1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Витамини и минерали во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 19 март 2010.

  1. ajaja95

    ajaja95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2016
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Јас од кардиолошки причини цел живот ќе ги пијам :) затоа прашав што да правам со витамините. Док ми вика барај без фолна ама такви нема
     
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Секоја трудница не е иста и затоа треба да си го слуша својот доктор. Внимателно малку со давање совети, пренесете свое искуство, но тоа останува дека е ваше искуство, не значи дека сите доктори практикуваат исто за сите трудници.

    Исто така и трудниците нека се консултираат со својот доктор пред било што да преземат на своја рака. Убаво е да се разменат искуства, затоа сме тука, но докторот нека го има последниот збор. :)
     
    На pianogirl, Annath, Novella и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Jas zasto prasuvam sekogas poveke Dr od taa pricina a normalno oti sekoja poprvo bi veruvala na svojot Dr nego na nas
     
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Ти можеш и пет доктори да прашаш, но твојата ситуација да не биде иста со некоја друга. И затоа тебе ти рекол докторот така, а на друга ќе и рече поинаку, зашто за другата е подобро така. Секоја бременост е различна затоа и докторите даваат совети според состојбата на своите пациентки. И ако нас ни кажале нешто тројца доктори не можеме да тврдиме дека тоа ќе е добро за сите други трудници. Се надевам се разбравме. :)
     
  5. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.965
    Допаѓања:
    59.586
    Пол:
    Женски
    И мене ми кажа мојата до 12 недела но јас читајки тука од кукла и од други девојчиња што ја пијат до крај и јас ќе ја пијам.
    Ќе ја комбинирам со фемибион,штета неможе да ми направи ако ја пијам цела бременост само ќе си бидам мирна со совеста.
    @kukla21 Ти фемибион пиеше?
     
    Последна измена: 1 јули 2018
    На kukla21 и Meckicja им се допаѓа ова.
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Фолната ја врши својата работа до 12та недела, потоа е доволно да се внесува преку витамините. Зборувам за обична фолна.

    Инаку според последните истражувања, иако не се целосни и се потребни дополнителни истражувања на темата, зголемено ниво на фолна кај мајките после пораѓај е поврзано со зголемен ризик од аутизам кај детето. Значи пак зависи од организам до организам и најубаво е да се слуша докторот кој ве познава. Тие ве следат и знаат што е добро за вас, а и се што е претерано не чини.
    Слушајте доктор за мирна глава. :)
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.777
    Пол:
    Женски
    Во однос на фолната, особено е важна во рана бременост и пожелно е жена која е во план да забремени да ја консумира уште пред да забремени. А препораката до 12та недела е таква зошто после 12та недела се префрламе нели на труднички мултивитамини од типот на мамавит кои во состав ја имаат Б9 100% дневна доза.
    Прашањето колку да пиете фолна киселина за време на бременоста, одлучува гинекологот. Сега е утврдена дневна стапка за бремени, а тоа е 0.4 mg. Но, постојат случаи - и има многу од нив - кога дозата може да стане многу поголема. На пример, тоа се однесува на пациентки кои имаат развиено некои дефекти во нивниот развој. Исто така, оние кои веќе земаат други лекови, се препорачува да се зголеми дозата на 4-5 mg (со дневно внесување). Следно, лекот се назначува врз основа на резултатите од проучувањето како се формира бебето.
    Но, во исто време и научниците откриле, во случај на предозирање, Б9 не може да му наштети на ембрионот во неговиот развој .
     
  8. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.965
    Допаѓања:
    59.586
    Пол:
    Женски
    За метилирана фолна се работи,со претходна фатална последица од недостаток на истата.
     
    На eli25 и RainBow им се допаѓа ова.
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    А зошто не му веруваш на докторот? Нели ти ја знае историјата и би го зел тоа в предвид при дозирањето?
     
  10. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.965
    Допаѓања:
    59.586
    Пол:
    Женски
    Секако ќе се конслутирам и со друг специјалист но на нејзе не и верувам бидејки не препорачува ни витамини после 12 недела не само на мене ни на ниедна нејзнина пациентка, некако во тој аспект немие сигурна.
     
  11. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно консултирај се со специјалист за дозата штом е таква ситуацијата.
    Не знаев дека има и вакви што не даваат витамини. Обично одма вадат тефтерчето со тие со кои соработуваат. :lol:
    Со лесно. :)
     
    На Meckicja и monik55 им се допаѓа ова.
  12. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    Метилирана фолна до крај се пие. За жал ретко од нашиве гинеколози се замараат со мутации и сл. Мојава матична немаше поима, а и од ремедика сакаа потврда од трансфузиолог. Јас само трансфузиологот го слушав .
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Мене Др. Јани ми кажа до крај да ја пијам металираната фолна, иако во однос на останатите витамини се прашував како ќе ги внесувам истите...дали поединечно, или пак да земам од фемибионот. До сега внесувам сѐ поединечно. Матичниот еднаш ми напомна дека и во дозирањето со фолната требалп да се внимава, па затоа уште сум во дилема како да внесувам други витамини што во нив содржат и фолна киселина. Особено што и фемибионот содржи и обична фолна што на нас со мутации дури и штета ни прави. Од друга страна пак на матичниот му барам да ми препорача дополнителни витамини, тој ми вика доста ти се засега. Човек да не знае што да прави...Сепак се размислувам кога ќе ми се потрошат метил фолатот, да продолжам со по две таблети од фемибионот. Може и таква комбинација. Јас всушност така и ја стартував бременоста..
     
  14. lavica82

    lavica82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    659
    Пол:
    Женски
    vo vrska so folnata vo prvoto tromesecie, koja folna ja zemavte,taa od 5mg ili od 0.4
     
  15. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    0,4
     
  16. lavica82

    lavica82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    659
    Пол:
    Женски
    jas od 5 pa piev toa da ne problem ili moze i tolku
     
  17. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Не би требало да има проблем.
    Препорачана доза е таа 0,4.
    Повеќе се пие доколку одреди гинеколог при некои проблеми.
     
  18. anita123

    anita123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2013
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    а само фолна е најубаво да се земе или премама или фембион некој ?
     
  19. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Сега гледам. Пиеф неофолик мета плус фемибион.
     
  20. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.965
    Допаѓања:
    59.586
    Пол:
    Женски
    По две фемибион ако пиеш ќе ти дојде огин скапо 2000 ден само за фемибион месечно.
    Пубаво најди некој од бугарија да ти донесе поефикасно и поисплатливо.
     
    На PeachGirl му/ѝ се допаѓа ова.