1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Витамини и минерали во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 19 март 2010.

  1. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.884
    Допаѓања:
    34.236
    Пол:
    Женски
    И јас сум со фемибион 1... засега и добро ги поднесувам а од другиве немам користено...
     
  2. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    дали има некој што пиел фембион или премама или некој др витамин сличен на тие, пред да затрудни? помагаат ли за забрзување на процесот нормално доколку се е во ред?
     
  3. Nane26

    Nane26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2018
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    596
    Пол:
    Женски
    Јас почнав со фемибион 1, година ипол пред да останам бремена. Нема никаква штета,особено од фолната,која треба да се пие уште кога ќе се почне со обиди за бременост. Со лесно нека ти е.
     
  4. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    пијам фолна веќе 5 месеца... фала ти
     
    На Nane26 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. shining_star

    shining_star Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.258
    Пол:
    Женски
    Јас сум родена со расцеп на усната и непцето, за среќа лузната не е голема и не се приметува многу. Читам на интернет дека може да е наследно, но во моја фамилија до сега никој немал, но јас ете имам. Од ноември некаде се обидуваме да имаме бебе, а ве читам дека скоро сите вие уште кога ќе почнете со обиди за бременост пиете фолна киселина и додатни витамини. Во моментов имам менструација, па сакам да ве прашам дали вие на своја рака почнавте да земате фолна киселина и која ја препорачувате? Дали во Б-комплексот со фолна киселина има доволно фолна киселина која се препорачува за периодот кога се обидувате да зачнете? Планирам од утре да започнам да пијам Б-комплекс со фолна киселина, па кога ќе ми заврши циклусот ќе одам на преглед кај матичниот гинеколог. Ме фаќа некоја параноја, но ете бидејќи имам добиено, се надевам дека не е касно да почнам од сега со фолната киселина.
     
  6. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Не е касно , а убаво е да се пие птед бременост. Можеш да си купиш од било кој производител и да пиеш по едно на ден. А можеш да си купиш и витамини за трудници, и тие се препорачуваат од планирање на бременоста, ама се поскапи. Ако не зижаш такви мислам дека подобро е да пиеш обичен Б комплекс плус посебно фолна.
     
    На shining_star му/ѝ се допаѓа ова.
  7. PoisonGirl

    PoisonGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.424
    Пол:
    Женски
    Здраво, докторката ми запиша да земам Претанас, меѓутоа во аптека ми рекоа дека ги повлекле поради рокот. Како замена ми ги препорачаа Прегна мама. Дали некој ги има користено, кои разлики ги има помеѓу двете?
     
  8. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Мајки кои користат витамини прегназон... Знам дека содржат фолна киселина и железо може ли некој да ми пише што друго има во составот? Прво многу се скапи (700-750ден) второ некогаш кога пијам ми е лошо од нив. Ми се гади. А некогаш не. Би сакала да најдам по состав некоја замена за нив.
     
  9. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Jas sum 17ta nedela... imav uzasni meseci so mnogu povrakanja sreka ni prekinaa. Piev togas samo apcinja protiv povrakanje i folna na tifol. Koga gi prekinav za povrakanje nemozwv misto da pijam od se povrakav i maticnata mi rece da prekinam i tifol i b6 zas i niv hi povrakav. Eve veke 2 nedeli sum super fala bogu i nisto plus ne pijam, samo si pravam domasni sokovi od ovosje vo sokovnik i smuti cat pat. E sega dali ke mi dadat plus nekoi apcinja nez... sakam da ne zas ne podnesuvam nisto, vo mojot Ivot do sega ne aum piela ni analgin samiot sostav i mirisot na bilo.koja tableta mi smeta... se nadevam ne e strasno sto ne pijam nisto plus

    Jas kasno ti vrakam zas sega razlistiv niz forumot... vital pregna nemoj ni pod razno posledni da se da ne gi pies.. jas od niv zeludnikot ai ho upropastiv povrakav celi 3ipol meseci bez prestan. Koga kazav so mi dadoa za pienje mi rekoa nikako jaki se premnogu a jas us statt 6ta nedela pocnav so niv. Posle toa ja smeniv maticnata koja mi gi dade. Mislam od niv povrakav 24/7 ,da ne gi piev sig polesno ke minev.
     
    Последна измена од модератор: 6 февруари 2019
    На Мариаа. му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.240
    Допаѓања:
    24.029
    Пол:
    Женски
    Леонорче и мене не ми одговараа тие,ама не знаев дека е од нив,само ми се лошеше па кога ги заменив со фемибион се опраив.Крш се витал прегна,а скапи.
     
  11. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Две недели си супер????
    Бравос, е ова е топ вест!!! (highfive) :dance:
     
  12. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Daa, vaka e okej. Ne sum super ne sum naj naj pa nes drugo ke se jave kolku da me mace, ama ova se trpi.. se nadevam sekoj den i sekoj mesec ke mo e se podobro. Pocnav da jadam da probuvam se.. samo blago nemozam nikako edbaj zitarka ako zemam. Bitno mislam se prerodiv... samo se plasam dane ni se vrati istoto pos nekoe vreme :(
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Јас во двете бремености не пиев никакви витамини, оти не ги поднесував. Само железо, и фолна на почетокот. Толку.
     
    На Leo-nora му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Благо не ни треба да јадеш!
    И ајде не мисли сега негативно дали ќе се деси нешо пак, може и да не се деси! Уживааај!!! (fingers)
     
    На Leo-nora му/ѝ се допаѓа ова.
  15. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Прашај во друга аптека. А разликите во состав можеш да ги видиш на интернет.
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.036
    Пол:
    Женски
    Пред официјално да се пријавам во темата труднички муабети , сакам нешто овде да ве прашам.:) Со првата бременост сум заборавила , па освен фолна (а потоа докторот ми даваше превентивно железо и калциум) дали може да пијам од оние витамини шумечи , често такви си пијам , дома моментално имам две врсти - витамин ц од 500мг и шумечи со ехинацеа 100мг + витмин ц 135 мг + цинк 9.5 мг? Може да ги пијам или не :?:
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  17. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Јас користам прегназон комлит и се од хеалт аид.
    Ги пијам еднаш на ден и супер ми се а и исплатливи пошто има за 2 месеци.Крвна слика одлична железо 15ка .За разлика од други витамини овие имаат плус омега 3.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  18. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ехинацеа, не се препорачува во бременост, прашај си лекар за секој случај.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Дај им се тоа на домашните, ти купи си Фемибион, квалитетно не баш евтинко ама вредно!
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  20. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    јас мислам дека можеш вит ц друго не ти треба,освен по препорака на лекар.
    моите се само прегназон. 30 апчиња има за месец дена. А која е цената на прегназон комплит?
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.