1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Витамини и минерали во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 19 март 2010.

  1. belcvet

    belcvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    26
    Ти благодарам силк на советот обавезно ќе купам цинк за мм, веќе му најавив дека ќе треба да пие :) сите со сите сили ќе се трудиме :lol: :whew: па се надевам во најскоро време :P :D поздравче :*
     
  2. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    Јас би препорачала да пиете чиста фолна киселина, и плус оние витамини кои можат да се најдат и во природна форма.
    За Вашите мажиња, добро е да пијат витамин Е и тоа од 400 мг. Со тоа се подмладува организмот и се подобрува спермограмот.
     
    На *mia* му/ѝ се допаѓа ова.
  3. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Мене одкога ми потврди докторот бременост, ми препиша Магнезиум Директ и Мама вит... Предходно си пиев Фолна но ми рече дека во МамаВитот имало доволно и да ја прекинам...
    Секој ден пијам цеден лимон и јадам овошје и зеленчук... Последниве денови сум болничка, многу кашлам |( па пијам и Малтекс и Комбуха...
     
    На Butterfly1212 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    мислиш на магнезиум директ или на магнезиум шумливи? фала ти :*
     
  5. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    пред да останам бремена и јас 2 месеци се припремав...пиев фолна, витамин е и витамив ц.првиот месец добив зашто бев опседната со плодни денови и откако мм ме искара дека тоа не е така наредниот месец останав трудна :) Tи посакувам многуууу успех и што поскоро да ни се пофалиш со бебушко :*
     
  6. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас пијам магнезиум на хелти америка од 150 мл по 2 на ден , таблети се , заради тоа што матичната ми рече нив полесно ке ми ги поднесел желудникот одколку шумливите ;)
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  7. belcvet

    belcvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    26
    многу ти благодарам на подршката ќе пиеме витамини и ќе чекааме :inlove: :inlove: :inlove:
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас пред да останам бремена пиев само фолна киселина 3-4 месеци ;)
     
  9. belcvet

    belcvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    26
    може ли да ми каже некој во каков вид, односно кои таблети да ги купам за мм кои содржат ЦИНК? некој од свое искуство а што се добри :)
     
  10. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Белцвет, маж ми ги пиеше на WALMARK таблетите со цинк, од 15 мг се, има 30 таблети и мислам дека беа околу 200 денари. И одлични се покажаа :lol:

    Јас пиев на почетокот Магнесол шумечи од 150 мг, но слаби ми беа а и ми се лошеше од нив, дури и пролив имав. Сега барам било какви Магнезиум од 250 мг, таблети или капсули, супер ми се.
     
  11. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Mesinja me interesira vaseto iskustvo so magneziumnt,kako go podnesuva vasiot organizam(mozno li e od nego da mi se gadi celo vreme)?! Kolku mg dnevno vnesuvate.Jas pijam tableti 2pati po 1
     
  12. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас воопшто не осекам ништо, мислам дека полесно ми е во стомакот од како ке го испијам, дури и најлесно ми лизга од сите други апчиња што ги пијам :lol:
    а пијам два пати по едно :)
     
  13. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски

    Каталина, јас пијам 3х1 од 250 мг, и морам да кажам дека на почетокот имав доста проблеми, во смисол на гадење и проливи. Сега ми се привикна организмот и како што кажа Љубица дури ми е полесно на стомакот откако ќе го испијам. Но морам да нагласам дека сфатив што ми била грешката. Порано го пиев кога ќе ми текнеше, најчесто на гладно, а после почнав одма после јадење, и сега супер ми е. Ај пробај и ти после јадење, може поарно ќе ти биде.
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  14. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Jas ne go pijam na gladno,ama ne go ni pijam odma po jadenje.Mozebi organizmot se' uste mi se nema prilagodeno na nego(go pijam negde 2 nedeli).Ke probam odma po jadenje,blagodaram za sovetite :*
     
    На silk му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас го пијам еднаш насабајле откако ке поручам и навечер, ама некаде прочитав дека имало различни видови магнезиум , или пак се однесуваше на шумливи таблети и обични не ме држи за збор, и некои полесно ги поднесувал организмот а некои потешко...
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Мене досега матичниот не ми кажал дека треба да пијам магнезиум.
    Пијам само мултивитамини што се за во бременост, нив ги пијам од трети месец, претходно пиев само фолна.
    Гледам скоро сите пиете магнезиум, дали треба да се пие задолжително или по потреба се препорачува?
     
  17. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    и јас не пиев до пред две недели, ама осетив некои грчеви ви стомакот, т.е осекав како да ми се грчи цел стомам :( и кога отидов кја докторката и кажав и таа ми даде магнезиум, нели тие ги давале заради грчевите, а незнам дали е задолжително :?:
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.658
    Пол:
    Женски
    И јас почнав да пијам магнезиум само што влегов во трето тромесечие, бидејќи почнав да чувствувам чудни болки и грчеви во стомакот. По потреба го пиев, заедно со Б6. Инаку, пиев шумливи таблети Магнезол, тие ми ги препорачаа. Инаку, магнезиумот е добар не само за грчевите, туку и за перисталтиката на цревата, за појава на грчеви во нозете и слично. Многу помага, само треба да се најде вистинскиот препарат, бидејќи тука читам дека на сите различен производ им одговара.
     
  19. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    И мене исто така ми ги препишаа за грчевите и болките што ги имав во стомакот.Инаку мислам дека е препорачливо да се внесува магнезиум,дали чист во облик на капсули или шумливи ,дали во некој мултивитамински препарат.
     
  20. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    Силк, сакаш да кажеш дека пиеш 750 мг магнезиум дневно?
    Да не е многу тоа?
    Јас пијам од шумливите Магнесол, и тоа едно на ден, понекогаш кога сум уморна знам да се напијам и две, едно наутро едно навачер. Исто пијам и Прегназон, и во нив има Магнезиум, но некако во чиста форма ми се посигурни, а и за 10 минути ме опуштаат.