таблети на ден по главниот оброк. Тоа значи заедно двете или да ги распоредам 2 пати на ден по една?
     
  14. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас пиев пренатал значи и тие се витамини и ги пиев едно на сабајле а едно навечер :)
     
  15. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    иако за прегназон комлит пишува дека треба да се пијат по две, мене гинекологот ми кажа дека нема потреба да се пијат по две дневно, поради периодот во кој сме сега, има многу овошје и зеленчук, па да го искористиме максимално ;)
     
  16. zazarsko

    zazarsko Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2012
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    122
    кога бев бремена не земав ама баш никакви витамини,зашто гинекологот кај што одев рече дека нема потреба од ништо вештачко само многу овошје и зеленчук, родив здраво машко дете 3,7 кг и 52см долго ,затоа мој совет не претерувајте со витамините!
     
  17. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    мене ми дадоа прегмазон ама некако од нив мислам повеќе ми се лошеше отидов да се пожалам на матичен и вели не е од нив таква ти е бременоста ако има потреба ќе ти ставаме инфузија, а јас штооо па јас не можам ни да погледнам игла,а и од инфузија не се живее јас не можев ништо да јадам и водата ја повраќав така да сега моментално не пијам ништо од витаминиве и ми е малку подобро можеби и затоа што сум на крајот од првото тромесечие се надевам пнатаму нема да имам вакви тешкотии како во првите 3 месеци :$
     
  18. belcvet

    belcvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    26
    здраво на сите! ние со сопругот веќе неколку месеци работиме на темата бебе, а јас на нет читам дека требало уште пред да се остане бремена да се пијат некои витамини и фолна киселина. Е сега сакам да прашам нешто па кој знае нека ми одговори :) јас пред околу две недели си купив од аптека мултивитами на Kruger, кои содржат витамин Е, витамин Ц, провитамин А, селен и фолна киселина.
    Дали некој има искуство да ми каже дали се добри и дали да ги пијам или не????? фала :* :* :hai:
     
  19. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Jас сум 8 недела и пијам само прегназон по едно на ден...пред тоа пиев магнезиум директ,фолна и б6.сега само прегназон сметам дека е доволно се има во нив.така ми каза и гинекологот.само имам некои грчеви па се мислам дали да земам шумлици таблети магнезиум и шумливи калциум ради забите?
     
  20. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Белцвет, супер ти се витамините, и јас месецот пред да забременам (после 2,5 години обидување), се бомбардирав со витамини :lol: . Ги пиев овие што си ги напишала и плус Б-комплекс. А за маж ти ОБАВЕЗНО да земеш цинк, ептен поволно влијае на спермограмот, нека му ги забрза малце сперматозоидите ;) . После здравје, кога ќе си забремениш ќе си го прашаш гинекологот што и како да пиеш.

    Форко, јас најтопло ти препорачувам да си пиеш Магнезиум скоро до крај на бременоста, сега да се спасиш од грчеви и болки, а после од малце поинтензивните контракции. Јас сум 26 недела и сеуште ги пијам и тоа по 3 на ден од 250 мг. Да не беше магнезиумот и Утрогестанот во 9 недела јас можеби ќе имав спонтан...Затоа те советувам да си пиеш, ништо не штетат само корист може да си имаш од нив.

    Поздравче
     
    На Forko и belcvet им се допаѓа ова.