1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Витамини и минерали во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 19 март 2010.

  1. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    @PeachGirl јас сакав да пијам по два фемибиона , меѓутоа трансфузиологот не беше за, ми рече поубаво да си пијам изолирано само метилирана.... она додуша ми даде и комбинација од метилирана, б6,б12, вит ц и сметаше дека немам потреба од екстра витамини
     
    На PeachGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Што е разлика помеѓу премама и фемибион (или како се вика)?
    За што се користи магнезиумот во бременоста и од кога се пие? :)
     
  3. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Од сам старт- крај на прво тромесечие = Фемибион 1, Магнезиум на Natural Wealth по две на ден, Утрогестан 200мг по две на ден.
    Почеток второ- до 30та недела = Фемибион 2ка, Магнезиум на Natural Wealth по две на ден, Утрогестан 200мг по 1 на ден и аспирин 100мг.
    Од 30та недела до 35та = Фемибион само едното апче без омегата, Омега појака ЕПА 3 на BiosLine, Утрогестан 100мг, Osteocare х 2 неделно.
    Од 35 та до денес = Фемибион само едното апче без омегата, Омега појака ЕПА 3 на BiosLine, Osteocare х 2 неделно, Феролек, го тргна Утрогестанот ми го замени со вагиналети против Леукореа (Гиноснешто, појма немам, среќна сум што Утрогестанот е ТРГНААААТ ЈЕЕЕЕ)
     
    На Meckicja и lavica82 им се допаѓа ова.
  4. lavica82

    lavica82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    659
    Пол:
    Женски
    Piel li i nekoj drug folna od 5mg vo prvo tromesecie ili jas sum edinstvena.sega bas se zamisliv, dali bilo vo red toa,deka pogore nekoj napisa mozelo da se javi autizam od pogolema kolicina na folna
     
  5. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    И да додадам, ниту еден витамин, лек, хормонален продукт не е на позитивна листа на лекови со рецепт! Кога ќе слушнам дека некој бамбори дека за ризичноста на бременоста се криви самите мајки ми иде да го отерам у три лепе. Мене за да ги земам редовно сите овие витамини минерали и шо ти ја знам ми требаа минимум 2000 мкд месечно 9 месеци тоа се горе-долу 18000 мкд. 50% и повеќе од трудниците немаат толкави месечни примања. Во оваа сума не се влезени овошје, зеленчук и месо , јајца, млеко, храна која исто е потребна за развој на здрав плод. Ама нека иде некој да објасни...
     
    На Spidy и PeachGirl им се допаѓа ова.
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Составот веројатно и секако, тоа што Фемибион содржи метилирана фолна киселина, за разлика од ПреМама. Не го знам точниот состав ни на двете, ама ако мора да се пијат пренатални витамини и ако има потреба од метилфолат, тогаш Фемибион е подобар избор. А ако нема потреба од метилирана фолна киселина, тогаш може и ПреМама да пиеш, ама работава е дали може да ги поднесеш, дали едните, дали другите. Мене и во двете бремености ми се лошеше од ваквите препарати па не ги пиев.
     
    На Delgadina му/ѝ се допаѓа ова.
  7. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам Анатх на одговорот.. А што се симптомите доколку неможе организмот да јане метаболизира фолната киселина па потребмо е, да се земе метилирана?
    Јас премама пијам,утрогестанот го прекинав немаше потреба..
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Има лица со генетски мутации поради кои организмот не може да ја искористи обичната фолна киселина, па мора да биде метилирана. Многу подобро ќе ти објаснат членките кои од таа причина пијат или пиеле метилирана фолна киселина. @kukla21 @monik55 @eli25 ... други во моментов не ми текнува.
     
    На Delgadina и LoveHope им се допаѓа ова.
  9. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Nemoze pravilno da se metilira folnata kiselina kaj nas so mthfr mutiran gen organizamot nemoze da ja obrabotuva taa obicnata folnata kis

    Inace jas sega od vitamini pijam samo vit c vit e vit d femibion dva I magnezium mozda trebase da gi poslusam drugite clenki za neofolik meta I da prodolzam dokraj ama I Dr mi rekoa nema potreba a I mi se smaci veke od apcinja I od vitamini
     
    Последна измена од модератор: 2 јули 2018
    На LoveHope му/ѝ се допаѓа ова.
  10. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.965
    Допаѓања:
    59.586
    Пол:
    Женски
    @LoveHope
    Сиптоми нема туку со транфузиолошки испитувања со претходна историја се детекрира дали има некоја мутација ако доколку има се препишува соодветна терапија и метилирана фолна.

    Ти се смачи од апчиња и витамини?
    13 години се бориш за дете и сега кога го имаш ти се смачи од апчиња и витамини кои ќе му помогнат во неговиот развој?
    Озбилна си за ова?
     
    Последна измена од модератор: 2 јули 2018
    На LoveHope и Meckicja им се допаѓа ова.
  11. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Oti plus pijam jas I heferol I eutiroks metformin I kardiopirin pijam I utrogestan stavam I fraksiparin bockam I progesteron depo
     
  12. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.965
    Допаѓања:
    59.586
    Пол:
    Женски
    Не ме зезај бре девојче како може да ти се смачи абе има жени од кревет не мрдаат со инфузии и триста ствари.
    За терапијава тебе ти се смачило.
    Што е мачење кажи жити се.
    Си имаш шема си пиеш и тоа е тоа.
    Мачење бе ова ми звучи многу одвратно ама ептен.
    На попот гаќите ќе ги носам само да прима детето се што треба.
     
    На baby 5 и Meckicja им се допаѓа ова.
  13. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    E vo pravo si taka si e
     
  14. Корнелија

    Корнелија Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    1.121
    Пол:
    Женски
    А вие жени околу 18 недела, шо витамини пиете?
     
  15. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Стандарт пренатални витамини. Јас конкретно премама. Гледам горе долу содржат доста витамини и минерали. Ама сепак гледам и преку храна колку можам да внесувам повеќе. Верувам дека на тој начин подобро се искористуваат. Мразам синтетички витамини и никогаш не би пиела, ама сега дип мора.
     
    На Корнелија му/ѝ се допаѓа ова.
  16. lavica82

    lavica82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    659
    Пол:
    Женски
    i jas gi zemam premama plus i vit c od 500 i mg
     
  17. Корнелија

    Корнелија Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    1.121
    Пол:
    Женски
    А има некоја жена шо не ги пие тие пренатални витамини? :) Или сама сум?:mm:
     
  18. lavica82

    lavica82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    659
    Пол:
    Женски
    sigurno ima,sestra mi koga bese bremena nisto ne piese i taa.a ti zasto nekes da zemas
     
  19. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    А фолна киселина пиеше ли до 12 недела? И сестра ми знам не пиеше ниш, не и препишуваа на доктор. Само некои глупави апчиња со флуор пиеше за заби за коски појма немам за што беа. Ама ова беше пред 14 години. Сега мн работи се сменети. Мене од прва контрола ми препорачаа премама или фемибион да почнам. Знам дека со овое витамини и голем бизнис се прави, ама вака помирна ми е совеста. Знам дека се што ми боло кажано сум сторила.
     
    На Корнелија и lavica82 им се допаѓа ова.
  20. Корнелија

    Корнелија Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    1.121
    Пол:
    Женски
    Моментално пијам магнезиум и Ц ( ги пиев и пред да останам бремена) и фолна. Не сакам да ги пијам од проста причина шо не верувам во фармацијата. Нашите мајки не пиеле ни фолна, па живи здрави сме :D
     
    На Milaаа991 и lavica82 им се допаѓа ова.